Διαφήμιση

Διάφορες Απορίες για το Mi3

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Διάφορες Απορίες για το Mi3

      Όσο περιμένω την συσκευή μου να σας πως τις απορίες μου να έχω το κεφάλι μου ήσυχο:
      • Παράγγειλα από merimobiles, η συσκευή έρχεται σφραγισμένη; Υπάρχει περίπτωση να μου έρθει replica; (Έχω κακό ιστορικό με replicas)
      • Τι μέγεθος SIM παίρνει το Mi3; Γιατί διαβάζω διάφορα.
      • Με ποιο τρόπο μπορώ να περάσω media στο κινητό; Drag and drop; Κάπου διάβασα ότι μπορείς να το συνδέσεις με τον σκληρό σου και να δεις ταινία. Ισχύει;
      • Αυτή τη στιγμή έχω ένα iPhone 4. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μεταφέρω τις επαφές μου γρήγορα; Είναι πάρα πολλές και δεν μπορώ να τις περάσω μία-μία.
      • Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι στο site, στα αccessories έχει κάτι κάρτες SD, το κινητό όμως δεν μπορεί να πάρει κάρτες μνήμης, έτσι;
      • Γιατί το MIUI βγάζει τόσο συχνά updates; (Καταλαβαίνω ότι είναι για καλό, αλλά είναι λίγο περίεργο)
      • Τέλος, θέλω να μου πείτε τι αυτονομία έχει το κινητό; Ενώ διαβάζω στο internet ότι με μία μέση-πολύ χρήση διαρκεί για μια μέρα, ένας τύπος που έτυχε και πιάσαμε την κουβέντα και είχε το Mi3 (αυτός με "έψησε") μου είπε ότι το μόνο κακό είναι η μπαταρία (δεν του βγάζει τη μέρα) και τα ηχεία δεν έχουν καλό ήχο (αλλά τα ακουστικά λέει είναι απίστευτα)
      Ελπίζω να μην σας κούρασα, ακούω γνώμες. :D
    • Απο merimobiles θα παρεις σιγουρα γνησιο, sim παιρνει την κανονικη, εγω για να περασω κατι το συνδεω στο pc και τα περναω, αλλα ναι μπορεις να συνδεσεις και σκληρο, υποστιριζει USB OTG, τις επαφες ανεβασε τες σε ενα gmail και μολις το βαλεις στο mi3 θα σου εμφανιστουν, sd δεν παιρνει αλλα η merimobiles παντου τις ιδιες επιλογες εχει, το οτι υπαρχουν συνεχως updates μονο καλο μπορει να ειναι , οσο για την μπαταρια, προσωπικα δεν εχω δει καλυτερη, ενταξει οτι μπαταρια και να εχεις αμα το σκαλιζεις ολη μερα και δεν σβηνει η οθονη λογικο ειναι να την φαει, τα ηχεια μια χαρα ειναι
    • Να συμπληρώσω , έρχεται σφραγισμένη μάλλον , εκτός αν τους πεις να το κάνουν π.χ. root
      Εγώ το είχα πάρει από αλλού και δεν υπήρχε ζελατίνα στην συσκευασία
      παίρνει την κανονική sim , αν θέλεις να την χρησιμοποιήσεις σε άλλο κινητό που παίρνει μικρή, πηγαίνεις στο κατάστημα που πληρώνεις τον λογαριασμό και στην κόβει , δεν πετάς το υπόλοιπο , το χρησιμοποιείς σαν αντάπτορα σε άλλο κινητό (μπορείς να αγοράσεις αντάπτορα για μικρή sim)
      ναι ,Drag and drop , αν βάλεις π.χ. μια ταινία , …. στο mi3 , μπορείς να την δεις και ας έχει ξεχωριστούς υπότιτλους (φυσικά η ταινία και οι υπότιτλοι με την ίδια ονομασία )
      για τις επαφές από το ¨παλιό¨ σου κινητό κάνεις εξαγωγή στον αποθηκευτικό χώρο , θα δημιουργηθεί ένα αρχείο με επέκταση .vcf , θα το μεταφέρεις π.χ. με Bluetooth στο mi3 και η θα το τρέξεις η από τις επαφές θα κάνεις εισαγωγή
      δεν παίρνει κάρτα sd , 64 gb είναι πολλά , τα 16 για μένα όχι , χρησιμοποιείς για επέκταση χώρου otg usb (αναφέρθηκε)
      Γιατί η MIUI βγάζει τόσο συχνά updates; Γιατί η τεχνολογία προχωράει , για να διορθώσει ανθρώπινα λάθη , γιατί έχουν ¨κέφι¨ να κρατήσουν την miui στην κορυφή
      αυτονομία του κινητού , Η μπαταρία του είναι μεγάλη ,συγκριτικά με άλλα καλά κινητά (κρατάει περισσότερο) , ανάλογα με την χρήση , από κάποιες ώρες μέχρι ημέρες , (αναφέρθηκε) παρήγγειλα αυτό XIAOMI 5V 2A 10400mAh Power Bank for Smartphone & Tablet in Silver
      Για τα ηχεία ίσως ήμουν τυχερός ?, ακούω καλά και δεν μου έκαναν παράπονα
      Με ακουστικά άλλου κινητού ακούω πάρα πολύ καλά , φαντάζομαι με τα αυθεντικά που παρήγγειλα Xiaomi Piston Headphones with 3.5mm Gold-plated Plug να ακούω τέλεια
      edit
      παίρνει την κανονική sim , το διόρθωσα (κεκτημένη ταχύτητα , στο galaxy s2 μου , παίρνει μικρή)
      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )


      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην tora33 ().

    • Διαφήμιση
    • Με τα Piston της Xiaomi θα περάσεις σε άλλο επίπεδο ήχου.
      Είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει από ακουστικά τα τελευταία χρόνια.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Να ρωτήσω κάτι που δεν έχω πολυ-καταλάβει; Το mi3 παίρνει επέκταση μνήμης κάποια κάρτα αλλά όχι sd;
    • δεν το χρειάστηκα ακόμη
      otg for xiaomi mi3 - Αναζήτηση Google
      edit
      έχω ένα 8GB Fashionable OTG USB Flash Drive for Smart Phones/Tablet PCs
      τώρα το δοκίμασα στο mi3w και βλέπω ότι δουλεύει
      Images
      • OTG USB Flash Drive.png

        198,95 kB, 1.080×1.920, viewed 297 times
      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )


      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην tora33 ().

    • Ο/H saleakos έγραψε:

      Απο merimobiles θα παρεις σιγουρα γνησιο, sim παιρνει την κανονικη, εγω για να περασω κατι το συνδεω στο pc και τα περναω, αλλα ναι μπορεις να συνδεσεις και σκληρο, υποστιριζει USB OTG, τις επαφες ανεβασε τες σε ενα gmail και μολις το βαλεις στο mi3 θα σου εμφανιστουν, sd δεν παιρνει αλλα η merimobiles παντου τις ιδιες επιλογες εχει, το οτι υπαρχουν συνεχως updates μονο καλο μπορει να ειναι , οσο για την μπαταρια, προσωπικα δεν εχω δει καλυτερη, ενταξει οτι μπαταρια και να εχεις αμα το σκαλιζεις ολη μερα και δεν σβηνει η οθονη λογικο ειναι να την φαει, τα ηχεια μια χαρα ειναι


      Ο/H tora33 έγραψε:

      Να συμπληρώσω , έρχεται σφραγισμένη μάλλον , εκτός αν τους πεις να το κάνουν π.χ. root
      Εγώ το είχα πάρει από αλλού και δεν υπήρχε ζελατίνα στην συσκευασία
      παίρνει την μικρή sim , αν έχεις μεγάλη πηγαίνεις στο κατάστημα που πληρώνεις τον λογαριασμό και στην κόβει , δεν πετάς το υπόλοιπο , το χρησιμοποιείς σαν αντάπτορα σε άλλο κινητό (μπορείς να αγοράσεις αντάπτορα για μικρή sim)
      ναι ,Drag and drop , αν βάλεις π.χ. μια ταινία , …. στο mi3 , μπορείς να την δεις και ας έχει ξεχωριστούς υπότιτλους (φυσικά η ταινία και οι υπότιτλοι με την ίδια ονομασία )
      για τις επαφές από το ¨παλιό¨ σου κινητό κάνεις εξαγωγή στον αποθηκευτικό χώρο , θα δημιουργηθεί ένα αρχείο με επέκταση .vcf , θα το μεταφέρεις π.χ. με Bluetooth στο mi3 και η θα το τρέξεις η από τις επαφές θα κάνεις εισαγωγή
      δεν παίρνει κάρτα sd , 64 gb είναι πολλά , τα 16 για μένα όχι , χρησιμοποιείς για επέκταση χώρου otg usb (αναφέρθηκε)
      Γιατί η MIUI βγάζει τόσο συχνά updates; Γιατί η τεχνολογία προχωράει , για να διορθώσει ανθρώπινα λάθη , γιατί έχουν ¨κέφι¨ να κρατήσουν την miui στην κορυφή
      αυτονομία του κινητού , Η μπαταρία του είναι μεγάλη ,συγκριτικά με άλλα καλά κινητά (κρατάει περισσότερο) , ανάλογα με την χρήση , από κάποιες ώρες μέχρι ημέρες , (αναφέρθηκε) παρήγγειλα αυτό XIAOMI 5V 2A 10400mAh Power Bank for Smartphone & Tablet in Silver
      Για τα ηχεία ίσως ήμουν τυχερός ?, ακούω καλά και δεν μου έκαναν παράπονα
      Με ακουστικά άλλου κινητού ακούω πάρα πολύ καλά , φαντάζομαι με τα αυθεντικά που παρήγγειλα Xiaomi Piston Headphones with 3.5mm Gold-plated Plug να ακούω τέλεια


      Επειδή έχω μικρή sim (όχι nano, αλλά micro) και δεν ξέρω που είναι το γύρω-γύρω, πείτε μου μία στα σίγουρα, ευχαριστώ πολύ.

    • Διαφήμιση
    • Πήγαινε στον πάροχό σου και ρώτα για σίγουρα. Ή θα σου δώσουν ένα extra tray μέσα στο οποίο θα βάζεις τη mini για να κουμπώνει στην υποδοχή του κινητού ή θα στην αλλάξουν και θα σου δώσουν micro.
    • Ο/H Logan έγραψε:

      Πήγαινε στον πάροχό σου και ρώτα για σίγουρα. Ή θα σου δώσουν ένα extra tray μέσα στο οποίο θα τα βάζεις τη mini για να κουμπώνει στην υποδοχή του κινητού ή θα στην αλλάξουν και θα σου δώσουν micro.


      Ή αυτό ή μόλις σκέφτηκα να κόψω μία παλιά μεγάλη sim, και να κρατήσω το γύρω γύρω!
    • Ο/H Dexter έγραψε:

      Ο/H Logan έγραψε:

      Πήγαινε στον πάροχό σου και ρώτα για σίγουρα. Ή θα σου δώσουν ένα extra tray μέσα στο οποίο θα τα βάζεις τη mini για να κουμπώνει στην υποδοχή του κινητού ή θα στην αλλάξουν και θα σου δώσουν micro.


      Ή αυτό ή μόλις σκέφτηκα να κόψω μία παλιά μεγάλη sim, και να κρατήσω το γύρω γύρω!


      φιλε εγω κανονικη sim του εβαλα, ουτε micro ουτε nano, δες και εδω Buy Original Xiaomi Mi3 64GB Smart Phone From Xiaomiworld With Best Price εκει που λεει network στα specs του τηλεφωνου, επισης προσοχη γιατι διαβασα οτι πολλοι καταστρεψαν την sim reader με διαφορους adapters, δες εδω Xiaomi Mi3 - Broken SIM slot | Unofficial International MIUI / Xiaomi Phone Support και εδω Xiaomi Mi3 sim card detect problem - Xiaomi Mi3 - MIUI Official Community οποτε βαλε μια κανονικη να εισαι ησυχος

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 2 φοράs, τελευταία από τον/ην saleakos ().

    • Επιβαβαιώνω και εγώ πως είναι πολύ, μα πάρα πολύ επικύνδυνο να χρησιμοποιείς adaptors.
      Exω καταστρέψει και εγώ με αυτό τον τρόπο ένα Samsung Galaxy Beam.

      To καλύτερο είναι να πας σε ένα μαγαζί του Provider σου, και να αλλάξεις SIM !!!!!!!
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Την πρώτη φορά που διάβασα Mini sim στα specs κατά την αγορά νόμιζα πως είναι η μεσαίου μεγέθους και όχι η κλασική κι έτρεξα να προμηθευτώ μία. :lol:

      Υ.Γ: * Mi 3 supports Mini SIM cards, and recommends Micro/Nano SIM card users to use SIM adapter provided.

      Από το επίσημο site της Xiaomi. Δεν θα έχεις πρόβλημα αν χρησιμοποιήσεις σωστό αντάπτορα.