Διαφήμιση

Δεν ξεκλειδώνει η οθόνη

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Δεν ξεκλειδώνει η οθόνη

      Είμαι καινούριος στο site, καλώς σας βρήκα!
      Αν πρέπει να ποστάρω στην ενότητα MIUI ROM BUGs ή αλλού αντί για εδώ, παρακαλώ ενημερώστε με.


      Εν συντομία

      Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Δεν είχα κλείδωμα οθόνης. Έβαλα ένα 4ψήφιο PIN, ας πούμε 1234, ως κλείδωμα οθόνης, και τώρα η οθόνη δεν ξεκλειδώνει με το 1234. Είναι σίγουρο ότι είναι το σωστό PIN, γιατί αν εισάγω 5 φορές οποιοδήποτε άλλο 4ψήφιο, η οθόνη κλειδώνει εντελώς για 30 δευτερόλεπτα, ενώ με το 1234 δεν συμβαίνει αυτό. Συνέβησαν κι άλλα περίεργα...


      Αναλυτικά

      Έχω ένα Redmi Note 6 Pro στο οποίο τον τελευταίο καιρό δεν είχα κλείδωμα οθόνης. (Στο παρελθόν είχα 4ψήφιο PIN, κάποιες φορές σε συνδυασμό με δακτυλικό αποτύπωμα, χωρίς πρόβλημα.) Κάποια στιγμή πήγα μέσω του κινητού να επεξεργαστώ κάποιους κωδικούς αποθηκευμένους στο google account μου. Βγήκε ένα μήνυμα που έλεγε ότι για να το κάνω αυτό πρέπει πρώτα να βάλω κλείδωμα οθόνης. Συμφώνησα, και παρουσιάστηκαν οι επιλογές για κλείδωμα οθόνης. Επέλεξα ένα 4ψήφιο PIN, ας πούμε 1234, και το έβαλα και δεύτερη φορά όταν ζητήθηκε για επιβεβαίωση. Στη συνέχεια εμφανίστηκε ξανά η οθόνη για την επεξεργασία των κωδικών στο google account.

      Γεγόνος #1: Όταν προσπάθησα να επεξεργαστώ κάποιον κωδικό, μου εμφανίστηκε το ίδιο μήνυμα με πριν, που έλεγε ότι πρέπει να βάλω πρώτα κλείδωμα οθόνης αν θέλω να συνεχίσω!

      Συμφώνησα, και επέλεξα ξανά να βάλω PIN ως κλείδωμα οθόνης.

      Γεγόνος #2: Αυτή τη φορά μου εμφανίστηκε μήνυμα του στυλ "Για να ορίσετε νέο PIN, πρέπει πρώτα να εισάγετε το παλιό σας PIN", παρότι αμέσως πριν έμοιαζε να μην υπάρχει κλείδωμα οθόνης (βλ. Γεγονός #1)!

      Γεγονός #3: Το 1234 δεν έγινε αποδεκτό.

      Σ' αυτό το σημείο τα παράτησα, σκεπτόμενος ότι μπορώ να επεξεργαστώ τον κωδικό από τον υπολογιστή. Και έκανα το λάθος να κλείσω την οθόνη. Τώρα η οθόνη είναι κλειδωμένη, και ζητάει 4ψήφιο PIN. Αν εισάγω οποιοδήποτε 4ψήφιο εκτός του 1234 τότε, μετά από 5 προσπάθειες, τρώω ποινή 30 δευτερολέπτων κατά τη διάρκεια των οποίων δεν μπορώ να εισάγω τίποτα. Αλλά...

      Γεγονός #4: Μπορώ να εισάγω το 1234 όσες φορές θέλω, χωρίς να τρώω ποτέ ποινή! Αλλά η οθόνη παραμένει κλειδωμένη.


      Οι ερωτήσεις μου
      • Υπάρχει τρόπος να ξεκλειδώσω το τηλέφωνο χωρίς να χάσω τα δεδομένα μου;
      • Αν όχι, υπάρχει τρόπος να αντιγράψω τα δεδομένα από το τηλέφωνο πριν κάνω επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις;
      • Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να συνέβη, η οποία να είναι συμβατή με τα παραπάνω Γεγονότα;
      • Είναι καλή ιδέα να κάνω διαγραφή του cache partition;



      Τι έχω προσπαθήσει
      • Να επανεκκινήσω τη συσκευή.
      • Όταν τρώω την ποινή των 30'', εμφανίζεται ένα κουμπί "Forgot your password?". Αλλά μέσω αυτού μπορώ να βάλω νέο κλείδωμα μόνο διαγράφοντας όλα τα δεδομένα που έχω στη συσκευή.
      • Πήγα στο www.google.com/android/find στο οποίο υπήρχαν οι επιλογές play sound, secure device, erase device. Επέλεξα τη 2η ελπίζοντας ότι θα με άφηνε να βάλω νέο κλείδωμα οθόνης, αλλά δεν έδινε τέτοια επιλογή.
      • Από την ιστοσελίδα του Google Play εγκατέστησα την εφαρμογή Clear Mobile Password PIN Help αλλά δεν βοήθησε.
      • Συνέδεσα το κινητό με τον υπολογιστή μέσω USB. Δυστυχώς μπαίνει σε λειτουργία "Μόνο φόρτιση". Δοκίμασα να τρέξω adb devices -l μπας και είχα αφήσει ενεργό το developer mode, αλλά μπα...
      • Να μπω σε safe mode. Και εκεί το 1234 δεν ξεκλειδώνει την οθόνη.



      Σχετικά με τη συσκευή

      Δεν την έχω κάνει root ούτε έχω ξεκλειδώσει bootloader. Τη χρησιμοποιούσα με το official ROM, κάνοντας τα updates που ήταν διαθέσιμα κατά καιρούς. Δεν είμαι σίγουρος ποια έκδοση MIUI έχει αυτή τη στιγμή, αλλά εκκρεμεί να γίει το update σε V12.0.1.0.PEKMIXM (δεν το είχα κάνει γιατί δεν είχα αρκετό χώρο), οπότε έχω όποια έκδοση ήταν officially διαθέσιμη προηγουμένως. Υποθέτω ότι θα ήταν κάποια έκδοση του MIUI 11.

      Αρχικά σκέφτηκα ότι ίσως έφταιγε η έλλειψη χώρου για το όλο θέμα, αλλά στη συνέχεια μπόρεσα να εγκαταστήσω νέα εφαρμογή, τα emails και τα μηνύματα συνέχισαν να έρχονται στη συσκευή (βλέπω τις ειδοποιήσεις), και δεν είχα πρόβλημα να τραβήξω φωτογραφίες. Οπότε ο χώρος δεν είναι εντελώς εξαντλημένος.
    • Με bug μοιάζει, στο θέμα δεδομένων 100% δεν μπορεί να σου κανένας ότι δεν θα τα χάσεις, αλλά ο πιο ασφαλής τρόπος είναι να δοκιμάσεις να περάσεις ξανά ρομ με το miflash pro από recovery mode > mi assistance

      ---> Πως θα κάνουμε εγκατάσταση με το MIFLASHPRO TOOL recovery & fastboot rom