Διαφήμιση

M9 από Dev σε Stable

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • M9 από Dev σε Stable

      Καλημέρα , έχουν σταματήσει οι ενημερώσεις και :
      το mi 9 τρέχει τώρα την 12.6 dev 21.11.24 (XTRV) σε android 11 (τελευταία ενημέρωση ασφάλειας 2021-05-01) .
      Θέλω να πάω στην : xiaomi-miui-hellas-XTRV-MI9_V12.5.6.0.RFACNXM_v12-11 (stable) ,γιατί νομίζω είναι η πιό προσφατη που υπάρχει .
      Ποιά είναι η σειρά των κινήσεων που πρέπει να κάνω ;
      Δεν με ενδιαφέρει να κρατήσω τίποτα απο τα δεδομένα του τηλεφώνου ( εννοώ δεν έχω πρόβλημα να κάνω clear all data) .
      Και μια τελευταία ερώτηση : Μήπως θα ήταν καλύτερο να κλειδώσω τον Bootloader ( αφού πλέον δεν υπάρχουν αναβαθμίσεις ) ;;
      Ευχαριστώ
    • Ο/H lazkal έγραψε:

      Καλημέρα , έχουν σταματήσει οι ενημερώσεις και :
      το mi 9 τρέχει τώρα την 12.6 dev 21.11.24 (XTRV) σε android 11 (τελευταία ενημέρωση ασφάλειας 2021-05-01) .
      Θέλω να πάω στην : xiaomi-miui-hellas-XTRV-MI9_V12.5.6.0.RFACNXM_v12-11 (stable) ,γιατί νομίζω είναι η πιό προσφατη που υπάρχει .
      Ποιά είναι η σειρά των κινήσεων που πρέπει να κάνω ;
      Δεν με ενδιαφέρει να κρατήσω τίποτα απο τα δεδομένα του τηλεφώνου ( εννοώ δεν έχω πρόβλημα να κάνω clear all data) .
      Και μια τελευταία ερώτηση : Μήπως θα ήταν καλύτερο να κλειδώσω τον Bootloader ( αφού πλέον δεν υπάρχουν αναβαθμίσεις ) ;;
      Ευχαριστώ
      Καλημερα δεν κλειδωνεις bootloader σε custom rom αλλα ακομη και επισημη global stable να βαλεις για ποιο λογο να κλειδωσεις?? ξεκλείδωτο τουλάχιστον ακομη και αν παθει κατι η συσκευη σου χτυπα ξυλο..!! μπορεις να περασεις μια fastboot rom ανα πασα στιγμη, και απο fastboot σε edl ακομη, για εγκατασταση κανεις ενα format data & reboot to recovery εφοσον εισαι σε αντροιντ 11 και πας παλι σε αντροιντ 11 κανε μετα μεταφορα τη σταθερη εκδοση miui xtrv απο τον υ./η στο τηλ σου η επιλεγεις απο απο εξωτερικο δισκο οπως παραδειγμα ενα otg φλαση την rom reboot system αν δεις οτι αργει και δεν μπουταρει η κανει επανεκκινηση σε recovery μπαινεις χειροκινητα σε twrp κανεις παλι ενα format data k reboot system και στηνεις τη συσκευή σου
    • Για τον Bootloader έχεις δίκιο ...
      Τώρα για την διαδικασία , μετα το φορματ data , θα βλέπει ο Η/Υ το κινητό για να του περάσω την νέα ρομ ούτως ώστε μετά να κάνω install ;;
      Ή έστω θα βλέπει OTG ;;;
    • Διαφήμιση
    • Ο/H lazkal έγραψε:

      Για τον Bootloader έχεις δίκιο ...
      Τώρα για την διαδικασία , μετα το φορματ data , θα βλέπει ο Η/Υ το κινητό για να του περάσω την νέα ρομ ούτως ώστε μετά να κάνω install ;;
      Ή έστω θα βλέπει OTG ;;;
      αυτο εξαρτατε απο το twrp σου αν θυμαμε καλα στο μι9 ειχαν λυθει τα θεματακια αυτα δες και δοκιμασε μετα αν δεν το βλεπει καποια αλλη εκδοση recovery, η αν μπορεις μπορεις να τη περασεις και με adb sideload απο τον υ/η σου.

      παιξε και λιγο με το mount disable enable mtp η απο διαχειριση συσκευων ενημερωσε χειροκινητα mtp usb device
    • Καλημέρα ,
      Εντάξει με την αλλαγή σε stable .
      Η διαδικασία έγινε μέσα απο το recovery .
      Είχα περάσει προηγουμένως τη νέα rom σε USB - OTG .
      Οπότε :
      Format Data - Back (όχι reboot ) - install - USB . Και μετά έκανε μόνο του reboot σε system και μετα απο 10 λεπτά περίπου ξεκίνησε με την stable .
      Μια χαρά και η τελευταία ενημέρωση ασφαλείας είναι ΟΚΤ 2021 . Στην προηγούμενη dev ήταν MAI 2021 .
      Ευχαριστώ
    • Ο/H lazkal έγραψε:

      Καλημέρα ,
      Εντάξει με την αλλαγή σε stable .
      Η διαδικασία έγινε μέσα απο το recovery .
      Είχα περάσει προηγουμένως τη νέα rom σε USB - OTG .
      Οπότε :
      Format Data - Back (όχι reboot ) - install - USB . Και μετά έκανε μόνο του reboot σε system και μετα απο 10 λεπτά περίπου ξεκίνησε με την stable .
      Μια χαρά και η τελευταία ενημέρωση ασφαλείας είναι ΟΚΤ 2021 . Στην προηγούμενη dev ήταν MAI 2021 .
      Ευχαριστώ
      Καλημερα ωραιος :)
    • Διαφήμιση