Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Οδηγός επαναφοράς Κινητού Mi2/Mi2s "Brick" - Όταν το κινητό δε μπορεί να μπει σε recovery mode (αχρείαστος να 'ναι!!)

• Οδηγός

>> ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ VIP Μελών (Παρασκευή 14/01/2022) !!! <<

Έγινε η διανομή για της νέας MIUI 13 XTRV-22.1.13 ROM για 13 συσκευές (Σε Εξέλιξη).
    Θα δώσουμε και νέες ROM μόλις έχουμε Source από το Xiaomi.eu

Ενδεχομένως να υπάρχουν BUGs τα οποία θα διορθωθούν σταδιακά στις επόμενες εκδόσεις.

Σας Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας !!!

• Οδηγός επαναφοράς Κινητού Mi2/Mi2s "Brick" - Όταν το κινητό δε μπορεί να μπει σε recovery mode (αχρείαστος να 'ναι!!)

Σε περίπτωση που το κινητό σας Mi2/Mi2s έχει πάθει brick. Ακολουθήστε τον παρακάτω οδηγό.

ΠΡΟΣΟΧΉ ΑΦΟΡΆ ΜΌΝΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΟΎΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΕ RECOVERYMODE!!!

Θα χρειαστούμε τα εξής:
      1. Υπολογιστή που να δουλεύει! :D (Σημαντικό)! θα πρέπει να συνοδεύεται από καλή διάθεση.
      2. Χρειαζόμαστε το Miflash tool (μπορείτε να το βρείτε εδώ.
      3. Ένα Fastboot package το οποίο μπορείτε να το βρείτε εδώ. Κατεβάστε όποιο θέλετε ή από οπουδήποτε αλλού θέλετε.
      Κάνετε extract τα 2 αρχεία που κατεβάσατε στο c: ή σε κάποιο άλλο folder path. Ξεκινάμε την εφαρμογή Miflash tool για να κάνει εγκατάσταση και στους drivers. Όταν τελειώσετε με την εγκατάσταση κάνετε browse από την εφαρμογή για να βρείτε τα αρχεία που κάναμε extract πριν.

Πριν ξεκινήσουμε θα πρέπει να αλλάξουμε το όνομα από το fastboot script.

• flash_all_wipe.bat καθαρίζει όλα τα user data από την εσωτερική μνήμη. ΠΡΟΣΟΧΗ
      • flash_all_except_storage.bat αυτή η επιλογή θα σβήσει όλα τα user data από την εξωτερική. (Δεν σβήνει από την εσωτερική μνήμη).
      • Flash_all_except_data_storage.bat. Δεν σβήνει τα αρχεία από την εσωτερική μνήμη και δεν σβήνει τα user data.

Προτείνω να επιλέξετε το (3) επειδή θα σβήσει τα πάντα από την virtual sdcard. Αν δε δουλέψει και επειδή το τηλέφωνο σας είναι κολλημένο και προκειμένου να το επαναφέρεται με οποιοδήποτε κόστος πατήστε 1 ή 2.

Σημείωση: Προτείνεται να κάνετε wipe all data στην περίπτωση που το κινητό σας είχε Version 4 ή άλλη παλαιότερη.

Ξεκινώντας με την εφαρμογή MiFlash
      1. Συνδέουμε το κινητό μας στο USB.
      2. Πατήστε το μικρό βελάκι δίπλα από εκεί που λέει Browse και επιλέξτε Advance…
      3. Στο καινούργιο παράθυρο που θα σας ανοίξει επιλέξτε το Fastboot Script που θέλετε (1ή 2 ή 3).
      4. Αποσυνδέστε το USB από το κινητό!
      5. Τώρα θα πρέπει να φέρεται την συσκευή σας σε Fastbootmode κλείνοντας το και πατώντας το volume down και το power button μέχρι να εμφανιστεί το logo fastboot.
      6. Συνδέστε ξανά το USB το κινητό!
      7. Περιμένετε μέχρι να βρει τους drivers.
        8) Το κινητό σας θα πρέπει να εμφανιστεί στην λίστα.
      8. Εφόσον το κινητό σας ανιχνευθεί από το πρόγραμμα τότε το μόνο που έμεινε να κάνετε είναι να πατήσετε “flash”.
      9. Το κινητό σας θα επανεκκίνηση αυτόματα μόλις τελειώσει (διαρκεί περίπου +/- 2 λεπτά).
      10. ΤΕΛΟΣ! Καλώς ήρθατε στην φρέσκια σας stock ROM J.

Υ.Γ. με παρόμοιο τρόπο και άλλο πρόγραμμα (odin) γίνεται και σε άλλα κινητά.

Λογικά θα μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε και σε άλλες συσκευές μιας και το πρόγραμμα περιέχει drivers για
      • Google ADB tools and drivers
      • Microsoft MTP and RNDIS driver
      • Qualcomm USB serial driver
      Ελπίζω να βοήθησα μερικούς

Ευχαριστώ που με διαβάσατε :P

• Δυστυχώς χρειάστηκα τον οδηγό σου σήμερα...
      Όλα ευτυχώς πήγαν καλά οπότε χίλια ευχαριστώ! :)
      Μια μικρή διευκρίνηση όμως...
      Επειδή μου έκανε το "δύσκολο" το MiFlash το μόνο σημείο από όσα δοκίμασα
      να μεταφέρω τη ROM και να δουλέψει ήταν στην επιφάνεια εργασίας...
      Περίεργο κι όμως αληθινό...
      Ευτυχώς δεν έχασα τα δεδομένα μου (αρχεία και εφαρμογές) αλλά έπρεπε
      να "στήσω" το κινητό από την αρχή σε ότι αφορά (accounts κλπ)..
    • Εμενα που μετα απ ολα αυτα δεν μπορει ακομα να δει το κινητο εχει κανεις καποια ιδεα του τι να κανω?
      Εμενα δειχνει το fastboot, φορτιζει κανονικα αλλά οτι και να εχω προσπαθησει δεν μπορει να το δει ο υπολογιστης οποτε δεν μπορω να το φλασαρω...
      οποτε αν εχει κανεις καμια ιδεα πως να το δει το pc.... ευπροσδεκτη!!
      ευχαριστω
    • Διαφήμιση
    • Ο/H trisstann έγραψε:

Εμενα που μετα απ ολα αυτα δεν μπορει ακομα να δει το κινητο εχει κανεις καποια ιδεα του τι να κανω?
      Εμενα δειχνει το fastboot, φορτιζει κανονικα αλλά οτι και να εχω προσπαθησει δεν μπορει να το δει ο υπολογιστης οποτε δεν μπορω να το φλασαρω...
      οποτε αν εχει κανεις καμια ιδεα πως να το δει το pc.... ευπροσδεκτη!!
      ευχαριστω

Όσο είναι στο fastboot σύνδεσέ το στο PC και πάτα το κουμπί "refresh" στο Mi Flash tool. Αν συνεχίσει να αρνείται να το δει, άλλαξε διαδοχικά θύρα USB ή/και καλώδιο. Επίσης οι drivers είναι ένα θέμα που μπορείς να κοιτάξεις εάν δεν το βλέπει παρόλα αυτά...

Στάλθηκε από το MI NOTE Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην caeser ().

• τους drivers που θα τους βρω... γιατι ολα τ αλλα τα εχω κανει... (εκτος απο το καλωδιο αφου το συνδεω με το mi4 και παιζει κανονικα στο pc)....
    • Διαφήμιση
    • Βρε παιδιά εμένα το miflashtools δε παίζει.Αρνείται το pc να το εγκαταστήσει.Στο τέλος εγκαταστάθηκε αλλά δε μου δίνει κάποιες επιλογές να κάνω κάτι όπως ρυθμίσεις κτλ κτλ.Απλά έγινε η εγκατάσταση και τίποτα άλλο.

Edit: Την έχω κάνει τη διαδικασία,πάτησα flash οσο το κινητό ηταν στο fastboot menu,εχει παρέλθει το δίλεπτο αναμονής,-ισως και παραπάνω- αλλα δεν κάνει η συσκευή επανεκκίνηση.Να ξανακάνω τη διαδικασία δοκιμάζοντας άλλη rom ,ή απλά να περιμένω και άλλο;Πρέπει μήπως να αποσυνδέσω τη συσκευή απο το pc για να ολοκληρωθεί η διαδικασία;
      Η εφαρμογή miflash εχει βγάλει μήνυμα επιτυχούς λειτουργίας.
    • Μου κολλαει και βγαζει αυτο το μηνυμα... Καμια ιδεα? :/ :/ :/
      Images
      • CaptuADWre.PNG

21,41 kB, 797×328, viewed 121 times
      Anyone can be a cynic. Dare to be an optimist.
    • Διαφήμιση
    • Αλλαξε MiFlash @ronin13. Πήγαινε σε πιο καινούργια έκδοση ..Και την fastboot την κάνεις extract πάντα στο C:\