Διαφήμιση

Aκριβεια GPS

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Aκριβεια GPS

      Καλησπέρα,
      είμαι κάτοχος του redmi note 8 pro από τον Ιούνιο. Μετά τις διαδοχικές αναβαθμίσεις έχω πλέον την έκδοση ΜIUI Global 12.0.3. Υπάρχει πρόβλημα με την ακρίβεια θέσης το οποίο απ' ότι κατάλαβα οφείλονταν στην αναβάθμιση. Δεδομένου ότι το gps το χρησιμοποιώ για την καταγραφή των διαδρομών μου, είναι πολύ σημαντική η αξιόπιστη λειτουργία του. Γνωρίζετε αν υπάρχει τρόπος επίλυσης του προβλήματος;
    • Αυτο που ειπε ο Αποστολος απο πανω συν

      wifi -bluetooth λειτουργουν κανονικα ?

      Δεδομενα ποιας εταιριας εχεις?

      Βγαλε τα restrictions της μπαταριας απο το gps app.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H amavroudis έγραψε:

      Πώς διαπιστωσες ότι έχει θέμα με την ακρίβεια;
      Πόση ακρίβεια είχε πριν; Και πόση τώρα με το πρόβλημα;
      Αρχικά νόμιζα ότι φταίει η εφαρμογή που χρησιμοποιώ (wikiloc). Aκομα και στο Google maps η κουκιδα μετακινείται ενώ είμαι στο ίδιο σημείο και με gps tester είδα απόκλιση έως και πάνω από 50 μέτρα. Το 8 που έχει ο γιος μου κι έχει android 9 δεν έχει τέτοιο θέμα. Θα έλεγα ότι είναι πρόβλημα hardware, αλλά διάβασα ότι από τον Ιούνιο και την αναβάθμιση σε 11.0.4 ξεκίνησαν τα προβλήματα
    • Ο/H sakis*68 έγραψε:

      Αυτο που ειπε ο Αποστολος απο πανω συν

      wifi -bluetooth λειτουργουν κανονικα ?

      Δεδομενα ποιας εταιριας εχεις?

      Βγαλε τα restrictions της μπαταριας απο το gps app.
      το WiFi λειτουργεί κανονικά αν εξαιρέσεις κάποιες φορές που γυρνάς από δεδομένα σε WiFi και πρέπει να ενεργοποιήσεις εσύ την σύνδεση. Κι αυτό είναι γνωστό πρόβλημα. Ο περιορισμός της μπαταρίας για τις συγκεκριμένες εφαρμογές είναι απενεργοποιημένος. Με το mi max που είχα μέχρι πρόσφατα δεν είχα θεματα. Δεδομένα έχω της cosmote χωρίς να χρειάζεται βέβαια να είναι ενεργοποιημένα για να λειτουργήσει το app
    • Απο ποια εταιρια παιρνεις δεδομενα ? Αμα ειναι η vodafone μαλλον αυτο φταιει ..Εγω εχω και καρτα cosmote και για δεδομενα εχω μονο OTE .Βλστημησα με την Vodafone . Kαι να ενημερωσω οτι γυρναω ολη την αθηνα Νοτια Βορια ανατολικα και δυτικα με gps !!
      Δες ποσο ειναι το gps accuracy Αν λεει για παραδειγμα συνεχως 60 και δεν αλλαζει ποτε εχει προβλημα η κεραια σου .
      κατεβασε αυτο και δες ποσους δορυφορους πιανεις ποση ωρα θελει και τι accuracy εχεις.

      Διαβασε εδω

      User Guide - MobiWIA

      Και κατεβασε εδω

      details?id=com.eclipsim.gpsstatus2&hl=en&gl=US
    • Ο/H sakis*68 έγραψε:

      Απο ποια εταιρια παιρνεις δεδομενα ? Αμα ειναι η vodafone μαλλον αυτο φταιει ..Εγω εχω και καρτα cosmote και για δεδομενα εχω μονο OTE .Βλστημησα με την Vodafone . Kαι να ενημερωσω οτι γυρναω ολη την αθηνα Νοτια Βορια ανατολικα και δυτικα με gps !!
      Δες ποσο ειναι το gps accuracy Αν λεει για παραδειγμα συνεχως 60 και δεν αλλαζει ποτε εχει προβλημα η κεραια σου .
      κατεβασε αυτο και δες ποσους δορυφορους πιανεις ποση ωρα θελει και τι accuracy εχεις.

      Διαβασε εδω

      User Guide - MobiWIA

      Και κατεβασε εδω

      details?id=com.eclipsim.gpsstatus2&hl=en&gl=US
      Η ακρίβεια είναι από 2 έως 3 μέτρα και πιάνει ως 22 με 23 δορυφόρους σχεδόν άμεσα. Παράλληλα στο Google maps η κουκίδα ένδειξης θέσης μετακινείται και αυξομειώνεται η απόσταση από την πραγματική θέση. Απενεργοποίησα όλα τα δίκτυα και έβαλα λειτουργία πτήσης αλλά η συμπεριφορά παραμένει ίδια. Αυτό συμβαίνει και με το καταγραφικό μου και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Δεν γίνεται πάντα, κάποιες φορές καταγράφει και ευθείες λες και δεν πιάνει δορυφόρους. Κάνω επανεκκίνηση όταν αντιλαμβάνομαι προβλήματα και στρωνει
    • Διαφήμιση
    • Καλησπερα παιδια,

      Εχω ενα mi9, μετα από δυόμιση χρονια η μπαταρία δε κρατούσε και μπήκα στη διαδικασία να την αλλαξω μονος μου (κακώς γιατι το θεμα ηταν software, το οποιο δε λύθηκε και θα κανω αλλη κοινοποίηση γι αυτο). Αλλαξα τη μπαταρία οσο πιο προσεκτικά μπορούσα και μετα άρχισα να εχω θεμα με το gps και το Bluetooth. Το τρίγωνο στους χαρτες δεν ακολουθεί και το Bluetooth κανει κάποιες διακοπές οταν ακουω μουσικη απ τα ακουστικά. Μήπως εχει καποιος ιδεα που βρισκεται η κεραία απ το gps? Αξιζει να το φτιάξω? Περα απο αυτα το κινητό λειτουργει πολύ καλα.

      Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    • Aκριβεια GPS

      Θα με ενδιέφερε πολύ πως έλυσες το θέμα με τη διάρκεια της μπαταρίας, γιατί και εγώ παρόλο που άλλαξα μπαταρία συνεχίζει να έχει την ίδια συμπεριφορά.

      Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk