Διαφήμιση

Fake XiaoMi HongMi Red Rice 1S - ΒΟΗΘΕΙΑ

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Το κουτί είναι όπως στη δεύτερη φωτογραφία που έχεις βάλει
    • Ο/H thrillos έγραψε:

      Το κουτί είναι όπως στη δεύτερη φωτογραφία που έχεις βάλει
      Άρα το δικό μου είναι fake!
    • Πάντως αναρωτιέμαι γιατί το minideal να κάνει παρόμοιες απάτες όταν έχει άνοιγμα με 100αδες Έλληνες πελάτες και έχει και ενεργό προφίλ στο myphone.gr και συναλλασεται ανοιχτά και δημόσια με όλους αυτούς? Ξέρω... είναι "ακαδημαϊκή" η ερώτηση και δεν αποδεικνύει τίποτα, ωστόσο παραμένει ένας συλλογισμός...

      From my HongMi via Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Όταν ανοίξω dispute στο paypal, στο τέλος με ρωτά αν θέλω να ζητήσω refund από τον seler (έχει και κουτάκι με το ακριβές ποσό που ζητάω).
      Είναι καλύτερο να ζητήσω refund; Να βάλω το ποσό που έδωσα ή να προσθέσω και κάποια παραπάνω $ για αποζημίωση;

      Ή να τους ζητήσω να μου στείλουν το original κινητό;
      Σε αυτήν την περίπτωση το fake κινητό θα το κρατήσω μέχρι να μου στείλουν αυθεντικό. Δεν πιστεύω να μου ζητήσουν να τους το στείλω με δικά μου έξοδα!
    • Φίλε μου αυτά που ρωτάς είναι καθαρά προσωπικές αποφάσεις, προσωπικά θα ζητούσα τα λεφτά μου πίσω και θα το παράγγελνα από αλλού. Άνοιξες όμως dispute και όχι claim αυτό σημαίνει ότι το minideal σου είπε όχι για αντικατάσταση, οπότε δεν υπάρχει η περίπτωση να το κρατήσεις αν θέλουν να το στείλεις πίσω να τους πεις να σου εμβάσουν τα ταχυδρομικά αλλιώς δεν το στέλνεις...(πάντα προσωπικές απόψεις και εκτιμήσεις..)
      "Τον άρχοντα τριών δει μεμνήσθαι,∙ πρώτον μεν ότι ανθρώπων άρχει,∙ δεύτερον ότι κατά νόμους άρχει,∙ τρίτον ότι ουκ αεί άρχει’’ (Αγάθων, 450-400 π.Χ.)
    • To CPU Z μου δείχνει ότι και στον @thrillos.
      Το κουτί κι εμένα είναι το μεγάλο(σαν την δεύτερης φωτογραφίας - αγορασμένο από minideal).

      Δεν έχω τσεκάρει με βάση το imei αν είναι αυθεντικό αλλά ήδη έχω flashάρει την official rom + τα official fastboot files, οπότε πρέπει να είναι αυθεντικό.

      Edit: Τσέκαρα με βάση το IMEI και το S/N και είναι original
    • Ο/H kok8 έγραψε:

      Φίλε μου αυτά που ρωτάς είναι καθαρά προσωπικές αποφάσεις, προσωπικά θα ζητούσα τα λεφτά μου πίσω και θα το παράγγελνα από αλλού. Άνοιξες όμως dispute και όχι claim αυτό σημαίνει ότι το minideal σου είπε όχι για αντικατάσταση, οπότε δεν υπάρχει η περίπτωση να το κρατήσεις αν θέλουν να το στείλεις πίσω να τους πεις να σου εμβάσουν τα ταχυδρομικά αλλιώς δεν το στέλνεις...(πάντα προσωπικές απόψεις και εκτιμήσεις..)
      ΔΕΝ άνοιξα ακόμα dispute στο paypal. Η διαδικασία είναι ότι πρώτα μιλάω με minideal. Αν δε συνενοηθούμε, μετά ανοίγω dispute στο paypal. Απλά φοβάμαι να τους ζητήσω να μου αντικαταστήσουν τη συσκευή, μήπως μου κάνουν π@@στιά.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H johnnyGR έγραψε:

      ΔΕΝ άνοιξα ακόμα dispute στο paypal. Η διαδικασία είναι ότι πρώτα μιλάω με minideal. Αν δε συνενοηθούμε, μετά ανοίγω dispute στο paypal. Απλά φοβάμαι να τους ζητήσω να μου αντικαταστήσουν τη συσκευή, μήπως μου κάνουν π@@στιά.


      Για να ισχυροποιήσεις τη θέση σου στις διαπραγματεύσεις θα πρέπει να ανοίξεις πρώτα claim στο paypal ώστε να πάρει το σχετικό claim report το minideal από paypal και αφενός να ιδρώσει λιγάκι ο π@πός τους και αφετέρου να δώσουν τη δέουσα και άμεση λύση resolve στο θέμα για να μην φάνε κανένα ban από το paypal....
      "Τον άρχοντα τριών δει μεμνήσθαι,∙ πρώτον μεν ότι ανθρώπων άρχει,∙ δεύτερον ότι κατά νόμους άρχει,∙ τρίτον ότι ουκ αεί άρχει’’ (Αγάθων, 450-400 π.Χ.)
    • Το κουτί, η ετικέτα αυθεντικότητας και η έλλειψη μακροσκελούς λίστας με τα τηλέφωνα για την εγγύηση, δεν αποτελούν ισχυρά τεκμήρια για να αποδειχτεί ότι είναι πλαστή η συσκευή. Είναι διαφορετική συσκευή από το Hongmi (Red Rice) και είναι λογικό όλα τα παραπάνω να είναι ελαφρώς διαφορετικά από το δείγμα που ήδη έχεις, φίλε johnnyGR.
      Τώρα όσο αφορά τα υπόλοιπα στοιχεία, πως εξηγείτε εσείς ότι το Antutu Benchmark "βλέπει" τον Vender σαν Qualcomm και το CPU Model σαν Qualcomm snapdragon?
      Και γιατί το CPU-Z που το θεωρούμε αξιόπιστο, θεωρεί ότι η συσκευή είναι μεν "Xiaomi HM 1SW(armani)" αλλά φοράει κάτι (ARM Cortex-A7) που εμείς νομίζουμε ότι το 1S ΔΕΝ το φοράει?
      Και γιατί ενώ φοράει κάτι που εμείς νομίζουμε ότι είναι "μαιμού" στο GPU Vendor γράφει Qualcomm???
      Επίσης μου ακούγεται σαν σενάριο επιστημονικής φαντασίας ότι και το Minideal, αλλά συγχρόνως και το Merimobiles (δείτε το Post του "Thrillos"), που μέχρι τώρα ήταν αξιόπιστα μαγαζιά, να αποφάσισαν ξαφνικά να κάνουν απατεωνιές...
      Μετά από όλα αυτά θεωρώ ότι το τηλέφωνο είναι γνήσιο και ότι απλά εμείς ΔΕΝ γνωρίζουμε τον λόγο που γράφει "Cortex-A7"...
    • Τίποτα δεν είναι δεδομένο μέχρι τώρα, και φυσικά δεν μπορούμε να χαρακτηρίσουμε την παραπάνω συσκευή ως Fake.
      Δεν έχω την συσκευή δυστηχώς στα χέρια μου και δεν πορώ να έχω μέτρο σύγκρισης, και όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά.

      Αν έχει και το ίδιο recovery + περνάει χωρίς πρόβλημα τους ίδιους οδηγούς + παίρνει άνετα τις ROM του MIUI, τότε και με βάση τα Bench που δείχνουν ΟΚ, ίσως απλά έχουμε μία περίπτωση διαφορετικής συσκευασίας από την Xiaomi.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Να σημειώσω ότι από τη μέχρι τώρα χρήση που έκανα, η οθόνη είναι σαφέστατα ΠΟΛΥ πιο σκοτεινή από το Red Rice.
      Αυξάνω τη φωτεινότητα σχεδόν στο μέγιστο, και είναι πολύ λιγότερο φωτεινή η οθόνη.
    • Διαφήμιση
    • JohnnyGR ή ρθε η ώρα να ηρεμήσεις και να χαρείς το νέο σου τηλέφωνο! :P
      Λοιπόν, το Chipset της συσκευής είναι Qualcomm MSM8228 Snapdragon και η CPU Cortex-A7!

      Δες εδω: Xiaomi Hongmi 1s - Full phone specifications

      ή εδώ: