Διαφήμιση

MI 10 Σπασμένη Οθόνη

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • MI 10 Σπασμένη Οθόνη

      Γειά σας παιδιά !!
      Αν γνωρίζει κάποιος η βοήθεια του είναι πολύτιμη !!
      Ενα πρόβλημα με σπασμένη οθόνη mi10 gray που τελικά δεν θέλει να φτιάξει !!

      Στην αρχή νόμιζα οτι θα είναι κάτι απλό !! δηλαδή με την αντικατάσταση της οθόνης μιας και είναι απο τα σχετικά καινούργια τηλέφωνα !! θα βρεθεί άκρη εύκολα !!

      Μετά από 2 επισκευαστικά μαγαζιά δυστυχώς τίποτα !!
      Παρότι με ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΑΝ οτι έχουν την οθόνη για την αντικατάσταση ,οπότε είναι κάτι απλό που βέβαια κοστίζει 270-280 ευρώ !! το οποίο χρηματικό δεν είναι πρόβλημα και το προχώρησα για την επισκευή !!

      Αλλά μετά την αλλαγή της οθόνης δεν μπουτάρει !!
      Τους βγάζει ενα μήνυμα και σταματάει εκεί !! Απο οτι μου έχουν πει !!
      Εχω ζητήσει να μου το στείλουν το μήνυμα να το δω και εγώ !!

      Και οι 2 μου είπαν οτι υπάρχει κάποια ασυμβατότητα με την οθόνη !! είναι με διαφορετικές προδιαγραφές το τηλέφωνο !!
      Ο τελευταίος μάλιστα μου είπε οτι είναι με προδιαγραφές Αραβικά Εμιράτα !!!
      ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΤΎΠΩΣΗ !!

      Εδω θα ήθελα να σημειώσω οτι στο 2 μαγαζί το είχα αναφέρει 2 -3 φορές το θέμα ασυμβατότητας , μου που είχε πει ο πρώτος και χαρακτηριστικά μου είπε να μην μπερδεύομαι και οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα !! και άμα τους το πάω θΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΟΥΝ !!

      Το τηλέφωνο έχει αγοραστεί καινούργιο απο μαγαζί στην Ελλάδα !!
      Το οποίο μαγαζί με διαβεβαίωσε οτι τα τηλεφωνα που φέρνει είναι με ευρωπαικές προδιαγραφές !!
      Δεν είχε απολύτως κανένα πρόβλημα !! Ημουν πάρα πολύ ευχαριστημένος !! προερχόμενος απο το mi 9t pro!!

      Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρω τα αρχεία που υπάρχουν μέσα στο τηλέφωνο ( φωτό και notes )

      Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει η αν γνωρίζει κάτι , η βοήθεια του θα είναι πολύτιμη !!!

      Σας ευχαριστώ πολύ

      Νίκος

      αν δεν είναι στο σωστό topic παρακαλώ να το μεταφέρει ο admin στο σωστό
    • Θετική Απάντηση
      Έχει τύχη στο παρελθόν συσκευές να έχουν διαφορετικό τύπο οθόνης, δεν αποκλείεται να συμβαίνει το ίδιο και στο mi 10.

      Το κακό είναι πως αυτό θα έπρεπε να το δει και να στο πει το όποιο κατάστημα από την αρχή...

      Νομίζω πως περισσότερα μπορεί να σου πει ο @geoanto555 που γνωρίζει από τεχνικά :)

      Αυτό το μήνυμα σημειώθηκε ως θετικό από τον/ην nikos112 ()
      Αιτία: Ευχαριστώ πολύ !!

    • Θετική Απάντηση
      Δεν μου έχει τύχει να σου πω για την συγκεκριμεννη συσκευή.
      Ας μας πουν το λάθος που βγάζει αρχικά , εκεί είναι το κλειδί της υπόθεσης.


      Αυτό το μήνυμα σημειώθηκε ως θετικό από τον/ην nikos112 ()
      Αιτία: Ευχαριστώ πολύ !!

    • Διαφήμιση
    • Ο/H geoanto555 έγραψε:

      Δεν μου έχει τύχει να σου πω για την συγκεκριμεννη συσκευή.
      Ας μας πουν το λάθος που βγάζει αρχικά , εκεί είναι το κλειδί της υπόθεσης.
      Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση !!
      Οπως είχα αναφέρει παραπάνω στο 2ο κατάστημα το διευκρίνισα 2-3 φορές και ο τεχνικός μου είπε να μην μπερδεύομαι και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα !!
      Επειδή ούτε και μένα μου έχει τύχη και δεν το είχα ξανακούσει, αυτό που σκέφτηκα είναι μήπως οτι η οθόνη της αντικατάστασης δεν είναι η γνήσια Xiaomi άρα και μη συμβατή με το τηλέφωνο !
      Ελπίζω απο Δευτέρα να μου πουν το Λάθος που βγάζει και θα ενημερώσω !!
    • Ο/H nikos112 έγραψε:

      η οθόνη της αντικατάστασης δεν είναι η γνήσια Xiaomi
      μάλλον αυτό ισχύει...


    • Είναι σίγουρο πως εκτός από την σπασμένη οθόνη δεν έχει γίνει και κάποια ζημιά στο τηλέφωνο;
      Γενικά στα κινητά ανεξαρτήτου μάρκας τα ανταλλακτικά που κυκλοφορούν στο εμπόριο δεν είναι γνήσια. Τα γνήσια είναι στις αντιπροσωπείες και απ' ότι γνωρίζω δεν διατίθενται λιανικής για να τα προμηθεύονται τα μαγαζιά που επισκευάζουν κινητά.
      Συνήθως έρχονται από προμηθευτές στην Κίνα.
      Θεωρώ παρόλα αυτά πως δεν είναι εκεί το πρόβλημα.
      Θα λειτουργούσε και με μια συμβατή οθόνη εφόσον δεν έχει και κάποια άλλη βλάβη.
      Αν η οθόνη δεν λειτουργούσε δεν θα μπορούσε να εμφανίσει και μήνυμα όπως λες ότι εμφανίζει.
    • Ο/H polo έγραψε:

      Τα γνήσια είναι στις αντιπροσωπείες και απ' ότι γνωρίζω δεν διατίθενται λιανικής
      Αν υπήρχε αντιπροσωπεία (η infoquest είναι επίσημος διανομέας) ίσως υπήρχαν και γνήσια ανταλλακτικά...
    • Διαφήμιση
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Ο/H polo έγραψε:

      Τα γνήσια είναι στις αντιπροσωπείες και απ' ότι γνωρίζω δεν διατίθενται λιανικής
      Αν υπήρχε αντιπροσωπεία (η infoquest είναι επίσημος διανομέας) ίσως υπήρχαν και γνήσια ανταλλακτικά...
      Που και φυσικά δεν θα έδινε σε μαγαζιά που επισκευάζουν κινητά
    • Όπως και στα iPhone το mi 10 έχει θέμα με την οθόνη και δεν δέχεται μη γνήσια οθόνη (τραγικό κατ εμέ ) τώρα δεν μας λες τι μήνυμα σου βγάζει. Μήπως είναι θέμα software και φλασαρεις ξανά την rom?