Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Οδηγός επαναφοράς Κινητού Mi2/Mi2s "Brick" - Όταν το κινητό δε μπορεί να μπει σε recovery mode (αχρείαστος να 'ναι!!)

    • Οδηγός

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • ok on the hold λοιπόν και βαζω μερικες φωτογραφίες τιμής ένεκεν δεν βλέπω όμως να γλυτώνω το flash σε μαγαζί :P

      Ετσι ειναι τώρα το κινητό


      ετσι το βλέπει ο υπολογιστής



      Και η διαδικασία απο την γέφυρα

      εδω θα ήθελα να ευχαριστησω μεσα απο την καρδιά μου τους ΜΙKRO


      γιατί καθε στίχος του τραγουδιού την ώρα που έκανα την διαδικασία με αντιπροσώπευε ΑΠΟΛΥΤΑ αφού άφηνα που και που την διαδικασία χόρευα εκσταστιασμένος και μετά συνέχιζα με μάτια ακτίνες.

      Λίγα σχόλια για το video clip

      0:45 εως 0:55 είμαι εγώ που χορεύω εκστασιασμένος στην πιο θηλυκή μου έκδοση.

      0:58 εως 1:00 Προσωπογραφίες των χρηστών ronin, nasdriver, bodai

      1:13 εως 1:16 οι παραπάνω χρήστες μυρίζονται θέμα και προσεγγίζουν σιγά σιγά (εδω αντιπροσωπεύονται απο ενα άτομο λόγο εικαστικής παρέμβασης)

      1:17 εως 1:20 το βλέμμα ευγνωμοσύνης του αναξιοπαθούντα (δηλαδή το δικό μου) όταν τους βλέπω πως πλησιάζουν.

      1:20 εως 1:27 οι χρήστες σπεύδουν προς βοήθεια

      2:36 εως 2:40 οι παραπάνω χρήστες αφου προσέφεραν όση βοήθεια μπορούσαν αποχωρούν πρός άγνωστο προορισμό μην θέλωντας να εκφραστούν καταλλήλως για την περίπτωση μου, σκέψεις όπως ρε φίλε μετά απο 10 χρόνια το θυμήθηκες το τηλέφωνο; τράβα καντο press papie μας έπρηξες τα συκώτια με την μπακατέλα, πάρε βαζελίνη και βάλτο χμμμ, και άλλες παρόμοιες είναι αυτονόητο οτι έρχονται αυθόρμητα στο μυαλό τους, τουλάχιστον στο δικό μου θα έρχονταν.

      Θα μπορούσαμε να πούμε οτι τα τελευταία λεπτά του video clip διαδραματίζονται σε μελλοντικό χρόνο ο οποίος όμως πλησιάζει γοργά. ΕΓΩ ο ποιητής όμως δεν μπορώ να μην νοιώσω ευγνωμοσύνη για τους παραπάνω και να μην τους ευχαριστήσω μέσα απο την καρδιά μου ανεξαρτήτως όποιας έκβασης.






    • Ε οχι και μπακατελα το κινητουλι!
      Μεχρι πριν δυο εβδομαδες το ειχε, πριν το παραχωρησω στη μητερα μου, σε αναμονη του Mi5S! :P

      Τελικα? Ολα καλα?
      Anyone can be a cynic. Dare to be an optimist.
    • Διαφήμιση
    • Οχι ακόμα, περιμένω τον Bodai μήπως μου προτείνει κάποια λύση. Wipe all flash δεν μπορω να κάνω αυτό είναι το προβλημά μου απο ότι έχω καταλάβει, δηλαδή ότι δεν έχει flashαριστεί σωστά το τηλέφωνο και δεν παίρνει τίποτα μέσα μιας και δείχνει τον χώρο απροσπέλαστο ή γεμάτο, οπως φαίνεται στις φωτογραφίες.
      Το πρόβλημα με το mi flash είναι οτι στο script wipe all flash ανεξαρτήτως ποια flashrom θα βαλω και πιστεψέ με έχω βάλει ΠΟΛΛΕΣ μα πραγματικά ΠΟΛΛΕΣ μου βγάζει πάντα το μήνυμα FAILED REMOTE PARTITION TABLE DOES NOT EXIST. Εδώ φαίνεται να υπάρχει κάποια λύση How to return to MIUI5 after merging partitions with MIUI6 5.5.15 - fastboot - Xiaomi Mi 2/2S/2A - Xiaomi MIUI Official Forum αλλα δεν κατάλαβα ποια ρομ χρησιμοποίησε ο τύπος και οταν έβαλα την επιπλέον γραμμή σε τυχαίες rom το αποτέλεσμα ήταν πάλι αστοχία.
      Ετσι εχω κολλήσει άσχημα και παραμένω με κάποια dev fastboot rom και miui4.11.21, το προβλημά μου είναι οτι φοβάμαι να το πάω σε ένα τυχαίο μαγαζί να μου το φλασάρουν μόνο το 9volto εμπιστεύομαι αλλά θέλω να παλέψω μόνος μου όσο μπορώ γιατί υπάρχει πάντα η πιθανότητα να μην μπορεί να το κάνει ουτε το 9volto αν και θεωρώ οτι με ενα απο τα κουτάκια που έχουν εκει τα παιδιά το παραμύθι θα τελειώσει γρήγορα.
      Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και σου εύχομαι καλορίζικο. ;)
    • Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι αυτή πρέπει να είναι MIUI 5 fastboot rom

      Mi-2/S => aries_images_5.9.2_20150723.0000.6_5.0_cn_cbadb32e11.tgz

      Και εδώ μπορείς να βρεις όλες τις παλιές fastboot rom μαζί με οδηγίες και miflash παλιά
      [Update Stopped]Fastboot MIUI ROM files collection for Mi1/1S/2/2S/2A/3/4/Pad - MIUI General - Xiaomi MIUI Official Forum
    • Nasdriver σε ευχαριστώ πολύ αυτη ήταν η rom εντωμεταξυ βρήκα και άλλα σχετικά threads
      FIX : MI FLASH PARTITION TABLE DOESNT EXIST - Xiaomi Mi 3 - Xiaomi MIUI Official Forum - Mobile
      [MIUI Device Team] Unbrick Mi4 from MIUI Marshmallow/Windows 10 failure - Xiaomi Mi 4 - Xiaomi MIUI Official Forum
      κατέβασα και άλλα scripts το flash ολοκληρώνεται τώρα σε χρόνο 1 sec και όπως είναι φυσικό τίποτα δεν έχει αλλάξει το τηλέφωνο παραμένει τρελελελέ.
      Στο δεύτερο link υπάρχει μια διαδικασία για special περιπτώσεις III- Fixing special brick case που περιλαμβάνει την eMMc θα προσπαθήσω να την κάνω και όπου με βγάλει.
      Για άλλη μια φορα σας ευχαριστώ πολύ.
    • @NasDriver με πρόλαβες :thumbup:

      @kbantikos αν δεις ότι με το MiFlash δεν γινεται τίποτα θα δοκιμάσεις ακόμα και να τρέξεις το .bat που βρίσκεται πίσω απο κάθε επιλογή στο MiFlash χειροκίνητα. Δηλαδή θα ανοίξεις cmd σαν admin, θα πας εκει που εχεις αποσυμπιεσει την fastboot θα τσεκάρεις ότι όλα οκ με την fastboot devices και μετα θα τρέξεις το flash_all.bat

      Κρατα μας ενημερους
    • Διαφήμιση
    • Είχα το τηλέφωνο σε fastboot mode και ξανα-εγκατέστησα το miphone manager πιστεύωντας οτι δεν το ειχα ενω τελικά το είχα καθως χρειαζότανε στον οδηγό για να κάνω flash μεσω command prompt, ο manager είδε το τηλέφωνο εβγαλε flash όπου μόνο απο την πολυ κούραση αντι να κάνω skip οπως ήθελα πάτησα flash, το τηλεφωνο φλάσαρε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! τα 2 partitions εχουνε γίνει ενα και εχω την miui 8.16 κάτι beta και αρχιζω διαδικασια για να περάσω την Ελληνική stable η οποία όμως δεν περνάει με τίποτα (signature verification failed) ούτε απο την αναβάθμιση μέσα απο το τηλέφωνο ουτε μέσα απο το recovery οπότε υποθέτω οτι πρέπει να το κάνω πάλι με flashtool χαχαχαχαχα τραγικό.
      Τι να πώ δεν ξέρω πραγματικά σας ευχαριστω που ασχοληθήκατε αλλα ρε παίδες δεν έχετε ιδέα τι τράβηξα :S :S :S
      Μόνο αυτο θα σας πω εχω 5 τέκνα και αναγκαζόμουν να δουλεύω κυρίως το βράδυ με αποτέλεσμα 2 μέρες τωρα να είμαι κομμάτια και δεν δούλευα μόνο το βράδυ.
      Σας ευχαριστώ όμως που ασχοληθήκατε σας ευχαριστώ πραγματικά.
    • @kbantikos Εχω το mi2s στην ιδια φαση οπως δειχνεις και εσυ . Δειχνει internal storage 0 και δεν μπορω να κανω τιποτα. Τελικα μετα απο ολη την φαση εβγαλες καποιο αποτέλεσμα και εαν ναι πως . Ευχαριστώ
      Xiaomi mi3