Διαφήμιση

Κρασάρισμα εφαρμογών μόλις πάνε να κάνουν χρήση κάμερας

Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

  • Κρασάρισμα εφαρμογών μόλις πάνε να κάνουν χρήση κάμερας

    Γεια σε όλους,

    αγόρασα πριν 2 εβδομάδες ένα POCO M3 και εγκατέστησα διάφορες εφαρμογές για την δουλειά μου και για προσωπική οργάνωση. Δεν χρησιμοποιώ παιχνίδια και δεν εγκατέστησα τίποτε σχετικό. Αυτές τις μέρες χρειάστηκα να εγκαταστήσω ένα λογισμικό με βάση το οποίο με χρήση WiFi θα έχω εικόνα στο κινητό από από ένα drone που αγόρασα. Εγκατέστησα την εφαρμοφή του κινητού, την έτρεξα δούλευε κανονικά, συνδέθηκε το κινητό μου με το drone μέσω WiFi, αλλά μόλις πήγε να δείξει στην οθόνη του κινητού εικόνα από την κάμερα του drone, η εφαρμογή ΚΡΑΣΑΡΗΣΕ!!!

    Φίλος που αγόρασε και αυτός ένα κινητό αυτές τις μέρες, ένα άγνωστο κινέζικο που δεν το ξέρει ούτε η μάνα του, εγκατέστηκε και αυτός την εφαρμογή του drone, και αυτή δούλεψε ρολόι!!.

    Αρα δεν έχει η εφαρμογή του drone το πρόβλημα. Το πρόβλημα υπάρχει στο δικό μου POCO M3.

    Χθες εγκατέστησα μία εφαρμογή για επαγγελματικούς λόγους, η οποία για να με ταυτοποιήσει ζητούσε να λάβει 3 φωτογραφίες της αστυνομικης μου ταυτότητας. Μόλις έφτασα στο σημείο της εφαρμογής όπου με ένα κλικ έπρεπε να ανοίξει η κάμερα, αυτή (η οθόνη της κάμερας) παρουσιάστηκε για μισό δευτερόλεπτο και αμέσως με πέταξε έξω στο login της εφαρμογής. Εκανα τα πάντα. Απο-εγκατέστησα και επανεγκατέστησα την εφαρμογή. Αδειασα τα δεδομένα της. Εκανα update και άδειασμα δεδομένων του Google WebView και του Chrome διότι κάπου διάβασα ότι αυτά είναι αιτία κάποιων κρασαρισμάτων, έκανα άπειρα re-boot κλπ αλλά ΤΙΠΟΤΕ. Μόνο RESET στις εργοστασιακές ρυθμήσεις δεν έκανα.

    Οπως βλέπετε το κοινό των 2 κρασαρισμάτων είναι ότι και οι 2 εφαρμογές κρασάρουν μόλις πάνε να αποκτήσουν πρόσβαση στην κάμερα!!
    Που μπορεί να είναι το πρόβλημα, και πως το λύνω;;;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας
    Ιάσων

    =============================
    Προς βοήθειά σας γράφω εδώ τα τεχνικά χαρακτηριστικά της συγκεκριμένης συσκευής μου
    Model: XIAOMIPOCO M3 / M2010J19CG
    Εκδοση MIUI: MIUI Global 12.0.9 Σταθερή
    Εκδοση Android: 10 QKQ1.200830.002

    Processor
    Qualcomm® Snapdragon™ 662
    Qualcomm® Kryo™ 260, 11nm manufacturing process
    CPU frequency: Octa-core processor, up to 2.0 GHz
    GPU: Adreno™ 610 GPU
    AI: 3rd gen Qualcomm® AI Engine
    Storage and RAM 4GB + 128GB LPDDR4X + UFS 2.2 4GB + 64GB LPDDR4X + UFS 2.1

    Display
    6.53" FHD+ Dot Drop display
    TÜV Rheinland® Low Blue Light certification
    Resolution: 2340x1080 FHD+
    19.5:9 aspect ratio, 395ppi
    Contrast: 1500:1 (typ)
    NTSC 70% (typ)
    Supports Color temperature adjustment | Standard mode | Reading mode 2.0
    Supports Sunlight mode
    Corning® Gorilla® Glass 3

    Rear Camera
    48MP AI Triple Camera
    48MP Main camera
    1/2" sensor size, f/1.79, 6P lens, AF,
    0.8μm pixel size, 1.6μm 4-in-1 Super Pixel
    2MP Macro camera
    1.75μm pixel size, f/2.4, FF
    2MP Depth sensor
    1.75μm pixel size, f/2.4
    Rear camera photography features
    Document mode | Night mode | AI scene detection | Google Lens | AI Beautify | Portrait mode | Movie frame
    Portrait mode background blur adjustment | Panorama | Raw mode |
    Rear camera video features
    Time-lapse | Short video | Slow motion video: 120fps
    1080p 1920x1080 at
    30fps
    720p 1280x720 at 30fps

    Front Camera
    8MP Front Camera
    1.12μm pixel size, f/2.05
    Front camera photography features
    Timed selfie | Movie frame | AI Beautify | Filters | Palm Shutter | AI portrait mode | Panorama selfie
    Front camera video features
    Time-lapse | AI Beautify | Short video mode