Διαφήμιση

Εγκατάσταση XTRV στο apollo

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Εγκατάσταση XTRV στο apollo

      Εγκατάσταση Ελληνικής ρομ στο apollo apollopro
      Αρχικά θα πρέπει να έχουμε στον υπολογιστή μας τον " φάκελο " adb με τα αρχεία του μέσα,,
      adb.zip

      Κατεβάζουμε από εδώ το τελευταίο twrp-recovery
      Προς το παρών το τελευταίο ειναι αυτό..
      τwrp_apollo_MI10T-PRO_3.5.1.A10-21-03-2021
      Το κάνουμε μετονομασία σε twrp.
      Αν βλέπουμε κατάληξη img δεν την πειράζουμε , αν δεν την βλέπουμε δεν την προσθέτουμε.
      Βάζουμε το αρχείο twrp που μετονομάσαμε μέσα στο φάκελο adb.
      Ανοίγουμε το τερματικό μέσα στο φάκελο adb.
      και δίνουμε τις παρακάτω εντολές..
      fastboot flash recovery twrp.img
      fastboot boot twrp.img
      ή
      fastboot reboot
      (πριν πατήσουμε εντερ κρατάμε πατημένο το vol + του κινητού μας μέχρι να μπει σε twrp)

      Όταν μπούμε στο twrp το πρώτο πράγμα που κάνουμε είναι να μπούμε σε wipe
      να πατήσουμε το format data, θα μας ζητήσει να πληκτρολογήσουμε το "yes"
      θα το κάνουμε και θα πατήσουμε το enter( κατω δεξια)
      Αμέσως μετά θα γυρίσουμε στην αρχική σελίδα του twrp
      θα πατήσουμε reboot και reboot recovery.
      Το κινητό θα επανεκκινήσει σε twrp .
      Θα το συνδέσουμε στον υπολογιστή και θα αντιγράψουμε την ρομ μέσα στον εσωτερικό χώρο της συσκευής μας.
      Σε περίπτωση που βλέπουμε το κινητό στον υπολογιστή αλλά δεν μπορούμε να αντιγράψουμε την ρομ θα ανοίξουμε το terminal και θα δώσουμε την παρακάτω εντολή
      adb shell mkdir /data/media
      μετά που θα δούμε ότι ολοκληρώθηκε θα κάνουμε reboot recovery.,

      θα μπούμε install , θα βρούμε την ρομ και θα την κάνουμε εγκατάσταση.
      Όταν με το καλό τελειώσει θα πατήσουμε reboot to system.
      Αν το κινητό μας γυρίσει σε twrp σημαίνει ότι έχουμε κάποιο πρόβλημα με την κρυπτογράφηση της συσκευής μας.
      Ετσι θα μπούμε ξανα σε wipe και θα κάνουμε format data.
      Αν και πάλι μετά το reboot to system μας γυρίσει σε twrp μας μένει η τελευταία λύση.
      Κατεβάζουμε ένα στοκ recovery από την τελευταία ρομ που κυκλοφορεί.
      stock-recovery-global-12.0.8
      Μπαίνουμε σε fastboot και το κάνουμε εγκατάσταση με τις ίδιες εντολές που εγκαταστήσαμε το twrp
      fastboot flash recovery onomastock.img
      fastboot reboot
      με πατημενο-κρατημενο το volume +
      Θα μπουμε στο stock recovery, θα κάνουμε wipe all data και reboot to system.
      Αυτή τη φορά αν έχει πάει καλά η εγκατάσταση της ρομ το κινητό μας θα ανοίξει.
      Θα κάνουμε τις βασικές ρυθμίσεις και θα γυρίσουμε να εγκαταστήσουμε το twrp ξανα με τον ίδιο τρόπο...
      Όταν μπούμε σε αυτό , είμαστε έτοιμη να γυρίσουμε στο σύστημα χωρίς να κάνουμε κάποια άλλη ρύθμιση ή εγκατάσταση..


    • Εγκατάσταση XTRV στο apollo

      Να μαντέψω όλα αυτά χρειάζονται κλασικά ξεκλείδωμα στον bootloader πρώτα έτσι; Το οποίο δε το έχω καταφέρει 3 4 φορές που προσπάθησα...

      Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ναι είναι απαραίτητο.
      Που κολλάς ομως;;


    • Διαφήμιση
    • δεν βλέπω κατι. Δεν μπορείς να κάνεις προσθήκη το λογαριασμο σοου?


    • δεν σου βγάζει κάποιο σφάλμα;


    • Διαφήμιση
    • Εγκατάσταση XTRV στο apollo

      Τελικά έβαλα και έβγαλα τον λογαριασμό μου προχώρησε η διαδικασία... , χρόνος αναμονής 168 ώρες. Μια εβδομαδα δλδ

      Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Κατάφερα και το πέρασα μετά από 3 προσπάθειες αφού έκανα και recovery ώστε να επανέλθει μιας κι έμπαινε συνέχεια σε twrp. Ευχαριστώ τον giorgio που είπε πως το έβαζε από πριν το αρχείο στο κινητό και δούλεψε. Σφαίρα πάει τώρα και χωρίς κανένα πρόβλημα.
    • Διαφήμιση
    • Χθες ξεκλείδωσε και η δική μου συσκευή και άμεσα προχώρησα στην εγκατάσταση της stable XTRV στο Mi 10T Pro μου ακολουθώντας τις οδηγίες του geoanto555, τον οποίο ευχαριστώ για τον λεπτομερή οδηγό του. Ομοίως με τον kozi1980 χρειάστηκε να βάλω stock recovery για να επανεκκινήσει το κινητό σε system. Κατά τα άλλα δεν αντιμετώπισα κάποια δυσκολία. Η απορία μου είναι αν το magisk έπρεπε να έχει ήδη εγκατασταθεί με τη rom (δεν εγκαταστάθηκε στο δικό μου) ή πρέπει να εγκατασταθεί χειροκίνητα από εμένα. Στη δεύτερη περίπτωση μπορώ να περάσω την τελευταία έκδοση (22.0) ή πρέπει να περάσω κάποια άλλη συγκεκριμένη έκδοση;