Διαφήμιση

POCO X3 NFC - Μικρή διάρκεια μπαταρίας

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • POCO X3 NFC - Μικρή διάρκεια μπαταρίας

      Έχω το POCO X3 NFC που ήρθε από Banggood, έκανα αμέσως update στην V12.0.8.0.QJGEUXM και μετά καρφί Wipe Data από το Recovery μενού, για να αρχίσω το σετάρισμα.
      Εξοικονόμηση μπαταρίας ενεργή, WiFi-Bluetooth-Δεδομένα-GPS μόνο όταν χρειάζονται, και γενικότερα όχι τρομερή χρήση μέσα στη μέρα. Βασικές εφαρμογές για επικοινωνία και μουσική. Όχι παιχνίδια. Φωτεινότητα στο αυτόματο και οθόνη στα 60Hz.
      Είμαι στη φάση που σιγά σιγά μεταφέρω πράγματα από το Mi Max 3 που είχα πριν και λειτουργεί ακόμα.
      Διαπίστωσα όμως στις 3-4 πρώτες μέρες ότι ξεκινούσα τη μέρα μου στις π.χ. 09:00 το πρωί με 100% μπαταρία και μέχρι τις 17:00 το απόγευμα ήταν στο 20-35%, πράγμα απογοητευτικό καθώς το Mi Max 3 που είναι ήδη 3 ετών σχεδόν βάζει άνετα μια ολόκληρη μέρα και νύχτα με τις ίδιες ρυθμίσεις που αναφέρω, ενώ έχουν και τα δυο αρκετά μεγάλη μπαταρία (5500 vs 5100mAh)

      Ενώ μιλάω με το support του banggood αλλά προς το παρόν απελπιστικά αργά, είπα να γράψω κι εδώ, μήπως υπάρχει κάποια ιδέα ή μιλάμε ίσως για ελαττωματική συσκευή.
      Θέλω να σημειωθεί ότι έγινε χρήση του Mi Mover για να μεταφέρω γρήγορα ρυθμίσεις όπως κωδικούς wifi, ρυθμίσεις ξυπνητηριών και αποθηκευμένους ραδιοφωνικούς σταθμούς. Δεν ξέρω τι άλλη ρύθμιση μπορεί να πέρασε αυτή η εφαρμογή από το Mi Max 3 στο POCO X3 και ίσως να δημιουργεί πρόβλημα. Προς στιγμή επέστρεψα δυστυχώς στο παλιό μου κινητό για να μπορέσω να κάνω τη δουλειά μου, και έκανα στο POCO Wipe Data ξανά, χωρίς να κάνω άλλες ενέργειες.

      Βάζω και screenshot.

      P.S. Σίγουρα κάποιοι δεν έχετε πρόβλημα με το κινητό σας, και σας δουλεύει τέλεια. Το ξέρω, το δικό μου όμως όχι. Αναζητώ συμβουλές για το τι μπορεί να φταίει, μήπως είναι κάτι που μπορώ να σώσω εγώ, γιατί δε θέλω να μπλέξω με το Banggood, δε βλέπω να θέλουν να εξυπηρετήσουν και πολύ, και σίγουρα αν το στείλω εγώ πίσω θα τραβήξει μήνες η όλη διαδικασία.
      Images
      • Screenshot_2021-05-21-20-30-37-024_com.miui.securitycenter.jpg

        302,49 kB, 1.080×2.400, viewed 362 times
    • Δώσε και από εκεί που λέει "κατάταξη" και τις λεπτομέρειες να δούμε σήμα, κτλ.
      Όπως επίσης και περισσότερα στις εφαρμογές. Ποια σου ρουφάει τη μπαταρία;
    • Κάνε ένα Wipe Data να καθαρίσεις την συσκευή από εφαρμογές και άσε την για 1-2 24ωρα μόνο με τις απαραίτητες εφαρμογές του συστήματος για να δεις πως πάει.

      Πολλές φορές όταν μεταφέρουμε και τα Data των εφαρμογών από παλιά συσκευή που έχει διαφορετικό Android Version και παλιά SQL database, δημιουργούνται οι κατάλληλες συνθήκες για "ανώμαλη" συμπεριφορά της συσκευής.

      Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η μεγάλη χρήση του android services που φαίνεται να δουλεύει συνέχεια στο background καταπίνοντας την μπαταρία σα νεράκι, γεγονός που υποδηλώνει ότι έχει πέσει σε ένα μυστήριο loop που δεν τελειώνει ποτέ.

      Ο καλύτερος τρόπος να αποφύγουμε όλες αυτές τις ανωμαλίες όταν παίρνουμε μία νέα συσκευή, είναι να κάνουμε εγκατάσταση εκ νέου τις εφαρμογές που χρειαζόμαστε ή μέσω του Google Account ή του Mi Account - Cloud που θα μας εγκαταστήσουν ΜΟΝΟ τα εκτελέσιμα αρχεία των εφαρμογών που είχαμε στην παλιά συσκευή, χωρίς όμως τα Data που είχαν και που δημιουργούν τα προβλήματα που ανέφερα παραπάνω.

      Και φυσικά ΠΟΤΕ δεν επαναφέρουμε κάποιο BACKUP εφαρμογών από την προηγούμενη συσκευή, γιατί τότε θα γίνει η πραγματική κόλαση....

      Με λίγα λόγια, μπορεί να μην φταίει η συσκευή αλλά το Software που εγκαθιστούμε σε αυτήν, ή κάποιο BUG στην ROM που έχει η συσκευή...
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Έχω ήδη κάνει Wipe Data πριν λίγη ώρα, έβαλα μόνο Google account και το άφησα να κάνει ενημερώσεις Play Store και Xiaomi Apps. Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει άλλα screenshots να σας δείξω, πάντως το "Σύστημα Android" ήταν 1ο ή 2ο κάθε μέρα και με μεγάλη χρήση CPU για ώρες.
      Έχει νόημα να περάσω εκ νέου την ROM από την αντίστοιχη επιλογή που έχει στην Ενημέρωση Συστήματος;
    • Ο/H manoszou έγραψε:

      Έχει νόημα να περάσω εκ νέου την ROM από την αντίστοιχη επιλογή που έχει στην Ενημέρωση Συστήματος;
      Δεν έχεις να χάσεις τίποτα να κάνεις εγκατάσταση εκ νέου όλη την κανονική ROM και όχι την ΟΤΑ που είχες πριν.
      Μπορεί να σου διορθώσει και το πρόβλημα με τις καταναλώσεις στην μπαταρία.

      Σε κάθε περίπτωση, χειρότερα να γίνει αποκλείεται. :D
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • καλησπέρα και από έμενα.
      Από το πρωί στις 07:00 μέχρι και τώρα με φουλ ΝΕΤ δεδομένα μόνιμα ανοικτά συγχρονισμός ενεργός τοποθεσία ενεργή με ανενεργό (ακριβείας τοποθεσίας) και όλα τα παρακάτω να τα έχεις ανενεργα, και με αυτήν την rom clobal root το τηλέφωνο εννοείται αφαιρεση blootware και πιστεύω να πάει καλά το τηλεφωνακι σου..ψάξε και λίγο με τις άδειες εφαρμογής αν κάποια εφαρμογή έχει μόνιμα την τοποθεσία ενεργή.
      Images
      • Screenshot_2021-05-25-20-53-58-840_com.android.settings.jpg

        300,27 kB, 1.080×2.400, viewed 68 times
      • Screenshot_2021-05-25-20-52-38-403_com.miui.securitycenter.jpg

        347,42 kB, 1.080×2.400, viewed 72 times
    • Διαφήμιση
    • Ο/H rallye έγραψε:

      καλησπέρα και από έμενα.
      Από το πρωί στις 07:00 μέχρι και τώρα με φουλ ΝΕΤ δεδομένα μόνιμα ανοικτά συγχρονισμός ενεργός τοποθεσία ενεργή με ανενεργό (ακριβείας τοποθεσίας) και όλα τα παρακάτω να τα έχεις ανενεργα, και με αυτήν την rom clobal root το τηλέφωνο εννοείται αφαιρεση blootware και πιστεύω να πάει καλά το τηλεφωνακι σου..ψάξε και λίγο με τις άδειες εφαρμογής αν κάποια εφαρμογή έχει μόνιμα την τοποθεσία ενεργή.

      Από κατάταξη εφαρμογών πως πας; Το "Σύστημα Android" τι λέει, και πόση ώρα CPU;