Διαφήμιση

XIAOMI MI CAMERA 1080P (MAGNETIC MOUNT) δεν σκανάρει το qr code

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • XIAOMI MI CAMERA 1080P (MAGNETIC MOUNT) δεν σκανάρει το qr code

      Αν και έχω αρκετές κάμερες xiaomi και θεωρητικά γνωρίζω να τις λειτουργώ, μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα:
      Σε κάμερα που ήταν λειτουργική (XIAOMI MI CAMERA 1080P - MAGNETIC MOUNT), χρειάστηκε να αλλάξω το wifi router. Για να την ξανασυνδέσω λοιπόν, έκανα reset για να ξεκινήσω την διαδικασία επανασύνδεσης, η οποία θα έπρεπε να είναι η εξής (η κάμερα είναι global και τα ηχογραφημένα μηνύματά της είναι στα Αγγλικά):
      1. Να συνδέσω το κινητό μου στο wifi router που θέλω να συνδεθεί και η κάμερα και να ανοίξω και το bluetooth
      2. Να ανοίξω το MiHome
      3. Να κάνω το reset στην κάμερα
      4. Να μου ζητήσει η κάμερα να σκανάρω το qr code (ακούγεται το μήνυμα "Scan qr code to pair the device") και αφού το διαβάσει να ακουστεί "qr code scanned"
      5. Τέλος να πραγματοποιηθεί η σύνδεση ενώ ακούγεται το μήνυμα "Waiting for connection" μέχρι τελικά να συνδεθεί

      Το σημείο που παρουσιάζεται το πρόβλημα είναι το (4). Μόλις ακουστεί το "Scan qr code to pair the device", αντί να περιμένει να σκανάρω, προχωράει αμέσως στο επόμενο βήμα/μήνυμα (5)"waiting for connection". Ενώ δεν έχει διαβάσει καν το qr code. Στην πραγματικότητα λέει και τα 2 μηνύματα συνεχόμενα και δεν δίνει καθόλου χρόνο για να γίνει το σκανάρισμα.

      Επειδή αυτό μου έμοιαζε σαν να "κρατούσε κάτι σε κάποια μνήμη", προσπάθησα να το κάνω σε άλλο router, αλλά το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς το ίδιο.
      Επίσης προσπάθησα να το κάνω από άλλο κινητό ... ξανά το ίδιο.
      Τέλος, επιχείρησα να κάνω hard reset στην κάμερα, επανεγκαθιστώντας το firmware, ώστε να "καθαρίσει", αλλά ξανά κανένα αποτέλεσμα. Στην συγκεκριμένη μάλιστα περίπτωση, δεν φόρτωσε καν το firmware από την sd (κάτι που το έχω κάνει επιτυχημένα πολλές φορές και στην ίδια κάμερα και σε άλλες)

      Στην συνέχεια, επειδή χρειαζόμουν άμεσα την κάμερα, μέχρι να απευθυνθώ σε κάποιο σέρβις, αγόρασα μια καινούρια κάμερα. Προς μεγάλη μου έκπληξη, παρουσίαζε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, από την πρώτη στιγμή.

      Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά να με βοηθήσει;

      Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    • Διαφήμιση
    • Απλά για να μου φύγει η περιέργεια δοκίμασε με άλλο Mi account να κάνεις login στο mihome και να δοκιμάσεις να συνδέσεις τη κάμερα.

      Όχι με το δικό σου μια και θα σου στείλει και τις άλλες κάμερες που έχεις...
    • Σε αντίστοιχη περίπτωση, το πρόβλημα ήταν στην εφαρμογή mi home, λύθηκε με διαγραφή - επανεγκατάσταση του mi home :/
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Σε αντίστοιχη περίπτωση, το πρόβλημα ήταν στην εφαρμογή mi home, λύθηκε με διαγραφή - επανεγκατάσταση του mi home :/
      Καλημέρα, Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
      Το έχω επιχειρήσει από 3 διαφορετικά κινητά. Δεν μπορεί να φταίει η εγκατάσταση. Άλλωστε όταν η κάμερα επανεκκινείται από το reset δεν είναι απαραίτητο να τρέχει ήδη το mihome. Πρέπει να βρεθεί στην κατάσταση "scan qr code to pair the device" και να περιμένει εκεί ούτως ή άλλως. Κάτι το οποίο τελικά δεν συμβαίνει. Περνά άμεσα στην επόμενη κατάσταση.
    • Διαφήμιση
    • Κλείσε όλες τις συσκευές που έχεις βάλει το mi home
      Άνοιξε μία δεύτερη συσκευή...απεγκατάσταση το mi home...διαγραφή wifi σύνδεσης...reboot το κινητό...σύνδεση σε wifi...εγκατάσταση το mi home...άνοιξε mi home...reset camera...προσπάθεια σύνδεσης...
      Αν δεν δουλέψει, δοκίμασε και με δεδομένα...κάνοντας σχεδόν τα ίδια βήματα...

      Τουλάχιστον κάπως έτσι το λύσαμε σε φίλο...αν καταφέρεις και την συνδέσεις, πρώτα θα κάνεις διαγραφή της κάμερας από το mi home και μετά θα πας την συνδέσεις στην κανονική συσκευή σου
    • Ο/H Herc έγραψε:

      Αν και έχω αρκετές κάμερες xiaomi και θεωρητικά γνωρίζω να τις λειτουργώ, μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα:
      Σε κάμερα που ήταν λειτουργική (XIAOMI MI CAMERA 1080P - MAGNETIC MOUNT), χρειάστηκε να αλλάξω το wifi router. Για να την ξανασυνδέσω λοιπόν, έκανα reset για να ξεκινήσω την διαδικασία επανασύνδεσης, η οποία θα έπρεπε να είναι η εξής (η κάμερα είναι global και τα ηχογραφημένα μηνύματά της είναι στα Αγγλικά):
      1. Να συνδέσω το κινητό μου στο wifi router που θέλω να συνδεθεί και η κάμερα και να ανοίξω και το bluetooth
      2. Να ανοίξω το MiHome
      3. Να κάνω το reset στην κάμερα
      4. Να μου ζητήσει η κάμερα να σκανάρω το qr code (ακούγεται το μήνυμα "Scan qr code to pair the device") και αφού το διαβάσει να ακουστεί "qr code scanned"
      5. Τέλος να πραγματοποιηθεί η σύνδεση ενώ ακούγεται το μήνυμα "Waiting for connection" μέχρι τελικά να συνδεθεί

      Το σημείο που παρουσιάζεται το πρόβλημα είναι το (4). Μόλις ακουστεί το "Scan qr code to pair the device", αντί να περιμένει να σκανάρω, προχωράει αμέσως στο επόμενο βήμα/μήνυμα (5)"waiting for connection". Ενώ δεν έχει διαβάσει καν το qr code. Στην πραγματικότητα λέει και τα 2 μηνύματα συνεχόμενα και δεν δίνει καθόλου χρόνο για να γίνει το σκανάρισμα.

      Επειδή αυτό μου έμοιαζε σαν να "κρατούσε κάτι σε κάποια μνήμη", προσπάθησα να το κάνω σε άλλο router, αλλά το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς το ίδιο.
      Επίσης προσπάθησα να το κάνω από άλλο κινητό ... ξανά το ίδιο.
      Τέλος, επιχείρησα να κάνω hard reset στην κάμερα, επανεγκαθιστώντας το firmware, ώστε να "καθαρίσει", αλλά ξανά κανένα αποτέλεσμα. Στην συγκεκριμένη μάλιστα περίπτωση, δεν φόρτωσε καν το firmware από την sd (κάτι που το έχω κάνει επιτυχημένα πολλές φορές και στην ίδια κάμερα και σε άλλες)

      Στην συνέχεια, επειδή χρειαζόμουν άμεσα την κάμερα, μέχρι να απευθυνθώ σε κάποιο σέρβις, αγόρασα μια καινούρια κάμερα. Προς μεγάλη μου έκπληξη, παρουσίαζε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, από την πρώτη στιγμή.

      Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά να με βοηθήσει;

      Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
      Ξέρω ότι ανασταίνω νεκρό thread αλλά έβγαλες τελικά άκρη;
      Έχω ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πρόβλημα!!
    • Διαφήμιση
    • Καπου διαβασα καποιες λυσεις.Ειναι 3 διαφορετικοι τροποι...

      1. Στειλτε με καποιον τροπο το qr code στον υπολογιστη (πχ,screenshot και αποστολη με email) ,ανοιξτε το και βαλτε την καμερα να κοιταει προς την οθονη του υπολογιστη απο καποια αποσταση.

      2. Εκτυπωστε το QR Code κα βαλτε την καμερα να το κοιταζει.

      3. Ή Χαμηλωστε λιγο την φωτεινοτητα του κινητου και δειτε αν ετσι σκαναρει το qr code.