Διαφήμιση

Πρόβλημα λειτουργίας Google Pay

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Δυστυχώς και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με το Gpay.
      Η Vivawallet συνεργάζεται μόνο με Gpay.
      Όπως πάει θα χάσω και το ποσό της επιδότησης fuellpass.
      Απο τη Vivawallet πρότειναν να αγοράσω Apple και να βάλω το αντίστοιχο!!!!!!
    • Πρώτα από όλα θα πρέπει να κάνεις Flash μία original ROM από την Xiaomi στην συσκευή σου (εάν δεν την έχεις ήδη)
      Θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι η συσκευή σου μετά από το Flash της original ROM τρέχει κανονικά και το Original Recovery για να μπορείς να λαμβάνεις μελλοντικά Updates.
      Εάν δεν έχει κάνει Flash και το Recovery και παραμένεις με TWRP Recovery στην συσκευή σου, τότε θα πρέπει να κάνεις extract από το zip της original ROM το αρχείο με το όνομα recovery.img και να το κάνεις Flash μόνος σου.


      Original ROMs >> Xiaomi Community


      Εάν δεν υπάρχει αυτό το recovery.img στο zip αρχείο της ROM, τότε θα πρέπει να κατεβάσεις μία original fastboot ROM για την συσκευή σου και να το βγάλεις από εκεί.

      Original Fastboot ROMS >> Xiaomi Community

      Η εντολή για το Flash του Recovery είναι

      Source Code

      1. fastboot flash recovery recovery.img

      Αφού κάνεις το Flash και βεβαιωθείς ότι ανοίγει κανονικά το Stock Recovery, τότε θα βάλεις πάλι την συσκευή σου σε Fastboot Mode και θα τρέξεις την παρακάτω εντολή για να κλειδώσεις τον Bootloader

      Source Code

      1. fastbool oem lock

      ή εάν για κάποιο λόγο δεν στο επιτρέπει

      Source Code

      1. fastboot flashing lock

      Με αυτό τον τρόπο κλειδώνεις τον bootloader μόνος σου
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H timos-k έγραψε:

      Καλησπέρα theopan. Βρήκες κάποια λύση στο πρόβλημα με το Gpay. Αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς θέμα δεν μπορώ να προσθέσω καμία κάρτα. MIUI Global 13.0.1 σταθερή , Android 12.

      Όχι φίλε δεν έχω κάνει τίποτα ακόμα γιατί τις κάρτες μου τις χρησιμοποιώ μέσω της εφαρμογής της εκάστοτε τράπεζας για ανέπαφες. Μόνο η Eurobank δεν υποστηρίζει πια κάτι τέτοιο αλλά δε με νοιάζει γιατί όλες οι υπόλοιπες το κάνουν. Δεν έχω πειστεί ότι φταίει ο ξεκλείδωτος bootloader πιο πολύ υποψιάζομαι π@π@ριά της Xiaomi με τις "official" (υποτίθεται...) ROM της. Εσύ έχεις ξεκλείδωτο bootloader και δεν σου λειτουργεί το Gpay;
      Φοβάμαι να κλειδώσω γιατί τρομάζω και μόνο στην ιδέα να χρειαστεί για κάποιο λόγο factory reset και να φάω 1 εβδομάδα να ξαναστήσω το τηλέφωνο. Είμαι και μόνιμα με την ιδέα μπας και αλλάξω τηλέφωνο γιατί αυτό το Toco με τα μόνο 64GB αποθηκευτικό που πήγα και πήρα αποδείχτηκε η μεγαλύτερη απογοήτευση που έχω πάρει από κινητό τα τελευταία 27 χρόνια που έχω κινητά...
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Πρώτα από όλα θα πρέπει να κάνεις Flash μία original ROM από την Xiaomi στην συσκευή σου (εάν δεν την έχεις ήδη)
      Θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι η συσκευή σου μετά από το Flash της original ROM τρέχει κανονικά και το Original Recovery για να μπορείς να λαμβάνεις μελλοντικά Updates.
      Εάν δεν έχει κάνει Flash και το Recovery και παραμένεις με TWRP Recovery στην συσκευή σου, τότε θα πρέπει να κάνεις extract από το zip της original ROM το αρχείο με το όνομα recovery.img και να το κάνεις Flash μόνος σου.


      Original ROMs >> Xiaomi Community


      Εάν δεν υπάρχει αυτό το recovery.img στο zip αρχείο της ROM, τότε θα πρέπει να κατεβάσεις μία original fastboot ROM για την συσκευή σου και να το βγάλεις από εκεί.

      Original Fastboot ROMS >> Xiaomi Community

      Η εντολή για το Flash του Recovery είναι

      Source Code

      1. fastboot flash recovery recovery.img
      Αφού κάνεις το Flash και βεβαιωθείς ότι ανοίγει κανονικά το Stock Recovery, τότε θα βάλεις πάλι την συσκευή σου σε Fastboot Mode και θα τρέξεις την παρακάτω εντολή για να κλειδώσεις τον Bootloader

      Source Code

      1. fastbool oem lock
      ή εάν για κάποιο λόγο δεν στο επιτρέπει

      Source Code

      1. fastboot flashing lock
      Με αυτό τον τρόπο κλειδώνεις τον bootloader μόνος σου
      Κατ΄αρχάς σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.
      Επειδή δεν έχω κάνει ποτέ μου flash αν υπάρχουν πιο αναλυτικές οδηγίες ή αν μπορώ να το πάω κάπου να το αναλάβουν με το αζημίωτο εννοείται.
    • Αν σου φενετε δυσκολο να καταλαβεις τα παρπανω που γραφουν πολυ σωστα τα παιδια, ακολουθεις αυτο το βιντεο με τη μονη διαφορα στο mi flash tool τικαρεις την επιλογη flash all and lock, και αν εισαι σε καποια αλλη ρομ, η με custom recovery η root θα σου προτεινα

      πρωτα να περασεις τη μαμα fastboot rom οπως στο βιντεο με επιλογη clean all να καθαρισει τα παντα μια χωρις να κλειδωσεις bootloader , και μοιλις περασει σωστα και ειναι ολλα μαμα, ξαναπερνα με επιλογη clean all and lock

    • Διαφήμιση
    • Πρόβλημα μετά από update σε Google Πορτοφόλι.

      Όπως βλέπετε και στις εικόνες το Google Pay παραμένει ενώ μου εχει κάνει update σε Google Πορτοφόλι. Έχω το Redmi Note 10 Pro με την τελευταία αναβάθμιση σε miui 13.0.13.0 με Android 12. Στην λίστα των ρυθμίσεων με τις εγκατεστημένες εφαρμογές το βλέπω σαν Google Πορτοφόλι. Έχω δοκιμάσει τα πάντα απο καθαρισμό, επανεγκατάσταση, κατάργηση του Google Pay από το account στο Web Site της Google κτλ. αλλά τίποτα παραμένει έτσι. Το μόνο που δεν έχω κάνει είναι ολική επαναφορά του κινητού σε εργοστασιακές ρυθμίσεις λόγω ταλαιπωρίας ξανασεταρίσματος του κινητού σε πολλες εφαρμογές. Για να το αποφύγω γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει και αν διορθώνεται ή αν και σε αλλος παραμένει έτσι μετά από αρχική εγκατάσταση, γιατί σε άλλο παρόμοιο κινητό που έκανα αρχική εγκατάσταση όμως (εγώ το είχα σεταρισμένο από Google Pay με κάρτες και πήρε το update) πήρε κανονικά το Google Πορτοφόλι.

      Υ.Γ. Πιστεύω ότι κρατάει στο κινητό κάποια αρχεία, γιατί και απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση που κάνω, ανοίγει έτοιμο με τις κάρτες, μόνο οταν τις διαγράψω εγώ χειροκίνητα χάνονται.
      Images
      • IMG_20220824_111845.jpg

        885,66 kB, 1.080×1.828, viewed 30 times
      • IMG_20220824_110232.jpg

        132,29 kB, 1.080×2.400, viewed 31 times
      • Screenshot_2022-08-24-11-02-36-082_com.google.android.gms.jpg

        198,87 kB, 1.080×2.400, viewed 33 times
    • Θα πας στις ρυθμίσεις >> εφαρμογές >> Google pay και θα επιλέξεις διαγραφή δεδομένων

      Μετά θα δηλώσεις και πάλι τα στοιχεία σου στην εφαρμογή :D
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • @MIUI_ART Το έχω κάνει και αυτό αλλά τίποτα. Έχω δοκιμάσει όλους τους πιθανούς τρόπους καθαρισμού και ο μόνος που μου μένει είναι ολική επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, αλλά θέλω να το αποφύγω γιατί εχω πολλές εφαρμογές που θα ξαναχρειαστούν σετάρισμα.

      Υ.Γ. Δεν θέλω να κανω reset τις ρυθμίσεις, αλλά να ξεμπλοκάρω την εφαρμογή κια να ανοίξει σωστά ως Google Πορτοφόλι και όχι σαν Google Pay όπως στις φώτο.
    • Καλησπέρα επειδή αντιμετώπιζα πρόβλημα με το CTS και το Google pay και εψαξα αρκετα για Magisk και TWRP, θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας ενα πολυ αναλυτικό βίντεο που μου έλυσε τα προβλήμτα.

      youtube.com/watch?v=ss0rq6jNHQM
      Φιλικα,
    • Διαφήμιση
    • Έλυσα το πρόβλημα τελικά με Magisk 23 και το module Universal Safetynet fix v 2.1.3 (το οποίο απαιτεί επίσης εγκατάσταση Riru). Και κρύψιμο του Magisk μέσω του Magisk hide φυσικά από όλες τις εφαρμογής που το απαιτούν συν το Πορτοφόλι Google που λειτούργησε κανονικά πλέον. Μάλλον είχε δίκιο ο φίλος dfoust -τον οποίο σχεδόν "αποπήρα"- παραπάνω και έφταιγε ο ξεκλείδωτος bootloader. Να κλειδώσω ξανά και να μπω στη διαδικασία του fr όμως ήταν αδιανόητο για μένα. Το έχουν προχωρήσει πολύ πια κατά πως φαίνεται και ελέγχουν ακόμα και τον bootloader οι "δύστροπες" εφαρμογές οπότε καλό θα ήταν να μην προτείνεται πια ελαφρά τη καρδία το ξεκλείδωμα. Άλλαξαν οι εποχές...