Διαφήμιση

Πρόβλημα με τερματισμό κλήσεων.

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Το ίδιο και σε μένα. Κλένει η οθόνη και μετά από λίγι επανέρχεται για να μπορείς να πατήσεις τερματισμό της κλήσης
    • Ο/H velissarios1 έγραψε:

      Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.Η οθόνη σβήνει κατά τη διάρκεια κλήσεων και ανάβει όταν της ... έρθει όρεξη.Αν βρεις λύση παρακαλώ ποστάρησέ τη μήπως βγει καμιά άκρη.


      Ο/H thrillos έγραψε:

      Το ίδιο και σε μένα. Κλένει η οθόνη και μετά από λίγι επανέρχεται για να μπορείς να πατήσεις τερματισμό της κλήσης


      "Οθόνη-->Αφή-->Αποτροπή κατά λάθος κλήσης." Εάν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη, τότε κατά την διάρκεια της κλήσης, εάν βάλεις τα δάκτυλά σου μπροστά απο την μπροστινή κάμερα (που λειτουργεί σαν αισθητήρας) τότε η οθόνη γίνεται μαύρη (σβήνει) και όταν τα μετακινήσεις επανέρχεται...
      Δεν λέω ότι είναι αυτό, ωστόσο πιθανόν να είναι μια αιτία... Για τσεκάρετε το...
    • Καλησπερα.
      Εκανα αρκετες μερες τεστ και τουλαχιστον στην περιπτωση μου (και χωρις καμια απολυτως τεχνική απόδειξη!! :D), δειχνει να σχετίζεται με το theme που εχω φορτωμενο. Το αν ειναι το dialler theme ή καποια αλλη κρυφή ρυθμιση/αλλαγη, δεν το ξερω. Αλλα η μονη φορα που με συνεπεια δεν μου το εχει κανει καθολου για πολλες μερες συνεχομενα, ειναι οταν εχω default theme ενεργοποιημενο.
      Όταν εχω καποιο αλλο theme, (αλλοτε συχνα, αλλοτε οχι) θα μου το κανει σιγουρα...
      Για ολη τη διαρκεια που το ψαχνω, στο incoming call settings εχω ενεργοποιημένο τον proximity sensor (για να "σβηνει" η οθόνη οταν το βαζω στο αυτι μου και να μην παταω κατα λαθος κατι) αλλα το prevent pocket dials το εχω απενεργοποιημενο.
      Για να φερω το theme στα μετρα μου, σιγα σιγα αλλαζα τα εικονιδια, μετα το lock screen, μετα το wallpaper κλπ. Τον dialler αποκλειεται να τον αλλαξω παντως.

      Τουλαχιστον σταματησα να ζω με το αγχος οτι θα παρω καποιον τηλεφωνο καταλαθος και αν θελω να το κλεισω αμεσως δεν θα μπορω!!!! :)

      Τωρα θα βαλω για μερικες μερες το prevent pocket dials και θα δω πως παει και αν κανει διαφορά.
      Αν δεν κανει διαφορά, θα περασω και καινουργια ROM με full wipe τα παντα ολα.

      edit: το prevent pocket dials ειναι σαν ρυθμιση σε 2 σημεία. στις γενικες settings->display αλλα και μεσα από τον dialer->settings->call settings->incoming call settings. το ενα ΔΕΝ αλλαζει το αλλο (τουλαχιστον στη δικη μου ROM)

      (velissarios1, φανταζομαι και εσυ κανεις υπομονή να περάσουν αυτες οι εποχές που παρεμβάλλονται ανάμεσα από τις "καλές" θερμοκρασίες!)
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα φίλε El_Griego.Δυστυχώς το xiaomi ΜΟΥ το χάρισα σε μια φίλη :love: η οποία έπαψε να μου παραπονιέται οτι σβήνει το 1S.Το δικό μου xiaomi είναι ακόμα στο αεροδρόμιο και το περιμένω απο μέρα σε μέρα.Συνέχισε να τεστάρεις πάντως τη συσκευή σου γιατί νομίζω οτι το θέμα καίει πολλούς φίλους.Όσο για τις θερμοκρασίες ...τα καλύτερα έρχονται.
    • Έχοντας για δεύτερη μέρα το xiaomi της φίλης μου και έχοντας περάσει την 15 ρομ παρατηρώ τα εξής:
      Η μπαταρία με 3 ώρες internet και αρκετές κλήσεις έβγαλε 1 μιση μέρα.Το πρόβλημα του τερματισμού κλήσεων δεν το παρατήρησα αφού ακολούθησα τις ρυθμίσεις του φίλου El_Griego.
      Ελπίζω να αποτελεί πια παρελθόν καθώς ήταν ιδιαίτερα εκνευριστικό.
    • γρηγορη ενημερωση, ενεργοποιησα το prevent pocket dials για μερικες μερες και απο την πρωτη στιγμη, ξεκινησε τα κολπακια.
      το απενεργοποιησα, αλλα πηρε μερικα reboot και μερικες κλησεις για να επανελθει...
      σημερα εκανα update τη ROM και ακομα παλευω να τη στρωσω, οποτε θα δω και μελλοντικα αν αυτο ηταν καποιο SW σφαλμα που με ειχε κουρασει.
    • ίδιο πρόβλημα και στο 1S, το οποίο απ'ό,τι φαίνεται είναι θεμα calibration...
      Screen blackout & loss of control while making/receiving calls - Redmi 1/1S - MIUI Official Community
      Ελπίζω να υπάρχει και κατι αντίστοιχο στο δικό μας.
      BTW, εγω έχω αυτον τον καιρο την multi 16 stable και γενικά δεν έχω πρόβλημα παρόλο που εχω αλλαγμένα θέματα...
      απο display settings: Prevent Pocket Dials -> Off (που στην ουσια το κραταει κλειδωμενο οταν ειναι πολυ κοντα σε κατι)
      απο incoming call settings: Enable Proximity Sensor -> On (οποτε στο αυτι δεν παταω κατα λαθος κουμπια)
      απο incoming call settings: Enforce Proximity Sensor -> Off (αντιστοιχο του prevent pocket dials...) (ξεκαθαρο πια οτι ειναι 2 διαφορετικα switches...)
    • Διαφήμιση
    • Παιδια καλησπέρα.
      Δοκίμασα μόλις ενα κόλπο στο δικό μου hongmi 1S που είχε ανάλογο πρόβλημα, Ο proximity sensor εδειχνε να ειναι συνεχεια καλυμένος , οπότε με το που απαντούσα μια κλήση η οθόνη γινότανε μαύρη και δεν επανερχότανε μέχρι να κλείσει ο συνομιλητής την γραμμη.
      Το κόλπο είναι απλό:
      Πατάς "*#*#6484#*#* " (στο dial που καλείς ένα νούμερο)
      Και αυτομάτως μπάινεις σε ένα test menu ( στη δική μου περίπτωση ΟΛΟ στα Ελληνικά! thnx GTV)
      πας στην επιλογή 8 , και ακολουθείς τις οδηγίες (Καλύπτεις τον αισθητήρα, πατάς το calibrate και αποκαλύπτεις αργά τον αισθητήρα.
      TADA! ο αισθητήρας λειτουργεί πλέον κανονικά.
      Το μενου έχει κι άλλα Tests, είστε ευπρόσδεκτοι να δοκιμάσετε κι άλλα - αν τολμάτε-.
    • Ο/H cmos1 έγραψε:

      Παιδια καλησπέρα.
      Δοκίμασα μόλις ενα κόλπο στο δικό μου hongmi 1S που είχε ανάλογο πρόβλημα, Ο proximity sensor εδειχνε να ειναι συνεχεια καλυμένος , οπότε με το που απαντούσα μια κλήση η οθόνη γινότανε μαύρη και δεν επανερχότανε μέχρι να κλείσει ο συνομιλητής την γραμμη.
      Το κόλπο είναι απλό:
      Πατάς "*#*#6484#*#* " (στο dial που καλείς ένα νούμερο)
      Και αυτομάτως μπάινεις σε ένα test menu ( στη δική μου περίπτωση ΟΛΟ στα Ελληνικά! thnx GTV)
      πας στην επιλογή 8 , και ακολουθείς τις οδηγίες (Καλύπτεις τον αισθητήρα, πατάς το calibrate και αποκαλύπτεις αργά τον αισθητήρα.
      TADA! ο αισθητήρας λειτουργεί πλέον κανονικά.
      Το μενου έχει κι άλλα Tests, είστε ευπρόσδεκτοι να δοκιμάσετε κι άλλα - αν τολμάτε-.

      σχετικά θέματα στο φόρου μας
      xiaomi mi3
      Οδηγός Εκτέλεσης Δοκιμών στο Υλικό (Hardware) των Xiaomi συσκευών
      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )


    • Ο proximity sensor στο 1S είναι λίγο περίεργος.Δηλαδή όταν δεν τον καλύπτεις με το χέρι σου ας πούμε θέλει τουλάχιστον 1 (ίσως και περισσότερο) δευτερόλεπτο για να ξυπνήσει.Δεν ξέρω αν είναι θέμα dialer.Αν όμως τηλεφωνήσεις μέσω Viber τότε ο αισθητήρας μεταμορφώνεται σε πύραυλο με απίστευτα γρήγορη απόκριση.
    • Mου παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα όταν άλλξα οθόνη στο XIAOMI MI3. Η λύση βρίσκετε στο ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ / ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ / ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΚΛΗΣΕΩΝ / ΡΥΘΜΙΣΗ ΕΙΣΕΡ. ΚΛΗΣΕΩΝ / ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ ΕΓΓΥΤΗΤΑΣ στη θέση OFF.
    • Διαφήμιση
    • και μενα τα ιδια κανει το ρ.ν.3π το παρατηρησα μετα απο μια βδομαδα απο αλλαγη οθονης ..ειναι απο οθονη απο ρομ δεν ξερω γιατι αλλαχτικαν και η οθονη και η ρομ ..