Διαφήμιση

Poco X5 - X5 Pro

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Poco X5 - X5 Pro

      Καλημέρα σας.

      Πρώτη μέρα χρήσης του νέου κινητού Poco X5, ύστερα από μετάβαση από το X3 Pro.

      Δυστυχώς όμως δεν γίνεται ενεργοποίηση συγχρονισμού κλήσεων και μηνυμάτων, στον λογαριασμό Xiaomi Cloud.

      Βγάζει διαρκώς αυτά τα μηνύματα, που βλέπετε πιο κάτω.

      Κάποια λύση βρε παιδιά; Δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα στο προηγούμενο Poco X3 Pro.



      Poco X5 via Tapatalk
      Xiaomi POCO X5 Pro 5G 8/256GB (Global HyperOS)
    • Poco X5 - X5 Pro

      Επίσης, κάτι που δεν πρόσεξαν πολλοί, όπως εγώ, είναι ότι δεν έχει επιλογή για VoLTE το κινητό, όπως έρχεται από το εργοστάσιο.

      Τα βήματα της εμφάνισης του κουμπιού και της ενεργοποίησης του, είναι στο παρακάτω link.

      How to enable Volte on Xiaomi Poco X5 • TechyLoud

      Poco X5 via Tapatalk
      Xiaomi POCO X5 Pro 5G 8/256GB (Global HyperOS)
    • Poco X5 - X5 Pro

      Πάλι δεν έχω δεδομένα κατά την διάρκεια κλήσης, ακόμα και με τα βήματα αυτά.

      Καμία λύση;

      Poco X5 via Tapatalk
      Xiaomi POCO X5 Pro 5G 8/256GB (Global HyperOS)
    • Διαφήμιση
    • Poco X5 - X5 Pro

      Λοιπόν, τζάμπα όλη η διαδικασία και η ταλαιπωρία με την αλλαγή ROM για να βάλω EU ROM, μιας και πίστευα ότι επειδή ήταν MIXM η ROM, γιαυτό δεν δούλευε το VoLTE.

      Το VoLTE εξακολουθεί να μην δουλεύει στο κινητό, παρά την EU ROM που έβαλα, μόλις το δοκίμασα.

      Ενώ είναι ενεργοποιημένο κανονικά, όταν κάνω κλήσεις κόβονται τα δεδομένα πάλι.

      Καμία λύση ρε παιδιά; Μήπως είναι κλειδωμένο κάπως;

      Στάλθηκε από το 22111317PG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Xiaomi POCO X5 Pro 5G 8/256GB (Global HyperOS)
    • Δοκίμασε να βάλεις την κάρτα σου σε άλλη συσκευή που ξέρεις ότι δουλεύει, ενεργοποίησε το ξανά και μετά βάλε την κάρτα στην συσκευή σου ξανά
    • Poco X5 - X5 Pro

      Ο/H shagg έγραψε:

      Δοκίμασε να βάλεις την κάρτα σου σε άλλη συσκευή που ξέρεις ότι δουλεύει, ενεργοποίησε το ξανά και μετά βάλε την κάρτα στην συσκευή σου ξανά
      Από την προηγούμενη συσκευή μου Poco X3 Pro την έβγαλα, που δούλευε κανονικά.

      Στο νέο X5 5G δεν δουλεύει.

      Στάλθηκε από το 22111317PG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Xiaomi POCO X5 Pro 5G 8/256GB (Global HyperOS)
    • Στην άλλη θέση δοκίμασες την σιμ? Μετά μόνο με επαναφορά εργοστασιακων μήπως στρώσει αλλά με wipe data όχι μέσα από τις ρυθμίσεις
    • Διαφήμιση
    • Poco X5 - X5 Pro

      Ναι, το δοκίμασα μόλις τώρα, πάλι το ίδιο πρόβλημα.

      Στάλθηκε από το 22111317PG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Xiaomi POCO X5 Pro 5G 8/256GB (Global HyperOS)
    • Poco X5 - X5 Pro

      Μπήκα στο κρυφό μενού του κινητού με το *#*#4636#*#* και είδα ότι ότι ο ορισμός προτεινόμενου τύπου δικτύου είναι:

      NR/LTE/GSM/WCDMA

      Μήπως αυτό πρέπει να αλλάξει σε κάποια άλλη επιλογή;

      Κάποιος με ίδιο κινητό, μπορεί να δει τι δίκτυο έχει σε αυτή τη ρύθμιση;

      Στάλθηκε από το 22111317PG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Xiaomi POCO X5 Pro 5G 8/256GB (Global HyperOS)
    • Poco X5 - X5 Pro

      Παιδιά το έφτιαξα προς το παρόν, το θέμα με το VoLTE που είχα.

      Λοιπόν, για όποιον έχει παρόμοιο πρόβλημα, έκανα τα εξής βήματα:

      1) Μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών της Wind, δεν είχαν ενεργοποιημένο το 5G στο νούμερο μου, το ενεργοποίησαν.

      2) Εκαναν αυτοί (NOVA) επανεκκίνηση τις ρυθμίσεις VoLTE, μήπως είχε κολλήσει κάτι.

      3) Έκανα επανεκκίνηση το κινητό.

      4) Μπήκα στο κρυφό μενού του κινητού με το *#*#4636#*#* και είδα ότι ότι ο ορισμός προτεινόμενου τύπου δικτύου είναι: NR/LTE/GSM/WCDMA.

      5) Άλλαξα την επιλογή προτεινόμενου δικτύου σε NR/LTE. Άμεσα εμφανίστηκε το εικονίδιο VoLTE και δουλεύει κανονικά το ίντερνετ κατά τις κλήσεις.

      6) Άλλαξα πάλι την επιλογή προτεινόμενου δικτύου στην παλιά επιλογή NR/LTE/GSM/WCDMA. Το εικονίδιο VoLTE παραμένει και δουλεύει κανονικά το ίντερνετ κατά τις κλήσεις, ξανά.

      Δεν ξέρω τι κόλλημα έφαγε, αλλά δείχνει να δουλεύει κανονικά.

      Μοναδική παραφωνία στη λύση, το ότι μετά από επανεκκίνηση του κινητού, χάνεται ξανά το εικονίδιο VoLTE και δεν δουλεύει το ίντερνετ κατά τις κλήσεις. Όποτε, θα αποφεύγω προσωρινά τις επανακινήσεις ή απενεργοποιήσεις του.

      Poco X5 5G via Tapatalk
      Xiaomi POCO X5 Pro 5G 8/256GB (Global HyperOS)
    • Poco X5 - X5 Pro

      Καλησπέρα, αυτό το πρόβλημα με το Google Pay, το έχει άλλος στο X5 5G;;

      Δεν μπορώ να συνδέσω κάρτα στο πορτοφόλι Google.

      Poco X5 5G via Tapatalk
      Xiaomi POCO X5 Pro 5G 8/256GB (Global HyperOS)
    • Διαφήμιση
    • Poco X5 - X5 Pro

      Τελικά βρήκα γιατί δεν δουλεύει το Google Pay, είναι γιατί δεν είναι πιστοποιημένη η συσκευή στο Play Protect

      Πως διορθώνεται αυτό ρε παιδιά; Άλλος με το ίδιο πρόβλημα;

      Poco X5 5G via Tapatalk
      Xiaomi POCO X5 Pro 5G 8/256GB (Global HyperOS)