Διαφήμιση

Βοήθεια για Εγκατάσταση της ελληνικής rom σε Poco X3 Pro

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • παιδια αλλαξα θυρα usb προληπτικα.
      απο sd δεν μπορει να εγκατασταθη η ρομ γιατι δεν βρισκει τον τομεα για την διαδρομη system root
      το εκανα αντιγραφη στον εσωτερικο χωρο χυμα απο το διαχειριστη αρχειων της twrp με ονομα update για να ειναι μικρο και παλι μου βγαζει error instal zip file.

      να το σπασω τωρα η μετα;;;
    • Βοήθεια για Εγκατάσταση της ελληνικής rom σε Poco X3 Pro

      Έχεις κατεβάσει την σωστή ρομ; Από sd έπρεπε να μπαίνει δεν καταλαβαίνω το σφάλμα που βγάζει, καλύτερα μην κάνεις μετονομασία άσε την ρομ όπως την κατέβασες.
    • Ο/H dfoust έγραψε:

      Έχεις κατεβάσει την σωστή ρομ; Από sd έπρεπε να μπαίνει δεν καταλαβαίνω το σφάλμα που βγάζει, καλύτερα μην κάνεις μετονομασία άσε την ρομ όπως την κατέβασες.
      παιδια αποστολη εξετελεσθη.
      την περασα επιτελους.μια βδομαδα καηκαν τα ματια μου να διαβαζω.πολυ μπελαλιδικο.

      λοιπον......

      το ποιο ευκολο ηταν το ξεκλειδωμα του bootloader.

      στην αρχη ηταν λαθος ο twrp.ο σωστος δεν υπηρχε στην σελιδα ενας αλλος φιλος απο εδω μεσα τον ποσταρε.

      μετα μουλαρωσε και δεν αναγνωριζε τον αποθηκευτηκο χωρο να περασω το αρχειο της ρομ.δεν ειχα στικακι σε type-c για να βαλω την ρομ. μετα βρηκα μια Micro sd εβαλα την ρομ την εβαλα στο κινητο αλλα και παλι εβγαζε σφαλμα με κατευθειαν εγκατασταση απο sd.η λυση για αυτο ηταν να βαλω πρωτα την sd στο κινητο να την διαμορφωσει και μετα να κανω παλι ολη την διαδικασια.παρολα αυτα παλι εβγαζε σφαλματα με το system root.

      μετα την μετακινησα στον εσωτερικο χωρο απο τον διαχειριστη αρχειων του twrp και πατησα για εγκατασταση απο εκει και μετα ενω εβρισκε το system root εβγαζε error intall zip.

      τελικα επρεπε να εγκαταστησω απο sd αλλα για να εγκατασταθει επρεπε μετα απο format data kai factory reset na kano μια επανεκινηση κατευθειαν παλι στο twrp οχι στο συστημα και εκανα εγκατασταση και την εκανε επιτελους.

      απο εδω και περα τωρα δοκιμασα μερικα πραγματα......

      1)ο bootloader ειναι ξεκλειδωτος.πρεπει να το κλειδωσω η πρεπει να μεινει ξεκλειδωτος;;;
      2)αν βγει καινουρια εκδοση του twrp πως κανω αναβαθμιση,πως γινετε;;;θα ειναι καθε φορα τοσο δυσκολο;;;ποια η διαδικασια;;;και καθε ποτε βγαινει;;;
      3)αν βγει καινουρια εκδοση της ελληνικης rom πως κανω αναβαθμιση,πως γινετε;;;θα ειναι καθε φορα τοσο δυσκολο;;;ποια η διαδικασια;;; και καθε ποτε θα βγαινει;;;
      4)τσεκαρα οτι οταν ανοιγω την συσκευη και παταω το volume up μπαινει ευτυχως σε twrp και οχι σε miui recovery,οποτε σε αυτο το κομματι ολα πηγαν καλα.
      5)η ηχογραφηση λειτουργει τελεια.
      6)εχει διαφημισεις σε εφαρμογες οπως το gazzeta.σε παλιοτερες ρομ στο mi3 που ειχα ειχε εγκατεστημενο το adaway.υπαρχει καπου σε καποιο κρυφο μενου η πρεπει να το εγκαταστησουμε μονοι μας;;;πλεον δεν το εχετε προεγκατεστημενο;;;
      7)βαζω καθε φορα την εφαρμογη wifi key recovery που κραταει τους κωδικους απο τα wifi που μπαινω αλλα θελει να εχεις κινητο root.με την rom που εβαλα ομως η συσκευη μου δεν ειναι root.υπαρχει και αυτο σε καποιο μενου η πρεπει να κανω κατι εγω;δεν ειναι root η rom απο την αρχη;;;
    • Διαφήμιση
    • Βοήθεια για Εγκατάσταση της ελληνικής rom σε Poco X3 Pro

      Όλα καλά λοιπόν, Γενικά η διαδικασία είναι πανευκολη αν κάνεις σωστά τα βήματα.
      1) αν κλειδώσεις bootloader θα χτυπάς το κεφάλι σου ποιο πιθανό να μπρικαρει .
      2) όταν βγει μέσα από twrp κάνεις την αναβάθμιση.
      3) το ίδιο και η ρομ πανευκολη αναβάθμιση μέσα από twrp χωρίς factory reset κλπ.

      7) εγώ τα WiFi keys τα έχω συγχρονισμένα σε Google και τα κατεβάζει αυτόματα δεν ξέρω τι έχεις κάνει εσύ. Υπάρχει δυνατότητα επίσης να τα έχεις στον mi account.

      Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H dfoust έγραψε:

      Όλα καλά λοιπόν, Γενικά η διαδικασία είναι πανευκολη αν κάνεις σωστά τα βήματα.
      1) αν κλειδώσεις bootloader θα χτυπάς το κεφάλι σου ποιο πιθανό να μπρικαρει .
      2) όταν βγει μέσα από twrp κάνεις την αναβάθμιση.
      3) το ίδιο και η ρομ πανευκολη αναβάθμιση μέσα από twrp χωρίς factory reset κλπ.

      7) εγώ τα WiFi keys τα έχω συγχρονισμένα σε Google και τα κατεβάζει αυτόματα δεν ξέρω τι έχεις κάνει εσύ. Υπάρχει δυνατότητα επίσης να τα έχεις στον mi account.

      Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      ειπα ενα προγραμμα στην τυχη για να πω οτι η συσκευη δεν ειναι root ενω απο οσο θυμαμαι η ελληνικη ρομ ειναι root.εκτος αν πρεπει πλεον να κανω εξτρα διαδικασια,ουτε το magisk βλεπω εγκατεστημενο για αυτο ρωταω.
      οπως επισεις δεν εχει adaway και οι εφαρμογες εχουν διαφημισεις.πρεπει να το βαλω εγω η εκανα κατι λαθος;;
      επισεις στο google pay δεν μπορω να περασω καρτες και δεν μπορω να συνδεθω στο hotmail μου γιατι μου ζηταει ρυθμισεις διακομιστη.δεν θα επρεπε να της κανει αυτοματα;;

      ενταξει δεν θα κλειδωσω τον bootloader αλλα δεν υπαρχει κινδυνος για κακοβουλο λογισμικο;;;;ειναι ευαλωτη η συσκευη απο οσο ξερω.

      οσο για τις αναβαθμισεις της ρομ απο οσο ειδα η εφαρμογη της αναβαθμισεις βγαζει ηδοποιηση αν βγηκε καινουρια ρομ αλλα δεν ξερω αν αλλαξε κατι στην διαδικασια της αναβαθμισης.
      οπως επισεις για τον twrp απο που θα βλεπω αν βγηκε καινουρια εκδοση μιας και δεν την εγκατεστησα απο το site της ελληνικης κοινοτητας γιατι δεν το ειχε.
    • Ο/H blackm76 έγραψε:

      για τον twrp απο που θα βλεπω αν βγηκε καινουρια εκδοση
      Mπορείς να κάνεις install μέσα από το custom recovery όποια έκδοση twrp θες,αρκεί να είναι συμβατή με τη συσκευή σου.Δεν εμφανίζεται ειδοποίηση για νέα έκδοση twrp.
      Στον updater του τηλεφώνου έρχεται ειδοποίηση αν βγει νέα έκδοση της rom.Μπορείς να επισκέπτεσαι και το forum εδώ για να ενημερώνεσαι :)
    • Ο/H Nikos5150 έγραψε:

      Ο/H blackm76 έγραψε:

      για τον twrp απο που θα βλεπω αν βγηκε καινουρια εκδοση
      Mπορείς να κάνεις install μέσα από το custom recovery όποια έκδοση twrp θες,αρκεί να είναι συμβατή με τη συσκευή σου.Δεν εμφανίζεται ειδοποίηση για νέα έκδοση twrp.Στον updater του τηλεφώνου έρχεται ειδοποίηση αν βγει νέα έκδοση της rom.Μπορείς να επισκέπτεσαι και το forum εδώ για να ενημερώνεσαι :)
      ναι είδα ότι έχει να κάνεις ελενχο ενημέρωσης καί βγάζει ειδοποίηση.οταν βγει η εγκατάσταση πώς γίνετε, κατεβάζεις το αρχείο το φορτώνεις στην συσκευή καί τό εγκαθίστατας από twrp όπως έκανα τώρα;η έχει άλλη διαδικασία;

      Επισεις η συσκευή μου μετά το πέρασμα τής ρομ δεν θα έπρεπε να ήταν ροοτ με το magisk; εμένα δεν είναι.πρεπει να κάνω κάτι εγώ;

      Όπως και το adaway λείπει aλλα πρέπει να είσαι ροοτ για να δουλέψει.γνωριζεις κάτι;
    • Διαφήμιση
    • Ο/H blackm76 έγραψε:

      μετά το πέρασμα τής ρομ δεν θα έπρεπε να ήταν ροοτ με το magisk;
      Όχι,εσύ επιλέγεις αν θα κάνεις root.Δεν είναι και απαραίτητο αρκετές φορές,αφού πχ για τις διαφημίσεις υπάρχουν λύσεις χωρίς root,όπως το Blokada.
      Αν κοιτάξεις στην εσωτερική μνήμη της συσκευής σου,θα βρεις το magisk.Αν δε το βρεις,μπορείς να το κατεβάσεις από την επίσημη πηγή.

      Ο/H blackm76 έγραψε:

      .οταν βγει η εγκατάσταση πώς γίνετε, κατεβάζεις το αρχείο το φορτώνεις στην συσκευή καί τό εγκαθίστατας από twrp όπως έκανα τώρα;
      κάνεις install το zip της rom μέσα από το twrp,χωρίς να κάνεις format data,για να μη χάσεις ήδη εγκατεστημένες εφαρμογές χρήστη,ρυθμίσεις και δεδομένα
    • Πρώτο και κυριότερο ,παίρνεις backup το Boot και το Data,μέσα από το μενού που υπάρχει στο twrp.Μπορείς να επιλέξεις να περαστεί κατευθείαν στην κάρτα μνήμης.
      Μη το αμελήσεις,κάντο και ας σου μοιάζει περιττό.Μπορεί να σε γλιτώσει από ταλαιπωρία.
      Αφού κατεβάσεις το magisk.apk,το μετονομάζεις σε magisk.zip και μπαίνεις στο twrp,βρίσκεις το αρχείο και κάνεις install.Μετά επιλέγεις reboot to system.
      Όταν επανεκκινήσει η συσκευή σου,ανοίγεις τον file manager,μετονομάζεις το ίδιο αρχείο πάλι σε magisk.apk και κάνεις εγκατάσταση.
      Αν θελήσεις να κάνεις unroot κάποια στιγμή,μετονομάζεις το ίδιο αρχείο σε uninstall.zip και το φλασάρεις μέσα από το twrp.
    • Backup προληπτικά λες φίλε μου.καταλαβα.
      Πρέπει νά πάρω κανα στικάκι type c μου τη σπάει βάλε βγάλε κάρταsd.

      Κατάλαβα την διαδικασία καί μετά μπορώ νά βάλω και adaway σωστά;

      1) γιατί δε μπορώ νά συνδέσω κάρτες στο Google pay;μου βγάζει κάτι για δικαιώματα.μηπως επειδή είναι custom rom;

      2) πάω να βάλω το Hotmail μου να βλέπω τα mail μου καί μου βγάζει ρυθμίσεις διακομιστή και σφάλμα.δεν μπορώ νά δω τα mail μου.
    • Διαφήμιση
    • Αν δε θες διαφημίσεις,κατέβασε το blokada από το google play.Λειτουργεί τέλεια.
      Μη ρουτάρεις το κινητό μόνο για διαφημίσεις,μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα.Θα έχεις βραδύτερη εκκίνηση και κολλήματα κι αν σκαλίσεις τους φακέλους του συστήματος θα μπλέξεις.Είναι για πιο εξειδικευμένες λειτουργίες.
      Το backup είναι απαραίτητο για παν ενδεχόμενο.
      Έχω ένα 256GB στικάκι type-c και αλλάζω rom,ρουτάρω,έχω backup απο recovery,κρατάω αντίγραφα από αρχεία κλπ.Με έχει σώσει.