Διαφήμιση

Mi 9 Ξεψύχησε...

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H johnkoro94 έγραψε:

      πως γινεται να την ξαναπερασω ; να το κανω κ αυτο αν ανοιξει
      Έχεις ξεκλειδώσει bootloader ?
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Ο/H johnkoro94 έγραψε:

      πως γινεται να την ξαναπερασω ; να το κανω κ αυτο αν ανοιξει
      Έχεις ξεκλειδώσει bootloader ?
      Όχι

      Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Θα έλεγα να δοκιμάσεις να ξεκλειδώσεις, αν ανοίγει έστω και λίγο ώστε να περάσεις μία fastboot rom από την αρχή...ίσως και πιο παλιά...
    • Διαφήμιση
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Θα έλεγα να δοκιμάσεις να ξεκλειδώσεις, αν ανοίγει έστω και λίγο ώστε να περάσεις μία fastboot rom από την αρχή...ίσως και πιο παλιά...
      Εμένα έστρωσε τελείως, έκανα επαναφορά εργοστασιακών, από το recovery, wipe σε όλα και reboot, δεν το πειράζω ξανά με μνήμες, δύο μήνες με προβλήματα ήταν, άνοιξε κλείσε,και 4 σέρβις που όλοι έλεγαν θέμα η μητρική

      Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Mi 9 Ξεψύχησε...

      Επειδή σε service δουλεύω θα σας πω πως μου ήρθαν κ εμένα δυο mi9 με το ίδιο θέμα. Ο μόνος τρόπος να τα αναστήσω ήταν να θερμανω την μητρική ένα υποτυπώδες reflow. Κ είναι θέμα μητρικής που μάλλον προκαλείται από υπερθέρμανση. Κάποιο chip που διαχειρίζεται ενέργεια σαν να λέμε PMI ic κάνει την ζημιά. Ειδικα αυτό που όταν μπουταρει μετά από λίγο κάνει ένα σβήσιμο η οθόνη σαν να αργοπεθαινει είναι κάποιο ic . Σίγουρα ένα factory reset πάντα βοηθάει αλλά το θέμα σας είναι πιο σοβαρό. Το ένα που έφτιαξα κράτησε ένα μήνα. Κ το ξαναέκανε. Το δεύτερο που όπως μου είπε ο πελάτης το είχε πάει σε δύο service κ δεν μπορούσαν να το ανοίξουν κράτησε ανοιχτό 4 μερες κ το ξαναέκανε. Τώρα είμαστε ήδη στις 6 μετά το δεύτερο reflow κ δουλεύει οκ. Δεν είναι μπαταρία ούτε το dock δλδ η θύρα φόρτισης ... Αν βρω κάτι άλλο θα επανέλθω. Δεν υπαρχουν κ ανταλλακτικά τσιπακια σε αυτά να ψάχνουμε παραπάνω.

      Sent from my MI 9 using Tapatalk
    • RE: Mi 9 Ξεψύχησε...

      Ο/H linuxilakis έγραψε:

      Επειδή σε service δουλεύω θα σας πω πως μου ήρθαν κ εμένα δυο mi9 με το ίδιο θέμα. Ο μόνος τρόπος να τα αναστήσω ήταν να θερμανω την μητρική ένα υποτυπώδες reflow. Κ είναι θέμα μητρικής που μάλλον προκαλείται από υπερθέρμανση. Κάποιο chip που διαχειρίζεται ενέργεια σαν να λέμε PMI ic κάνει την ζημιά. Ειδικα αυτό που όταν μπουταρει μετά από λίγο κάνει ένα σβήσιμο η οθόνη σαν να αργοπεθαινει είναι κάποιο ic . Σίγουρα ένα factory reset πάντα βοηθάει αλλά το θέμα σας είναι πιο σοβαρό. Το ένα που έφτιαξα κράτησε ένα μήνα. Κ το ξαναέκανε. Το δεύτερο που όπως μου είπε ο πελάτης το είχε πάει σε δύο service κ δεν μπορούσαν να το ανοίξουν κράτησε ανοιχτό 4 μερες κ το ξαναέκανε. Τώρα είμαστε ήδη στις 6 μετά το δεύτερο reflow κ δουλεύει οκ. Δεν είναι μπαταρία ούτε το dock δλδ η θύρα φόρτισης ... Αν βρω κάτι άλλο θα επανέλθω. Δεν υπαρχουν κ ανταλλακτικά τσιπακια σε αυτά να ψάχνουμε παραπάνω.

      Sent from my MI 9 using Tapatalk
      Έχω το ίδιο πρόβλημα,το factory reset όντως βοηθάει, δουλεύει για μία μέρα ,μια βδομάδα,ένα μήνα πάλι το ίδιο, κάνεις δεν ξέρει,εμένα το τελευταίο τρίμηνο το έχει κάνει δύο φορές,το έχω επαναφέρει με το να βάζω και να βγάζω το καλώδιο της φόρτισης, αρκετες φορές, βάζω το φορτιστή στην θύρα 2-3 δευτερόλεπτα,τον βγάζω, πάλι το ίδιο, χωρίς να πατάω κάποιο κουμπί, μέχρι να ανοίξει,(μπορεί να μην ανοίξει,απλά περιμένω μέχρι να εξαντλήσει την μπαταρία, τότε μόλις βάλεις φορτιστή θα φορτίσει κανονικά) και μετά μπαίνω recovery και bootαρω από εκεί είτε απλό reboot, είτε factory reset, αυτή την διαδικασία ακολουθώ, και εγώ σε 3-4 σέρβις το είχα στείλει χωρίς κανένα αποτέλεσμα, αυτή την λύση βρήκα και δουλεύει αρκετά καλά το τελευταίο τετράμηνο, επίσης κοιτάζω να καθαρίζω cache memory, μέσω της εφαρμογής της εταιρείας συχνά να μην την αφήνω να φουλαρει, έχει βοηθήσει και σε αυτό, κάτι παίζει με την μνήμη όταν bootαρει, και κρασαρει η συσκευή

      Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Με σχεδόν τον ίδιο τρόπο (με πιστολάκι μαλλιών) ή στον φούρνο στους 160C για 10 λεπτά έχω επαναφέρει δύο κάρτες γραφικών που ήταν για πέταμα και ακόμη δουλεύουν. :lol: :lol:

      Θέλει όμως καλό φάσκιωμα τα άλλα ευαίσθητα σημεία της μητρικής για να μην αρπάξουν από την θερμοκρασία. ;)
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)