Διαφήμιση

XIAOMI POCO X3 NFC ANDROID 11

>> ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ VIP Μελών (Πέμπτη 24/10/2021) !!! <<

Γίνεται η διανομή των νέων MIUI 12.Χ ROM 21.10.23 για 18 συσκευές (Ολοκληρώθηκε)

Από τις 15 Σεπτεμβρίου έχει σταματήσει η εβδομαδιαία διανομή των ROM για τα Mi 11, Mi 11 Pro/Ultra, Redmi K40 Pro/+/Mi 11i, Mi 11 Lite 5G, Mi 10S και POCO F3/Redmi K40 λόγω των δοκιμών στο Android 12.

Από τις 27 Νοεμβρίου σταματά η διανομή των εβδομαδιαίων Beta ROM για τις ακόλουθες συσκευές : Mi 9, Mi 9 SE, Mi 9T/Redmi K20, Mi 9T Pro/Redmi K20 Pro, Mi 9 Lite/Mi CC9, Mi 9 Pro 5G, Redmi Note 8.

Σας Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας !!!

• Ο/H MIUI_ART έγραψε:

Ο/H Stathis R έγραψε:

τώρα εγώ πρέπει να αφαιρέσω πρώτα το magisk και το recovery και να μπει ξανά το stock για να την κατεβάσω απευθείας και εγκατάσταση σωστά? ( Πως βάζω ξανά το stock recovery?)
      Μπορείς να κατεβάσεις την ROM και να την κάνεις Flash μέσα από το TWRP Recovery.
      Θα χάσεις σίγουρα το Magisk και θα πρέπει να το ξαναπεράσεις.
      Όσο για το TWRP Recovery, υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να σου μείνει.

Προσοχή όμως, υπάρχουν περιπτώσεις που επειδή η συσκευή σου έχει TWRP Recovery μαζί με Original ROM, να πέσει μετά σε Boot Loop που συνήθως διορθώνεται μόνο με Flash μιας FastBoot ROM.

Γενικά, εάν θέλουμε να έχουμε Magisk μαζί με TWRP Recovery, καλό είναι να βάζουμε μία Stable ή Developer Custom ROM όπως η Ελληνική XTRV ROM της κοινότητας, και έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο και με κανένα πρόβλημα στις επόμενες αναβαθμίσεις που γίνονται αυτόματα μέσα από την εφαρμογή αναβάθμισης (Updater). ;)
      Ναι κατάλαβα, γι'αυτό ρώτησα πώς μπαίνει ξανά το stock recovery για να κάνω απευθείας εγκατάσταση από το ίδιο το κινητό, δεν ήθελα από recovery η απο FastBoot ROM, και άμα το κάνω μέσω FastBoot ROM από το λάπτοπ, θα πρέπει να τα σβήσω όλα από το κινητό η όχι? Γιατί από android 10 θα γίνει android 11, και έχω ξεκλειδωμενο το bootloader, αυτό έτσι θα παραμείνει σωστά?
    • Ο/H Stathis R έγραψε:

άμα το κάνω μέσω FastBoot ROM από το λάπτοπ, θα πρέπει να τα σβήσω όλα από το κινητό η όχι? Γιατί από android 10 θα γίνει android 11, και έχω ξεκλειδωμενο το bootloader, αυτό έτσι θα παραμείνει σωστά?
      Αν κάνεις Flash μία Fastboot ROM μέσω του Mi Flash Tool, θέλει προσοχή να μην επιλέξεις το Clean all and Lock γιατί θα σου κλειδώσει ο Bootloader.
      Αν επιλέξεις Save User Data θα είναι σα να σου κάνει Factory Reset, αλλά θα παραμείνουν στο κινητό σου τα αρχεία σου όπως βιντεο και φωτογραφίες.
      Αν επιλέξεις Clean All τότε είναι σα να κάνεις Format Data και θα τα χάσεις όλα τα αρχεία που έχεις στην συσκευή σου (και τις Φωτογραφίες και τα Βιντεο) ;)

Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !

ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

Ο/H Stathis R έγραψε:

άμα το κάνω μέσω FastBoot ROM από το λάπτοπ, θα πρέπει να τα σβήσω όλα από το κινητό η όχι? Γιατί από android 10 θα γίνει android 11, και έχω ξεκλειδωμενο το bootloader, αυτό έτσι θα παραμείνει σωστά?
      Αν κάνεις Flash μία Fastboot ROM μέσω του Mi Flash Tool, θέλει προσοχή να μην επιλέξεις το Clean all and Lock γιατί θα σου κλειδώσει ο Bootloader.Αν επιλέξεις Save User Data θα είναι σα να σου κάνει Factory Reset, αλλά θα παραμείνουν στο κινητό σου τα αρχεία σου όπως βιντεο και φωτογραφίες.
      Αν επιλέξεις Clean All τότε είναι σα να κάνεις Format Data και θα τα χάσεις όλα τα αρχεία που έχεις στην συσκευή σου (και τις Φωτογραφίες και τα Βιντεο) ;)

Ναι κατάλαβα, και με την επιλογή Save User Data κρατάει μόνο βιντεο και φωτογραφίες και όλα τα υπόλοιπα τα σβήνει? Όπως εφαρμογές, μυνήματα και όλα αυτά? Και να αφαιρέσω το magisk και αν γίνεται πως γίνεται να βάλω ξανά το stock recovery και να κάνω από το ίδιο το κινητό το κατέβασμα και την εγκατάσταση? Και μήπως είναι καλύτερο μια φρέσκια αρχή αφού θα μπει το android 11 ενώ τώρα έχω το android 10
    • Διαφήμιση