Διαφήμιση

Οδηγός εγκατάστασης της XTRV σε Poco F3 / K40 ( alioth / aliothin )

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Οδηγός εγκατάστασης της XTRV σε Poco F3 / K40 ( alioth / aliothin )



      Αυτός ο οδηγός είναι αποκλειστικά για το Xiaomi Poco F3 / K40.

      Για να τον ακολουθήσουμε θα πρέπει να έχουμε ξεκλειδώσει τον bootloader


      1. Αν δεν το έχεις κάνει διάβασε εδώ: "Ξεκλείδωμα Bootloader"
      2. Αν είμαστε σίγουροι ότι το κινητό είναι ξεκλείδωτο με official τρόπο μπορούμε να συνεχίσουμε.
      3. Πρώτα απ όλα θα ξεκινήσουμε με έναν έλεγχο bootloader
      4. Πως τσεκάρουμε αν ο bootloader είναι κλειδωμένος ή ξεκλείδωτος - Διάφοροι Οδηγοί - Xiaomi-Miui.gr



      Ας αρχίσουμε λοιπόν

      Πρέπει να κατεβάσουμε τα απαραίτητα αρχεία για κινητό και υπολογιστή.

      1.Adb
      2.Twrp-alioth
      3.Την Ελληνική ρομ για το κινητό μας.

      Θα πρέπει να έχουμε εγκαταστήσει στον υπολογιστή μας drivers

      1.Αποσυμπιέζουμε το adb.zip κάπου στον υπολογιστή μας..
      2.Ανοίγουμε τον φάκελο και θα πρέπει να δούμε κάτι τέτοιο μέσα.


      Συνδέουμε το κινητό στον υπολογιστή μας.

      Settings (Ρυθμίσεις) => Additional Settings (Πρόσθετες ρυθμίσεις) => Developer options (Επιλ. για προγραμματιστές) και να ενεργοποιήσουμε το USB Debugging (Εντοπισμός σφαλμάτων USB)
      Αν δεν βρίσκουμε την επιλογή developer options πάμε Ρυθμίσεις/σχετικά με το τηλέφωνο και "χτυπάμε" πολλές φορές πάνω στο "έκδοση Miui"

      στο κινητό πολύ πιθανόν να βγει ένα μήνυμα για την σύνδεση με τον υπολογιστή.Εμείς θα κάνουμε κλικ στο always allow..

      Aνοίξτε ένα παράθυρο εντολών CMD ως διαχειριστής και πληκτρολογήστε τις παρακάτω εντολές (με enter μετά από κάθε εντολή):

      cd c:\adb

      adb devices



      Αν κατά την παραπάνω εντολή στο παράθυρο εντολών σας δείξει unauthorized και σας βγάλει μήνυμα το κινητό (Allow USB Debugging?) θα πρέπει να δείτε την οθόνη του κινητού και στην προτροπή που έχει εμφανίσει, να επιλέξετε Always allow from this computer (Να επιτρέπεται πάντα από αυτόν τον υπολογιστή) και OK.



      Βάζουμε το κινητό μας σε fastboot mode[b] με volume -(κάτω) & power. ή με


      adb reboot bootloader




      Δίνετε την εντολή fastboot devices για να δείτε αν και σε αυτό το σημείο, το κινητό αναγνωρίζεται σωστά από τον υπολογιστή.

      Ήρθε η ώρα να εγκαταστήσουμε το recovery μας..



      Πάμε στον υπολογιστή μας και βρίσκουμε το αρχείο twrp που κατεβάσαμε.
      Το μετονομάζουμε σε recovery και το αντιγράφουμε μέσα στον φάκελο adb που έχουμε..

      Συνεχίζουμε με την εγκατάσταση του αρχείου που μόλις αντιγράψαμε..
      Δίνουμε
      fastboot boot recovery.img

      και βλέπουμε να ολοκληρώνεται..
      Είσοδος για πρώτη φορά στο TWRP

      (screenshots από άλλο οδηγό, θα ανανεωθεί σύντομα με ακριβής screenshots)


      Με την είσοδό σας στο TWRP για πρώτη φορά, θα συναντήσετε την παρακάτω εικόνα:





      Θα πρέπει να κάνετε κλικ στο “Never show this screen during boot again” και μετά “Swipe to Allow Modifications”


      Επόμενο βήμα είναι να καθαρίσετε το προηγούμενο λογισμικό από σκουπίδια:


      Wipe => Swipe to Factory Reset





      Αν η ήδη εγκατεστημένη ROM στη συσκευή είναι επίσημη Developer ή Stable MIUI, συνιστάται ανεπιφύλακτα σε αυτό το σημείο να κάνετε και Format Data

      ΠΡΟΣΟΧΗ :
      ΤΟ FORMAT DATA ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΒΗΝΟΝΤΑΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟ ΧΩΡΟ ! Σε περίπτωση που έχετε αποθηκευμένα αρχεία (πχ φωτογραφίες, κείμενα, ήχους, τραγούδια κτλ), συνιστάται να κρατήσετε ότι χρειάζεστε προτού προβείτε στην εν λόγω ενέργεια.

      Μετά πηγαίνετε στην αρχική οθόνη πάλι και πατήστε Install. Εντοπίστε το zip της ROM που θέλετε να εγκαταστήσετε και σύρετε το Swipe to confirm flash.



      ΠΡΟΣΟΧΗ(2) :
      Αν δεν μεταφέρεται η rom από τον υπολογιστή στο κινητό μετά από Format Data τότε γράφουμε την εξής εντολή :

      adb push Rom.zip /data/

      όπου Rom.zip το όνομα του αρχείου της rom μας
      και θα εμφανιστεί μετά από 2-3 λεπτά
      - My Devices -
      Xiaomi :
      Poco F3 - HentaiOS
      ̶R̶e̶d̶m̶i̶ ̶N̶o̶t̶e̶ ̶5̶ ̶P̶r̶o̶ ̶-̶ ̶A̶r̶r̶o̶w̶ ̶O̶S̶ ̶A̶n̶d̶r̶o̶i̶d̶ ̶1̶1̶ ̶ (rip)
    • Format data > reboot recovery > σύνδεση στον υπολογιστή αντιγραφή εκ νέου και δεν την βλέπει ?
    • Διαφήμιση
    • Ο/H americ έγραψε:

      για καποιο λογο δεν βλεπει την ρομ μετα το φορματ data..τι πρεπει να κανω
      ψάξε στο /data/ όχι στο data/0 που είναι το default

      Ο/H NasDriver έγραψε:

      Format data > reboot recovery > σύνδεση στον υπολογιστή αντιγραφή εκ νέου και δεν την βλέπει ?
      ούτε με adb push?
      - My Devices -
      Xiaomi :
      Poco F3 - HentaiOS
      ̶R̶e̶d̶m̶i̶ ̶N̶o̶t̶e̶ ̶5̶ ̶P̶r̶o̶ ̶-̶ ̶A̶r̶r̶o̶w̶ ̶O̶S̶ ̶A̶n̶d̶r̶o̶i̶d̶ ̶1̶1̶ ̶ (rip)
    • Ωωωωω παιδες.Εγινε δουλεια με το adb push...το αρχειο που μετεφερα το πηγαινε στον φακελο data,,ηθελα να το εκτελεσω και δε γονοτανε.ουτε να το μεταφερω,οποτε στο τελος αντι data εβαλα sd card και ολα κομπλε
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Oneironaut84 έγραψε:

      Ωωωωω παιδες.Εγινε δουλεια με το adb push...το αρχειο που μετεφερα το πηγαινε στον φακελο data,,ηθελα να το εκτελεσω και δε γονοτανε.ουτε να το μεταφερω,οποτε στο τελος αντι data εβαλα sd card και ολα κομπλε
      Μπράβο σου που τα κατάφερες :D
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Οδηγός εγκατάστασης της XTRV σε Poco F3 / K40 ( alioth / aliothin )

      Καλησπέρα!!!!
      Νέος κάτοχος F3!
      Γενικά πάει σφαίρα αλλά το Poco launcher μου τη δίνει, οπότε πάμε σε xtrv (έχω ξανακάνει το άθλημα σε Mi5 και Mi9 οπότε παρότι έχει περάσει καιρός θα βρω την άκρη).

      1η απορία: Αφού ξεκλειδώσω και περάσω TWRP ποια ROM είναι κατάλληλη? Πρέπει να βρω με android 11 ή κάνει και η 12αρα που βγήκε την προηγούμενη εβδομάδα και ήρθε στο newsletter???

      2η: Κάπου πήρε το μάτι μου ότι το Poco F3 έχει 2 partitions για να είναι δυσκολότερο να brickαρει. Ισχύει κάτι τέτοιο? Αν ναι διαφοροποιεί κάπου την standard διαδικασία που ξέρω???

      Ευχαριστώ!!!

      Sent from my MI 9 using Tapatalk
    • Καλησπέρα φίλε, δεν υπάρχει κατάλληλη rom, υπάρχει κατάλληλη rom για εσένα καθώς ολοι έχουμε διαφορετικά γούστα, αν σου αρέσει το miui περνα miuiVN ή xtrv ειναι δυο απο τις καλύτερες επιλογές αυτή την στιγμή αν και το τωρινό build της xtrv νμζ έχει θέμα με την μπαταρία , είμαι σίγουρος τα παιδιά θα το φτιάξουν σύντομα. Εγώ είμαι σε hOS καθώς δεν μου αρέσει καθόλου το miui και το έχω λατρέψει!

      2 Δεν brickαρει τοσο εύκολα λόγο του a/b , δεν αλλάζει κάποια διαδικασία απλά όταν θες να αλλάξεις rom πρέπει να περνάς fastboot miui ξανά
      - My Devices -
      Xiaomi :
      Poco F3 - HentaiOS
      ̶R̶e̶d̶m̶i̶ ̶N̶o̶t̶e̶ ̶5̶ ̶P̶r̶o̶ ̶-̶ ̶A̶r̶r̶o̶w̶ ̶O̶S̶ ̶A̶n̶d̶r̶o̶i̶d̶ ̶1̶1̶ ̶ (rip)
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα. Μολις ξεκληδωσα το poco f3 και δυσκολευομαι να περασω twrp και xtrv. Εχω φτασει εκει που εχω κάνει boot στο twrp απο fastboot. Μετά το προσωρινό twrp επιλεγω να κάνω εγκατασταση ξανα το twrp3.5.2 alioth Nebrassy.img απο το usb stick και μου βγαζει 3 επιλογές "select partition to flash image: persist, super(system,product....) και install recovery ramdisk. Πρεπει μετα το προσωρινο twrp να κανω format data και μετά την 3η επιλογή install recovery ramdisk; Αυτό εκανα και μου βγαζει Ε:Error getting bootctrl module