Διαφήμιση

Mi EDL Authorized Account Unbrick Xiaomi

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H 40is έγραψε:

      σ'ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου. το κινητο ηταν νεκρο και ο jimxai το ανεστησε! :p
      εγω ευχαριστω για την εμπιστοσύνη φιλε μου!!
    • Αγαπητά μέλη του site xiaomi-miui.gr, είναι η πρώτη μου ανάρτηση στον ιστότοπό σας, η οποία γίνεται με δύο σκοπούς:

      • Πρώτον για να βοηθήσω τα υπόλοιπα μέλη του site αλλά και τους επισκέπτες αυτού να αντιμετωπίσουν ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα λογισμικού το οποίο μπορεί να συμβεί στις ANDROID συσκευές τους, είτε από λάθος του χρήστη (όπως στην περίπτωσή μου) ή από κάποιο bug σε update λογισμικού
      • Και δεύτερον για να αναδείξω την προσφορά αλλά και την αξία του jimxai, Δημήτρη ως τεχνικού παντώς φύσεως προβλημάτων λογισμικού και υλικού στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ κοινότητα της XIAOMI, αλλά και του ANDROID γενικότερα και έτσι να τον ευχαριστήσω και δημόσια για την πολύτιμη βοήθειά του.

      Είμαι περίφανος κάτοχος του Xiaomi Mi 11 Ultra (12gb/256gb), αγορασμένο από Κίνα με περασμένη Ευρωπαική (EU) ROM), όπως το παρέλαβα από το κατάστημα. Ήθελα να περάσω το Fuel Pass στο πορτοφόλι της Google, πλην όμως η εφαρμογή δεν μου το επέτρεπε λόγω ζητημάτων ασφαλείας (ξεκλείδωτος Bootloader). Έκανα λοιπόν ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ, σύνδεσα το κινητό στον υπολογιστή και μέσω εντολών CMD, κλείδωσα τον Bootloader. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μπεί το κινητό σε ένα bootloop και να φτάνει μόνο μέχρι το Menu του Recovery, εμφανίζοντας στο κάτω μέρος της οθόνης με κόκκινα γράμματα ότι αυτή η έκδοση MIUI δεν μπορεί να εγκατασταθεί σε αυτή τη συσκευή. Η λεπτομέρεια είναι ότι δεν είχα φτιάξει Mi Account, έτσι δεν είχα συσχετίσει το κινητό με λογαριασμό ανάκτησης ώστε να έχω τη δυνατότητα να ξεκλειδώσω πάλι τον Bootloader στο κινητό.


      Αφού επί ένα μήνα αναζητούσα τη λύση σε Forum του εξωτερικού, βιντεάκια του Youtube ανεπιτυχώς, άρχισα να απελπίζομαι. Τυχαία έπεσα στο xiaomi-miui .gr και στο συγκεκριμένο βίντεο του Δημήτρη και αποφάσισα να του στείλω μήνυμα στο Whatsapp. Εκείνος μου απάντησε αμέσως, καταλαβαίνοντας μέσα στα λίγα μηνύματα που ανταλλάξαμε, τι ακριβώς είχε συμβεί με το τηλέφωνό μου. Κάναμε βιντεοκλήση μέσω Whatsapp, συνδέσαμε τον υπολογιστή μου μέσω της εφαρμογής Teamviewer και από εκεί και πέρα ανέλαβε ο Δημήτρης, εξηγόντας μου παράλληλα σε κάθε βήμα τις ενέργειες που κάνει. Μέσα σε μία ώρα, αφού εγκατέστησε όλους τους απαιτούμενους drivers και τα απαιτούμενα tools, επανέφερε το κινητό μοου από τους νεκρούς!!


      Και όλα αυτά έγιναν από απόσταση, μέσω των tools και των γνώσεων του Δημήτρη, χωρίς καν να χρειαστεί να αφαιρέσω το καπάκι της πλάτης του κινητού και να αποσυνδέσω την μπαταρία για να βάλω το κινητό από fastboot σε EDL, για να μπω στην περιβόητη για τους μυημένους σύνδεση του κινητού με τον υπολογιστή ως COM 9008. Όλα γίναν μέσω των tools, με gredits του Δημήτρη, για τα οποία φυσικά στη συνέχεια του πλήρωσα εγώ.


      Ο άνθρωπος κατάφερε να μου ξεμπρικάρει ένα τηλέφωνο αξίας 900 ευρώ το οποίο είχα σχεδόν ξεγράψει, χωρίς καν να επέμβει στο κινητό και να το ανοίξει, διασφαλίζοντας έτσι την εγγύηση του κινητού, με κόστος αστείο και απειροελάχιστο μπροστά στην τιμή που το αγόρασα. Και όλα αυτά, με ευγένεια, ταχύτητα και πάνω από όλα αξιοπιστία καθ όλη τη διάρκεια της συνδιαλλαγής μας. Επίσης, με βοήθησε και σε άλλες απορίες που είχα και με βοήθησε να ξαναφλασάρω το τηλέφωνο με την Ευρωπαική Rom, θυσιάζοντας πολύ από τον χρόνο του, χωρίς καν να μου ζητήσει κάτι σε αντάλλαγμα.


      Φίλε Δημήτρη, συγχαρητήρια τόσο για το ήθος σου, όσο και για τις γνώσεις σου, είσαι κεφάλαιο για την Χώρα μας στον τομέα των Xiaomi και του Android γενικότερα, συνέχισε έτσι!
    • Καλωσόρισες φίλε μου Γιώργο (να υποθέσω το όνομα) στην κοινότητά μας. :thumbup:

      Ο Δημήτρης ( @jimxai ) είναι πραγματικό αστέρι στο Support και διαμάντι ως χαρακτήρας και ως άνθρωπος.
      Λίγο παραπάνω άτομα σαν τον Δημήτρη να είχε η χώρα μας - θα είμασταν όλοι πολύ πλουσιότεροι ως κοινωνία :thumbsup:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • @geosked γιωργο σε ευχαριστω παρα πολυ για ολλα τα καλα σου λογια αλλα και για την υπομονη σου γιατι κανα 10ημερο τωρα auth servers εχουν μεγαλο σοβαρο προβλημα και χρειαζετε υπομονη και επιμονη στη προσπαθεια

      απο ολλα τα auth tools οπως ακριβως ειδες και εσυ, ευχαριστω για την υπομονη αλλα και για ολο το ηθος σε ολη τη προσπαθεια μας οσο κρατησε μπορει να ειταν ενα κακο γεγονος για τη συσκευη, αλλα τουλαχιστον η γνωριμια μας εμεινε και συνεχιζουμε

      σε αλλα πραγματακια οπως και να εμπλουτισεις παραπάνω τις γνωσης σου οσον αφορα τα flash , unbrick , root custom, και απο εδω στο φορουμ και σε προσωπικό επιπεδο...!!! :)
    • @MIUI_ART σε ευχαριστω πολυ δημητρη για τα καλα σου λογια και για ολη την στηριξη :)
    • Ευχαριστώ πολυ για το ξε-brikarisma του mi pad 5,εφαγε ποση ωρα εξαιτίας των δικων μου ασυμβατιτων σχετικα με τα windows και παρολαυτα εμεινε και το φτιαξε.. ευχαριστώ πολυ
    • Διαφήμιση
    • Ο/H racingculturegr έγραψε:

      Ευχαριστώ πολυ για το ξε-brikarisma του mi pad 5,εφαγε ποση ωρα εξαιτίας των δικων μου ασυμβατιτων σχετικα με τα windows και παρολαυτα εμεινε και το φτιαξε.. ευχαριστώ πολυ
      Να εισαι καλα φιλε μου και εγω σε ευχαριστώ πολυ για την αψογη συνεργασια καλες γιορτες να εχουμε με υγεια :)
    • Καλησπέρα, ένας φίλος μου έδωσε ένα xiaomi redmi note 6 pro που το είχε κλειστό για 3 μήνες για να το κάνω επαναφορά αλλά δεν ανοίγει καν. το είχα ήδη κανά δίωρο στη φόρτιση. το σύνδεσα με miflash για να περάσω τη ρομ κάνοντας όλα όσα αναφέρεις στο βίντεο και φτάνει μέχρι το edl authentication. Mετά όμως μου ζητάει κωδικούς τους οποίους δεν έχω. Πως μπορώ να προχωρήσω παραπέρα για να συνεχίσει?
    • Ο/H GUZGUN έγραψε:

      Καλησπέρα, ένας φίλος μου έδωσε ένα xiaomi redmi note 6 pro που το είχε κλειστό για 3 μήνες για να το κάνω επαναφορά αλλά δεν ανοίγει καν. το είχα ήδη κανά δίωρο στη φόρτιση. το σύνδεσα με miflash για να περάσω τη ρομ κάνοντας όλα όσα αναφέρεις στο βίντεο και φτάνει μέχρι το edl authentication. Mετά όμως μου ζητάει κωδικούς τους οποίους δεν έχω. Πως μπορώ να προχωρήσω παραπέρα για να συνεχίσει?
      καλησπέρα φιλε μου για redmi note 6 pro δοκιμασε κάποια αρχεια firehose loader να τα αντικαταστήσεις μεσα στην fastboot rom και δοκιμασε με παλιοτερα mi flash πχ του 2017.. γτ τα αλλα ειναι επι πληρωμη για την δικη σου συσκευη που ειναι παλιοτερη αξιζει να δοκιμασεις να το κανεις free
    • οπως παραδειγμα εδω που εχει και τα λινκ στην περιγραφη του βιντεο

    • Διαφήμιση