Διαφήμιση

Τελευταία μοντέλα Xiaomi που υποστήριζαν natively το feature Call Recording?

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • @fommof :) μου θύμισες εμένα γιατί στην ίδια κατηγορία βρίσκομαι και πιθανολογω λίγα χρόνια παραπάνω από εσένα στο ΙΤ όποτε πρώτα από όλα βαριόμουν! Όμως καθώς ότι η xiaomi έχει κάνει πολύ καλή δουλειά και ούτε εγγύηση διακινδυνεύεις ούτε τίποτα ενώ στην αρχή σκεφτόμουν να μην το πειράξω, η ηχογράφηση ήταν απαραίτητη ενώ οι εφαρμογές google έκαναν το κινητό να μη δουλεύει!! (Σε σχέση με το Mi8).. και ως εταιρικό δεν είχα και άλλη επιλογή... Έτσι πήρα την απόφαση και παρά ένα μικρό κόλλημα όλη η διαδικασία είχε ολοκληρωθεί σε λιγότερο από ώρα συμπεριλαμβανομένων των εγκαταστάσεων στο PC, adb drivers κλπ κλπ κλπ.. δεν προσπαθώ να σε πείσω απλώς καταθέτω την εμπειρία μου :) Ευχαριστώ!

      Υ.Γ. όμως δεν άγγιξα του γιου μου το Note 8 Pro όταν έμαθα για την ιδιομορφία του και την μεγάλη πιθανότητα για brick
      ____________________

      Join us at : Laser Engraving Greece !
    • Ο/H gsfak έγραψε:

      @fommof :) μου θύμισες εμένα γιατί στην ίδια κατηγορία βρίσκομαι και πιθανολογω λίγα χρόνια παραπάνω από εσένα στο ΙΤ όποτε πρώτα από όλα βαριόμουν! Όμως καθώς ότι η xiaomi έχει κάνει πολύ καλή δουλειά και ούτε εγγύηση διακινδυνεύεις ούτε τίποτα ενώ στην αρχή σκεφτόμουν να μην το πειράξω, η ηχογράφηση ήταν απαραίτητη ενώ οι εφαρμογές google έκαναν το κινητό να μη δουλεύει!! (Σε σχέση με το Mi8).. και ως εταιρικό δεν είχα και άλλη επιλογή... Έτσι πήρα την απόφαση και παρά ένα μικρό κόλλημα όλη η διαδικασία είχε ολοκληρωθεί σε λιγότερο από ώρα συμπεριλαμβανομένου των εγκαταστάσεων στον PC, adb drivers κλπ κλπ κλπ.. δεν προσπαθώ να σε πείσω απλώς καταθέτω την εμπειρία μου :) Ευχαριστώ!
      Αμ, κάτι "ένιωσα" οτι μάλλον είμαστε στην ίδια "κατηγορία", να είσαι καλα.

      Οχι φίλτατε, απο τότε που ήμουν γυμνάσιο σχεδόν ζώ για την τεχνολογία οπότε σίγουρα δεν βαριέμαι, ίσα ίσα, για μένα το continuous learning είναι τρόπος ζωής (καλά, αν δεν ήταν δεν θα μπορουσα να επιβιώσω στον κλαδο IT ουτως ή αλλως). Και μην νομιζεις, το call recording για μένα είναι ανάγκη και όχι κάτι που είναι nice to have, ειδικά όταν γραφω κωδικα σαν να μην υπαρχει αύριο με χερια και με πόδια και στο τηλ μου δινουν 40.000 πληροφοριες το δευτερολεπτο.

      Δεν χρειάζεται να με πείσεις, οπως ανέφερα ενδεχομένως να το έκανα αν έβρισκα δοκιμασμένο, αναλυτικό (οπως το εννοω εγω τουλάχιστον δεδομένου οτι ΕΙΜΑΙ άσχετος με το αντικείμενο) οδηγό/αρθρο κοκ. Να ακολουθησω τα 10-20-30 βηματα που αναφέρει για να καταλήξω στο αποτέλεσμα που θελω χωρις "ωχ, τι εννοει εδω ο ποιητης, ωχ, αυτο το term πρωτη φορα το βλεπω, ωχ και τωρα τι κανουμε", χάνοντας χρόνο, ψυχική ενέργεια και ενδέχομένως και χρήματα (τιποτα απο τα τρια δεν μου περισευει εδω και πολύ καιρο). Και αφήνω στην άκρη και το "ναι, αλλα με custom ROM δεν θα δουλευει το NFC, ή δεν θα κανει αυτό ή δεν θα κανει εκείνο".

      Και πάλι να είσαι καλα. ;)
    • Ο/H Vstromakias έγραψε:

      Δεν είναι κριτήριο αν μια συσκευή υποστηρίζει εγράφη κλήσης . Όλες οι συσκευές τι υποστηρίζουν, απλά δεν το υποστηρίζει ο dialer της Google (που φοράνε πλέον όλες οι global rom λόγω απορρήτου). Αν η συσκευή σου το είχε απο την αρχή ή δεν είχε official rom ή δε θυμάσαι καλά. Έχω αλλάξει rom σε πολλές συσκευές (μέσα σε αυτές και η συγκεκριμένη με official rom) γιατί όλοι έχουν συνηθίσει την εγγραφή. Η μόνες συσκευές που την έχουν απο το εργοστάσιο είναι πλέον όσες ΔΕΝ είναι προς πώληση εκτός Κίνας
      Ίσως δεν έγινα κατανοητός γιαυτό θα το θέσω πιο ξεκάθαρα.
      Όλες η συσκευές Android υποστηρίζουν εγγραφή κλίσης όσων αφορά το hardware.
      Μέχρι και την Nugat (αν θυμάμαι καλά) παίζαν και οι εφαρμογές εγγραφής κλίσης από το play store. Μετά παπαλα.
      Μόνο με ανοιχτή συνομιλία να λαμβάνουν τον ήχο από το μικρόφωνο και να ακούς μετά τον άλλο απ' το πηγάδι.
      Αυτοί που έχουν iPhone, απλά το ξεχνάνε, δεν υποστηρίζει το hardware ούτε και με jailbreak.
      Σχετικά με τις Android συσκευές και συγκεκριμένα για συσκευές xiaomi μιας και για αυτές ενδιαφερόμαστε εδώ, αν έχουν miui dialer τότε κάνουν εγγραφής κλίσης κανονικά.
      Όσες δεν έχουν, μπορούν με root να κάνουν μέσω κάποιων modules από magisk ή αν περάσουν μια rom που να τον περιέχει.
      Τώρα σχετικά με το δικό μου redmi 7a είχε από αρχής miui dialer και έκανε εγγραφή κλίσης κανονικά.
    • Διαφήμιση
    • Πληροφοριακά, το Note 7 του φίλου είχε και ακόμα έχει call recording - συναντηθήκαμε και το τσέκαρα και προσωπικά - ακόμα και μετά το τελευταίο update. Πήρα και ένα screen για να το έχω.



      Οπότε, έχω ήδη ξεκινησει να ψάχνω για ένα Note 7 4/64Gb μεταχειρισμένο.
    • Και τελειώνω με μια τελευταία πληροφορία που είναι και η επιβεβαιωση στην τελική.

      Αγοράστηκε Redmi Note 7 4/128Gb Global, κλειστο στο κουτί του. Μπήκαν ολα τα updates (απο MIUI 10 σε MIUI 11 και μετά σε MIUI 12), τελευταία έκδοση για αυτη την συσκευή η 12.0.3.0.

      Προφανέστατα MIUI Dialer και προφανώς το Call Recording δουλέυει κανονικότατα.

      (απλά για όσους ενδιαφέρονται για αυτόματη εγγραφη, φροντίστε πρώτα να δώσετε τα απαραίτητα permissions manually αλλιώς δεν θα δημιουργείται κανένα αρχείο, ή για μια τουλάχιστον φορά ενώ κάνετε κλήση πατείστε το Record κουμπι για να αρχισει να γραφει χειροκινητα, σε εκεινο το σημειο θα γινει prompt για τα κατάλληλα permissions).