Διαφήμιση

προβλημα με xiaomi redmi 9 miui12.5.3 stable

Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

  • προβλημα με xiaomi redmi 9 miui12.5.3 stable

    Γεια σας,
    θελω να ρωτησω κατι για ενα προβλημα που αντιμετωπισα προσφατα
    Εχω το redmi 9 64/4GB Εδω και 1,5 χρονο χωρις προβλημα.
    Πριν καμια 10 αρια μερες περασα την επισημη εκδοση του Miui 12.5.3 και απο τοτε εχω σοβαρο θεμα με το τηλεφωνο
    Tο Τηλεφωνο χανει το συγχρονισμο με το δικτυο της τηλεφωνιας στιγμιαια και το ξαναβρισκει.Αν ειμαι σε κληση η κληση κοβεται,αν πλοηγουμαι εμφανιζει το μνμ καλωσορισματος της εταιρειας τηλεφωνιας.
    Αυτο το κανει συνεχεια ακομα και οταν το τηλεφωνο ειναι σε κατασταση αναμονης οταν ειναι συνδεδεμενο με το wifi και πιο συχνα οταν ανοιγω δεδομενα.Το κανει ανα τακτα χρονικα διαστηματα.
    Εχω δοκιμασει:
    1)επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις
    2) επαναφορα στις ρυθμισεις δικτυου
    3) αλλαγη στη sim
    τιποτα απ αυτα δεν δουλεψε.
    Χωρις sim δεν το κανει καθολου ουτε στο wifi
    Ενα ενδιαφερον στοιχειο ειναι οταν απενεργοποιω την αυτοματη συνδεση στα δικτυα και κανει χειροκινητη αναζητηση δικτυου δεν βρισκει κανενα δικτυο !!! και γυριζει ξανα στο αυτοματο οπου το προβλημα ξαναεμφανιζεται
    Ακομα οταν το ρυθμισω μονο στο 3g το ξανακανει.
    Το αυτοματο το ρυθμιζει 2g/3g/4g
    προφανως φταιει η το firmware ή εχει χτυπησει κατι στην κεραια ,αλλα για το τελευταιο δεν θυμαμαι να μ εχει πεσει κατω προσφατα
    Τι μπορω να κανω?το εχετε ξαναακουσει αυτο?
  • Καλησπέρα.
    Αντιμετωπίζω ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα έπειτα από την αναβάθμιση σε 12.5.4.
    Έχεις βρει κάποια λύση;
    βίντεο με το τι ακριβως συμβαίνει έχω ανεβάσει εδώ : drive.google.com/file/d/1mPz9N…3_9rKBRp/view?usp=sharing.
    Προσωπικά δοκιμασα, αφού κατεβασα το επισημο 12.5.3 global release να κανω roll back αλλα δε με αφησε.
    Το εξαιρετικά περιεργο της υπόθεσης είναι ότι μετά από την προσπάθεια, σταμάτησε να συμβαίνει το πρόβλημα για καμιά 10ρια μέρες και ξαναξεκίνησε από προχθες.
    Πραγματικά είναι απελπισία και δε μπορείς να λειτουργήσεις το τηλέφωνο.
    :( :(
  • Είναι ένα Bug που έχει αναφερθεί από πολλούς και αναμένεται να βγει νέα έκδοση που διορθώνει το πρόβλημα. ;)
    Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



    ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
    Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
  • Διαφήμιση
  • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

    Είναι ένα Bug που έχει αναφερθεί από πολλούς και αναμένεται να βγει νέα έκδοση που διορθώνει το πρόβλημα. ;)
    Ευχαριστούμε για την απάντηση @MIUI_ART .
    Το θέμα είναι πότε, γιατί το κινητό δε μπορείς να το λειτουργήσεις.
    Επίσης με προβληματίζει ότι στον @sir_aggelos του το δημιουργησε στην 12.5.3 ενώ σε εμένα στην 12.5.4.
    Επιπλέον πραγματικά στο XDA forum ας πούμε δε βρηκα παρομοια περιπτωση.
    Πιστευεις υπάρχει κάτι εναλλακτικό και άμεσο; πχ rollback σε παλίοτερη εκδοση;
  • Ο/H zsgrk_win έγραψε:

    Πιστευεις υπάρχει κάτι εναλλακτικό και άμεσο; πχ rollback σε παλίοτερη εκδοση;
    Δεν μπορεί να γίνει Rollback από την στιγμή που έχει κλειδωμένο Bootloader η συσκευή....
    Μόνο με ξεκλείδωμα του Bootloader μπορείς να βάλεις παλαιότερη έκδοση.

    Όσο για το Update σε νέα έκδοση δεν ξέρω πότε θα γίνει, και αυτή την στιγμή η τελευταία έκδοση εάν έχεις το Lancelot είναι...

    EEA >> miui_LANCELOTEEAGlobal_V12.5.5.0.RJCEUXM_ddc3be0420_11.0.zip
    Global >> miui_LANCELOTGlobal_V12.5.5.0.RJCMIXM_91cf50052d_11.0.zip
    Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



    ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
    Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
  • Χριστός Ανέστη με υγεία σε όλους
    Έχω και εγώ παρόμοιο θέμα

    Εχτές πέρασα την V12.5.5.0.RJCMIXM και το πρόβλημα με κάρτα Vodafone παραμένει σε εμένα. Αν το βάλω 2g δεν χάνει το σήμα οπότε το but στο δικό μου παραμένει.
  • Προσοχή μόνο γιατί το 3G έχει καταργηθεί στον cosmote και στους άλλους παρόχους και τώρα υπάρχει μόνο 2G - 4G και 5G δίκτυο.

    Αυτό από μόνο του δημιουργεί προβλήματα σε όσες περιοχές δεν έχουν καλή κάλυψη σε 4G δίκτυο. :D
    Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



    ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
    Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
  • Διαφήμιση
  • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

    Ο/H zsgrk_win έγραψε:

    Πιστευεις υπάρχει κάτι εναλλακτικό και άμεσο; πχ rollback σε παλίοτερη εκδοση;
    Δεν μπορεί να γίνει Rollback από την στιγμή που έχει κλειδωμένο Bootloader η συσκευή....Μόνο με ξεκλείδωμα του Bootloader μπορείς να βάλεις παλαιότερη έκδοση.

    Όσο για το Update σε νέα έκδοση δεν ξέρω πότε θα γίνει, και αυτή την στιγμή η τελευταία έκδοση εάν έχεις το Lancelot είναι...

    EEA >> miui_LANCELOTEEAGlobal_V12.5.5.0.RJCEUXM_ddc3be0420_11.0.zip
    Global >> miui_LANCELOTGlobal_V12.5.5.0.RJCMIXM_91cf50052d_11.0.zip
    Είναι Merlin η δικιά μου έκδοση. Παει μεχρι 12.5.4 μεχρι στιγμης.
    Προσπαθώ να κάνω unlock των Bootloader Με το Mi Unlock και δε βλεπει καν το κινητο οταν ειναι σε fastboot.
    Ειμαι σε win 10 και εχω εγκαταστησει Xiaomi ADB drivers και Android ADB Bootloader drivers που ειναι μεσα στο επισημο πακετο του MiUnlock.
    Κάνω κάτι λάθος;
  • Τοποθέτησε το καλώδιο USB σε μία άσπρη θύρα (USB 2) και όχι σε μπλε (USB 3).
    Αν έχεις AMD Ryzen επεξεργαστή ίσως υπάρχουν ορισμένα προβλήματα και το καλύτερο σε αυτή την περίπτωση είναι να βάλεις ένα ενδιάμεσο USB 2 HuB όπως για παράδειγμα οι θύρες USB που έχουν οι οθόνες (αν έχεις κάποια τέτοια).

    Επίσης έχεις ενεργοποιήσει το USB Debugging από τις ρυθμίσεις για τους προγραμματιστές ?

    Για να ενεργοποιήσεις τις ρυθμίσεις για τους προγραμματιστές πας στις πληροφορίες της συσκευής στις ρυθμίσεις >> Η συσκευή μου >> όλα τα χαρακτηριστικά και πατάς περίπου 7 φορές πάνω στην έκδοση του MIUI.
    Μετά πας πίσω στις ρυθμίσεις >> πρόσθετες ρυθμίσεις >> επιλογές προγραμματιστών και ενεργοποιείς το Ξεκλείδωμα ΟΕΜ και τον Εντοπισμό σφαλμάτων USB.

    Έκανες Reboot το PC μετά το πέρασμα των Drivers ? ;)
    Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



    ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
    Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
  • Έχουμε κανένα νέο ποτε θα βγει η αναβάθμιση για να διορθωθεί το πρόβλημα? Δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το τηλέφωνο!!! Κάθε 2 λεπτά "welcome to Vodafone“ και πάει το σήμα!!! Miui 12.5.5. 0.. Από το τελευταίο Security patch update πριν λίγες ημέρες, ξεκίνησε το πρόβλημα
  • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

    Τοποθέτησε το καλώδιο USB σε μία άσπρη θύρα (USB 2) και όχι σε μπλε (USB 3).
    Αν έχεις AMD Ryzen επεξεργαστή ίσως υπάρχουν ορισμένα προβλήματα και το καλύτερο σε αυτή την περίπτωση είναι να βάλεις ένα ενδιάμεσο USB 2 HuB όπως για παράδειγμα οι θύρες USB που έχουν οι οθόνες (αν έχεις κάποια τέτοια).

    Επίσης έχεις ενεργοποιήσει το USB Debugging από τις ρυθμίσεις για τους προγραμματιστές ?

    Για να ενεργοποιήσεις τις ρυθμίσεις για τους προγραμματιστές πας στις πληροφορίες της συσκευής στις ρυθμίσεις >> Η συσκευή μου >> όλα τα χαρακτηριστικά και πατάς περίπου 7 φορές πάνω στην έκδοση του MIUI.
    Μετά πας πίσω στις ρυθμίσεις >> πρόσθετες ρυθμίσεις >> επιλογές προγραμματιστών και ενεργοποιείς το Ξεκλείδωμα ΟΕΜ και τον Εντοπισμό σφαλμάτων USB.

    Έκανες Reboot το PC μετά το πέρασμα των Drivers ? ;)
    Τα έχω κάνει όλα αυτά. Δε μπορεί να το δει με τιποτα. Πιθανολογώ προβλημα με drivers αλλά δε ξερω ποιοι ειναι οι ενδεδειγμενοι. Εγω οπως ειπα χρησιμοποίησα τους Xiaomi ADB drivers και Android ADB Bootloader drivers που ειναι μεσα στο επισημο πακετο του MiUnlock.
    Αν εχει καποιος συνδεσει επιτυχως στο mi unlock Redmi Note 9 merlin σε Win 10 παρακαλω θερμά, να μας περιγράψει τη διαδικασία. Εγώ σήκωσα τα χέρια ψηλά.

    Ο/H Ngeorg έγραψε:

    Έχουμε κανένα νέο ποτε θα βγει η αναβάθμιση για να διορθωθεί το πρόβλημα? Δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το τηλέφωνο!!! Κάθε 2 λεπτά "welcome to Vodafone“ και πάει το σήμα!!! Miui 12.5.5. 0.. Από το τελευταίο Security patch update πριν λίγες ημέρες, ξεκίνησε το πρόβλημα
    Επικοινώνησα σημερα με την Info quest. Τους είναι γνωστό το πρόβλημα και η επίσημη λύση, μεχρι να βγει update, είναι downgrade στην προηγουμενη εκδοση από αυτούς. Δυστυχώς το δικό μου (αγορασμενο απο skroytζομαγαζο ειναι παραεισαγωγη απο Σερβια και δε το αναλαμβανουν - αναμενω βεβαια μια επισημη απαντηση).
    Τα αντανακλαστικα της XIAOMI ειναι τραγικα. 10+ μερες που εχει ανακαλυφθει το προβλημα (γενικευμενο) και δεν υπαρχει επισημο patch. ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ!
  • Διαφήμιση