Διαφήμιση

Update Συσκευής (Αφορά αποκλειστικά κινητά της ΧΙΑΟΜΙ)

    • Οδηγός

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Update Συσκευής (Αφορά αποκλειστικά κινητά της ΧΙΑΟΜΙ)

      Update: Συσκευής (Αφορά αποκλειστικά κινητά της ΧΙΑΟΜΙ)



      Την συσκευή μας μπορούμε να την κάνουμε update με τους παρακάτω τρόπους
      1. OTA (over the air).
        Από το Κινητό τρέχουμε την εφαρμογή μας με το όνομα updater μόνο του (εφόσον το κινητό έχει πρόσβαση
        στο ιντερνετ) θα κοιτάξει για update.

      2. Ο άλλος τρόπος είναι ως εξής:
        a. κατεβάζουμε την [lexicon]Rom[/lexicon] και την βάζουμε στην Virtual SD Card.
        b.Τρέχουμε την εφαρμογή από το κινητό μας με το όνομα updater.
        c.Πατάμε Menu και Select Installation Pack. (επιλέγουμε το αρχείο που κατεβάσαμε)
        d.Και κάνουμε εγκατάσταση
        e.Κατά την ολοκλήρωση του θα ρωτηθείτε να γίνει επανεκκίνηση στο κινητό. Ε! Επιλέγουμε ΝΑΙ.

      Σημείωση: και οι δυο παραπάνω τρόποι κάνουν Update μόνο το latest partision (current partition) και όχι το άλλο.
      Σημείωση: Είναι ο μόνος τρόπος να κάνεις update το system partion 2.

      ΠΡΟΣΟΧΗ. Δεν φέρω καμία ευθύνη αν το κινητό σας πάθει τίποτα! Αν ακολουθήσετε τα παραπάνω βήματα δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος δοκιμασμένα.

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην cableguy ().

    • Μπράβο σου.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Νομίζω ότι κάνεις λάθος για το OTA update. Το δοκίμασα για να είμαι σίγουρος στο δικό μου (Xiaomi Mi2) και δεν βρίσκει το χθεσινό update.

      Δες και αυτό.....miuiandroid.com/community/thre…uide-for-xiaomi-m2.18942/
    • Διαφήμιση
    • Ο/H dgraps έγραψε:

      Νομίζω ότι κάνεις λάθος για το OTA update. Το δοκίμασα για να είμαι σίγουρος στο δικό μου (Xiaomi Mi2) και δεν βρίσκει το χθεσινό update.

      Δες και αυτό.....miuiandroid.com/community/thre…uide-for-xiaomi-m2.18942/

      Φίλε Drag το λινκ που έκανες ποστ είναι παρόμοιος με το procedure στο παραπάνω post. Ο λόγος όμως που δε σου βρίσκει αυτόματα το Update το κινητό σου

      • είναι το κινητό σου έχει το εργοστασιακό Rom δλδ αν πας στο Update θα λέει οτι έχεις την εκδοση JB1x.x. Αυτές θεωρούντε οι stable οπότε στις κάνει OTA.
      • Αν έχεις βάλει 3.5.xx ή κάποια άλλη πάλι δε θα στο κάνει ΟΤΑ.


      Ποια έκδοση έχεις? Αν έχεις βάλει κάποια με τον παραπάνω τρόπο δε πρόκειται να σου κάνει automatic update.

      Και εμένα που έχω την προηγούμενη έκδοση δε μου το βρίσκει (εγω την έχω βάλει manually μέσα).
    • Ο/H cableguy έγραψε:

      Ο/H dgraps έγραψε:

      Νομίζω ότι κάνεις λάθος για το OTA update. Το δοκίμασα για να είμαι σίγουρος στο δικό μου (Xiaomi Mi2) και δεν βρίσκει το χθεσινό update.

      Δες και αυτό.....miuiandroid.com/community/thre…uide-for-xiaomi-m2.18942/

      Φίλε Drag το λινκ που έκανες ποστ είναι παρόμοιος με το procedure στο παραπάνω post. Ο λόγος όμως που δε σου βρίσκει αυτόματα το Update το κινητό σου

      • είναι το κινητό σου έχει το εργοστασιακό Rom δλδ αν πας στο Update θα λέει οτι έχεις την εκδοση JB1x.x. Αυτές θεωρούντε οι stable οπότε στις κάνει OTA.
      • Αν έχεις βάλει 3.5.xx ή κάποια άλλη πάλι δε θα στο κάνει ΟΤΑ.


      Ποια έκδοση έχεις? Αν έχεις βάλει κάποια με τον παραπάνω τρόπο δε πρόκειται να σου κάνει automatic update.

      Και εμένα που έχω την προηγούμενη έκδοση δε μου το βρίσκει (εγω την έχω βάλει manually μέσα).
      Το έχω πάντα ενημερωμένο με την τελευταία εβδομαδιαία έκδοση (3.5.31). Το ΟΤΑ έχει πεθάνει νομίζω για τις MIUI v5 εκτός και αν έχεις την κινέζο αγγλική που είχαν μέσα τα προ v5 κινητά της Xiaomi (Που και αυτό νομίζω το έχει κόψει η xiaomi λόγο κόστους των server). Δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος για το αν γίνονται OTA update μόνο οι μηνιαίες stable όπως λές αλλά πολύ αμφιβάλω.

      Κατα την άποψη μου ο καλύτερος και πιο ασφαλής τρόπος για updates είναι μέσω του updater αφού έχεις κατεβάσει την ROM στο κινητό. Ούτε wipe ούτε τίποτα εκτός και αν προτείνεται απο τους dev. Για παράδειγμα απο την v4 στην v5 αν θυμάμαι καλά ήταν απαραίτητο. Στα εβδομαδιαία που βγαίνουν τώρα δεν χρειάζεται.
    • επειδή το κινητό δεν έχει sd card, ένα μέρος του internal storage λειτουργεί σαν εικονική sd card , έτσι ώστε όταν κάνεις φορματ να μην χάνονται φωτογραφίες κτλπ , είναι δημιουργημένο που μόνο του και συνήθως μόνο αυτό "βλέπεις" ,πρέπει να ενεργοποιήσεiς ροοτ και να βάλεις κατάλληλο file manager (π.χ root explorer) για να έχεις πρόσβαση στο υπόλοιπο storage.
      "Let the future tell the truth and evaluate each one according to his work and accomplishments. The present is theirs, the future, for which I really worked, is mine."

      Nikola Tesla
    • Διαφήμιση
    • Γειά σας φίλοι μου.
      Επειδή είμαι καινούργιος με τα xiaomi και γενικά με τα Android θέλω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα σχετικά με το update.
      1. Όταν θέλουμε να αναβαθμίσουμε από MIUI 7 στην 8 μετά την αναβάθμιση θα υπάρχουν οι ρυθμίσεις και οι επαφές στο τηλέφωνο;
      2. Η διαδικασία είναι να βάλω το zip αρχείο στη μνήμη και να πατήσω update;
      3. Αν το κινητό φοράει πειραγμένη ελληνική rom π.χ. 7.5 Stable 7.5.6.0 (MBDCNDE) με ποιο τρόπο θα περάσω την ελληνική MIUI 8 χωρίς να σβηστούν τα πάντα;
      Σημειώση: έχω διαβάσει πολλούς οδηγούς και κάπου χάθηκα...
      Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
    • Ο/H johnny b goode έγραψε:

      Γειά σας φίλοι μου.
      Επειδή είμαι καινούργιος με τα xiaomi και γενικά με τα Android θέλω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα σχετικά με το update.
      1. Όταν θέλουμε να αναβαθμίσουμε από MIUI 7 στην 8 μετά την αναβάθμιση θα υπάρχουν οι ρυθμίσεις και οι επαφές στο τηλέφωνο;
      2. Η διαδικασία είναι να βάλω το zip αρχείο στη μνήμη και να πατήσω update;
      3. Αν το κινητό φοράει πειραγμένη ελληνική rom π.χ. 7.5 Stable 7.5.6.0 (MBDCNDE) με ποιο τρόπο θα περάσω την ελληνική MIUI 8 χωρίς να σβηστούν τα πάντα;
      Σημειώση: έχω διαβάσει πολλούς οδηγούς και κάπου χάθηκα...
      Ευχαριστώ εκ των προτέρων
      Φιλε μου δες λιγο εδώ Γενικό ευρετήριο οδηγών για κάθε συσκευή
      Και τα υπολειπα από αυριο
      You may think you can fly - but you better not try