Διαφήμιση

πρόβλημα με αλλαγή κάρτας sim

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • πρόβλημα με αλλαγή κάρτας sim

      κατ' αρχήν καλή χρονιά σε όλους

      παιδιά βοηθήστε γιατί θα το σπάσω X(
      πρώτη φορά τέτοιο κόλλημα τόσα χρόνια με xiaomi
      πριν κάποιες μέρες άλλαξα sim (ίδιο νούμερο) μήπως και δουλέψει το wifi calling (όχι φυσικά :( )
      κατάλαβε την αλλαγή της sim και μου ζητούσε να βάλω στον λογαριασμό το νέο νούμερο,
      όταν όμως το έβαζα (το ίδιο φυσικά) μου έλεγε ότι είναι συσχετισμένο με άλλο account!
      δεν έδωσα πολύ σημασία, αλλά σήμερα που είπα να αναβαθμίσω στην νέα XTRV μετά από ένα reboot απ το TWRP μου έβγαλε ότι είναι κλειδωμένο και με οδήγησε στο αρχικό setup έχοντας κάνει ουσιαστικά hard reset! X(
      ξεκίνησα απ την αρχή αλλά διαπίστωσα ότι το "κλείδωμα" παραμένει...
      οπότε είπα να κάνω ένα format data μήπως και ξεμπερδέψω. έγινε κι αυτό αλλά τίποτα...μετά από λίγο "ξανακλείδωσε"

      όταν μιλάω για κλείδωμα: το μοτίβο δουλεύει κανονικά για να με βάλει στον launcher, το τηλέφωνο κι οι εφαρμογές λειτουργούν, ΑΛΛΑ δεν μπορώ να προχωρήσω στις ρυθμίσεις ασφάλειας, στα αντίγραφα, στο δακτυλικό κτλ
      δεν βλέπω πως μπορώ να διαγράψω την sim και να την ξαναβάλω
      ούτε απ το account.xiaomi.com βλέπω να μπορώ να κάνω τίποτα, όπου η καρτέλα manage devices δεν εμφανίζει τίποτα!
      στο τηλέφωνο ,στο λογαριασμό mi/συσκευές/redmi.../κάρτα sim λέει η κάρτα sim δεν έχει εγκατασταθεί ή είναι ανενεργή
      ξαναλέω πως κλήσεις κάνω φυσικά κανονικά αλλά και στον mi account κάνω τα πάντα ΕΚΤΟΣ απ το να ενεργοποιήσω κανονικά την sim...
      η ανάκτηση σε τηλέφωνο ή email λειτουργεί κανονικά αλλά ενώ για το παλιό μου redmi μου έδινε το "διαγραφή" για αυτό δεν...
      στις ειδοποιήσεις: couldn't activate εύρεση συσκευής


      πραγματικά έχω μπλοκάρει κι ασχολούμαι όλη μέρα,
      αν κανείς έχει κάποια ιδέα :)
    • @amavroudis εννοείται, αλλά όπως είπα δεν βλέπω τέτοια δυνατότητα!
      στο manage devices δεν εμφανίζει τίποτα!
      κι απ το τηλέφωνο δεν μπορώ να κάνω κάτι για την sim
    • Διαφήμιση
    • πριν μερικες μερες ξαναεστησα απο την αρχη το rn7 (fastboot κτλ).. Οταν μπηκε με εβγαλε το μυνημα που λες, αλλαγη αριθμου. δεν αλλαξα καρτα, αριθμο κτλ εννοειται.. προχωρησα την διαδικασια, με εβγαλε φυσικα οτι το νουμερα χρησιμοποιειται, το ακυρωσα, το αγνοησα και ολα δουλευουν κανονικα χαχαχα
      Δημοκρατία είναι 4 λύκοι και 1 πρόβατο να ψηφίζουν για φαγητό...
    • @baxalo κι εμένα δούλευαν όλα μια χαρά για 2 βδομάδες περίπου, αλλά σήμερα που είπα να αναβαθμίσω την XTRV, έβαλα το τελευταίο TWRP κι έπειτα από reboot μου πέταξε μνμ ότι κλειδώθηκε...κι ασχολούμαι όλη μέρα κι άκρη δεν έβγαλα
      εννοείται ότι γύρισα στο παλιό αλλά δεν άλλαξε κάτι

      @amavroudis τελικά απ το i.mi.com διέγραψα την συσκευή, αλλά όταν την εγκαθιστά ξανά, τα ίδια!!! :S
    • παλιοτερα ειχες προχωρησει την ενεργοποιηση καρτας sim που βγαζει απο την xiaomi? Που στελνει μυνημα κτλ..
      δε το εκανα ποτε αυτο εγω.
      δε σου λυνω το προβλημα με αυτα, αλλα τουλαχιστον μπας και καταλαβουμε γιατι σκαλωσε.
      Δημοκρατία είναι 4 λύκοι και 1 πρόβατο να ψηφίζουν για φαγητό...
    • την επαλήθευση εννοείς
      ναι και νούμερο τηλ και email
      το θέμα είναι ότι και τώρα γίνονται σωστά αυτά(οι επαληθεύσεις) αλλά δεν αλλάζει κάτι στο status:
      η κάρτα sim δεν έχει εγκατασταθεί ή είναι ανενεργή
    • Διαφήμιση
    • αυτο το μυνημα που ακριβως στο βγαζει για να το δω και στο δικο μου?
      Δημοκρατία είναι 4 λύκοι και 1 πρόβατο να ψηφίζουν για φαγητό...
    • Δοκιμάζεις αργότερα, μάλλον θέμα με τους servers...
      Δε μπορεί να έχεις έλεγχο του λογαριασμού, να σβήνεις τη συσκευή και να μη το παίρνει..
    • @baxalo το η κάρτα sim δεν έχει εγκατασταθεί ή είναι ανενεργή μέσα στο mi λογαριασμό/συσκευές
      αλλά βγάζει συχνά ειδοποιήσεις στην μπάρα ότι couldn't activate εύρεση συσκευής
    • αυτο με την ευρεση συσκευης για να παιξει νομιζω θελει να ενεργοποιηθει το mi cloud και να στειλει το μυνημα ενεργοποιησης της sim παλι.
      Δημοκρατία είναι 4 λύκοι και 1 πρόβατο να ψηφίζουν για φαγητό...
    • Διαφήμιση
    • @amavroudis ναι 3 φορές την έσβησα , μετά συνδέομαι κανονικά, αλλά πάλι έτσι
      πραγματικά έχω θολώσει
      ούτε τα αντίγραφα μπορώ να περάσω
      ούτε δακτυλικό έχω, ούτε στους κωδικούς...
      αλλά με το motivo μπαίνω στον launcher (ενώ αλλού το βγάζει λάθος)
      τηλ και apps δουλεύουν αλλά δεν έχω πρόσβαση στα "ασφαλείας"