Διαφήμιση

Link2SD, μεταφορά Εφαρμογών στην SD

    • Οδηγός

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H mparaxir έγραψε:

      διοτι οταν συνδεσεις το κινητο στον υπολογιστη και θες να περασεις μουσικη αναγκαστικα γεμιζεις το διαμερισμα το ext4


      'Εχεις βάλει drivers στα windows για να "βλέπουν" ext4 partitions?
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      Ο/H mparaxir έγραψε:

      διοτι οταν συνδεσεις το κινητο στον υπολογιστη και θες να περασεις μουσικη αναγκαστικα γεμιζεις το διαμερισμα το ext4


      'Εχεις βάλει drivers στα windows για να "βλέπουν" ext4 partitions?

      καλησπερα χρηστο ε?δεν αναφερει στον οδηγο πουθενα drivers για να βαλω
    • Ο/H mparaxir έγραψε:

      Ο/H Bodai έγραψε:

      Ο/H mparaxir έγραψε:

      διοτι οταν συνδεσεις το κινητο στον υπολογιστη και θες να περασεις μουσικη αναγκαστικα γεμιζεις το διαμερισμα το ext4


      'Εχεις βάλει drivers στα windows για να "βλέπουν" ext4 partitions?

      καλησπερα χρηστο ε?δεν αναφερει στον οδηγο πουθενα drivers για να βαλω


      Αποκλείεται ο υπολογιστής σου με windows να μπορεί να διαβάζει το ext4. Στα windows βλέπεις μόνο το partitiotion σε fat32 γι αυτό και θα το βλέπεις με χωριτικότητα μικρότερη από ότι είναι κανονικά η sd card σου ( την χωρητικότητα που έμεινε αν αφαιρέσεις από την συνολική της κάρτας την χωρητικότητα του ext4)
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Διαφήμιση
    • Εγώ έβαλα τη τελευταία αναβάθμιση και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Με προβληματίζει όμως η χωρητικότητα. Φοβάμαι να περάσω τη αναβάθμιση τον τροποποιημένο Kernel για το hongmi1 γιατί διαβάζω ότι θα γίνει πολύ αργό το τηλέφωνο. Αν το επιχειρήσω και δεν μου αρέσει μπορώ να επανέλθω στη αναβάθμιση που έχω τώρα; Για να δουλέψει η κάρτα θα πρέπει πρώτα να πετύχω όλες εκείνες τις τροποποιήσεις με τα partitions τα ext3 κλπ ; (μια φορά που το προσπάθησα το μόνο που κατάφερα ήταν να διαγράψω ότι είχα στη κάρτα) ή το Link2SD είναι αρκετό;
      Ευχαριστώ
      cy67
    • μια απορια λυστε μου.τα παιχνιδια η μουσικες εφαρμογες σε ποιο παρτισιον ειναι καλυτερα να πανε ext4?η fat 32?ωστε να τρεχουν καλυτερα.εγω ενταξει κομπλε ειμαι απλα πληροφοριακα ρωτω
    • Ο/H mparaxir έγραψε:

      μια απορια λυστε μου.τα παιχνιδια η μουσικες εφαρμογες σε ποιο παρτισιον ειναι καλυτερα να πανε ext4?η fat 32?ωστε να τρεχουν καλυτερα.εγω ενταξει κομπλε ειμαι απλα πληροφοριακα ρωτω
      Ext4 100%
    • και το fat 32 για ποιο λογο το κανουμε?βρε χρηστο καλα θυμαμε?πω πρεπει δηλαδη παλι απο την αρχη να τα κανω?φτου να τα βαλω στο ext4 μουσικες εφαρμογες και παιχνιδια?αλλα το ext4 οπως και να εχει πρεπει να ειναι το δευτερο διαμερισμα σωστα?
    • Διαφήμιση
    • Ο/H mparaxir έγραψε:

      και το fat 32 για ποιο λογο το κανουμε?β
      Εκει γραφονται κάποιες πληροφορίες αυτόματα για να έχεις προσβαση και χρήση του ext4.
      Δεν χρειάζεται να κανεις τίποτα απο την αρχή, βασικά αφου δουλεύει μην το πειραξεις.Απλα απαντησα στην απορια σου γενικα..
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      Ο/H mparaxir έγραψε:

      και το fat 32 για ποιο λογο το κανουμε?β
      Εκει γραφονται κάποιες πληροφορίες αυτόματα για να έχεις προσβαση και χρήση του ext4.Δεν χρειάζεται να κανεις τίποτα απο την αρχή, βασικά αφου δουλεύει μην το πειραξεις.Απλα απαντησα στην απορια σου γενικα..
      ναι δεν τον πειραζω να εισαι καλα.εμπλουτιστικα με ακομα γνωση και παλι σε ευχαριστω
    • Tι partition και ξεpartition ρε παιδια;Υποτιθεται οτι πηγαμε να ξεφυγουμε απο τις αγκυλωσεις των 'επωνυμων' μαρκών.Επιτρεπεται να μην μπορω να μεταφερω τις επαφες μου στην sd;Γιατί ηρθαμε στην xiaomi δηλ;και γιατι η ελληνικη rom που δινετε δεν λυνει αυτο το θεμα;Ουτε ειδημονες ειμαστε,ουτε χρονο για χασομέρι εχουμε.Απαράδεκτο.
    • Διαφήμιση
    • Λοιπόν αγαπητέ Kilitsa .....
      Ας τα πάρουμε από την αρχή.....

      Δεδομένο 1ο...
      1ο σου μήνυμα με το καλημέρα...

      Ο/H kilitsas έγραψε:

      Παιδιά γεια χαρα...Καινουριος στην παρέα...Και θελω να πω το εξης:Σαφώς και δεν ειναι ευγενικός ο τροπος που εκφραστηκε ο φιλος Ορεστης...Αλλά αυτο που με αφηνει αφωνο,ειναι οτι περα απο τη γιουχα και τις αποδοκιμασιες,ΚΑΝΕΙΣ δεν μπηκε στον κοπο να αντικρουσει ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ τα οσα λέει.Ειμαι κι εγω ενας απο αυτους που εχουν εντυπωσιαστει πραγματικα με τις κινηταρες της Xiaomi.Ομως δεν προχωραω στην αγορα,μονο και μονο γιατι με θυμωνει η τακτικη των Κινεζων.Τι να το κανω αν παρω ενα σουπερ εργαλειο σε σουπερ τιμη,οταν η χαμηλη του τιμη θα οφειλεται πχ στο οτι ο κατασκευαστης δεν εκανε τιποτα οσον αφορα την προστασια του κεφαλιου μου.Μιλαω πολυ λογω δουλειας στο κινητο,και δεν θελω να το 'καψω' .Επισης δεν ειμαι πιτσιρικας να με νοιαζει το gaming και μονο πχ.Αισθανομαι λοιπον οτι ειναι κουτοπονηρος ο κατασκευαστης.Παρακαλώ οποιος εχει στοιχεια ,ας τα παρουσιασει να μου διωξει καθε αμφιβολια.Αλλιως πρεπει να δικαιωσουμε ισως τον Ορεστη,που παρεθεσε εστω μια πηγή-εστω κι αν αυτη δεν ειναι απαραιτητα εγκυρη.Πιος ο λογος λοιπον πουθενα να μην κανει κανεις λογο για το SAR.Εστειλα και μαιλ στην xiaomi,για να μου απαντησουν αοριστιες οτι και καλα ''ειναι κατω απο το οριο των 2 της Ε.Ε.''.Δηλαδη;Μπορει να ειναι και 1,99??????!!!Eυχαριστω,και καλως σας βρηκα.
      Καλοπροαιρετα παντα,οκ;
      Πας και ξεθάβεις ένα μήνυμα που είναι θαμένο για καιρό, και λίγο πολύ αναμασάς τα ίδια με τον Ορέστη, με τον ίδιο ακριβώς τόνο - τρόπο - επιχειρηματολογία - σύνταξη - συμπέρασμα.



      Δεδομένο 2ο...
      2ο σου μήνυμα με το καλησπέρα...

      Ο/H kilitsas έγραψε:

      Παιδια γεια σας.Εδω και 2 μερες μου ηρθε η συσκευη,με μονο 10 μερες αναμονη απο Κινα.Ειναι γρηγορη,ομορφη,δουλευει μια χαρα 4G,κλπ...εχει ομως σημαντικα προβληματα,παρ'οτι ακολουθησα και ολοκληρωσα μια χαρα την τοσο αναλυτικη και κατατοπιστικη διαδικασια που προσφερει το σαιτ σας.

      1.Δεν μπορω να στειλω SMS!!!(Σημαντικος λογος για να το βροντηξω στον τοιχο,δεν βρισκετε;)
      2.Τα βιντεο του youtube,9/10 φορες θα τα παιξει χωρις ηχο,ενω τη 10η φορα δεν θα τα αρχισει ποτέ.
      3.Δεν μου επιτρεπει να μεταφερω εφαρμογες στην καρτα SD!
      4.:Στο tray που κατεβαινει απο πανω με ολα τα wi fi,bluetooth,gps κλπ δεν γινεται αναδιαταξη των εικονιδίων.
      5.Θελω στο πληκτρολογιο να προσθεσω Τουρκικη γλωσσα.Την προσθετω (ειτε με το Swiftkey,ειτε με το πληκτρολογιο google),μονο που οι χαρακτηρες παραμενουν οι λατινικοι οπως στο αγγλικο πληκτρολογιο,παρ'οτι εχω επιλεξει εισαγωγη με τουρκικα.
      Αν μπορειτε προτεινετε μου λυσεις,παρακαλω ομως οχι με γλωσσα εξπέρ των roms,flash,kernel,κλπ κλπ,καθότι δεν ειμαστε ολοι εδω μεσα ολοι σαίνια,
      γιατί αλλιως ,παραμενω στο ταπεινο (μπορει να μην χτυπαει κοκκινο στο antutu) αλλα τίμιο S3 που εχω.
      Ευχαριστω.
      1. Το ότι δεν μπορείς να στείλεις μήνυμα είναι πρόβλημα δικό σου και όχι της συσκευής - Ελληνικής ROM (Αν δεν ξέρεις τι είναι ROM - Υπάρχει και ΛΕΞΙΚΟ)
      2. Μπορείς να επιλέξεις να βάλεις άλλη έκδοση ROM που δεν έχει αυτό το πρόβλημα και θα είσαι οκ.
      3. Τα παράπονά σου στην Google που από την έκδοση Kit Kat και μετά για λόγους ασφαλείας, δεν δίνει δικαίωμα μεταφοράς των εφαρμογών στην SD Card.
      4. Για το Tray μπορείς να πας Ρυθμίσεις => Γραμμή κατάστασης => Οργάνωσης διακοπτών και να τα βάλεις όπως γουστάρει η ψυχούλα σου.
      5. Είναι θέμα των πληκτρολογίων και όχι της συσκευής - ROM.
      Για το θέμα τιμιότητας της συσκευής (εφ'όσον τα Xiaomi είναι άτιμα) σου προτείνω να μείνεις στο τίμιο S3.
      Όσο για το πρόβλημα της ορολογίας, υπάρχει το λεξικό που είπα παραπάνω γιατί δεν μπορούν να μεταφραστούν μερικά στα ελληνικά.



      Δεδομένο 3ο...
      3ο σου μήνυμα με το καληνύχτα....

      Ο/H kilitsas έγραψε:

      Tι partition και ξεpartition ρε παιδια;Υποτιθεται οτι πηγαμε να ξεφυγουμε απο τις αγκυλωσεις των 'επωνυμων' μαρκών.Επιτρεπεται να μην μπορω να μεταφερω τις επαφες μου στην sd;Γιατί ηρθαμε στην xiaomi δηλ;και γιατι η ελληνικη rom που δινετε δεν λυνει αυτο το θεμα;Ουτε ειδημονες ειμαστε,ουτε χρονο για χασομέρι εχουμε.Απαράδεκτο.
      Εδώ ας τα πάρουμε 1 προς 1...


      Ο/H kilitsas έγραψε:

      Tι partition και ξεpartition ρε παιδια;Υποτιθεται οτι πηγαμε να ξεφυγουμε απο τις αγκυλωσεις των 'επωνυμων' μαρκών.Επιτρεπεται να μην μπορω να μεταφερω τις επαφες μου στην sd;
      Τα είπαμε και πριν για την SD Card και τις εφαρμογές....
      Τώρα βεβαια έχουμε τις επαφές.
      Μπορείς να τις κάνεις εξαγωγή ανά πάσα στιγμή και να έχεις όσα αντίγραφα θέλεις ως αρχείο στην SD Card.....




      Ο/H kilitsas έγραψε:

      Γιατί ηρθαμε στην xiaomi δηλ;
      Έλα μου ντε ?
      Η μάλλον το σωστότερο θα ήτανε, Γιατί ήρθα στην Xiaomi που έχει άτιμες συσκευές, και δεν έμενα στην Samsung, με το τίμιο S3 που έχω ?
      Αυτό δε θες να πεις ?
      Γιατί αν ρωτάς εμάς, εμείς ξέρουμε γιατί είμαστε εδώ, αλλά δεν καταλαβαίνουμε (ή κάνουμε πως δεν καταλαβαίνουμε) που το πας.



      Ο/H kilitsas έγραψε:

      και γιατι η ελληνικη rom που δινετε δεν λυνει αυτο το θεμα;
      Εδώ πραγματικά σηκώνουμε τα χέρια ψηλά...
      Έχεις δίκιο αγαπητέ μου, είμαστε απαράδεκτοι.
      Σου ζητούμε συγνώμη που δεν πιάσαμε για εφέτος τις προδιαγραφές σου.
      Θα προσπαθήσουμε να βελτιωθούμε όσο μπορούμε, διαφορετικά όλοι μαζί θα υποβάλουμε τις παραιτήσεις μας από την Xiaomi λόγο ανικανότητας...
      Τζάμπα ο μισθός που παίρνουμε τόσο καιρό, και δεν παράγουμε έργο.

      Όταν καταλάβεις για ποιο λόγο είσαι εδώ και τι είναι αυτή η κοινότητα, τότε το ξανασυζητάμε.
      Γιατί αν νομίζεις πως σου χρωστάμε κιόλας, να σε αποζημιώσουμε για την ζημιά που έπαθες...



      Ο/H kilitsas έγραψε:

      Ουτε ειδημονες ειμαστε,ουτε χρονο για χασομέρι εχουμε.Απαράδεκτο.
      Απαράδεκτο ναι, αλλά για ποιό λόγο ?
      • Που χαλάσαμε τον χρόνο σου ?
      • Που δεν είσαι ειδήμονας ?
      • Η για τον τρόπο γραφής σου και την συμπεριφορά σου, που είναι Copy - Paste του Ορέστη ?


      Είναι η πρώτη φορά που παρεμβαίνω με αυτό τον τρόπο στα 3 Χρόνια διαχείρισης της κοινότητας.
      Αν αγαπητέ μου νομίζεις πως με αυτόν τον τρόπο, μεγαλώνεις στα μάτια των άλλων δημιουργώντας εντυπώσεις και εντάσεις χωρίς να υπάρχει λόγος, είσαι βαθιά νυχτωμένος φίλε μου ΟΡΕΣΤΗ, ως λάθος kilitsas ήθελα να πω...

      Και μιας και τα είπαμε όλα και ησυχάσαμε,
      μιας και φτάσαμε στο Καληνύχτα, σου ευχώμαστε να τα βρεις με τον εαυτό σου, και την επόμενη φορά που θα ξανακάνεις λογαριασμό, να βρεις και τα έστω και λίγα αποθέματα λογικής που σου έχουν απομείνει...

      Καληνύχτα σου λοιπόν, και τα ξαναλέμε στην επόμενη εγγραφή σου, αγαπητέ Ορέστη με την Kilitsa.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)