Διαφήμιση

Οδηγός εγκατάστασης ROM (Upgrade)

    • Οδηγός
    • Xiaomi

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Οδηγός εγκατάστασης ROM (Upgrade)

      Αρχικά είχα στο μυαλό μου να φτιάξω έναν οδηγό αποκλειστικά για το Mi2s - Mi2 για να βοηθήσουμε ιδιαίτερα τους νέους χρήστες. Κατόπιν όμως σκέφτηκα ότι λίγο πολύ το λειτουργικό είναι το ίδιο και για άλλα κινητά (διαφέρουν οι bootmanager). Έτσι λοιπόν θα προσπαθήσω να δώσω έναν γενικό χαρακτήρα ώστε και χρήστες άλλων συσκευών να έχουν μια γραμμή κατεύθυνσης.

      Σημείωση: Προφανώς ο παρών οδηγός δεν αποτελεί πανάκεια και δεν είναι από κάποιον που δουλεύει στην google και δε κάνει λάθη. Όμως με την εμπειρία μου στο flasharisma και ακολουθώντας πάντα τα βήματα αυτά ποτέ δε συνάντησα κανένα πρόβλημα.

      Πρώτα θα πρέπει να αναρωτηθείτε γιατί θέλετε να κάνετε Update – Upgrade.
      1) Έχω κάποια πολύ παλαιότερη έκδοση MIUI.
      2) Έχω κάποια έκδοση MIUI (Unofficial) την οποία την είχα βρει σε κάποιο άλλο site π.χ. XDA.
      3) Είναι η πρώτη μου φορά στο MIUI και θέλω να κάνω update-upgade διότι έχω προβλήματα.


      Σημείωση: Η εμπειρία μου στις ενημερώσεις – αναβαθμίσεις μου λέει ότι δεν πρέπει πάντα να κάνουμε ενημέρωση, εκτός βέβαια αν έχουμε παρατηρήσει κάποιο bug το οποίο και μας ενοχλεί ή ότι είδαμε στο release note ότι η νέα αναβαθμίσει επηρεάζει πολύ καλύτερα το κινητό μου (stability, battery κ.α.).
      KEEP IN MIND ότι μπορεί να ξεφύγετε από ένα ενοχλητικό bug αλλά μπορεί να πέσετε σε άλλα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.

      Βήματα

      Συμαντικό!!!Πριν προσχωρήσουμε θα πρέπει πάντα το κινητό να είναι φορτισμένο στο 80% ή ακόμα ποιο ασφαλή να είναι στη φόρτιση.

      Οι παρακάτω οδηγίες αφορούν εκείνους τους οποίους θέλουν να κάνουν νέα εγκατάσταση ή upgade. Για εκείνους που θέλουν απλά να κάνουν Update δείτε παρακάτω.

      1. Περνάμε την [lexicon]ROM[/lexicon] στην συσκευή μας στο [lexicon]root[/lexicon] folder και την μετονομάζουμε σε update (σημαντικό είναι η μορφή θα πρέπεινα είναι update.zip
      2. Κάνουμε reboot την συσκευή μας και μπαίνουμε σε recovery mode. Λίγο πολύ σε όλα τα κινητά είναι ίδιο.
        Για xiaomi κινητά τηλεφωνά πατάμε το volume up και το power key με το που εμφανιστεί το άσπρο σύμβολο Mi ελευθερώνουμε τα κουμπιά. Αν το logo είναι το πορτοκαλί τότε θα πρέπει να ξανά προσπαθήσετε. Ένας ακόμα ποιο εύκολος τρόπος είναι να ανοίξουμε την εφαρμογή UPDATER και πατώντας menu να πατήσουμε Reboot to Recovery.
        Όσο αφορά τα άλλα κινητά τις αγοράς λίγο πολύ είναι το ίδιο πατάμε volume-up ή volume-down και το power key. (αν δε το ξέρετε μπορείτε να ζητήσετε βοήθεια).
      3. Εφόσονμπούμε στο recovery mode
        a).Xiaomi recovery mode
        i. Εδώ είναι απλά τα στάδια μας εμφανίζονται οι εξής επιλογές:
        ii. Πρώτα επιλέγουμε γλώσσα
        Σημείωση: η περιήγηση στο μενού γίνεται με τα κουμπιά (volume up/down και επιλέγουμε πατώντας το power button).Εφόσον επιλέξουμε γλώσσα (Κινέζικα και Αγγλικά) μας εμφανίζεται το menu.
        Reboot
        Wipe&Reset
        Install update.zip to system one
        Power off
        iii. Επιλέγουμε Wipe&Reset (Από την εμπειρία μου είναι ασφαλέστερο να κάνουμε πάντα Wipe&Reset πριν κάνουμε upgrade!!!!για διάφορους λόγους).
        iv. Επιλέγουμε Install update.zip to system ONE. Επιλέγουμε YES.
        v. Περιμένουμε να τελείωση η εγκατάσταση. Το κινητό θα επανεκκίνηση μόνο του.

        b).
        Για ClockworkMod recovery ακολουθούμε τα εξής βήματα
        i. Προαιρετικό να κάνουμε backup
        ii. System wipe (Wipe data/Factory reset) επιλέγουμε Yes – Delete all user data
        iii. Cache Wipe επιλέγουμε Yes – Wipe Cache
        iv.Dalvik Cache Wipe επιλέγουμε Yes – Wipe Dalvik Cache
        v. Τελικό στάδιο κάνουμε εγκατάσταση την [lexicon]rom[/lexicon] (την οποία την έχουμε βάλει από πριν στο [lexicon]ROOT[/lexicon] FOLDER και την έχουμε μετονομάσει σε update.zip).
        1. Επιλέγουμε install zip from sdcard και μετά apply /sdcard/update.zip.
        2. Ο άλλος τρόπος είναι να επιλέξουμε choose zip from sdcard και κάνοντας περιήγηση στην sd card να βρούμε το αρχείο με την [lexicon]rom[/lexicon] (πάντα πρέπει να έχει κατάληξη .zip).Και στις 2 παραπάνω
        vi. Πατάμε Yes – Install update.zip (ή to_onoma_pou_exei_h_rom.zip στην περίπτωση 2)

        c).
        Εφόσον τελειώσει η εγκατάσταση κάνουμε reboot (reboot system now).
        d). Καλώς ήρθατε στο κόσμο της miui ^_^


      Σημείωση: Σε όλες σχεδόν τις περιπτώσεις πάντα αργεί λίγο περισσότερο να ανοίξει το κινητό την πρώτη φορά, οπότε μην πανικοβάλλεστε. :evil:

      UPDATE: Συσκευής (Αφορά αποκλειστικά κινητά της ΧΙΑΟΜΙ) Δυστυχώς έχουμε περιορισμό στις λέξεις αλλά και δεν αφορά τόσο πολύ τα άλλα κινητά όποτε συνεχίζουμε σε άλλο post.#(κάντε κλίκ εδω)#
      ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!! Δεν φέρω καμία ευθύνη αν το κινητό σας πάθει τίποτα! Βέβαια τόσα χρόνια τα δικά μου ποτέ δεν έχω συνάντηση πρόβλημα ακολουθώντας τα παραπάνω βήματα.

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 3 φοράs, τελευταία από τον/ην cableguy: Ξεπεράσαμε τις 10000 λέξες ().

    • Πολλές ευχαριστίες εκ'μέρους όλης της κοινότητάς μας.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • εγω εχω εγκατεστημενη τωρα στο κιν μου custom rom και custom kernel .Πρέπει να βαλω τη stock rom και stock kernel και μετα να βαλω το MIUI η μπορω κατευθείαν και χωρίς να αλλάξω κερνελ(ο κερνελ μου ειναι συμβατος με εκδοση 4.2.Χ )?
    • Αντιμετώπισα ένα πρόβλημα.Έκανα κανονικά flash τη ΜΙU για nexus 4 και όταν άνοιξε και ζήτησε PIN το έβαζα και έλεγε incorrect .Ακόμη, τα κουμπία της τελευταίας σειράς φαίνονταν μισα.Έβαλα την παλιά ρομ πάλι.Εχει τύχει και σε άλλους αυτο;
    • Mήπως έβαλες την ROM και αμμέσως μετά φλάσαρες τα GAPPs χωρίς ενδιάμμεσο reboot στο σύστημα ?
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Mήπως έβαλες την ROM και αμμέσως μετά φλάσαρες τα GAPPs χωρίς ενδιάμμεσο reboot στο σύστημα ?
      οχι γιατι θα κατεβαζα του google installer για να κανω εγκατασταση τα gapps. Η οθόνη είναι που με προβλημάτισε περισσίτερο...
    • Ποιά ήταν η προηγούμενη ROM που είχες ?
      Εαν δεν είναι MIUI V5 (Adroid 4.1), θα πρέπει να κάνεις FULL WIPE (system - Data - Cache - Dalvik Cache) πριν βάλεις την καινούργια MIUI.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Εχω Xiaomi Mi2S, ακολουθησα τον οδηγο κανονικα, εκανα πληρες Wipe στο Recovery Mode, αλλα μου βγαζει σφαλμα "signature verification failed". Τι να κανω?
      Anyone can be a cynic. Dare to be an optimist.
    • Καλησπέρα!
      Εδώ και μια εβδομάδα είμαι ενθουσιασμένος κάτοχος ενος ΜΙ2Α.
      Εχει την ΡΟΜ με την οποία ήρθε και έκανε αυτόματα αναβάθμιση σε MIUI-JLB20.0.
      Επειδή είμαι άσχετος με αλλαγές ρομ θα ήθελα να σας ρωτήσω.
      1.Ακολουθώ τα βήματα που περιγράφονται στο upgrade και περνάω την τελευταία διαθέσιμη ρομ για το ΜΙ2Α πχ.αυτή: xiaomi-miui.gr/forums/download…hp?page=Entry&entryID=986 , αφου την μετονομάσω σε update.zip
      2.Με το Wipe&Reset χάνω ότι έχω αποθηκεύσει εως τώρα;(Φωτο μουσική , θεματα , εφαρμογες , επαφες κλπ);
      3.Αφου βάλω την τελευταία ρομ , μετά θα έχω ΟΤΑ κάθε παρασκευή για να κάνω αναβάθμιση ή θα πρέπει να κανω την ίδια διαδικασία;
      Ευχαριστώ.
    • Διαφήμιση
    • Καλωσόρισες στην παρέα μας.

      Για ποιό λόγο να περάσεις ΒΕΤΑ Version ROM ατο τηλέφωνό σου ?

      Στις Xiaomi συσκευές έχεις OTA (Over The Air) περίπου 1 φορά το μήνα.
      Αυτό γιατί σου περνάει μόνο τα Update που χαρακτηρίζονται Stable από την Xiaomi.

      Οι ROM που βλέπεις κάθε εβδομάδα έχουν τον χαρακτηρισμό BETA και καμμιά φορά δημιουργούν περισσότερα προβλήματα.
      Η γνώμη μου είναι ότι εφ'όσον έχεις Xiaomi συσκευή, να περιμένεις τις επίσημες stable ενημερώσεις και να μη προχωρείς κάθε εβδομάδα σε updates που ουσιαστικά δεν είναι Stable.

      Παρ'όλα αυτά εαν επιθυμείς να συνεχίσεις,

      1) ΝΑΙ
      2) θα χάσεις μόνο εφαρμογές και θα χρειαστεί να τις ξανακάνεις εγκατάσταση εαν κάνεις Wipe to factory defaults.
      Ομως εφ'οσον έχεις ήδη V.5 MIUI ROM περασμένη δεν ωομίζω πως χρειάζεται να κάνει κανένα wipe αφού το installation script της ROM τα κάνει μόνο του.
      3) Θα περιμένεις για OTA.

      Nα σου υπενθυμίσω μόνο πως όλα όσα αφορούν ένα Flash ταυτόχρονα πέρνεις και την ευθύνη σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά. :!:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)