Διαφήμιση

Γενική συζήτηση για το Poco F3

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Γενική συζήτηση για το Poco F3

      Προχθές το απόγευμα παρέλαβα ένα Poco F3 5G 6/128 σε night black, και περιμένοντας τις... 168 ώρες (!!! :D ) για ξεκλείδωμα, είπα να ανοίξω ένα γενικό νήμα να συζητάμε περί ου ο λόγος.

      Φαντάζομαι ότι οι ενδιαφερόμενοι θα έχουν δει κάμποσα βιντεάκια, θα έχουν διαβάσει τεστ κ.λπ., αλλά ας πω κι εγώ δυο κουβέντες:

      Λόγω τρεχάλας ίσα που πρόλαβα να το σετάρω πρόχειρα και να δω δυο - τρια πραματάκια που είναι ελαφρώς διαφορετικά από τα "κανονικά" xiaomi. Δείχνει πολύ "κλασσάτο", ενώ η διάφανη θήκη που περιέχεται στην συσκευασία δεν του κόβει πολύ από την γοητεία του. Παρότι "παντόφλα" όπως όλα τα σύγχρονα κινητά, μου έκατσε αρκετά καλά στο χέρι, αφού έχει το ίδιο φάρδος με το mi note 3 που είχα, ενώ είναι λίγο μακρύτερο, βαρύτερο και σχεδόν το ίδιο παχύ. Είχε και μια μεμβράνη, αλλά την έβγαλα και έβαλα ένα εύκαμπτο ματ τζάμι με πολύ καλή αφή, ενώ κόβει και τις αντανακλάσεις. Είχα παραγγείλει και μια θήκη, ίδια με αυτήν που φόραγα στο Jason, επίσης με ωραία αίσθηση, καλή προστασία και κυρίως πιο λεπτή από την μαμίσια - η οποία όμως προστατεύει καλύτερα, ειδικά την θύρα usb.

      Προς το παρόν δεν έχω διαπιστώσει το πρόβλημα που λένε ότι έχουν κάποιοι με το proximity sensor (ανάβει η οθόνη ενώ μιλάνε ή στην τσέπη). Ίσως να είναι θέμα της miui 12.5 - το δικό μου είναι ακόμα στην 12.05 global. Ένα θέμα που μου έκανε, ήταν ότι τελειώνοντας μια κλήση, η οθόνη ήταν κλειδωμένη και χρειάστηκε πρώτα πάτημα του κουμπιού power και μετά απλή αφή για να ανοίξει η οθόνη και να τελειώσω την κλήση. Ίσως είναι θέμα συνήθειας, αλλά θα περίμενα να μην κλειδώνει την ώρα που μιλάς. Από ταχύτητα δείχνει καλό, αλλά θα σας πω τελικές εντυπώσεις όταν φορέσω ελληνική xtrv σε καμιά βδομάδα. Η φόρτιση γίνεται... live, αφού βλέπεις το ποσοστό να ανεβαίνει μπροστά στα μάτια σου, σε 45-50' περίπου πάει από το 20% στο 100%, αλλά άδειασε εξίσου γρήγορα... Έβαλα ένα app κατάσκοπο, να δει γιατί - πιθανότατα πρέπει να κλείσουν διάφορα bloatware που βάζουν οι κινέζοι και στις global εκδόσεις.

      Το κινητό με την 2η φόρτιση χθες βράδυ, έβγαλε κάμποσες ακόμα εισαγωγικές ρυθμίσεις/εγκαταστάσεις, και σήμερα λίγη ομιλία, λίγο σερφάρισμα με data και wifi, χρήση gps για μια ώρα περίπου, και κανένα τέταρτο παιχνίδι online, μέχρι να ξαναπέσει στο 20%. Το accubattery pro λέει για 7+ ώρες sot - μακάρι, αλλά τρέφω επιφυλλάξεις - θα επανέλθω στο θέμα μετά από 3-4 κύκλους φόρτισης.

      Ο ήχος στην κλήση σε άλλο επίπεδο, λογικό βέβαια αφού ένα από τα θέματα που έχει το mi note 3 είναι η χαμηλή ένταση. Το gps με πήγε μια χαρά, το game turbo και η "μακρύτερη" οθόνη βοηθάνε στο παιχνίδι και γενικά έχεις μια "σβέλτη" αίσθηση. Το app drawer στην αρχή με ξένισε, αλλά μπορεί και να το συνηθίσω και να μου αρέσει τελικά με όλο αυτό τον συρφετό εφαρμογών που κουβαλάω. Εντυπωσιακή η always on amoled οθόνη, αν και τώρα την έκλεισα για να δω αν θα έχω κάποιο όφελος στην διάρκεια της μπαταρίας (χλωμό). Δεν έχω προλάβει καν να δω τι παίζει με το 5G και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά, αλλά μου άρεσε το γεγονός ότι το android έχει ωριμάσει, οπότε σε μια ώρα το πολύ, έχεις βάλει την sim, έχεις συγχρονίσει με το προηγούμενο κινητό σου, και δουλεύουν σχεδόν τα πάντα κανονικά. Κάποια login, μερικοί έλεγχοι ασφαλείας θες και είσαι κομπλέ.

      Περισσότερα σε επόμενα επεισόδια, και ελπίζω να τα λέμε συχνά αφού απ' ότι είδα σε telegram και λοιπά social media, η συσκευή είναι ιδιαίτερα δημοφιλής...
      "στα πενήντα σου συνειδητοποιείς ότι ένα ρολόι των 50€ δείχνει την ίδια ώρα με ένα των 50.000€"
    • Μεγιές και να χαρείς την συσκευή σου.. :thumbsup:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Σήμερα πρόλαβα να δω τι παίζει με το 5G, πάει πιο γρήγορα από την 50άρα του σπιτιού μου:
      Images
      • unnamed.jpg

        143,78 kB, 1.080×2.400, viewed 116 times
      "στα πενήντα σου συνειδητοποιείς ότι ένα ρολόι των 50€ δείχνει την ίδια ώρα με ένα των 50.000€"
    • Διαφήμιση
    • Δεν έχεις να ενεργοποιήσεις κάτι.
      Βάζεις κάρτα μέσα, έχεις ενεργή παροχή υπηρεσίας 5g, πολλοί πάροχοι χρεώνουν έξτρα, βρίσκεις δίκτυο και συνδέεσαι...

      Οι συχνότητες της Ελλάδας σήμερα στο 5g καλύπτονται από τη συσκευή...
    • Αν η sim που έχεις είναι παλιά, μάλλον θα χρειαστείς καινούρια. Συνήθως έχει μια μικρή χρέωση της τάξης των 5€...
      "στα πενήντα σου συνειδητοποιείς ότι ένα ρολόι των 50€ δείχνει την ίδια ώρα με ένα των 50.000€"
    • εχει 2 μερουλες που πηρα το f3 αυτο το google message αντε να μην τιποτα ποιο βαρη και εχουμε μπιμ δεν στελνει μηνηματα μονο λαμβανω δεν μπορω να στειλω εβαλα τον αριθμο sms σωστα ειδα ολες τις ρυθμισεις τιποτα δεν στελενει αλλαξα app τιποτα τα ιδια παλι.
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα στην παρέα πλέον κάτοχος και εγώ. Το κινητό για τα λεφτά του είναι πολύ καλό .το έχω μια βδομάδα και σκέφτομαι να πάω σε Ρομ του φόρουμ αξίζει ; Ή να μείνω με την global
    • αξιζει και με το παραπανω 3 μερες το εχω και με εχει σπασει τα νευρα η global δεν μπορω να στειλω μυνημα πεταγονται διαφημισεις απο παντου ενω εκανα καποιον οδηγο να μην πεταγονται μειωθηκαν αλλα και παλι δεν εχει ποιο καλη απο αυτην την custom εχω κανει διαδικασια ξεκληδωματος δεν μπορω το μονο καλο ηταν το xiaomi mi mix 2 γιατι πηρα την κινεζικη εκδοση το γυρισα στα αγγλικα και επερνα την καλη ρομ με ολα τα καλουδια που βγαινανε.τωρα τα σκατωσαν καλα που εχουμε και σιτε miui hellas και ειμαστε καλα.
    • Ξεκλείδωσα χθες και προσπάθησα να βάλω την τελευταία xtrv develeoper. Έβαλα το γνωστό twrp του Nebrassy, έτρεξε κανονικά, φόρτωσα το .zip της "δικής μας" rom, όλα έδειξαν σωστά, αλλά μετά το reboot με έβγαλε πάλι στο twrp κι όταν του είπα reboot to system έλαβα το μήνυμα ότι δεν υπάρχει.
      Επανάληψη μήπως κάτι έκανα λάθος, μια από τα ίδια (λογικό). Τελικά έβαλα την fastboot eu (stable) και κάπως ήρθε στα ίσια του το κινητό. Όταν ξαναβρώ χρόνο θα ασχοληθώ ξανά...

      Υ.Σ. Ίσως να ήταν καλό όλες οι rom να βγαίνουν και σε fastboot εκδόσεις μέχρι να βγει ένα recovery της προκοπής - το υπάρχον είναι alpha...
      "στα πενήντα σου συνειδητοποιείς ότι ένα ρολόι των 50€ δείχνει την ίδια ώρα με ένα των 50.000€"
    • Διαφήμιση