Διαφήμιση

Fake XiaoMi HongMi Red Rice 1S - ΒΟΗΘΕΙΑ

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Μίλησα με την τύπισσα από το minideal στο chatbox και μου έδωσε ένα link στα κινέζικα να τσεκάρω το ΙΜΕΙ
      手机防伪码查询-帮助与服务中心
      Εκεί υπάρχει μια φόρμα που δέχεται 20 digits, ενώ το IMEI έχει 15 digits
      Και το αποτέλεσμα εμφανίζεται σε pop up window, στα κινέζικα, που δε μπορείς να το κάνεις copy paste και να το μεταφράσεις.
      Όταν τη ρώτησα τι αποτέλεσμα βγάζει σε εκείνη, απέφυγε να απαντήσει.
      Το μόνο που μου έλεγε είναι πως ξέρεις ότι το κινητό είναι fake.
      Κατόπιν όλων αυτών, τους έδωσα 24 ώρες διορία να μου στείλουν e-mail με απάντηση στο θέμα.
      Επέμενε πάντως να μην ανοίξω dispute στο paypal.

      Εγώ τσέκαρα την αυθεντικότητα στην ακόλουθη σελίδα, όπως μου γράψατε εδώ στο forum:
      手机销售记录查询-帮助与服务中心
      Βάζοντας τα στοιχεία του παλιού original κινητού (κλεμμένο) λαμβάνω


      Βάζοντας τα στοιχεία του καινούριου (fake) λαμβάνω


      Κατόπιν όλων αυτών, θεωρώ το κινητό fake, αύριο ανοίγω dispute στο paypal και ζητάω πίσω τα χρήματά μου.
    • Ο/H bilakos10 έγραψε:


      Το recovery του τηλεφώνου είναι το 'MiRecovery';
      Επίσης περάσεις άλλη rom;
      Το imei του κουτιού είναι το ίδιο με του τηλεφώνου;

      Δε ξέρω πως βλέπεις ποιο είναι το recovery
      Άλλη rom δεν πέρασα.
      Το ΙΜΕΙ είναι το ίδιο
    • Μίλησα με την τύπισσα από το minideal στο chatbox και μου έδωσε ένα link στα κινέζικα να τσεκάρω το ΙΜΕΙ
      手机防伪码查询-帮助与服务中心
      Εκεί υπάρχει μια φόρμα που δέχεται 20 digits, ενώ το IMEI έχει 15 digits
      Και το αποτέλεσμα εμφανίζεται σε pop up window, στα κινέζικα, που δε μπορείς να το κάνεις copy paste και να το μεταφράσεις.

      ***Η σελίδα που παραθέτεις (που σου εδωσαν απο το minideal) λέει: (η παράθεση είναι απο το μεταφραστή του Gooogle)
      Ελέγξτε την αυθεντικότητα του τηλεφώνου χρησιμοποιώντας έναν κωδικό ασφαλείας
      Παρακαλώ εισάγετε τον κωδικό επαλήθευσης 20
      * Σημείωση: Για τον Ιούλιο 2013, η παραγωγή του τηλεφώνου κεχρί, εισάγετε τον κωδικό ασφαλείας 20 μπορεί να ελέγξει τη γνησιότητα του τηλεφώνου.
      Πώς να πάρει τον κωδικό ασφαλείας
      Μπορείτε να βρείτε το κουτί του τηλεφώνου στο πίσω μέρος των αυτοκόλλητων ασφαλείας, παλτό το μηδέν, να πάρει 20 τον κωδικό ασφαλείας.
      Τηλέφωνο Κεχρί 2S παράδειγμα:


      Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι σε αυτό το πλαίσιο βάζεις έναν 20ψηφιο κωδικό και όχι το IMEI, που βρίσκεις , λέει, στο πίσω μέρος του κουτιού...

      Όταν τη ρώτησα τι αποτέλεσμα βγάζει σε εκείνη, απέφυγε να απαντήσει.
      Το μόνο που μου έλεγε είναι πως ξέρεις ότι το κινητό είναι fake.

      ***Εδώ τι ακριβώς λες? Ότι το μόνο που έλεγε ήταν πως ΞΕΡΕΙ οτι το κινητό είναι Fake ή σε ρώταγε "Πως ξέρεις ότι το κινητό είναι fake?"
      Της είπες οτι έστειλες Mail στην XIAOMI και σου επιβεβαίωσε ότι ΟΝΤΩΣ είναι μαιμού το κινητό???


      Κατόπιν όλων αυτών, τους έδωσα 24 ώρες διορία να μου στείλουν e-mail με απάντηση στο θέμα.
      Επέμενε πάντως να μην ανοίξω dispute στο paypal.

      ***Πραγματικά είναι πολύ στενάχωρο και αγχωτικό αυτό που σου συμβαίνει και πολύ σύντομα είναι πιθανόν να συμβεί και σε μένα το ίδιο. Όπως είπαμε έχω παραγγείλει ακριβώς το ίδιο τηλέφωνο, την ίδια μέρα, απο το minideal (απλά δεν έχω παραλάβει ακόμα). Αν όντως αποδειχτεί ότι είναι απατεώνες, ένα dispute δεν αρκεί... Όπως σου είπα και χθες, έχουν ενεργό προφίλ (σαν "minideal") στο myphone.gr και συνομιλούν με Έλληνες χρήστες, που είναι πελάτες τους... Εκεί θα πρέπει να δημοσιοποιηθούν όλα τα στοιχεία που έχεις μαζέψει.. Εχουν ΠΟΛΛΑ να χάσουν εάν όντως είναι απατεώνες. Πρέπει όμως να αποδειχθεί πρώτα...
    • Διαφήμιση
    • Ο/H caeser έγραψε:




      Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι σε αυτό το πλαίσιο βάζεις έναν 20ψηφιο κωδικό και όχι το IMEI, που βρίσκεις , λέει, στο πίσω μέρος του κουτιού...

      Φίλε ΔΕΝ υπάρχει 20ψηφιος κωδικός πάνω στο κουτί.
    • Λοιπόν, κατόπιν επικοινωνίας με το minideal.net, προέκυψαν τα εξής:

      Το minideal.net αγοράζει κινητά από 2 πηγές:
      1. To επίσημο site της XIAOMI
      Αυτές οι συσκευές έρχονται με τα μεγάλα κουτιά και τα ΙΜΕΙ και SN επιβεβαιώνονται στην επίσημη σελίδα ελέγχου ΙΜΕΙ και SN της XIAOMI
      手机销售记录查询-帮助与服务中心

      2. Από κινέζικο carrier (κινέζικη εταιρία τηλεφωνίας)
      Αυτών των συσκευών τα ΙΜΕΙ και SN δεν αναγνωρίζονται / δεν επιβεβαιώνονται στην επίσημη σελίδα ελέγχου ΙΜΕΙ και SN της XIAOMI
      手机销售记录查询-帮助与服务中心
      Αντ' αυτού, παρέχεται ένας 20ψηφιος κωδικός, ο οποίος φαίνεται ΑΦΟΥ ξύσεις την ετικέτα στο μικρο κουτί.
      Ο κωδικός αυτός μπορεί να επιβεβαιωθεί σε αυτήν τη σελίδα
      手机防伪码查询-帮助与服务中心
      Ο κωδικός αυτός δεν αναφέρεται και δεν υπάρχει πουθενά πάνω στη συσκευή. Υπάρχει μόνο πάνω στο κουτί

      Τα ερωτήματα μου προς το minideal είναι πως ξέρω ότι η συσκευή είναι αυθεντική; Γιατί πουθενά στο site τους δεν αναφέρουν αυτή τη λεπτομέρεια ότι προμηθεύεται κινητά κι' από κινέζικους carriers τα οποία δεν έχουν valid IMEI και S/N; Και αν πράγματι αυτά τα κινητά είναι αγορασμένα από κινέζικο carrier, γιατί δεν αναγνωρίζονται τα IMEI και SN;

      Μου είπαν ότι σύντομα θα μου παρέχουν αποδείξεις αυθεντικότητας για το κινητό που αγόρασα.
      Για να δούμε...

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην johnnyGR ().

    • Στο κουτί του 1 (αυτό που δεν έχεις πλέον) δεν είχες δει ότι υπάρχει (με ξύσιμο) ο 20ψήφιος κωδικός ;
    • Διαφήμιση
    • Ο/H kodorevi8ulis έγραψε:

      Στο κουτί του 1 (αυτό που δεν έχεις πλέον) δεν είχες δει ότι υπάρχει (με ξύσιμο) ο 20ψήφιος κωδικός ;

      Δεν υπάρχει (ξυστός) 20ψήφιος κωδικός πάνω στο κουτί του πρώτου κινητού που είχα:

      Σ αυτό το κουτί ισχύουν τα ΙΜΕΙ και SN (που ταυτίζονται σε κουτί και τηλέφωνο).

      Στο κουτί του δεύτερου κινητού τα ΙΜΕΙ και SN δεν πιστοποιούνται από ιστοσελίδα της XIAOMI.
      Το μόνο που πιστοποιείται από ιστοσελίδα της XIAOMI είναι ο (ξυστός) 20ψήφιος κωδικός πάνω στο κουτί. Αλλά αυτός ο κωδικός υπάρχει μόνο πάνω στο κουτί και ΠΟΥΘΕΝΑ πάνω στη συσκευή.
    • το αυτοκόλλητο στα δεξιά με τα κινέζικα γράμματα ξύνετε (ή ξεφλουδίζει δε θυμάμαι) και από κάτω βγαίνει ο αριθμός
    • Δοκίμασα και εγώ για την πιστοποίηση η αγορά έγινε απο το minideal.net o 20ψηφιος αριθμός που έξυσα και τον δοκίμασα μου εμφάνισε ένα πράσινο (V) σαν ΟΚ και στην συνέχεια το IMEI S/N μου περιέγραψε το κινητό σε ελεύθερη μετάφραση :

      ''Αυτό είναι ένα κόκκινο ρύζι Mobile Unicom 8GB έκδοση 1δ μεταλλικό γκριΛήψη Περιοχή:Dongguan City, Guangdong
      Χρόνο Ταξινόμηση:06/05/2014 12:40:20''
    • Ο/H nnbignick έγραψε:

      Δοκίμασα και εγώ για την πιστοποίηση η αγορά έγινε απο το minideal.net o 20ψηφιος αριθμός που έξυσα και τον δοκίμασα μου εμφάνισε ένα πράσινο (V) σαν ΟΚ και στην συνέχεια το IMEI S/N μου περιέγραψε το κινητό σε ελεύθερη μετάφραση :

      ''Αυτό είναι ένα κόκκινο ρύζι Mobile Unicom 8GB έκδοση 1δ μεταλλικό γκριΛήψη Περιοχή:Dongguan City, Guangdong
      Χρόνο Ταξινόμηση:06/05/2014 12:40:20''


      Εσύ μην ανησυχείς, το δικό σου είναι τούμπανο γνησιότητας. :)
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Διαφήμιση
    • Και εγω μολις παρελαβα απο merimobiles το 1s .Το κουτι και τα χαρτια ειναι οπως στην πρωτη φωτο ( το μικρο) και το cpu z το ιδιο με τις φωτο ARM cortex -A7 1,59 ghz κτλ. ... Το τηλ. ηρθε rooted με ελληνικα και δουλευει μια χαρα. Πως θα μαθουμε τελικα τι γινεται ?