Διαφήμιση

Προτάσεις για βελτίωση της ROM

    • Σε εξέλιξη

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Προτάσεις για βελτίωση της ROM

      Μετά από δυο μέρες λειτουργίας την Miui Rom έχω τις εξής προτάσεις (αναβαθμίσεις) για τις υπάρχουσες λειτουργίες που διαθέτει η τελευταία ROM.
      1. Το μέγεθος των αριθμών που δέχεται η blocklist να αυξηθεί ίσως να γίνει και απεριόριστη και όχι να έχει σαν όριο τα 997 τηλεφωνικά νούμερα που έχει τώρα.
      2. Στην νυκτερινή σίγηση να υπάρχει η δυνατότητα schedule ανά ημέρα γιατί για παράδειγμα άλλη ώρα θέλω να μπαίνει το κινητό σε mute τις καθημερινές και άλλη ώρα το Σαββατοκύριακο.
      3. Στην νυκτερινή σίγηση να υπάρχει η δυνατότητα να απενεργοποιούνται ρυθμίσεις όπως Wi-Fi, Bluetooth, sync και άλλα.
      4. Στην διαχείριση επαφών να μπορεί να υπάρχει η δυνατότητα εμφάνισης συγκεκριμένων ομάδων επαφών (Google contact group) και όχι default όλες οι επαφές όλων των ομάδων μαζί.
      Πιστεύω καλό είναι να μαζεύονται σε ένα σημείο όλες οι ιδέες που έχουμε για αλλαγές στις δυνατότητες τις και αν γίνεται μέσω του admin να κάνουμε official request στην Xiaomi.
      Arturius79 invite you to Xiaomi MIUI Official Forum
      en.miui.com/?fromuid=334298346
    • Συγχαρητήρια καταρχάς για την απίστευτη δουλειά που κάνατε με το site και με την Rom.
      Θα ήθελα να προτείνω 2 πολύ μικρες διορθώσεις που ίσως να αναβαθμίσουν ακόμα περισσότερο το ηδη υψηλό επίπεδο της Ελληνικής Ρομ.
      1. Στην οθόνη κλειδώματος δεν εμφανίζει τυχόν αναπάντητες κλήσεις η μηνύματα. Πρέπει να ξεκλειδωσεις για να δεις τι γίνεται.

      2. Ενώ μιλάς στο τηλέφωνο εαν χρειαστεί να πληκτρολογήσεις κάποιον αριθμό, δεν υπάρχει το πλήκτρο αναίρεσης- backspace.

      Αυτά από εμένα, συνεχίστε την καλή δουλειά παίδες.
    • Ο/H billisdim έγραψε:

      Συγχαρητήρια καταρχάς για την απίστευτη δουλειά που κάνατε με το site και με την Rom.
      Θα ήθελα να προτείνω 2 πολύ μικρες διορθώσεις που ίσως να αναβαθμίσουν ακόμα περισσότερο το ηδη υψηλό επίπεδο της Ελληνικής Ρομ.
      1. Στην οθόνη κλειδώματος δεν εμφανίζει τυχόν αναπάντητες κλήσεις η μηνύματα. Πρέπει να ξεκλειδωσεις για να δεις τι γίνεται.

      2. Ενώ μιλάς στο τηλέφωνο εαν χρειαστεί να πληκτρολογήσεις κάποιον αριθμό, δεν υπάρχει το πλήκτρο αναίρεσης- backspace.

      Αυτά από εμένα, συνεχίστε την καλή δουλειά παίδες.


      1. Όταν είσαι στην Lock screen και έχεις (οτιδήποτε) ενημερώσεις (μηνύματα, κλήσεις, κ.λ.π.), αυτές εμφανίζονται δίπλα από τον provider σου με τρεις τελίτσες (...). Ουσιαστικά οι τρείς τελίτσες είναι η ειδοποίηση ότι κάτι έχεις... Ξεκλειδώνεις, μπαίνεις μέσα και βλέπεις αναλυτικά τι έχεις...

      Edit:
      2. Οοοοπ!!! ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ! Δεν υπάρχει backspace στο πληκτρολόγιο που εμφανίζεται όταν μιλάς! Δεν ξέρω γιατί... Θα έπρεπε φυσικά να υπήρχε!

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην caeser ().

    • Διαφήμιση
    • Θα επιθυμούσα να υπάρχει η δυνατότητα ταχείας κλήσης.Δηλαδή από το 1 μέχρι το 9 στο dialer με παρατεταμένο πάτημα του πλήκτρου να καλώ αποθηκευμένες επαφές.
    • Ο/H velissarios1 έγραψε:

      Θα επιθυμούσα να υπάρχει η δυνατότητα ταχείας κλήσης.Δηλαδή από το 1 μέχρι το 9 στο dialer με παρατεταμένο πάτημα του πλήκτρου να καλώ αποθηκευμένες επαφές.


      Βρήκα αυτό το πόστ, που αφορά την ερώτησή σου, ωστόσο στη δική μου συσκευή δεν υπάρχει η επιλογή...
    • Ο/H caeser έγραψε:


      Βρήκα αυτό το πόστ, που αφορά την ερώτησή σου, ωστόσο στη δική μου συσκευή δεν υπάρχει η επιλογή...

      Δυστυχώς φίλε caeser ούτε σε μένα υπάρχει η παραπάνω επιλογή.
    • Ο/H velissarios1 έγραψε:

      Ο/H caeser έγραψε:


      Βρήκα αυτό το πόστ, που αφορά την ερώτησή σου, ωστόσο στη δική μου συσκευή δεν υπάρχει η επιλογή...

      Δυστυχώς φίλε caeser ούτε σε μένα υπάρχει η παραπάνω επιλογή.


      Σίγουρα υπάρχουν εφαρμογές εκεί έξω που αντικαθιστούν αυτή τη λειτουργία, αλλά θα προτιμούσα να υπάρχει στο Miui ενσωματωμένη... Ωστόσο αφού ήδη υπάρχει κάτι, δεν αποκλείεται μελλοντικά να ενσωματωθεί και στην ελληνική GTV...
    • Διαφήμιση
    • Που μπορω να αναφερω σημεια που εντοπισα στην ρομ για τον εξελληνισμο της; (ρυθμισεις που ειναι γραμενες στα αγγλικα)

      Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H Tseligas2000 έγραψε:

      Που μπορω να αναφερω σημεια που εντοπισα στην ρομ για τον εξελληνισμο της; (ρυθμισεις που ειναι γραμενες στα αγγλικα)

      Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Πρόσεξε μόνο στο παραπάνω link που σου έδωσε ο @Bodai μήπως έχει ήδη αναφερθεί από άλλον το ίδιο πρόβλημα. Επίσης καλό θα είναι να βάζετε τουλάχιστον το κινητό στο οποίο αναφέρεστε γιατί δεν είναι σε όλα τα κινητά ακριβώς τα ίδια. Τα αμετάφραστα τα βλέπουμε βέβαια ήδη απλά καθυστερούν λόγω δόμησης των αρχείων μεταφράσεων με τρεις ταυτόχρονα εκδόσεις android (Kit Kat, Lollipop και Marshmallow) και αρκετές φορές προσπάθεια στο να καταλάβουμε "τι θέλει να πει ο ποιητής". Για αυτόν το λόγο και επειδή έχουν την τάση να προσθέτουν string πολύ πριν τα ενεργοποιήσουν και τα οποία ίσως δεν έχουμε αποδώσει σωστά, θα βοηθούσε περισσότερο ο εντοπισμός σφαλμάτων στην μετάφραση όταν αυτά τα string ενεργοποιηθούν.

      Επίσης να έχετε υπόψη ότι πάντα οι stable εκδόσεις θα έχουν αμετάφραστα σημεία και ανάλογα του "πόσο πίσω" είναι σε σχέση με τις developer εκδόσεις, διότι οι μεταφράσεις ακολουθούν την συνεχή εξέλιξη των developer εκδόσεων.