Διαφήμιση

Παράκαμψη mi account ή αλλαγή του με γνωστό μόνο το mi id

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Παράκαμψη mi account ή αλλαγή του με γνωστό μόνο το mi id

      Καλησπέρα σας, ένας φίλος μου έσπασε την οθόνη του mi 9t pro. Δεν άξιζε να το φτιάξει από την Ελλάδα και δεν μπορούσε να περιμένει να έρθει από την Κίνα to ανταλλακτικό. Έτσι αγόρασε άλλο και μου το έδωσε πολύ φθηνά ώστε να φάω την ταλαιπωρία εγώ. Σήμερα λοιπόν παρέλαβα, το συναρμολόγησα και χάλασα τον δονητή (άσχετο).
      Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι δεν θυμάται τον κωδικό του για το mi account, έτσι ώστε να κάνω factory reset για να μην έχω τα δεδομένα του και αργότερα να ξεκλείδωνα bootloader για να περάσω κάποια rom. Δοκιμάσαμε το βασικό του email και το κινητό του, τα οποιά είναι συνδεδεμένα, αλλά είναι για άλλο λογαριασμό με διαφορετικό mi id. Τα άλλα δύο πιθανά email που δοκίμασε δεν άνηκαν σε λογαριασμό mi.
      Οπότε δεν ξέρουμε τι άλλο να κάνουμε. Αλλόν αριθμό δεν είχε, οπότε ψάχνουμε διαφορετικό email.
      Το κινητό είναι με global stable rom και δεν το χει πειράξει καθόλου. Βλέπω κάτι οδηγούς με ένα mi account unlock tool, αλλά δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι και δεύτερον μήπως κλειδώσει, ενώ τώρα τουλάχιστον μπορώ να το χρησιμοποιώ.
      Έχετε κάποια ιδέα;

      Συγγνώμη αν θεωρείται off topic, πείτε μου αν είναι που να το μεταφέρω.

      Edit: Είδα ότι στην σελίδα που λες ότι ξέχασες τον κωδικό, μπορείς να βάλεις και mi id, αλλά όταν το βάζω ζητάει αριθμό τηλέφωνου ανάκτησης και δεν ξέρω τι να βάλω. Βάζοντας του φίλου μου λέει ότι χρησιμοποιείται από άλλον μι λογαριασμό. Αν βάλω τον δικό μου λέει ότι θα συσχετιστει ο λογαριασμός του με τον αριθμό μου, που δεν το θέλουμε εκτός αν μπορεί να γίνει προσωρινά. Αν και εμένα δεν με νοιάζει τόσο, αφού έχω λογαριασμό με email.

    • Imgur: The magic of the Internet
      Εδώ ρωτάω τι αριθμό να βάλω; Θα κάνει κάποιον έλεγχο οπότε το να βάλω κάποιον άσχετο αριθμό μου φαίνεται λίγο άκυρο. Βάζοντας του φίλου μου λέει ότι είναι συνδεδεμένος με άλλον mi λογαριασμό και δεν με αφήνει να προχωρήσω.

      Στη συνέχεια θα ζητήσει πληροφορίες της συσκευής και δραστηριότητα του λογαριασμού. Ξέρει κανείς ποια θα είναι αυτά, διότι μου έχει αφήσει το τηλέφωνο και πρέπει να του ζητήσω ακριβώς τι θα χρειαστούμε. πχ την sim του ή να ξανακάνει log in στο google account, που έκανα log out για να μην βλέπω τα μέιλ του.

      Edit: Τελικά έβαλα τον αριθμό μου. Μετά μου ζήτησε μοντέλο συσκευής και IMEI για τις πληροφορίες της συσκευής. Για την δραστηριότητα του λογαριασμού ζητούσε συσκευή που γίνεται η αίτηση (όπως μου είπαν), τρόπος που δημιουργήθηκε ο λογαριασμός, υπηρεσίες που χρησιμοποιήθηκε, συχνή τοποθεσία (είχε ελάχιστες χώρες οπότε έβαζα άλλη και μετά δεν μπορούσα να βάλω πόλη για ακρίβεια) και τέλος ρωτούσε αν είχε ξαναγίνει επαναφορά των πληροφοριών ασφαλείας, κωδικό, τηλέφωνο και email επαναφοράς (τα οποία στις ρυθμίσεις ήταν κενά). Τελικά δεν μου επιβεβαίωσαν την ταυτότητα δύο φορές που προσπάθησα.
      Πως λοιπόν τα κατάφερα; Μπήκα από υπολογιστή στο xiaomi cloud εκεί ζητούσε να συνδεθείς με το mi account, το οποίο έκανε με χρήση qr code από το κινητό και μετά μπορούσα να προσθέσω τηλέφωνο επαναφοράς. Είχα δοκιμάσει προηγουμένως με τον ίδιο τρόπο κατευθείαν από το mi account στον υπολογιστή, αλλά εκεί ζητούσε ξανά τον κωδικό για επιβεβαίωση που δεν είχαμε.
      Οπότε βασική προϋπόθεση να υπάρχει πρόσβαση στο κινητό Ρυθμίσεις/Mi λογαριασμός και ίσως να μην υπάρχει τηλέφωνο/email επαναφοράς καταχωρημένο, που βέβαια αν υπήρχε θα μπορούσε να γίνει η επανάκτηση του κωδικού μέσω αυτού.