Διαφήμιση

Οδηγός Λήψης και Επαναφοράς Αντιγράφου Ασφαλείας (Backup/Restore) στο Xiaomi Mi2s

    • Οδηγός

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Οδηγός Λήψης και Επαναφοράς Αντιγράφου Ασφαλείας (Backup/Restore) στο Xiaomi Mi2s

      Διαδικασία Λήψης και Επαναφοράς Αντιγράφου Ασφαλείας
      Προσοχή

      Καλό είναι το κινητό μας να είναι καλά φορτισμένο.

      Λήψη Αντιγράφου Ασφαλείας (Backup)
      ΒΗΜΑ 1o
      • Ανοίγουμε την εφαρμογή «Αντίγραφα» στο κινητό και επιλέγουμε την επιλογή «Δημιουργία Αντιγράφου».


      ΒΗΜΑ 2o
      Εδώ έχουμε τρείς (3) επιλογές:
      • 1η Επιλογή: Να επιλέξουμε την επιλογή «Εκκίνηση δημιουργίας ασφαλείας». Σε αυτή την περίπτωση πηγαίνουμε απ’ευθείας στο ΒΗΜΑ 3ο.
      • 2η Επιλογή: Την επιλέγουμε αν θέλουμε να μην λάβουμε αντίγραφο ασφαλείας για ολόκληρη κατηγορία δεδομένων. Μετά φυσικά επιλέγουμε την επιλογή «Εκκίνηση δημιουργίας ασφαλείας». Σε αυτή την περίπτωση πηγαίνουμε απ’ευθείας στο ΒΗΜΑ 3ο.

      • 3η Επιλογή: Την επιλέγουμε αν θέλουμε να μην λάβουμε αντίγραφο ασφαλείας για ένα υποσύνολο μιας συγκεκριμένης κατηγορίαςδεδομένων. Μετά επιλέγουμε την επιλογή «Εντάξει» για να δούμε την αποτύπωση της προηγούμενης επιλογή μας. Κατόπιν επιλέγουμε την επιλογή «Εκκίνηση δημιουργίας ασφαλείας».


      ΒΗΜΑ 3o
      • Σε αυτό το σημείο παρακολουθούμε τη διαδικασία λήψης αντιγράφου ασφαλείας.


      ΒΗΜΑ 4o
      • Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία λήψης αντιγράφου ασφαλείας, επιλέγουμε την επιλογή «Τέλος». Το αρχείο ασφαλείας έχει αποθηκευτεί στη διαδρομή (Ο Υπολογιστής μου \ MI 2 \ Εσωτερικός χώρος αποθήκευσης \ MIUI \ backup \ AllBackup).



      ************************************************************************************************************************************************

      Επαναφορά Αντιγράφου Ασφαλείας (Restore)
      ΒΗΜΑ 1o
      • Ανοίγουμε την εφαρμογή «Αντίγραφα» στο κινητό και επιλέγουμε το αρχείο ασφαλείας που θέλουμε να επαναφέρουμε.


      ΒΗΜΑ 2o
      Εδώ έχουμε τρείς (3) επιλογές:
      • 1η Επιλογή: Να επιλέξουμε την επιλογή «Επαναφορά». Σε αυτή την περίπτωση πηγαίνουμε απ’ευθείας στο ΒΗΜΑ 3ο.
      • 2η Επιλογή: Την επιλέγουμε αν θέλουμε να μην επαναφέρουμε ολόκληρη κατηγορία δεδομένων. Μετά φυσικά επιλέγουμε την επιλογή «Επαναφορά». Σε αυτή την περίπτωση πηγαίνουμε απ’ευθείας στο ΒΗΜΑ 3ο.

      • 3η Επιλογή: Την επιλέγουμε αν θέλουμε να μην επαναφέρουμε ένα υποσύνολο μιας συγκεκριμένης κατηγορίας δεδομένων. Μετά επιλέγουμε την επιλογή «Εντάξει» για να δούμε την αποτύπωση της προηγούμενης επιλογή μας. Κατόπιν επιλέγουμε την επιλογή «Επαναφορά».


      ΒΗΜΑ 3o
      • Σε αυτό το σημείο παρακολουθούμε τη διαδικασία επαναφοράς του αντιγράφου ασφαλείας.


      ΒΗΜΑ 4o
      • Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία επαναφοράς αντιγράφου ασφαλείας, επιλέγουμε την επιλογή «Τέλος».
      "Τον άρχοντα τριών δει μεμνήσθαι,∙ πρώτον μεν ότι ανθρώπων άρχει,∙ δεύτερον ότι κατά νόμους άρχει,∙ τρίτον ότι ουκ αεί άρχει’’ (Αγάθων, 450-400 π.Χ.)

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 22 φοράs, τελευταία από τον/ην kok8 ().

    • Καλημερα
      Μπορουμε να αλαξουμε την τοποθεσια που αποθηκευει το Αντιγραφο, στην SD-Card ? και οχι στο τηλεφωνο.
    • Ο/H c3250nik έγραψε:

      Καλημερα
      Μπορουμε να αλαξουμε την τοποθεσια που αποθηκευει το Αντιγραφο, στην SD-Card ? και οχι στο τηλεφωνο.


      Μπορείς να το μετακινήσεις χειροκίνητα, για να αποδεσμεύσεις χώρο στο τηλέφωνο, αλλά όταν χρειαστείς να κάνεις restore, πρέπει και πάλι να βρίσκεται στην "φυσική" του θέση, αλλιώς δεν θα το δει... Η θέση που βρίσκονται τα αρχεία που κάνεις back up είναι αυτή:
      Εσωτερικός χώρος αποθήκευσης/MIUI/backup/AllBackup
    • Διαφήμιση
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Ο/H c3250nik έγραψε:

      Καλημερα
      Μπορουμε να αλαξουμε την τοποθεσια που αποθηκευει το Αντιγραφο, στην SD-Card ? και οχι στο τηλεφωνο.


      Μπορείς να το μετακινήσεις χειροκίνητα, για να αποδεσμεύσεις χώρο στο τηλέφωνο, αλλά όταν χρειαστείς να κάνεις restore, πρέπει και πάλι να βρίσκεται στην "φυσική" του θέση, αλλιώς δεν θα το δει... Η θέση που βρίσκονται τα αρχεία που κάνεις back up είναι αυτή:
      Εσωτερικός χώρος αποθήκευσης/MIUI/backup/AllBackup


      Το καταλαβα αυτο που λες φιλε μου αλλα δεννυπαρχει χωρος στο Τηλεφωνο ? καμια αλλη ιδεα δεν ξερω πως γεμισα στο ξαφνικο?καποιο προγραμμα να μας δειχνει τον καθε φακελλο ποσο Mb η Gbεχει υπαρχει μηπως?
    • Ο/H c3250nik έγραψε:

      Το καταλαβα αυτο που λες φιλε μου αλλα δεννυπαρχει χωρος στο Τηλεφωνο ? καμια αλλη ιδεα δεν ξερω πως γεμισα στο ξαφνικο?καποιο προγραμμα να μας δειχνει τον καθε φακελλο ποσο Mb η Gbεχει υπαρχει μηπως?


      Γιατί δεν χρησιμοποιείς τον file manager της Miui που είναι κυριολεκτικά υπέροχος και τον έχεις ΗΔΗ εγκατεστημένο στη συσκευή σου? Αν έχεις ελληνικά, είναι ο φάκελος με το όνομα "αρχεία", που βρίσκεται στην επιφάνεια εργασίας.
      Ανοιξέ τον και θα δεις τα tabs στην κορυφή: "Κατηγορίες" (που σου δείχνει συνοπτικά τι είδους αρχεία έχεις, και την χωρητικότητα που καταλαμβάνουν στην συσκευή σου) και το "¨Τηλέφωνο" που έχεις "τα πάντα όλα" αναλυτικά στην οθόνη σου, φυσικά με μέγεθος κάθε φακέλου, κάθε αρχείου κ.λ.π.
      Σε κάθε περίπτωση, όμως, μπορείς να κατεβάσεις (απο το Google Play) και άλλους file manegers (ο πιο δημοφιλής και επίσης εξαιρετικός, είναι ο "ES file manager"), όπως επίσης μελλοντικά ίσως χρειαστείς και κάποιον "Root broswer" για ακόμα πιό εξειδικευμένη περιήγηση στα αρχεία σου...
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Ο/H c3250nik έγραψε:

      Το καταλαβα αυτο που λες φιλε μου αλλα δεννυπαρχει χωρος στο Τηλεφωνο ? καμια αλλη ιδεα δεν ξερω πως γεμισα στο ξαφνικο?καποιο προγραμμα να μας δειχνει τον καθε φακελλο ποσο Mb η Gbεχει υπαρχει μηπως?


      Γιατί δεν χρησιμοποιείς τον file manager της Miui που είναι κυριολεκτικά υπέροχος και τον έχεις ΗΔΗ εγκατεστημένο στη συσκευή σου? Αν έχεις ελληνικά, είναι ο φάκελος με το όνομα "αρχεία", που βρίσκεται στην επιφάνεια εργασίας.
      Ανοιξέ τον και θα δεις τα tabs στην κορυφή: "Κατηγορίες" (που σου δείχνει συνοπτικά τι είδους αρχεία έχεις, και την χωρητικότητα που καταλαμβάνουν στην συσκευή σου) και το "¨Τηλέφωνο" που έχεις "τα πάντα όλα" αναλυτικά στην οθόνη σου, φυσικά με μέγεθος κάθε φακέλου, κάθε αρχείου κ.λ.π.
      Σε κάθε περίπτωση, όμως, μπορείς να κατεβάσεις (απο το Google Play) και άλλους file manegers (ο πιο δημοφιλής και επίσης εξαιρετικός, είναι ο "ES file manager"), όπως επίσης μελλοντικά ίσως χρειαστείς και κάποιον "Root broswer" για ακόμα πιό εξειδικευμένη περιήγηση στα αρχεία σου...


      Ψηλοβρηκα καποια αρχεια και τα καθαρισα...να ρωτησω κατι αλλο τα αρχεια του iGO & αλλων Navy που εχω μπορω να τα αστειλω στην Sd-Card που εχω ?για να αδειασει λιγο ο χωρος ....εχω το Xextstorage αλλα δεν εχω ιδεα πως γινετε + οτι δεν δουλευει και το Mi-Tools στην Version που εχω την τελευταια την 30 εχτες την εβαλα .....αλλα ειδα οτι δουλευουν στην 4.9.5 να γυρισω πισω ?
      Ευχαριστω
    • Ο/H c3250nik έγραψε:

      Ο/H caeser έγραψε:

      Ο/H c3250nik έγραψε:

      Το καταλαβα αυτο που λες φιλε μου αλλα δεννυπαρχει χωρος στο Τηλεφωνο ? καμια αλλη ιδεα δεν ξερω πως γεμισα στο ξαφνικο?καποιο προγραμμα να μας δειχνει τον καθε φακελλο ποσο Mb η Gbεχει υπαρχει μηπως?


      Γιατί δεν χρησιμοποιείς τον file manager της Miui που είναι κυριολεκτικά υπέροχος και τον έχεις ΗΔΗ εγκατεστημένο στη συσκευή σου? Αν έχεις ελληνικά, είναι ο φάκελος με το όνομα "αρχεία", που βρίσκεται στην επιφάνεια εργασίας.
      Ανοιξέ τον και θα δεις τα tabs στην κορυφή: "Κατηγορίες" (που σου δείχνει συνοπτικά τι είδους αρχεία έχεις, και την χωρητικότητα που καταλαμβάνουν στην συσκευή σου) και το "¨Τηλέφωνο" που έχεις "τα πάντα όλα" αναλυτικά στην οθόνη σου, φυσικά με μέγεθος κάθε φακέλου, κάθε αρχείου κ.λ.π.
      Σε κάθε περίπτωση, όμως, μπορείς να κατεβάσεις (απο το Google Play) και άλλους file manegers (ο πιο δημοφιλής και επίσης εξαιρετικός, είναι ο "ES file manager"), όπως επίσης μελλοντικά ίσως χρειαστείς και κάποιον "Root broswer" για ακόμα πιό εξειδικευμένη περιήγηση στα αρχεία σου...


      Ψηλοβρηκα καποια αρχεια και τα καθαρισα...να ρωτησω κατι αλλο τα αρχεια του iGO & αλλων Navy που εχω μπορω να τα αστειλω στην Sd-Card που εχω ?για να αδειασει λιγο ο χωρος ....εχω το Xextstorage αλλα δεν εχω ιδεα πως γινετε + οτι δεν δουλευει και το Mi-Tools στην Version που εχω την τελευταια την 30 εχτες την εβαλα .....αλλα ειδα οτι δουλευουν στην 4.9.5 να γυρισω πισω ?
      Ευχαριστω


      Για την σχέση του Mi-Tools (που έχω να το δουλέψω μήνες) και της ρομ που φοράς δεν γνωρίζω, αφού δεν έχω το Redmi Note, αλλά σίγουρα κάποιος άλλος που γνωρίζει, θα μπορέσει να σε βοηθήσει.
      Όσο για την μεταφορά των Navs που έχεις στην SD, σίγουρα γίνεται, αλλά επίσης δεν έχω το "Xextstorage" και δεν ξέρω να σε καθοδηγήσω.
      Περίμενε λίγο να δουν το Post και σίγουρα όλο και κάποιος θα σε βοηθήσει... :P
    • Διαφήμιση
    • Και για να μην βγούμε OFF TOPIC, (αφου το θέμα εδώ αφορά τον Οδηγό Λήψης και Επαναφοράς Αντιγράφου Ασφαλείας) αν θέλεις βάλε το θέμα που έχεις ΕΔΩ
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Ο/H c3250nik έγραψε:

      Καλημερα
      Μπορουμε να αλαξουμε την τοποθεσια που αποθηκευει το Αντιγραφο, στην SD-Card ? και οχι στο τηλεφωνο.
      Μπορείς να το μετακινήσεις χειροκίνητα, για να αποδεσμεύσεις χώρο στο τηλέφωνο, αλλά όταν χρειαστείς να κάνεις restore, πρέπει και πάλι να βρίσκεται στην "φυσική" του θέση, αλλιώς δεν θα το δει... Η θέση που βρίσκονται τα αρχεία που κάνεις back up είναι αυτή:
      Εσωτερικός χώρος αποθήκευσης/MIUI/backup/AllBackup
      σε περίπτωση φακτορυ ρισετ η φορμάτ ντατα το αντίγραφο χάνεται; .......κάποιο λινκ για επαναφορά από μπακαπ με TWRP?
      Ηλίας
    • Ο/H em56464 έγραψε:

      σε περίπτωση φακτορυ ρισετ η φορμάτ ντατα το αντίγραφο χάνεται
      F.R = Οχι, Format Data = Ναι

      Ο/H em56464 έγραψε:

      κάποιο λινκ για επαναφορά από μπακαπ με TWRP?
      Δεν χρειάζεσαι οδηγό, απλά μπαίνεις στο TWRP,πατάς Restore, επιλέγεις πιό backup θέλεις, κάνεις swipe Και περιμένεις να τελειώσει
    • Διαφήμιση