Διαφήμιση

Redmi note 8 pro αδυναμία ξεκλειδώματος bootloader

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Redmi note 8 pro αδυναμία ξεκλειδώματος bootloader

      Καλησπέρα σας,

      δεν είμαι έμπειρος, συγκεκριμένα είναι η πρώτη φορά που δοκιμάζω να κάνω unlock το bootloader σε συσκευή μου. Δεν έχω σχέση με το αντικείμενο, παρακαλώ να συγχωρέσετε πιθανά λάθη σε ορολογίες.

      πρόσφατα έκανα unlock το bootloader του κινητού μου (Redmi note 8 pro) το είχα πάρει από την δουλειά και το χρησιμοποιούσα εκεί για περίπου 1 χρόνο.
      Οπότε δεν είχα δοκιμάσει να το κάνω unlock, μήπως και πάει τίποτα στραβά και δεν μπορώ να το χρησιμοποιώ στην δουλειά μου.
      Πρόσφατα πήραμε καινούρια και είπα να δοκιμάσω.

      Λοιπόν όλα καλά, πρόσθεσα το account μου στην συσκευή έκανα με την σειρά τις οδηγίες που μου είχε ζητήσει, περίμενα 168 ώρες για να μπορώ να το κάνω unlock.
      Το κάνω, τα καταφέρνω, και περνάω την πρώτη custom rom ωστόσο το κινιτό μετά την νέα rom κολλάει σε bootloop.
      Μετά από λίγη αναζήτηση βρήκα μια λύση και δοκίμασα να περάσω ξανά την global rom με την βοήθεια του εργαλείου xiaomi flash tool.
      Η global rom περνάει κανονικά, το κινιτό ανοίγει και δουλεύουν όλα πάλι όπως πριν. Φωτογραφίες, μηνύματα, κλπ.

      Το πρόβλημα είναι πως κατά την διαδικασία επαναφοράς της global rom, είχα πατήσει να κάνει ξανά lock, με αποτέλεσμα τώρα να προσπαθώ να το κάνω unlock για να δοκιμάσω ξανά αλλά να μην μπορώ.
      Δοκίμασα να βάλω ξανά το account από settings > Developer options.
      Το μύνημα που λαμβάνω είναι "Please add your account in MIUI's settings > Developer Options > Mi Unlock Status".
      Όσες φορές και να δοκίμασα δεν είχε αποτέλεσμα.

      Δοκίμασα να κάνω τα εξής.

      • Διαφορετική έκδοση Mi Unlock Tool
      • Διαφορετικό MIUI λογαριασμό
      • Μια μέθοδο που βρήκα για να κάνει unlock χωρίς το account με το fastboot
      • Είχα δει σε ένα forum που έλεγε να περιμένεις 24 ώρες από την στιγμή που το κλείδωσες και να δοκιμάσεις ξανά
      • Να κάνεις sync data, φωτογραφίες, κλπ.
      • Να κλείσω την εύρεση συσκευής
      • Να αφαιρέσω εντελώς οποιαδήποτε μέθοδο για κλείδωμα οθόνης
      Τέλος λίγες βδομάδες μετά, έστειλα mail στο global support και μου απάντησαν να πάω στο κατάστημα που το αγόρασαν για τεχνική υποστήριξη. Δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
      Αυτήν την στιγμή το bootloader δείχνει ότι είναι κλειδωμένο, αλλά η συσκευή δουλεύει κανονικά, υπάρχει κάποιος που να το έχει συμβεί και μπορεί να βοηθήσει ?

      Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    • Μη το συνεχίζεις γιατί θα το πάρεις στο χέρι...
      Δεν είναι για πολλά κόλπα το συγκεκριμένο μοντέλο.
      Και πάλι καλά που το επανεφερες...
    • Έχεις προσθέσει το λογαριασμό σου ξανά σε dev options ??
      Μπήκε κανονικά εκεί η σου βγάζει κάποιο σφάλμα;


    • Διαφήμιση
    • Ναι το έχω προσθέσει, μου βγάζει μήνυμα ότι έχει προστεθεί με επιτυχία.

      Ωστόσο μετά, στην διαδικασία με το Mi Unlock Tool μου βγάζει το μήνυμα Please add your account in MIUI's settings > Developer Options > Mi Unlock Status".

      Σε μια αναζήτηση που έκανα εχθές, βρήκα κάποιον που έλεγε ότι για να φτιάξει αυτό πρέπει να κάνω ξανά flash ένα global rom, αλλά που να είναι dev ή το Κινέζικο, και να δοκιμάσω ξανά γιατί πολύ πιθανόν να φταίει το global rom που πέρασα (το είχα πάρει από το xiaomifirmwareupdater.com).


      Ίσως το δοκιμάσω, αν δεν βγάλω άκρη με κάτι άλλο :/ .
    • Βρες άλλη έκδοση miflash tool για αρχή.