Διαφήμιση

Πρόβλημα λειτουργίας Google Pay

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πρόβλημα λειτουργίας Google Pay

      Καλημέρα σας. Έχω το Mi Note 10 lite (Toco) με official global stable 12.5.7.0 και ξεκλείδωτο bootlader χωρίς root όμως. Εγκατέστησα το Google Pay (το πορτοφόλι τις google για πληρωμές κλπ.) αλλά δεν μπορώ να προσθέσω οποιαδήποτε κάρτα. Όταν το προσπαθώ μου βγάζει το μήνυμα που φαίνεται στο screenshot. Το root checker μου βγάζει ότι δεν έχω εγκατεστημένο root φυσικά και στο google Play όμως φαίνεται ότι η συσκευή δεν έχει πιστοποίηση Play Protect (το παλιό "Safetynet" είναι αυτό αν καταλαβαίνω καλά; ). Λέτε να φταίει ο ξεκλείδωτος bootloader ή είναι αυτή η μη πιστοποίηση που δεν αρέσει στη Google; googlepay.jpg
      Καμιά λύση;

      Υ.Γ. Αν δοκιμάσω να κλειδώσω ξανά bootloader για δοκιμή μετά από πόσο χρόνο γίνεται να ξεκλειδώσει και πάλι; Η άλλη λύση που σκέφτομαι είναι να κάνω μια απόπειρα hide με magisk αλλά θα ήθελα να το αποφύγω γιατί μου ήρθε και η αναβάθμιση σε miui13/android 12 την οποία αναβάλλω μέχρι να βρω λύση για το google pay.
    • Πρόβλημα λειτουργίας Google Pay

      Στο υστερόγραφο από την στιγμή που έχεις ξεκλειδώσει μία φορά μετά ξεκλειδώνει άμεσα δεν χρειάζεται να περιμένεις. Όταν κλειδώσεις θα δουλέψει σωστά το Google pay.
    • Τελευταία στιγμή πριν πάω να κάνω lock τον bootloader θυμήθηκα ότι έχω κι ένα Santoni ξεκλείδωτο το οποίο δεν έχει κανένα πρόβλημα τουλάχιστον στο να προσθέσω κάρτα στο Gpay (άσχετα με το ότι δεν έχει βέβαια NFC εκείνο). Άρα δεν φταίει μάλλον ο ξεκλείδωτος bootloader. Επίσης είδα και θυμήθηκα ότι έχουν αλλάξει τα πράγματα και πλέον την επόμενη φορά που θα θέλω να ξεκλειδώσω ξανά θα χρειαστεί διαγραφή των user data (εκτός συζήτησης κάτι τέτοιο). Συνεπώς δεν τίθεται θέμα να πειράξω τίποτα στο bootloader. Άλλη ιδέα αν έχει κανείς...

      Υ.Γ. Το Santoni βλέπω ότι αν και με ξεκλείδωτο bootloader δείχνει πιστοποιημένο στο Play protect. Ίσως γιατί έχω Magisk σε αυτό.
    • Διαφήμιση
    • Το safety net φταιει που δεν ποιστοποημενη η συσκευη στο playstore, ετσι δεν σαφηνει να χρησιμοποιήσεις εφαρμμογες πληρωμής
    • Όλες τις εφαρμογές πληρωμών χρησιμοποιώ συμπεριλαμβανομένων των mobile banking όλων των Ελληνικών τραπεζών χωρίς κανένα πρόβλημα. Συν Paypal, Ν26. Revolut, Curve (που είναι και παρόμοιας φιλοσοφίας με το google pay άλλωστε). Μόνο με το Gpay συνάντησα πρόβλημα. Υπάρχει κάτι άλλο να κάνω λέτε ή να προχωρήσω σε εγκατάσταση Magisk; Θα δουλεύει το magisk σε android 12 αν κάνω το update που μου ήρθε με τη miui 13;
    • Ο/H theopan έγραψε:

      Όλες τις εφαρμογές πληρωμών χρησιμοποιώ συμπεριλαμβανομένων των mobile banking όλων των Ελληνικών τραπεζών χωρίς κανένα πρόβλημα. Συν Paypal, Ν26. Revolut, Curve (που είναι και παρόμοιας φιλοσοφίας με το google pay άλλωστε). Μόνο με το Gpay συνάντησα πρόβλημα. Υπάρχει κάτι άλλο να κάνω λέτε ή να προχωρήσω σε εγκατάσταση Magisk; Θα δουλεύει το magisk σε android 12 αν κάνω το update που μου ήρθε με τη miui 13;
      Δεν ξερω αν θα δουλεψει στη συσκευη σου αλλα υπαρχουν καποια βιντεο αν ψαξεις λιγο στο youtube με zygisk , enforce denylist , και απο configure denylist show system apps βρικεις google play services και ενεργοποιεις google gms , k gms unstable και εχεις ακομη προβλημα περνας module safety net fix απο github θα πρεπει αν τα δεις ομως σε καποιο οδηγο βημα βημα απο εκει και περα εσυ ξερεις αν θελεις να προβεις στη διαδικασια
    • Θα το δοκιμάσω κι αυτό δεν έχω άλλη επιλογή εκτός από το να το πετάξω και να μην ξανακουμπήσω xiaomi. Αν είναι δυνατόν το 2022 συσκευές απείραχτες εργοστασιακές να έχουν τέτοια προβλήματα. Λειτουργίες σαν το Gpay είναι πλέον εκ των ων ουκ άνευ... Κάτι τέτοια βλέπουν οι "μηλαράκηδες" και μας κοροϊδεύουν...
    • Διαφήμιση
    • Δοκιμασε να περάσεις κάποια έκδοση μαμά τότε, play store πιστοποιημένο θα έπρεπε να είχες by default με τη μαμά κ ξεκλειδωτο να είναι. Καμία ινδονεσια εευ Ρωσία
    • Ο/H theopan έγραψε:

      Θα το δοκιμάσω κι αυτό δεν έχω άλλη επιλογή εκτός από το να το πετάξω και να μην ξανακουμπήσω xiaomi. Αν είναι δυνατόν το 2022 συσκευές απείραχτες εργοστασιακές να έχουν τέτοια προβλήματα. Λειτουργίες σαν το Gpay είναι πλέον εκ των ων ουκ άνευ... Κάτι τέτοια βλέπουν οι "μηλαράκηδες" και μας κοροϊδεύουν...
      Νομίζω μας κοροϊδεύεις, δεν βγάζει νόημα αυτό που λες.
    • Ο/H dfoust έγραψε:

      Ο/H theopan έγραψε:

      Θα το δοκιμάσω κι αυτό δεν έχω άλλη επιλογή εκτός από το να το πετάξω και να μην ξανακουμπήσω xiaomi. Αν είναι δυνατόν το 2022 συσκευές απείραχτες εργοστασιακές να έχουν τέτοια προβλήματα. Λειτουργίες σαν το Gpay είναι πλέον εκ των ων ουκ άνευ... Κάτι τέτοια βλέπουν οι "μηλαράκηδες" και μας κοροϊδεύουν...
      Νομίζω μας κοροϊδεύεις, δεν βγάζει νόημα αυτό που λες.
      Θα έπρεπε να έχεις καλύτερο ύφος πιστεύω. Κανένα δεν έχω διάθεση φυσικά να κοροϊδέψω. Αυτό που πρότεινες εσύ μάλλον είναι άκυρο και εξήγησα γιατί: έχω άλλο τηλέφωνο xiaomi με ξεκλείδωτο bootloader που δεν έχει κανένα πρόβλημα. Και δεν έχω βρει όλα αυτά τα χρόνια αναφορές ότι ξεκλείδωτος bootloader δημιουργεί τέτοια προβλήματα σε κάποια συσκευή. Το να είναι συνεπώς τηλέφωνο μια εταιρείας που δεν έχει αλλαχτεί rom και δεν έχει γίνει root ποτέ uncertified σε κάτι -πλέον- τόσο σημαντικό είναι μάλλον πρόβλημα της εταιρείας.
    • Πρόβλημα λειτουργίας Google Pay

      Προς Θεού δεν είχα σκοπό να σε θίξω, απλά γράφεις στην αρχή ότι έχεις ξεκλειδωτο bootloader και μετά αναφέρεις απείραχτο τηλέφωνο, τελικά κλειδωσες και πάλι δεν δουλεύει;
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα theopan. Βρήκες κάποια λύση στο πρόβλημα με το Gpay. Αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς θέμα δεν μπορώ να προσθέσω καμία κάρτα. MIUI Global 13.0.1 σταθερή , Android 12.