Διαφήμιση

Γενική συζήτηση για το Redmi Note 10 Mojito

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H bomberb17 έγραψε:

      Ο/H KorovaMilk έγραψε:

      Σκέφτομαι να το παραγγείλω σήμερα γιατί το έχει προσφορά στα 140 με κουπόνι. Αξίζει όντως; Δυστυχώς δε διαθέτω τα χρήματα για pro, και θέλω τη καλύτερη επιλογή μέχρι 150-160. Να το παραγγείλω ή να ψάξω κάτι άλλο;
      Το poco είναι όντως μια συσκευή με λίγο καλύτερες επιδόσεις αλλά δεν έχει AMOLED οθόνη. Από την άλλη το Note10 στην ουσία καταργεί το πλεονέκτημα που θα είχε με το always on έχοντας βάλει ένα (αψυχολόγητο) όριο 10 δευτερολέπτων. Εκτιμώ (ιδίως με τόση γκρίνια που υπάρχει στα φορουμς) ότι θα το φτιάξουν.Από εκεί και πέρα ως πρώην κάτοχος Note8 μπορώ να πω ότι δεν είναι και κάποια αξιόλογη αναβάθμιση. Για κάποιον που θέλει να αγοράσει όμως καινούριο κινητό σε αυτή την κατηγορία αποτελεί μια καλή επιλογή.
      amoled οθονη,108mp καμερα,snapdragon 732g,4κ video, δεν την λες και μικρη αναβαθμιση για την σειρα redmi note.edit σορρυ μιλαω για το 10 προ .
    • Το redmi note 9 pro έχει υποστήριξη από τη κοινότητα και έχουν βγει custom roms και xtrv.
      Στο redmi note 8 pro μάλλον αναφέρεσαι...


      Ο/H stauros2653 έγραψε:

      αναρωτιεμαι αν θα εχει υποστηριξη το ρμν 10 προ για custom roms(xtrv) η θα μενει στεγνο οπως το ρμν 9 προ?
    • δεν βρισκω τιποτα εκτος απο σταθερες.(xtrv) (12) εννοω και μια στο xda παντα σταθερη.και εχω το 9 προ joyeuse και παω για το 10 προ.δεν βαζω μυαλο.
    • Διαφήμιση
    • Για να βγει xtrv developer πρέπει να έχει κυκλοφορήσει και στη Κίνα η ίδια συσκευή.
      Μια τέτοια πρέπει να αναζητήσεις.
      Αλλιώς μόνο xtrv stable...
    • Ο/H Kwstakis έγραψε:

      επίσης έχω κ εγώ θεμα με τα 10 δευτερόλεπτα always on display που αναφέρθηκε παραπάνω..συν το ότι δεν μπορώ να βρω το second space στις πρόσθετες λειτουργίες... ελπίζω να γνωρίζει κάποιος
      Τελικώς το θέμα λύνεται όμορφα με ένα Magisk Module ονόματι MIUI AOD Fix for Mi 10 Lite 5g (monet) (xiaomi.eu) v1.1 by SantiagoG242. (φυσικά απαιτείται root πρώτα).
    • Γεια σας,

      είμαι κ εγώ κάτοχος από προχθες της συσκευής μετά από 1μιση χρόνο ευτυχούς χρήσης του redmi note 7. ο κύριος λόγος που ήρθα σε αυτή τη συσκευή, είναι οι 2 σιμ και κάρτα μνημης ταυτόχρονα.

      το πήρα από το ελληνικό κατάστημα eshop.gr και τρέχει την ρομ 12.0.3.0 RKGEUXM. Έφτιαξα νέο λογαριασμό miui και μετράω ακόμα 120κάτι ώρες για το ξεκλείδωμα του bootloader.

      ο βασικός λόγος που θέλω να του περάσω άλλη ρομ, είναι για να έχω το miui dialer. αν και προς το παρόν το έχω λύσει το θεμα της εγγραφής κλήσης, μέσω μιας εφαρμογής, η οποία όμως ίσως ρίχνει πολύ την μπαταρία του, από την οποία αυτές τις πρώτες ημέρες δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος. ο φορτιστής που έρχεται μαζί του είναι φαστ (emfaνίζει και την ενδειξη fast charging όταν το φορτίζω), μήπως καλύτερα να χρησιμοποιώ έναν απλό, πχ του redmi note7 ? έκανα 2 πλήρεις φορτίσεις σε 100%, καλύτερα να το φορτίζω έως το 85% τον πρώτο καιρό ;

      ΥΓ. δοκίμασα πέρασμα ρομ μέσω του updater αλλά δεν πέτυχε καμία δοκιμή.
      ΥΓ2. εκτός της ρομ Ινδονησίας, ξέρουμε κάποια άλλη ρομ που υποστηρίζει τον miui dialer? διάβασα ότι οι ευρωπαϊκές το έχουν, όμως και αυτή που τρέχει τώρα, ευρωπαϊκή είναι, λόγω του EU στον κωδικό της. ίσως όμως είναι "πειραγμένη" με τις εφαρμογές της gooγλε περασμένες. διάφορες global rom με το ΜΙ ενδιάμεσα του ονόματός τους, πχ 12.0.5 RKGMIXM μήπως είναι πιο σίγουρο ότι θα έχουν τον miui dialer?
      ΥΓ3. ξεκλειδώνοντας τον bootloader, περνάω fastboot rom ή και recovery rom ? μετά, μπορώ/ πρέπει να ξανακλειδώσω τον bootloader, ή υπάρχει κίνδυνος brick της συσκευής; καπου διάβασα κάτι τέτοιο.
      ΥΓ4. γνωρίζει κανείς αν το eshop.gr δέχεται επιστροφές συσκευών εντός 14 ημερών, αποσφραγισμένες, δλδ χρησιμοποιημένες;
    • updates:
      στις εκδόσεις λογισμικού global, δλδ 12.0.χ.RKGMIXM, παραμένει ο dialer της google. το ίδιο και στις EU.

      πέρασα της Ινδίας και τώρα φορτ

      ώνει για να τσεκάρω.

      γνωρίζει κάποιος, αν το να τρέχουμε ρομ Ινδίας, (Ινδονησίας, Ρωσίας ή Τουρκίας) στην Ευρώπη, μπορεί ν μας δημιουργεί θέματα σημαντικά, πχ. κακή λήψη 4G σήματος ;

      Edit: η Ρομ Ινδονησίας (γράμματα ID ενδιάμεσα) έχει τον miui dialer. Είναι 12.0.1 αυτή που υπάρχει σε λινκσ στο google και βλέπει ΟΤΑ updates, κατέβασε την 12.0.2. αφού την εγκατέστησα, επέλεξα "relock bootloader" καθώς δεν με ενδιαφέρει root κτλ και θέλω όσο πιο "safe" λειτουργία της συσκευής, χρήση τραπεζικών εφαρμογών κτλ.
    • Διαφήμιση
    • Γεια σας παιδιά, δεν ξέρω αν είμαι στο κατάλληλο thread αλλά δεν βρήκα κάποιο άλλο.
      Ανάμεσα στο Redmi Note 10 και το Poco X3 ποιο θα προτείνατε;
      Θέλω να το πάρω δώρο στον μπαμπά μου, ο οποίος το χρησιμοποιεί πραγματικά μόνο για κλήσεις, facebook, youtube, viber, gmail και καμιά φωτογραφία.
      Οπότε τα κριτήρια μου είναι η οθόνη, το ηχείο, η κάμερα και η μπαταρία και έρχεται σε δεύτερη μοίρα ο επεξεργαστής.
      Με μια καλή έρευνα βρήλα πως σε οθόνη και ηχείο κερδίζει το Mojito, σε επεξεργαστή το Poco, ενώ μπαταρία έχουν ίδια σχεδόν.
      Τώρα σε κάμερα που έψαξα και στο kimovil, το συμπέρασμα που έβγαλα είναι πως το poco έχει οριακά καλύτερη κάμερα, αλλά δεν πιστεύω να υπάρχουν και τεράστιες διαφορές στην πραγματικότητα, για αυτό και τείνω πιο πολύ στο Redmi Note 10.
      Τα πιο έμπειρα μέλη της κοινότητας τι θα μου πρότειναν, γιατί φοβάμαι μήπως μου διέφυγε κάτι στην έρευνα μου.
    • Ο/H johnniewalker έγραψε:

      Γεια σας παιδιά, δεν ξέρω αν είμαι στο κατάλληλο thread αλλά δεν βρήκα κάποιο άλλο.
      Ανάμεσα στο Redmi Note 10 και το Poco X3 ποιο θα προτείνατε;
      Θέλω να το πάρω δώρο στον μπαμπά μου, ο οποίος το χρησιμοποιεί πραγματικά μόνο για κλήσεις, facebook, youtube, viber, gmail και καμιά φωτογραφία.
      Οπότε τα κριτήρια μου είναι η οθόνη, το ηχείο, η κάμερα και η μπαταρία και έρχεται σε δεύτερη μοίρα ο επεξεργαστής.
      Με μια καλή έρευνα βρήλα πως σε οθόνη και ηχείο κερδίζει το Mojito, σε επεξεργαστή το Poco, ενώ μπαταρία έχουν ίδια σχεδόν.
      Τώρα σε κάμερα που έψαξα και στο kimovil, το συμπέρασμα που έβγαλα είναι πως το poco έχει οριακά καλύτερη κάμερα, αλλά δεν πιστεύω να υπάρχουν και τεράστιες διαφορές στην πραγματικότητα, για αυτό και τείνω πιο πολύ στο Redmi Note 10.
      Τα πιο έμπειρα μέλη της κοινότητας τι θα μου πρότειναν, γιατί φοβάμαι μήπως μου διέφυγε κάτι στην έρευνα μου.
      η κυρια διαφορα ειναι η οθονη που στο ενα ειναι amoled και στο αλλο lcd.. βεβαια στο poco ειναι 120hz που εχει οντως πολυ "ωραια" διαφορα
      αααντε στο poco x3 nfc να ειναι λιγο καλυτερη η καμερα που και αυτο δεν ξερω αν θα καταλαβει καποια διαφορα ο πατερας σου..(εαν ειναι χρηστης κυριως τηλεφωνα κλπ οπως ειπες)
      Προσωπικά θα επερνα το νοτε 10 μονο εαν το εβρισκα πολυ πιο φθηνο απο το poco x3 nfc..
      Εγω θα διαλεγα poco x3 διοτι εχει gorila glass 5 αντι 3 του νοτε 10, εχει 120hz εξίσου καλη οθονη, εχει δυνατοτερο επεξεργαστη, ισως καλυτερη καμερα, εχει NFC και ισως ενα τσικ καλυτερη διαρκεια μπαταριας..
      δεν ειναι τρελες διαφορες αλλα ναχουμε να λεμε :P
    • καλησπέρα παίδες,μια ερώτηση, όποιο οδηγό και να βρήκα δεν μπόρεσα να απενεργοποιήσω την φραγή των 10 δευτερολέπτων στο always on display.(δεν μπορώ να βρω και να απενεργοποιήσω την βελτιστοποίηση MIUI στην αναζήτηση μου την βγάζει ότι υπάρχει αλλά στο μενού δεν υπάρχει πουθενά) έχει βρει κάποιος λύση?
    • Γενική συζήτηση για το Redmi Note 10 Mojito

      Καλησπέρα. Ψάχνω να βρω στον καιρό πως γίνεται μέσω gps να βρίσκει αυτόματα την τοποθεσία και δεν βρίσκω κάτι. Μου έχει μόνο να κάνω αναζήτηση ή κάποιες πόλεις από μόνη της η εφαρμογή. Να ψάχνει μέσω gps και να βρίσκει την τοποθεσία δεν γίνεται;

      Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση