Διαφήμιση

[Βοήθεια] Redmi Note 10 PRO Αλλαγή ROM από MIUI 12 Stable Global σε MIUI 13 Stable Xiaomi.eu

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • [Βοήθεια] Redmi Note 10 PRO Αλλαγή ROM από MIUI 12 Stable Global σε MIUI 13 Stable Xiaomi.eu

      Γεια σας, έχει πέραση μια εβδομάδα που είμαι κάτοχος ενός Redmi Note 10 PRO έχει μέσα το MIUI 12.5.6 (Global) Android 11 και προσπαθώ να καταλάβω πως μπορώ να του περάσω το MIUI 13 Android 12 (xiaomi.eu_multi_HMNote10Pro_V13.0.12.0.SKFMIXM_v13-12) Xiaomi.eu.


      Έχω ξεκλειδώσει ήδη τον Bootloader με τον επίσημο τρόπο κατεβάζοντας το Mi Unlock και περίμενα μια εβδομάδα.


      Αυτό που με μπερδεύει περισσότερο είναι το πως να κάνω εγκατάσταση το TWRP στην συσκευή.


      Έχω διαβάσει κάτι για Α/Β και non-Α/Β και δεν έχω καταλαβει τι γίνεται με αυτά.


      Η δική μου συσκευή γραφή ότι είναι Α μόνο.


      Είχα διαβάσει ότι προς το παρόν το Android 12 δεν υποστηρίζετε από το TWRP αλλά στην εικόνα που έχει στο forum της Xiaomi.eu λέει ότι είναι recovery.


      Αν γνωρίζετε και μπορείτε να με βοηθήσετε θα το εκτιμούσα.

      Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
      Images
      • 1634935739463.jpg

        148,79 kB, 1.080×735, viewed 109 times
      • 232313223123132132123113.PNG

        9,25 kB, 740×73, viewed 37 times
    • Κατεβάζεις ένα από τα δύο Recovery που είναι για Android 12

      1) twrp-3.6.2_12-0-sweet-Nebrassy.img | by Camerado for Generic Device/Other
      2) OrangeFox-R12.1_2-Unofficial-sweet.zip | by Camerado for Generic Device/Other

      Θα μετονομάσεις τα αρχεία σε μια πιο απλή ονομασία για παράδειγμα sweet1.img ή sweet2.img και θα τα βάλεις στον ίδιο φάκελο στο PC που έχεις το fastboot.exe αλλά και μέσα στον εσωτερικό χώρο της συσκευής σου

      Θα βάλεις την συσκευή σε Fastboot mode και θα τρέξεις την παρακάτω εντολή από τον φάκελο στο PC που έχεις το fastboot.exe από ένα CMD Παράθυρο

      Source Code

      1. fastboot boot sweet1.img

      Μόλις μπει στο Recovery, θα κάνεις flash το sweet1.img που έβαλες στην συσκευή σου από το Recovery επιλέγοντας το όνομα του αρχείου και θα το κάνεις Flash στο Recovery partition

      Τώρα που έγινε η εγκατάσταση του Recovery στην συσκευή σου, όσο είσαι στο Recovcer θα βάλεις στον εσωτερικό χώρο το αρχείο της ROM και θα το κάνεις Flash μέσα από το Recovery.

      Μόλις τελειώσει η διαδικασία του Flash θα κάνεις Format Data από το Recovery και Reboot την συσκευή σου.

      Θα περιμένεις πολύ ώρα μέχρι να μπει τελικά στο MIUI και να προχωρήσεις στο αρχικό Setup της συσκευής σου. :D
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση