Διαφήμιση

Μεταχειρισμένο redmi note 5a prime

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Με λίγα λόγια, αν κάποιος έχει ξεχάσει το password και δεν έχει πλέον πρόσβαση στο παλαιό του κινητό αριθμό ή στο mail, πάπαλα...



      Έτσι ακριβώς,όπως το ανέφερες.Δεν μπορείς να το ξεκλειδώσεις με τίποτα,οτι και να δοκιμάσεις.Μην παιδεύεσαι.Θα συνεχίσει να ζητάει τα στοιχεία του λογαριασμού.
    • Ο/H kogos έγραψε:

      πρέπει να κάνω αίτημα ξεκλειδώματος από την συσκευή... την κλειδωμένη συσκευή!
      Βάζεις wifi δίκτυο
      Γυρνάς πίσω να βάλεις τα στοιχεία του λογαριασμού...τον λωδικό βασικά γιατί το account το έχει

      Σε εκείνο το σημείο δεν έχει δυνατότητα να κάνεις reset password ή κάτι άλλο ?
    • Μεταχειρισμένο redmi note 5a prime

      Όλα αυτά που κάνει η Xiaomi είναι πολύ σωστά και καλά κάνει να παρέχει ασφάλεια σε περίπτωση που χάσεις το κινητό σου, το αν κάποιος ξεχάσει το password κακό του κεφαλιού του.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Ο/H kogos έγραψε:

      πρέπει να κάνω αίτημα ξεκλειδώματος από την συσκευή... την κλειδωμένη συσκευή!
      Βάζεις wifi δίκτυοΓυρνάς πίσω να βάλεις τα στοιχεία του λογαριασμού...τον λωδικό βασικά γιατί το account το έχει

      Σε εκείνο το σημείο δεν έχει δυνατότητα να κάνεις reset password ή κάτι άλλο ?
      Δυστυχώς όχι... σε όλες τις εκδόσεις official rom που το δοκίμασα, δεν έχει τέτοια επιλογή από το τηλέφωνο. Αντί αυτού, σου λέει να μπεις στο id.mi.com να το κάνεις, που όταν το κάνω από εκεί μου απαντάσει αυτόματο μήνυμα ότι πρέπει να το κάνω από το κινητό... που φυσικά είναι αδύνατο.

      Ξέρει κανείς κάποιο τηλέφωνο ή email που μπορώ να επικοινωνήσω μαζί τους να τους εξηγήσω την περίπτωση; Το βλέπω να κάθετε κλειδωμένο και σκέφρομαι πως πρέπει να δώσω λεφτά για καινούργιο κινητό όταν έχω αυτό και κάθετε και σπαράζει η καρδιά μου :(
    • Αυτό είναι όντως πρόβλημα...

      Αυτά είναι όλα τα κέντρα υποστήριξης που μπορείς να απευθυνθείς ---> Mi Global Home

      Καλό θα είναι να στείλεις και φωτογραφίες με τα μηνύματα που σου βγάζει κάθε περίπτωση...
    • Έστειλα τελικά email στο global support και απάντησαν πολύ γρήγορα. Μετά από μία σειρά email και προσπαθιών (τι οποίες είχα κάνει και πριν), όλα τα request γίνονταν αυτόματα rejected. Τελικά μου πρότειναν να το κάνω μέσω του Αμερικάνικου mi.com και να δηλώσω ότι κάποιος άγνωστος έχει πρόσβαση στο account. Χρειάστηκε να κάνω νέο mi account με νέο τηλεφωνικό αριθμό. Η φόρμα μου ζήτησε να δώσω κάποιες πληροφορίες, μία από αυτές ήταν ο αριθμός ταυτότητας (τον οποίο μάλιστα τον βλέπει ως invalid format για κάποιο λόγο) και να βγάλω φωτογραφία την φάτσα μου που κρατάει την ταυτότητα...

      Τα έκανα όλα, και τώρα αναμένω 15 μέρες περίπου για απάντηση. Τουλάχιστο αυτή τη φορά δεν έγινε reject απ'ευθείας. Για να δούμε... η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!

      Πάντως, οφείλω να ομολογήσω πως η απάντησή τους ήταν αστραπή, και όχι αυτόματο μήνυμα από κάποιο mail bot, ούτε με παρέπεμψαν απ'ευθείας στον τοπικό dealer. Φαίνεται δηλαδή πως όντως προσπαθούν και από την μεριά τους.
    • Διαφήμιση
    • Καλή επιτυχία...

      Δυστυχώς ένα πράγμα που δεν κάνουμε ως χρήστες είναι να έχουμε δύο στοιχεία ταυτοποίησης στους λογαριασμούς, κινητό και email ώστε όταν το ένα από τα δύο δεν υπάρχει πλέον, να μπορούμε να κάνουμε ανάκτηση με το άλλο.

      Και φυσικά, αν ένα από τα δύο δεν υπάρχει πλέον, να ενημερώσουμε όλους τους λογαριασμούς με το νέο, ώστε να συνεχίσουν να υπάρχουν δύο λογαριασμοί ταυτοποίησης.
    • Έχεις δίκιο... και για να είμαι και σωστός, ούτε εγώ το κάνω, έχοντας πάντα στο μυαλό μου ότι δεν θα μου κάτσει η στραβή...

      Έχω updates, αν κάποιος ενδιαφέρεται να μάθει το τέλος.
      Πρώτα από όλα, το Ελληνικό service της xiaomi ποτέ δεν απάντησε στα μηνύματά μου. Αντίθετα, το global απάντησαν αμέσως (όπως έγραψα και παραπάνω), και όχι με ένα τυπικό μήνυμα, αλλά μου ανέθεσαν μία κοπέλα να ασχοληθεί με το θέμα μου. Από εκεί και πέρα άρχισε μία ανταλλαγή από email, που προσπαθούσε να μου λύσει το πρόβλημα η κοπέλα με διάφορες διαδικασίες που προβλέπει η xiaomi για παρόμοιες περιπτώσεις. Οι διαδικασίες ήταν σχετικά χρονοβόρες, και περιελάμβαναν διάφορα κουφά. Ενδεικτικά, οι διαδικασίες περιελάμβαναν να τους στείλω την απόδειξη αγοράς, να τους την ξαναστείλω αλλά μεταφρασμένη, να τους στείλω μία φωτό την κεφάλα μου να κρατάω το διαβατήριό μου και την ταυτότητα μου, να τους δώσω IMEI και άλλα στοιχεία της συσκευής (το οποίο είναι και λογικό), να δηλώσω ψευδώς ότι η συσκευή αγοράστηκε από Κίνα (με δικιά τους προτροπή), ώστε παρακάμψουμε ένα σφάλμα τους συστήματός τους που δεν επιτρέπει αλλαγή του κινητού αν δεν έχει αγοραστεί από συγκεκριμένες 6 χώρες και μόνο αυτές, να αλλάξω τοπικά το javascript της φόρμας αποστολής όλων αυτών των αρχείων, καθώς τον αριθμό της ταυτότητάς μου, αν και αληθής, τον έβλεπε ως invalid format (ενώ τελικά μου είπε η κοπέλα πως είναι σωστό το format)... και διάφορα άλλα κόλπα.

      Τελικά, καταλήξαμε ότι δυστυχώς δεν υπάρχει κανένας τρόπος και καμία διαδικασία της Xiaomi που να καλύπτει την δική μας περίπτωση. Ως τελικό βήμα μου ζήτησε την άδεια για να κοινωποιήσει την όλη επικοινωνία με τον δικό της supervisor ώστε να το προωθήσουν και στους devleopers και να μπορέσουν να συμπεριλάβουν έναν τρόπο ανάκτησης και για αυτές τις "παράξενες" περιπτώσεις στο μέλλον. Μου είπε μάλιστα πως θα κάνει και αίτημα για manual αλλαγή του τηλεφωνικού αριθμού που είναι bind με το κινητό, αλλά χωρίς να έχουμε πολλές ελπίδες ότι θα γίνει για λόγους ασφαλείας (θα μου απαντήσουν σε 15 εργάσιμες μόνο αν το κάνουν, αλλιώς δεν θα ενημερώσουν).

      Εν ολίγης, λύση δεν βρέθηκε καμία... αλλά πραγματικά, προσπάθησαμε και από τις 2 μεριές πολύ. Δεν έπεσε αμαχητή η κοπέλα της Xiaomi, αλλά στο τέλος έπεσε.

      ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ΟΜΩΣ ΕΔΩ.

      Το είχα 2 μέρες και καθόταν μπροστά μου αψεγάδιαστο, και ήταν κρίμα. Όποτε λέω, δεν βαριέσαι... βουρ στο ψητό.... Το πέρνω, το ανοίγο (ευτυχώς ανοίγει πολύ εύκολα), βγάζω μπαταρία, και το βάζω σε EDL mode. Μετά από 4 κούπες ελληνικού μέτριου και 40ml ατμιστικό υγρό κατάφερα να κάνω extract από το κινητό τον bootloader. Αμέσως μετά, έκανα disable το mi lock ώστε να μπορέσει να ξεκινήσει τουλάχιστον το κινητό, και push πίσω στο τηλέφωνο... Δούλεψε, και ξεθάρεψα λίγο, και πήγα και έφτιαξα και 5η κούπα καφέ :).

      Το κινητό δούλευε κανονικά, αλλά όταν έμπαινα στο internet για οποιοδήποτε λόγο, ενεργοποιούταν πάλι το mi account lock και έπρεπε να τα ξανακάνω όλα από την αρχή... Επομένως, η μόνη λύση ήταν να μπει custom rom, που όμως δεν μπορεί να μπει γιατί ο bootloader είναι locked. Πάλι λοιπόν extract ο bootloader από το κινητό, και έλεγχος να δω τι μπορώ να κάνω. Τελικά, λίγο πριν τελειώσει ο καφές, και μετά από πολλές ώρες trial & error με αλλαγές στα bits του bootloader / push πίσω στη συσκευή και test, ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΈΚΑΝΑ UNLOCK τον bootloader, και το κινητό πάντα σε EDL mode. Όταν στο boot είδα αυτό το ωραίο "unlocked" στο κάτω μέρος της οθόνης, άφησα τον καφέ και πήρα μια μπύρα να το γιορτάσω:)

      Η συνέχεια ήταν εύκολη. Πέρασα TWRP, και αμέσως μετά custom rom. Το μόνο πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε είναι πως μία κάρτα SD (και μόνο αυτή την μία) ενώ μπορεί να την κάνει mount ως internal storage, δεν μπορεί να την κάνει mount ως external. Μου βγάζει συνέχεια μήνυμα ότι είναι κατεστραμένη. Ενώ άλλες κάρτες που δοκίμασα λειτουργούσαν μια χαρά, οπότε υποθέτω πως είναι λόγο ασυμβατότητας περισσότερο, παρά λόγο της rom ή της συσκευής.

      Τώρα είμαι με ένα στομάχι χάλια από τους πολλούς καφέδες και την μπύρα, πεινάω και νυστάζω... αλλά είμαι και με Android 11 (ενημερώσεις ασφαλείας 29/9/2021) και όλα λειτουργούν τέλεια, μέχρι και το fingerprint. Το μόνο μειωνέκτημα είναι πως (μάλλον) δεν μπορώ να βάλω official rom, αλλά μόνο custom. Δοκίμασα και MIUI12, αλλά τελικά το έβγαλα για το πιο minimal android 11.

      Τα είπα και ξεθύμανα... δεν θα ήταν τόσο σεντόνι το post, αλλά μετά από τόση δουλειά, είμαι σε υπερένταση :)

      Αν για οποιοδήποτε λόγο κάποιος άλλος έχει αντίστοιχο πρόβλημα με εμένα, τώρα που την έκανα την διαδικασία και είδα τα λάθη μου, είναι σχετικά εύκολο... το πιο δύσκολο κομμάτι στην όλη διαδικασία είναι να ανοίξει το πίσω καπάκι του κινητού για να μπορεί να μπει σε EDL mode, με ιδιαίτερη προσοχή, ώστε να μην χαλάσει. Αν κάποιος χρειάζεται, μπορώ να βοηθήσω (ίσως μόνο με PM, δεν γνωρίζω αν επιτρέπεται να το κάνουμε από εδώ). Ή ίσως καλύτερα, όταν βρω λίγο χρόνο, να φτιάξω μικρά batch files για το patch του bootloader ώστε να γίνει unlock χωρίς έγκριση από την xiaomi. Αν και το κινητό είναι πλέον σχετικά παλιό, οπότε μπορεί να μην ασχολείται και τόσο πολύς κόσμος πλέον ώστε να έχει νόημα μια τέτοια κίνηση.

      Καλή συνέχεια σε όλους.
    • @kogos

      Μπράβο σου όχι μόνο που τα κατάφερες, αλλά και για το πόσο αναλυτικά μας περιέγραψες το Γολγοθά που πέρασες , όπως επίσης και για το γεγονός ότι θέλεις να μεταφέρεις την γνώση και εμπειρία που απέκτησες σε άλλα μέλη. :thumbsup: :thumbsup:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση