Διαφήμιση

[Ζήτηση/Request] Debloated Wndows 1903 ή 1909

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • [Ζήτηση/Request] Debloated Wndows 1903 ή 1909

      To PC αρνειται πεισματικα να κανει εγκατασταση τα 20Η2 debloated ή μη βγαζοντας λαθος 0xC0000005.
      Δοκιμασα εκδοση 2019 της Microsoft και δουλεψε αλλα οπως γνωριζουμε ειναι "γεματη" απο σκουπιδι και spyware.
      Μηπως καποιος εχει την debloated 1903 ή 1909 του xiaom-mui.gr ανεβασμενη καπου?
      Eυχαριστω.
    • Πιστεύω ότι δεν είναι σωστό να καταφύγεις σε τόσο παλιά διανομή και να αναγκαστείς να κάνεις όλα τα update από κει και πέρα με υπαρκτό και πάλι τον κίνδυνο να σου βγάλει κάποια στιγμή το 0xC0000005.

      Αν έχεις καλό δικό σου antivirus/firewall κατέβασε και δοκίμασε με την τελευταία διανομή 20H2 του Απριλίου 2021 από εδώ => Win10_20H2_19042.928_English_x64_SuperLite_Edition.iso.

      Έχουν αφαιρεθεί πάρα πολλά για να τα απαριθμήσω τώρα, αλλά σίγουρα χρειάζεσαι δικό σου antivirus/firewall γιατί έχει αφαιρεθεί πλήρως και το Windows Defender.


      Είναι το ISO που χρησιμοποιώ εγώ και πέρα από ένα μήνυμα λάθους στο πέρας εγκατάστασης του Firefox, δεν αντιμετώπισα κάποιο άλλο πρόβλημα.





      Παρόλα αυτά, το Firefox εγκαθίσταται και δουλεύει κανονικά.



      Λίγο προσοχή στο tweak "Quick Delete" του context menu στον File explorer γιατί ότι διαγραφεί μέσω αυτού, διαγράφεται τελείως χωρίς να περνάει πρώτα από τον κάδο.





      Η εγκατάσταση είναι αυτοματοποιημένη, όλα τα privacy settings είναι ήδη βελτιστοποιημένα και το μόνο που χρειάζεσαι είναι να βάλεις κάποια στιγμή το όνομα χρήστη και κωδικό. Αν παρόλα αυτά θέλεις να έχεις τον έλεγχο, σβύσε από τον κεντρικό κατάλογο το αρχείο autounattend.xml πριν την εγκατάσταση. Μετά την εγκατάσταση αν θέλεις να βάλεις online account θα το κάνεις από το Settings > Accounts και όχι από το Settings> Update & Security > Activation.

      Αν χρειάζεσαι κάτι από τα συνηθισμένα προγράμματα που αφαιρέθηκαν, μπορείς να τα εγκαταστήσεις μέσω Windows Store και μέσω Settings > Apps > Optional Features > Add a feature.
    • To 0χC0000005 μου το έβγαζε στο τέλος της εγκατάστασης, μετά το Finishing Up, ακριβώς πριν κάνει το πρώτο reboot. Memtest έγινε, μνήμες αλλάχθηκαν, usb stick αλλάχθηκαν, διαφορετικοί δίσκοι δοκιμάστηκαν,διαφορετικά iso 20H2, άλλες usb θύρες, άλλες ρυθμίσεις bios, από DVD rom, τίποτα, τίποτα τίποτα. 20Η2 δεν περνούσε. Είπα να δοκιμάσω μια παλαιότερη της microsoft, 1903 αν δεν κάνω λάθος, δούλεψε, πήρε όλα τα update και έφτασε στην 20Η2 χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά με ένα τόνο spyware/bloatware επάνω της.

      Τώρα θα μου πεις γιατί δεν χρησιμοποιείς κανένα debloater σε script της πιάτσας να τελειώνεις? Γιατί δούλεψα παλιά κάποια .iso που είχες ανεβάσει και ημουν απολυτα ικανοποιημένος από αυτά. Δυστυχώς "έφυγαν" όταν ο δίσκος που τα είχα παρέδωσε πνεύμα. Από την άλλη αν δεν καθίσει η 20Η2 superlight που μου ανέβασες (που δεν το βλέπω... || ) και αν δεν έχεις κάτι άλλο μάλλον θα καταλήξω.

      Κατεβαζω και βλεπουμε. ;)
    • Διαφήμιση
    • Το έχω αντιμετωπίσει και εγώ σε εκείνο το σημείο ακόμα και σε VM. Με αυτό το ISO είμαι σίγουρος κατά 99,99% ότι θα περάσει κανονικά!

      Ξέχασα να αναφέρω πριν ότι ακόμα και κάποια παλαιότερη debloated να έβαζες, όταν θα έφτανες στην 20Η2 θα είχες γεμίσει πάλι bloatware ;)

      Αν δεν σε ικανοποιεί το SuperLite ISO, ανεβάζω τώρα να είναι έτοιμα 2 άλλα ISO που έχω για δική μου χρήση ( ξεχωριστά x64 και x86) τα οποία είναι σαν τα προηγούμενα που είχες και λίγο καλύτερα. Σε μισή ώρα θα είναι έτοιμα για λήψη.
    • Ευτυχως εκατσε αν και δεν πιστευα οτι θα ημουν τοσο τυχερος.
      Μου πεταξε κανα 2 error ενα στον Firefox οπως ειχες πει και ενα δεν θυμαμαι που, αλλα δεν ειχαν καποιο θεμα τα προγραμματα.
      Antivirus OK,2-3 προγραμματα διαχειρησης μητρικης ΟΚ, Photoshop διαφορα ΟΚ, μονο στο Office365 E3 μου εκανε κατι κουλά αλλα το εστρωσα και εκει.
      Εντυπωσιακο επισης πως μετα απο τοσα χρονια τα 10ρια δεν μπορεσαν να ξεπερασουν τα 7ρια σε επιδοσεις.
      Ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση και για την βοηθεια.
      Images
      • MVIMG_20210509_233005.jpg

        603,76 kB, 3.000×2.250, viewed 48 times
      • MVIMG_20210509_230745.jpg

        629,06 kB, 2.667×2.000, viewed 49 times
    • Τα Windows 10 PRO έχουν αρχίσει και βαραίνουν πολύ τώρα τελευταία. Λόγο του ότι έχω αγοράσει πακέτο με πολλαπλές άδειες για τα PRO και δεν έχω άδεια για τα HOME, αναγκάστηκα για πρώτη φορά εδώ και καιρό να βάλω στα παλιά laptop την έκδοση x86 PRO debloated που πάει καλύτερα.

      Αυτός ήταν και ο λόγος που άρχισα να ασχολούμαι ξανά με τα x64 PRO και άρχισα να αφαιρώ όλο και περισσότερα φτάνοντας σε αυτό το SuperLight ISO μετά από άπειρες δοκιμές και 1,5TB total host writes στους SSD του δικού μου υπολογιστή μέσα σε 20 ημέρες.

      Τα λάθη στις εγκαταστάσεις μερικών προγραμμάτων με το SuperLite ISO, υποψιάζομαι ότι είναι απλά λόγω της επιλεκτικής αφαίρεσης υπηρεσιών σχετικά με privacy και telemetry που δίνουν αναφορά τουλάχιστον πχ για την εγκατάσταση κάποιου προγράμματος και ειδικά του Office365 που αναφέρεις. Εφόσον όμως δουλεύουν σωστά από κει και πέρα, "no problem" ;)

      Μπορούν να αφαιρεθούν και άλλα πολλά και να κλείσουν μερικά services by default, αλλά προσπάθησα να βρω τη χρυσή τομή για απρόσκοπτη λειτουργία στα gaming PC των παιδιών. Σε κάθε περίπτωση, είναι ακόμα υπο δοκιμή :)
    • Καλησπέρα. Έβαλα εχθές βράδυ τη συγκεκριμένη έκδοση και απο εκείνη τη στιγμή η cpu πάει 100% (όλη τη τραβάει το system) με αποτέλεσμα να κολλάει όλο το pc. Νόμιζα ότι το κάνει μόνο στην αρχή, αλλά 2 ώρες μετά βρίσκεται στην ίδια κατάσταση. Δεν είναι κάποιο πρόγραμμα που τραβάει, αλλά το system. i5 - 9600k με 16g ram.
    • Διαφήμιση
    • Αυτή η έκδοση ναι μεν είναι υπό δοκιμή, αλλά τρέχει σε συνολικά 11 υπολογιστές (αν υπολογίσω γνωστούς και φίλους) συν τον υπολογιστή του @Verbal Kint χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Δοκίμασε καθαρή εγκατάσταση με format του system disk.
    • Απο καθαρή εγκατάσταση είναι και μάλιστα έγινε και δεύτερη φορά φορματ σήμερα μήπως είχε γίνει κάτι λάθος. Πάλι το ίδιο αποτέλεσμα. Μόλις βάλω σε sleep το pc και κατευθείαν πατήσω να μπω σταματάει να φτάνει 100%. Μετά δουλεύει κανονικά μέχρι να κάνω επανεκκίνηση, τότε αρχίζει το ίδιο τροπάριο
    • Συνήθως η διεργασία system απασχολεί έτσι την CPU αν υπάρχει θέμα με bug ή ασυμβατότητα driver. Το είχες και πριν αυτό το πρόβλημα ή μόνο αφού πέρασες το συγκεκριμένο ISO;
      Μήπως κάποιος driver που χρειάζεσαι γίνεται εγκατάσταση από εκτελέσιμο αρχείο και την ώρα της εγκατάστασης σου παρουσίασε το πρόβλημα που αναφέρθηκε πιο πάνω με τον Firefox;

      EDIT:

      Επίσης κοίταξε στο System > Update & Security μήπως σου προτείνει κάποιο optional update για υλικό του υπολογιστή σου.
    • Έβαλα nvme δίσκο οπότε χρειάστηκε νέα εγκατάσταση. Χωρίς drivers αλλά και με εγκατάσταση όλων των συσκευών κάνει το ίδιο. Με τη προηγούμενη έκδοση των Windows δεν είχα αυτό το πρόβλημα. Θα δοκιμάσω τα windows πάνω στο προηγούμενο δίσκο.
    • Διαφήμιση
    • Πριν δοκιμάσεις κλασικό δίσκο, απενεργοποίησε το fast boot / fast startup στα Windows (και στο bios αν έχει και εκεί επιλογή) όσο είσαι με τον nvme.

      Επίσης έχε υπόψη ότι αυτό το ISO κλείνει το hibernate. Δοκίμασε να το ανοίξεις από command prompt (σαν Admin) με την εντολή powercfg /hibernate on να δεις τι θα κάνει.