Διαφήμιση

Poco X5 - X5 Pro

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Poco X5 - X5 Pro

      Καλησπέρα, δοκίμασα την κάρτα στο προηγούμενο κινητό μου, ένα Poco X3 Pro και δουλεύει μια χαρά το VoLTE.

      Οπότε είναι ξεκάθαρα θέμα της ROM με την Nova, κάποια ασυμβατότητα παίζει.

      Poco X3 Pro via Tapatalk
      Xiaomi POCO X5 Pro 5G 8/256GB (Global HyperOS)
    • Poco X5 - X5 Pro

      Ο/H Doctorakos έγραψε:


      Nova εχω και ειπαν και σε εμενα τα ιδια οτι δεν ειναι απο αυτους το προβλημα. Αλλα αν μου λες οτι με Cosmote δουλευει ειναι προφανες οτι ειναι και παλι της Nova το προβλημα κατι που δεν μου προκαλει εκπληξη. Το θεμα ειναι οτι δεν εχουν θεληση να κανουν κατι. Επισης οπως εγραψα και πιο πανω δεν δουλευει ουτε το WifiCalling για το οποιο μου εχουν ανοιξει ticket με το προβλημα και εδω και μερες περιμενω να το λυσουν και απο οτι φαινεται δεν μπορουν.

      Στην προηγουμενη συσκευη που ειχα ηταν αδυνατο να απενεργοποιησω το VoLte απο την συσκευη και επειδη τοτε μου προκαλουσε προβληματα στις κλησεις και δεν μου χρειαζοταν το εκλεισαν απο το συστημα τους. Τωρα παροτι και παλι μου δημιουργει προβληματα το VoLte σε πολλα σημεια , επειδη κινουμαι αρκετα εξω το χρειαζομαι για να εχω δεδομενα και κλησεις ταυτοχρονα αλλα οπως φαινεται ποτε δε μπορουμε να τα εχουμε ολα με την Nova.

      Στο xiaomi account και εμενα ετσι δειχνει... αλλα δεν εχω βρει λυση να το φτιαξω .


      Φίλε εάν βρεις κάποια λύση, μοιράσουν την μαζί μου.

      Δοκίμασα τα πάντα:

      - Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων
      - Επανεγκατάσταση της ROM
      - Διαγραφή+ενεργοποίηση εκ νέου ρύθμισης VoLTE από την εξυπηρέτηση πελατών Nova

      δεν έλυσαν όμως το θέμα.

      Δεν μπορώ να καταλάβω πως δουλεύει σε Vodafone ή Cosmote τότε.

      Θα πορευτώ χωρίς την λειτουργία VoLTE λοιπόν, μέχρι το ερχόμενο update στο λειτουργικό, ελπίζοντας σε διόρθωση του προβλήματος.

      Sent via Poco X5 Pro 5G via Tapatalk
      Xiaomi POCO X5 Pro 5G 8/256GB (Global HyperOS)
    • Ο/H topmar έγραψε:

      Ο/H Doctorakos έγραψε:

      Nova εχω και ειπαν και σε εμενα τα ιδια οτι δεν ειναι απο αυτους το προβλημα. Αλλα αν μου λες οτι με Cosmote δουλευει ειναι προφανες οτι ειναι και παλι της Nova το προβλημα κατι που δεν μου προκαλει εκπληξη. Το θεμα ειναι οτι δεν εχουν θεληση να κανουν κατι. Επισης οπως εγραψα και πιο πανω δεν δουλευει ουτε το WifiCalling για το οποιο μου εχουν ανοιξει ticket με το προβλημα και εδω και μερες περιμενω να το λυσουν και απο οτι φαινεται δεν μπορουν.

      Στην προηγουμενη συσκευη που ειχα ηταν αδυνατο να απενεργοποιησω το VoLte απο την συσκευη και επειδη τοτε μου προκαλουσε προβληματα στις κλησεις και δεν μου χρειαζοταν το εκλεισαν απο το συστημα τους. Τωρα παροτι και παλι μου δημιουργει προβληματα το VoLte σε πολλα σημεια , επειδη κινουμαι αρκετα εξω το χρειαζομαι για να εχω δεδομενα και κλησεις ταυτοχρονα αλλα οπως φαινεται ποτε δε μπορουμε να τα εχουμε ολα με την Nova.

      Στο xiaomi account και εμενα ετσι δειχνει... αλλα δεν εχω βρει λυση να το φτιαξω .
      Φίλε εάν βρεις κάποια λύση, μοιράσουν την μαζί μου.

      Δοκίμασα τα πάντα:

      - Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων
      - Επανεγκατάσταση της ROM
      - Διαγραφή+ενεργοποίηση εκ νέου ρύθμισης VoLTE από την εξυπηρέτηση πελατών Nova

      δεν έλυσαν όμως το θέμα.

      Δεν μπορώ να καταλάβω πως δουλεύει σε Vodafone ή Cosmote τότε.

      Θα πορευτώ χωρίς την λειτουργία VoLTE λοιπόν, μέχρι το ερχόμενο update στο λειτουργικό, ελπίζοντας σε διόρθωση του προβλήματος.

      Sent via Poco X5 Pro 5G via Tapatalk
      Γιατί δοκίμασες cosmote η vidafone και δουλεύει; Λύση δεν έχω βρει πάντως και η nova εννοείται δε μπορεί να κάνει τίποτα .
    • Διαφήμιση
    • Poco X5 - X5 Pro

      Δεν δοκίμασα εγώ, αλλά στο ίντερνετ απάντησαν 2 άτομα ότι δουλεύει στο δικό τους, που είχαν Vodafone ή Cosmote.

      Δες screenshot από το κινητό αλλού με Cosmote, δουλεύει μια χαρά το VoLTE.

      Poco X3 Pro via Tapatalk
      Xiaomi POCO X5 Pro 5G 8/256GB (Global HyperOS)
    • Poco X5 - X5 Pro

      Καλημέρα, τώρα που το θυμήθηκα, ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και με το προηγούμενο μου Poco X5 5G (όχι Pro), επίσης με Global ROM, όπου τζάμπα μπήκα στη διαδικασία και στην ταλαιπωρία με την αλλαγή ROM για να βάλω EU ROM, μιας και πίστευα ότι επειδή ήταν MIXM η ROM, γιαυτό δεν δούλευε το VoLTE.

      Το VoLTE εξακολουθούσε να μην δουλεύει στο κινητό, παρά την EU ROM που έβαλα, ενώ ήταν ενεργοποιημένο κανονικά όπως και στο υπάρχον κινητό.

      Οπότε, δεν μπαίνω καν στη διαδικασία αλλαγής ROM σε EU.

      Τέλος, έχω δοκιμάσει και αυτές τις λύσεις για την ενεργοποίηση του VoLTE, που προτείνονται στα παρακάτω Site, χωρίς αποτέλεσμα:

      How to Enable VoLTE and VoWifi on Xiaomi Smartphones (Non Root) - Android 11 or 10 Solved

      και

      Activation of VoLTE and VoWIFI in xiaomi.eu ROM | Unofficial Xiaomi European Community | MIUI ROM Since 2010

      Sent via Poco X5 Pro 5G via Tapatalk
      Xiaomi POCO X5 Pro 5G 8/256GB (Global HyperOS)
    • Poco X5 - X5 Pro

      Καλησπέρα, άλλο κουλό μετά την αναβάθμιση σε HyperOS, είναι ότι η εφαρμογή App Mail βγάζει update για 2-3 εφαρμογές, τις οποίες και πατώ να κατεβάσει τα update τα κατεβάζει αλλά δεν γίνονται εγκατάσταση, βγάζοντας πάντα το σφάλμα "αδυναμία λήψης", ενώ κατέβηκαν ήδη.... Και άιντε ξανά από την αρχή.... Και τα ίδια, εμφανίζονται ως update ξανά, κλπ.

      Επίσης, δεν εμφανίζονται ως update στο Google Play αυτές αλλά εμφανίζονται και στις ρυθμίσεις, ως ενημέρωση εφαρμογών συστήματος!

      Έχω κάνει εκκαθάριση της εφαρμογής, εξαφανίζονται ως υπάρχοντα update στην εφαρμογή App Mail αλλά μετά από λίγες ώρες, εμφάνιση ξανά!

      Μήπως να την κάνω απεγκατάσταση την εφαρμογή αυτή App Mail; Γιατί να υπάρχει παράλληλα και με το Google Play;

      Sent via Poco X5 Pro 5G via Tapatalk
      Xiaomi POCO X5 Pro 5G 8/256GB (Global HyperOS)
    • Μήπως είναι διαφημιστικό SPAM από την εφαρμογή και όχι κανονικό Update από το App Store ?
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Poco X5 - X5 Pro

      Δεν ξέρω, την έκανα απεγκατάσταση τελικά την εφαρμογή All Mail για να ησυχάσω.

      Sent via Poco X5 Pro 5G via Tapatalk
      Xiaomi POCO X5 Pro 5G 8/256GB (Global HyperOS)
    • Ο/H topmar έγραψε:

      Δεν ξέρω, την έκανα απεγκατάσταση να ησυχάσω.
      Και πολύ καλά έκανες... :thumbsup:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Poco X5 - X5 Pro

      Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Ο/H topmar έγραψε:

      Δεν ξέρω, την έκανα απεγκατάσταση να ησυχάσω.
      Και πολύ καλά έκανες... :thumbsup:
      Δεν έγινε απεγκατάσταση τελικά και δεν σβήνεται από ότι βλέπω.

      Sent via Poco X5 Pro 5G via Tapatalk
      Xiaomi POCO X5 Pro 5G 8/256GB (Global HyperOS)
    • Καλησπέρα.

      Άλλος με πέρασμα στην νέα ROM αλλά σε EU (όχι Global) και Vodafone ή Cosmote για να επιβεβαιωθεί ότι το VoLTE δουλεύειμια χαρά;

      Μόνο σε Global ROM και NOVA δεν δουλεύει τελικά; Έβαλα το update σε HypeOS και στο δεύτερο Poco X5 Pro της οικογένειας και τα ίδια και σε εκείνο, μη ύπαρξη VoLTE μετά το update.

      Σήμερα μίλησα και με την 2βάθμια τεχνική εξυπηρέτηση της NOVA, για την μη ύπαρξη VoLTE μετά το update σε HypeOS στη συσκευή. Είναι σπαζοκεφαλιά όντως λέει, και στο σύστημά τους δείχνει την ένδειξη "Unregistered" με ότι κι αν σημαίνει αυτό. Έκανα και διαγραφή APN και εγγραφή νέου, τίποτα. Περιμένω την εξέλιξη της τεχνικής υποστήριξης αύριο.

      Update: Έχω εντοπίσει τελικά ότι το πρόβλημα είναι θέμα του IMS - IMS Registration Not Registered, γιαυτό και δεν δουλεύει το VoLTE. Αύριο θα μιλήσω ξανά με την τεχνική υποστήριξη για να δοκιμάσω τις τελευταίες 2 πιθανές λύσεις, την επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου και την αλλαγή σε νέα κάρτα SIM.
      Xiaomi POCO X5 Pro 5G 8/256GB (Global HyperOS)
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα,

      σήμερα επικοινώνησε μαζί μου η Nova και μου απάντησαν ότι δεν γίνεται τίποτα για το συγκεκριμένο πρόβλημα, είναι θέμα ασυμβατότητας της νέας ROM HyperOS.

      Θα επικοινωνήσουν με την Xiaomi για να αναφέρουν το πρόβλημα για να δοθεί λύση σε κάποιο μελλοντικό update της συσκευής, είπαν.

      Οπότε, "κλάφτα Χαράλαμπε"
      Xiaomi POCO X5 Pro 5G 8/256GB (Global HyperOS)