Διαφήμιση

Πρόβλημα με (fake) xiaomi mi2

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H mankap έγραψε:

      ποια ειναι ακριβως η συσκευη ,πως θα το μαθω....οπυ και να τρεξω παντως


      Δυστυχώς ο μόνος σίγουρος τρόπος είναι να το "ανοίξεις" το κινητό σου. Όλες οι πληροφορίες που βγάζουν όλα τα προγράμματα για το ποιά συσκευή βασίζονται στην πρόσβαση σε text αρχεία που υπάρχουν μέσα στο λειτουργικό, και που όποιος ξερει πειράζονται πολύ εύκολα..
    • Έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για πολύ καλό κλώνο ο οποίος έχει μόνο ένα system partition και δεν είναι dualsystem (για αυτό και χτυπάει το error όπως παρατήρησε και ο Bodai) και φοράει ακριβώς την ίδια ROM με το Mi2.

      Μήπως μπορείς να πάρεις selective nandroid backup τα boot, recovery και system και να τα ανεβάσεις κάπου για να τα πάρω? Θα ήθελα να τους ρίξω μια ματιά. Αν δεν έχεις κάτι προσωπικό στο κινητό, κάνε full nandroid backup αντί selective.

      Αν είναι έτσι, με τις κατάλληλες αλλαγές (και με λίγο ρίσκο μια και δεν έχω την συσκευή στα χέρια μου) θα μπορέσουμε να την περάσουμε.
      Επίσης θα ήθελα να μου πείς τα ονόματα των αρχείων που είναι στο /dev/block/ και τους υποκαταλόγους του. Δεν υπόσχομαι τίποτα, αλλά εδώ που φτάσαμε μπορεί να βγεί κάτι καλό για όλους όσους πήραν fake συσκευή.

      καλησπερα φιλε μου,δυστυχως ολα αυτα που μου λες δε καταλαβαινω γριιι(τιποτα) που λεμε και στη Κρητη!!χρειαζομαι οδηγιες χρησεως ....
      ENJOYme, m!, mi , μη !!!!
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      @dnomikos έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται να παιδευτείς τόσο πολύ (πάσο αν το θέλεις). Δες λίγο ΕΔΩ στο post #102. Μάλλον κάναν patch κανά 2-3 αρχεία τα οποία αν βρεθούν τα original πιστεύω θα δουλέψει ο Updater....

      .......και πως θα το κανω αυτο !!!!...αναμενω οδηγιες ....μενουμε και ολοι μακρυα !!!!!!! για να σας το στελνα ..Βορας-νοτος - ανατολη !!!!!...πιασαμε ολες τισ γωνιες της Ελλαδας lol

      ENJOYme, m!, mi , μη !!!!
    • Διαφήμιση










    • Εδω ειναι καποιες φωτο του κινητου....δεν ξερω αν σας βοηθανε σε κατι...

      ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον σας παιδια
      :thumbsup:
      ENJOYme, m!, mi , μη !!!!
    • Ο/H tora33 έγραψε:

      Ο/H mankap έγραψε:

      οταν προσπαθησα να κανω επικολησει στο download rom του κινητου της mi2 4 5 16 προς το τελος σταματησε & μου εγραψε διακοπη συνδεσης !,παρολα αυτα το zip αρχειο περαστηκε το μετονομασα σε update.zip & εκανα επανεκκινηση στο recovery......αλλα δυστυχως μου εγραψε οτι δεν εβρισκε το αρχειο!!!!!..

      για την διακοπή σύνδεσης που σου είπε , σκέφτηκα ίσως να μην μεταφέρθηκε σωστά στο κινητό
      αυτό το πρόβλημα το έχουν και πολλά αυθεντικά (κακή "πειραγμένη" rom των καταστημάτων)
      όταν μπει η Ελληνική , όλα πάνε καλά σε αναβαθμίσεις. σε 2 λεπτά , κ.λ.π.

      καλησπερα και παλι φιλε μου ...προσπαθησα να βαλω τη ρομ αλλα δεν μπορεσα ...την ιδια αναφορα σφαλματος!

      τα υπολοιπα που συζητουσες με τον bodai & dnomiko μπορειτε να μου δωσετε καποιεσ συγκεκριμενες οδηγιες ...

      δε θελω να παιρνω και πολυ θαρρος αλλα σαν να καταλαβα οτι βρηκατε μια ακρη...
      ENJOYme, m!, mi , μη !!!!
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      @dnomikos έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται να παιδευτείς τόσο πολύ (πάσο αν το θέλεις). Δες λίγο ΕΔΩ στο post #102. Μάλλον κάναν patch κανά 2-3 αρχεία τα οποία αν βρεθούν τα original πιστεύω θα δουλέψει ο Updater....


      Το είδα. Δεν μιλάω για σοβαρές αλλαγές πέρα από προσαρμογή του update script. Αν χρειάζεται πέρα από αυτό και "άλλες" επεμβάσεις, τότε δεν θα αξίζει τον κόπο, γιατί κάθε εβδομάδα θα θέλει τα ίδια και τα ίδια. Αν είναι μόνο το update script, τα πράγματα είναι πολύ εύκολα.
      Με τα χαρακτηριστικά που βλέπω, είναι σαν να μιλάμε για original κινητό. Για αυτό του ζήτησα μερικά πράγματα για να βεβαιωθώ ότι έχει το ίδιο hardware και δεν είναι τίποτα εφαρμογές πειραγμένες και του βγάζει αυτά τα στοιχεία. Αν έχει το ίδιο hardware, τότε με λίγες αλλαγές στο script ειδικά στο θέμα του mount των partition, ίσως μπει απροβλημάτιστα.

      Ο/H mankap έγραψε:


      .......προσπαθησα να βαλω τη ρομ αλλα δεν μπορεσα ...την ιδια αναφορα σφαλματος!


      Για το backup, κατέβασε από το market to Online Nandroid Backup. Αφού το εγκαταστήσεις, το τρέχεις, σου λέει ότι δεν έχει δικαιώματα root, του τα δίνεις από το κέντρο ασφαλείας > δικαιώματα > προνόμια root. Κατόπιν το ξανατρέχεις και πάς Custom Backup > Backup mode και διαλέγεις selective backup mode. Μετά ακριβώς από κάτω πατάς το select και επιλέγειςb:boot, r:recovery, και s:system. Πατάς το ΟΚ και μετά πάνω δεξιά το μπλέ βελάκι. Για τα περιεχόμενα του /dev/block/ άστο προς το παρόν.

      Αλλά πριν κάνεις όλα αυτά, και επειδή σε μια από τις φωτογραφίες σου είδα ότι το recovery σου λέει ότι δεν μπορεί να βρεί το update.zip... Μήπως κατά λάθος το έχεις ονομάσει update.zip.zip και δεν το έχεις προσέξει? Για κοίταξέ το, γιατί μπορεί μέσω recovery να την περνάει. Σαν update.zip μέσω recovery, δουλεύει λίγο διαφορετικά η εγκατάσταση από ότι μέσα από την Αναβάθμιση.
    • Ο/H dnomikos έγραψε:

      Ο/H Bodai έγραψε:

      @dnomikos έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται να παιδευτείς τόσο πολύ (πάσο αν το θέλεις). Δες λίγο ΕΔΩ στο post #102. Μάλλον κάναν patch κανά 2-3 αρχεία τα οποία αν βρεθούν τα original πιστεύω θα δουλέψει ο Updater....


      Το είδα. Δεν μιλάω για σοβαρές αλλαγές πέρα από προσαρμογή του update script. Αν χρειάζεται πέρα από αυτό και "άλλες" επεμβάσεις, τότε δεν θα αξίζει τον κόπο, γιατί κάθε εβδομάδα θα θέλει τα ίδια και τα ίδια. Αν είναι μόνο το update script, τα πράγματα είναι πολύ εύκολα.
      Με τα χαρακτηριστικά που βλέπω, είναι σαν να μιλάμε για original κινητό. Για αυτό του ζήτησα μερικά πράγματα για να βεβαιωθώ ότι έχει το ίδιο hardware και δεν είναι τίποτα εφαρμογές πειραγμένες και του βγάζει αυτά τα στοιχεία. Αν έχει το ίδιο hardware, τότε με λίγες αλλαγές στο script ειδικά στο θέμα του mount των partition, ίσως μπει απροβλημάτιστα.

      Ο/H mankap έγραψε:


      .......προσπαθησα να βαλω τη ρομ αλλα δεν μπορεσα ...την ιδια αναφορα σφαλματος!


      Για το backup, κατέβασε από το market to Online Nandroid Backup. Αφού το εγκαταστήσεις, το τρέχεις, σου λέει ότι δεν έχει δικαιώματα root, του τα δίνεις από το κέντρο ασφαλείας > δικαιώματα > προνόμια root. Κατόπιν το ξανατρέχεις και πάς Custom Backup > Backup mode και διαλέγεις selective backup mode. Μετά ακριβώς από κάτω πατάς το select και επιλέγειςb:boot, r:recovery, και s:system. Πατάς το ΟΚ και μετά πάνω δεξιά το μπλέ βελάκι. Για τα περιεχόμενα του /dev/block/ άστο προς το παρόν.

      Αλλά πριν κάνεις όλα αυτά, και επειδή σε μια από τις φωτογραφίες σου είδα ότι το recovery σου λέει ότι δεν μπορεί να βρεί το update.zip... Μήπως κατά λάθος το έχεις ονομάσει update.zip.zip και δεν το έχεις προσέξει? Για κοίταξέ το, γιατί μπορεί μέσω recovery να την περνάει. Σαν update.zip μέσω recovery, δουλεύει λίγο διαφορετικά η εγκατάσταση από ότι μέσα από την Αναβάθμιση.

      Καλημερα, οχι ονομασμενο 'update.zip' ηταν σιγουρα ...οσο για τα υπολοιπα που μου λες θα τα προσπαθησω το απογευμα και ο θεος βοηθος
      ENJOYme, m!, mi , μη !!!!
    • Διαφήμιση
    • @mankap , όταν περνάμε άλλη rom , σε recovery κάνουμε τα wipes (wipe data/factory reset , wipe cache , advanced και επιλέγουμε το wipe dalvik cache )

      κάνε backup την rom
      (να σου θυμίσω , ότι κάνουμε το κάνουμε με δικιά μας ευθύνη)
      μετά
      κατέβασες το αρχείο της rom στον υπολογιστή σου ,
      για να μην το "χάσεις" (αντιγραφή και επικόλληση σε έναν φάκελο στο υπολογιστή σου) και δουλεύεις σ αυτό το αρχείο

      πατάμε δύο φορές επάνω στο αρχείο της rom (και βλέπουμε αρχεία και φακέλους , π.χ τα : system , meta-inf κ.λ.π.

      πατάμε δύο φορές στον φάκελο meta-inf , μετά στο com , μετά στο google , μετά στο android , μετά στο updater-script , και επιλέγουμε να ανοίξει με το σημειωματάριο , και σβήνουμε από την αρχή αυτά :

      assert(getprop("ro.product.device") == "aries" ||
      getprop("ro.build.product") == "aries");

      (η φατσούλα είναι δύο κατακόρυφες γραμμές)

      πατάμε το Χ (πάνω δεξιά από το σημειωματάριο για να το κλείσουμε)
      κλείνουμε το συμπιεσμένο αρχείο (πατάμε το Χ πάνω δεξιά )
      όταν μας λέει να σωθεί λέμε ναι

      μετονομάζουμε το αρχείο της rom σε update
      και το τοποθετούμε στην εσωτερική και στην καρτούλα αν έχει
      και σε recovery κάνουμε τα wipes
      και την φλασάρουμε πρώτα απο την εσωτερική μνήμη (αν σου βγάλει μήνυμα ότι δεν μπορεί , ίσως να υπάρχει εκεί επιλογή να εμπιστευτείς το αρχείο
      αν δεν πιάσει
      την φλασάρεις απο την καρτούλα (choose zip from ...)
      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )


    • Ο/H tora33 έγραψε:

      πατάμε το Χ (πάνω δεξιά από το σημειωματάριο για να το κλείσουμε)
      κλείνουμε το συμπιεσμένο αρχείο (πατάμε το Χ πάνω δεξιά )
      όταν μας λέει να σωθεί λέμε ναι

      δεν μου ζηταει να το σωσω lol :?
      ckeck your inbox
      thnxs
      ENJOYme, m!, mi , μη !!!!
    • όταν κάνουμε αλλαγή στο σημειωματάριο , μας λέει Αποθήκευση κ.λ.π. πατάς αποθήκευση (πριν το κλείσεις αν θέλεις Αρχείο=>αποθήκευση)
      (το αρχείο της rom στον υπολογιστή δεν το αποσυμπιέζουμε , πατάμε 2 φορές επάνω στο αρχείο που κατεβάσαμε (έχω το winrar) )
      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )


    • Ο/H tora33 έγραψε:

      όταν κάνουμε αλλαγή στο σημειωματάριο , μας λέει Αποθήκευση κ.λ.π. πατάς αποθήκευση (πριν το κλείσεις αν θέλεις Αρχείο=>αποθήκευση)
      (το αρχείο της rom στον υπολογιστή δεν το αποσυμπιέζουμε , πατάμε 2 φορές επάνω (έχω το winrar) )

      παταω αποθηκευση και μου το αποθηκευει στο φακελο που εχω ριξει το ζιπαρισμενο αρχειο.μετα κλεινω το ζιπ.αρχειο και δε μου ζηταει να το αποθηκευσω.Το ξανανοιγω για να δω αν εχει παρει τις αλλαγες αλλα δυστυχως αυτα που εσβησα υπαρχουν παλι!
      (7-zip) ....εννοειτε οτι δε το ξεζιπαρω
      ENJOYme, m!, mi , μη !!!!
    • Διαφήμιση
    • αποθήκευση ως , και το αποθηκεύεις στην επιφάνεια εργασίας , αντιγραφή και επικόλληση εκεί που είναι το αυθεντικό σημειωματάριο ,
      κάνει αντικατάσταση ?
      δεν κατεβάζεις το winrar η το winzip
      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )