Διαφήμιση

Βοήθεια για Εγκατάσταση της ελληνικής rom σε Poco X3 Pro

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • με λιγα λογια οσα partition εχουν δεδομενα.τα αλλα δεν εχει νοημα.ευχαριστω παιδια.
    • Ο/H blackm76 έγραψε:

      με λιγα λογια οσα partition εχουν δεδομενα.τα αλλα δεν εχει νοημα
      Δεν χρειάζεται να τα τσεκάρεις όλα.Με όλα ο φάκελος που θα δημιουργήσεις μπορεί να φτάνει τα περίπου 20-30 GB.
      Μερικά partitions δεν χρειάζεται καν να τα επιλέξεις,αφού δημιουργούνται από μόνα τους και μπορεί να μπρικάρει η συσκευή αν τα επαναφέρεις.
      Και δεν είναι σίγουρο οτι θα δουλέψει η επαναφορά.Τα πιό χρήσιμα είναι το Boot (σε περίπτωση που θες να αλλάξεις kernel ή να κάνεις unroot ή σε περίπτωση που δεν ενεργοποιείται η συσκευή σου για κάποιο λόγο) και το Data που περιλαμβάνει τις εφαρμογές χρήστη με τις ρυθμίσεις,για να μην ξαναστήνεις το τηλέφωνο από την αρχή.
      Η επαναφορά από recovery,καλό είναι να γίνεται στην ίδια έκδοση της rom.Αντίστοχη λειτουργία επαναφοράς περιλαμβάνεται μέσα στο μενού Ρυθμίσεις της συσκευής,όπως επίσης επαναφορά από αντίγραφο στο Cloud.
      Και όπως αναφέρθηκε και στο post,πρέπει να δοκιμάσεις αν λειτουργεί,δεν είναι εγγυημένο.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Nikos5150 έγραψε:

      Ο/H blackm76 έγραψε:

      με λιγα λογια οσα partition εχουν δεδομενα.τα αλλα δεν εχει νοημα
      Δεν χρειάζεται να τα τσεκάρεις όλα.Με όλα ο φάκελος που θα δημιουργήσεις μπορεί να φτάνει τα περίπου 20-30 GB.Μερικά partitions δεν χρειάζεται καν να τα επιλέξεις,αφού δημιουργούνται από μόνα τους και μπορεί να μπρικάρει η συσκευή αν τα επαναφέρεις.
      Και δεν είναι σίγουρο οτι θα δουλέψει η επαναφορά.Τα πιό χρήσιμα είναι το Boot (σε περίπτωση που θες να αλλάξεις kernel ή να κάνεις unroot ή σε περίπτωση που δεν ενεργοποιείται η συσκευή σου για κάποιο λόγο) και το Data που περιλαμβάνει τις εφαρμογές χρήστη με τις ρυθμίσεις,για να μην ξαναστήνεις το τηλέφωνο από την αρχή.
      Η επαναφορά από recovery,καλό είναι να γίνεται στην ίδια έκδοση της rom.Αντίστοχη λειτουργία επαναφοράς περιλαμβάνεται μέσα στο μενού Ρυθμίσεις της συσκευής,όπως επίσης επαναφορά από αντίγραφο στο Cloud.
      Και όπως αναφέρθηκε και στο post,πρέπει να δοκιμάσεις αν λειτουργεί,δεν είναι εγγυημένο.
      Φίλε μου ευχαριστώ πολύ.απλα 2 σημαντικές απορίες.

      1) είπες κάνουμε backup to boot και το data.
      Αν θέλω να κάνω backup καί τα αρχεία μου(φωτογραφίες κτλ.) Για να μήν χρησιμοποιώ cloud , ποιο partition θα τσεκαρω; καί είναι ορθό σάν ιδέα η απλά συνδέω το κινητό με καλώδιο με τον υπολογιστή καί τίς περνάω;

      2) όταν λες πρέπει νά δοκιμάσω δεν είναι εγγυημένο τι εννοείς;το backup/restore απο recovery, το backup/restore από τίς ρυθμίσεις, η γενικά το backup/restore δεν είναι εγγυημένομε κανέναν τρόπο;
    • Ο/H blackm76 έγραψε:

      1) είπες κάνουμε backup to boot και το data.
      Αν θέλω να κάνω backup καί τα αρχεία μου(φωτογραφίες κτλ.) Για να μήν χρησιμοποιώ cloud , ποιο partition θα τσεκαρω; καί είναι ορθό σάν ιδέα η απλά συνδέω το κινητό με καλώδιο με τον υπολογιστή καί τίς περνάω;
      Το system partition περιλαμβάνει φωτογραφίες κλπ.Πιάνει τον μεγαλύτερο χώρο,όσο πιο πολλά αρχεία τόσο μεγαλύτερο.Τα ίδια τα αρχεία μπορείς να τα αποθηκεύσεις κάπου και να πιάνουν λιγότερο χώρο,απότι αν κάνεις backup στο recovery.Αν αλλάξεις έκδοση μπορεί να μην είναι συμβατο το backup.Μπορεί και να είναι.


      Ο/H blackm76 έγραψε:

      2) όταν λες πρέπει νά δοκιμάσω δεν είναι εγγυημένο τι εννοείς;το backup/restore απο recovery, το backup/restore από τίς ρυθμίσεις, η γενικά το backup/restore δεν είναι εγγυημένομε κανέναν τρόπο;
      Πρέπει να ελέγξεις αν λειτουργεί,μπορεί να βγάλει σφάλμα.Άσχετα αν υπάρχει ως επιλογή.Το δοκιμάζεις και βλέπεις αν μπορείς να βασιστείς στο backup/restore.
    • Ο/H Nikos5150 έγραψε:

      Το system partition περιλαμβάνει φωτογραφίες κλπ.Πιάνει τον μεγαλύτερο χώρο,όσο πιο πολλά αρχεία τόσο μεγαλύτερο.Τα ίδια τα αρχεία μπορείς να τα αποθηκεύσεις κάπου και να πιάνουν λιγότερο χώρο,απότι αν κάνεις backup στο recovery.Αν αλλάξεις έκδοση μπορεί να μην είναι συμβατο το backup.Μπορεί και να είναι.
      οποτε καλυτερα να περναω φωτογραφιες βιντεο και αρχεια μου γενικα με καλωδιο στον υπολογιστη.και να κανω backup μονο αυτα που ειπες φιλε μου...... boot kai data δηλαδη.


      Ο/H Nikos5150 έγραψε:

      Πρέπει να ελέγξεις αν λειτουργεί,μπορεί να βγάλει σφάλμα.Άσχετα αν υπάρχει ως επιλογή.Το δοκιμάζεις και βλέπεις αν μπορείς να βασιστείς στο backup/restore
      να δοκιμασω να δω αν θα βγαλει σφαλμα οταν θα παω να κανω το backup ή οταν θα παω να κάνω restore;;;;
    • Διαφήμιση
    • Εχω το παρακατω θεμα.
      Προσπαθω να κανω update μεσω twrp και πηγαινοντας να κανω wipe πριν την εγκατασταση μου βγαζει τα παρακατω errors.

      failed to mount data (omvaslidargument)
      failed to mount data/media/TWRP/.twrps
      failed to mount dalvik.

      Το παρακαμπτω, κανω κανονικα εγκατασταση και επανεκινηση, το κινητο δουλευει μια χαρα, αλλα εχω την απορια αν εχω καθαρισει σωστα το κινητο πριν απο καθε Update.
      Κανω κατι λαθος?
    • Αλλη recovery είναι.
      Ούτε αλλαγές, ούτε τίποτα δεν χρειάζεται.
      Εγκαθιστάς το zip μέσα από την TWRP, κάνεις reboot to recovery και... τσουπ έχεις νέα recovery εγκατεστημένη, χωρίς κανένα άλλο πρόβλημα.
    • Διαφήμιση