Διαφήμιση

Προβληματάκια με XiaomiShop??

>> ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ VIP Μελών (Παρασκευή 21/01/2022) !!! <<

Έγινε η διανομή για της νέας MIUI 13 XTRV-22.1.19 ROM για 17 συσκευές (Σε Εξέλιξη).
    Θα δώσουμε και νέες ROM μόλις έχουμε Source από το Xiaomi.eu

Ενημέρωση : Λόγω των διακοπών στην Κίνα για τον εορτασμό του νέου έτους, οι επόμενες ROM θα βγουν στις 10/11 Φεβρουαρίου

Σας Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας !!!

• Προβληματάκια με XiaomiShop??

Χθες αποφάσισα οτι θέλω το νέο Redmi 1S μαζί με διάφορα παρελκόμενα...

Σκέφτηκα να προτιμήσω το Xiaomishop, που είναι νεότερο κατάστημα. Δυστυχώς όμως βρήκα την συσκευή 40 ολόκληρα δολλάρια πιό ακριβή απο το Minideal (το Merimobiles δεν την διαθέτει καν...), οπότε και έκανα απο το Minideal την παραγγελία.
      Ωστόσο, θέλοντας ακόμα να υποστηρίξω τους "νεους" του Xiaomishop, παρήγγειλα όλα τα παρελκόμενα απο αυτούς (2 μπαταρίες, 2 ζελατίνες οθόνης, 1 θήκη και ένα σετ ακουστικά Pistons).
      Παρατήρησα ένα γεγονός που πραγματικά με ξένισε... Όσο πρόσθετα πραγματάκια στο καλάθι, τόσο αυξάνονταν δυσανάλογα τα μεταφορικά (ακόμα και για μια απλή ζελατίνα οθόνης το κόστος αυξανόταν περίπου ένα ευρώ...). Παρήγγειλα με "Air Mail From China". Απλό ταχυδρομείο δηλαδή. Τελικά έκλεισα την παραγγελία μου κάπου στα 80 δολάρια...

Σήμερα λοιπόν παίρνω αυτό το μήνυμα:
      "We are sorry to tell you that there are not shipping method can ship the pure battery,the pure battery need to ship with the phone together,1 phone with 1 battery via Registered air mail,1 phone with 2 batteries via DHL,so for your case,your need to cancel 2 battery,then we make the refund of 25.98 usd to you,and ship out the case to you,and ship out the remaining items."

Για την ιστορία, τους είπα να ακυρώσουν τις 2 μπαταρίες και να στείλουν τα υπόλοιπα, ωστόσο όλα αυτά τα μικρά προβληματάκια πως σας ακούγονται?
      Μα να μην μπορείς να αγοράσεις σκέτες μπαταρίες? Τι είναι αυτό πάλι? Επίσης τώρα που θα ακυρώσουν την αποστολή των δύο μπαταριών θα κάνουν άραγε refound και 5 δολλάρια στα μεταφορικά? :roll:
    • Φίλε μου χωρίς να μου έχει τύχει αλλά από αυτά που έχω διαβάσει σε φόρουμ...έχει απαγορευτεί να στέλνουν μπαταρίες στην Ευρώπη σε μεγάλες ποσότητες. Νομίζω για λόγους ασφαλείας.
      Οπότε δεν φταίει το site...

Sent from my MI 2S using Tapatalk
    • 2 μπαταρίες (που αντιστοιχούν σε 2 κινητά τηλέφωνα) θεωρούνται ..."μεγάλες ποσότητες"???
      Εν τω μεταξύ αναρρωτιέται κάποιος: Πως θα μπορέσω εγώ να έχω μια δεύτερη εφεδρική μπαταρία για το κινητό μου όταν δεν μπορώ να την αγοράσω έξτρα? Επίσης αφού "απαγορεύεται" να τις πουλάνε χύμα, γιατί τις εκθέτουν στο e-shop τους προς πώληση?
    • Διαφήμιση
    • Είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα όπου η παραγγελία που περιείχε την έξτρα μπαταρία παρόλο που είχε και συσκευή μέσα είχε μπλοκαριστεί στο αεροδρόμιο και επέστρεψε στο κατάστημα με απλή αποστολή από ibuygou, έγινε refund.
      Δοκιμάζω μετά μπαταρία + ακούστηκα από Xiaomiworld (έβγαινε φθηνότερα και είχε και επιτραπέζιο φορτιστή μέσα) με ems αυτή την φορά για να πάρω απάντηση και πάλι ότι υπήρχε πρόβλημα με την αποστολή της μπαταρίας, μου πρότειναν να την στείλουν με post nl και να μου επιστραφεί η διαφορά από το κόστος αποστολής, όπως έγινε τελικά.

• Μάλιστα.... ενδιαφέρον!
      Δηλαδή με Xiaomiworld και αποστολή με post nl θα κάνω δουλειά λες?
      Πάντως η αλήθεια είναι ότι πρέπει να υπάρχει και μια εφεδρική μπαταρία για κάθε συσκευή...Πάντα χρήσιμη θα είναι.
      Ευχαριστώ για την απάντηση.

Υ.Γ. Αλήθεια, το "nl" τι είναι?
    • Re: Προβληματάκια με XiaomiShop??

Ο/H caeser έγραψε:

Μάλιστα.... ενδιαφέρον!
      Δηλαδή με Xiaomiworld και αποστολή με post nl θα κάνω δουλειά λες?
      Πάντως η αλήθεια είναι ότι πρέπει να υπάρχει και μια εφεδρική μπαταρία για κάθε συσκευή...Πάντα χρήσιμη θα είναι.
      Ευχαριστώ για την απάντηση.

Υ.Γ. Αλήθεια, το "nl" τι είναι?

Στείλε ένα mail να είσαι σίγουρος.
      Πάντως ήρθε και πιο γρήγορα από την ems που έρχονταν το τηλέφωνο παράλληλα από merimobiles.
      nl= Netherlands, πρέπει να είναι το απλό ταχυδρομείο, είναι οι ίδιοι που έχουν και την tnt courier.

Σε νιώθω για το θέμα της μπαταρίας :p
      Αν δεν υπήρχε η επιλογή για το μεγάλη και αφαιρούμενη παίζει να μην είχα πάρει το mi2s
      Τώρα το κινητό δεν μπαίνει καν στην πρίζα εκτός και αν πέφτω και εγώ για ύπνο!

• Έχουν online chat στο Xiaomiworld... Ημουν έτοιμος να τους ρωτήσω όταν διαπίστωσα ένα άλλο θέμα:
      Στο Xiaomishop : Original 2050mAh BM41 Lithium Battery for Xiaomi Redmi(Hongmi) 12,99$
      Στο Xiaomiworld: Xiaomi Hongmi Original Battery 2050mah 25,99$
      Τι γίνεται άραγε με τη τιμή? Γιατί τόσο τεράστια διαφορά, όταν υποτίθεται ότι είναι το ίδιο προϊόν?
    • Διαφήμιση
    • Έχουν chat αλλά δεν είναι 24ωρο όπως του merimobiles πχ.
      Τώρα για την τιμή δεν ξέρω... Ο καθένας βάζει ότι θέλει, και τα Pistons αλλού έχουν 29 και αλλού 20...

• παιδιά δεν ξέρω τι λέτε.. εγώ από αυτούς δευτέρα βράδυ στις 8μμ πήρα το mi3w 64gb στα 349.30€ και την τετάρτη στις 12:00 το μεσημέρι είχε έρθει σπίτι..

λιγότερο από 48 ώρες ούτε στην Ελλάδα δεν είχα τέτοια αποστολή!!!! (σαφώς μιλάω για eu direct αγορά έτσι!)

θα ξανααγοράσω σταντέ..

όσο για τις μπαταρίες, λόγο υγρών κλπ κόβονται στο τελωνείο
    • Την λέξη "σταντέ" να την προσθέσεις στη νέα εφαρμογή "Lexikon" του forum σε παρακαλώ. Χαχα! :D

Πολύ cool ότι παρέλαβες σε χρόνο "ντε τε"... Ωστόσο το ερώτημα με τις μπαταρίες παραμένει... Πως (ή απο που) εφοδιάζεται κάποιος εφεδρικές μπαταρίες, χωρίς προβλήματα και χωρίς να τις πληρώσει υπερδιπλάσια τιμή?
    • Πρόταση : κάνε παραγγελία μπαταρία με δικό της φορτιστή. Πες τους να γράψουν ότι είναι φορτιστής.
      Στο alliexpress το βρίσκεις με 15-18 δολάρια.
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H GR_Macedon έγραψε:

Πρόταση : κάνε παραγγελία μπαταρία με δικό της φορτιστή. Πες τους να γράψουν ότι είναι φορτιστής.
      Στο alliexpress το βρίσκεις με 15-18 δολάρια.

δεν θα εμπιστευόμουν το alliexpress/ebay αν ήθελα original Μπαταρία (και ναι η μπαταρία θες να είναι αυθεντική)