Διαφήμιση

Redmi note 9 pro (διαφορά προβλήματα)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • οσο σοβαρα παιρνουν τα υπολοιπα προβληματα μας...
    • Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους,

      Είμαι κάτοχος του Redmi note 9 pro από τα τέλη του περασμένου Νοεμβρίου. Στον πρώτο μήνα χρήσης του κινητού όλα ήταν μια χαρά, μέχρι που ξαφνικά η μπαταρία (η οποία μέχρι τότε κρατούσε ως και 2,5 μέρες) άρχισε να αδειάζει μέσα με μια μέρα. Στο κινητό έχω μόλις 19 εφαρμογές από τις οποίες οι περισσότερες είναι ειδησεογραφικά και μόλις μια είναι social media (instagram). Έκανα επανεγκατάσταση εργοστασιακών ρυθμίσεων και εγκατέστησα ξανά τις εφαρμογές όμως το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Με τα πολλά έστειλα το κινητό στην infoquest για έλεγχο και η απάντησα που πήρα ήταν πως η μπαταρία είναι μια χαρά (το έτρεξαν για μια μέρα με μόνο τις εργοστασιακές εφαρμογές και έχασε μόνο 2% στο standby).

      Χθες που πήρα το κινητό και ξαναέβαλα τις εφαρμογές είχα τα ίδια αποτελέσματα. Μέτα από 3 ώρες standby, από το 100% είναι στο 88%, ενώ όλες οι εφαρμογές βρίσκονται στο sleep και τα δεδομένα είναι κλειστά. Στις φωτογραφίες φαίνεται όλη η εικόνα...

      Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι αντίστοιχο; Έχετε κάποια πρόταση;

      Ευχαριστώ πολύ!
      Images
      • 1610993417497.jpg

        755,7 kB, 1.080×2.400, viewed 51 times
      • 1610993417493.jpg

        223,08 kB, 1.080×2.400, viewed 43 times
      • 1610993417488.jpg

        185,72 kB, 1.080×2.400, viewed 46 times
      • 1610993417490.jpg

        192,8 kB, 1.080×2.400, viewed 42 times
    • Πήγαινε στις ρυθμίσεις > συγχρονισμός > πάτα να γίνει συγχρονισμός...reboot...δες πως θα πάει...
    • Διαφήμιση
    • @NasDriver Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

      Τα νεότερα είναι τα εξής...

      Το βράδυ σε σε ultra battery saver έχασε 12%, ενώ μετά την απάντηση σου, το συγχρονισμό και το reboot σε μια ώρα σε standby έχασε 4%.

      Το περίεργο είναι πως στα στατιστικά μπαταρίας δείχνει πως από την τελευταία φόρτιση ως τώρα δείχνει να έχει καταναλώσει 9% μπαταρία, ενώ το εικονίδιο μπαταρίας έχει πάει από το 100% στο 66%...
      Images
      • 1611040952699.jpg

        255,91 kB, 1.080×2.400, viewed 45 times
      • 1611040952688.jpg

        215,94 kB, 1.080×2.400, viewed 52 times
    • Θα σου πρότεινα να το επαναφέρεις σε εργοστασιακές ρυθμίσεις (αφού πάρεις πρωτίστως back up), και να το αφήσεις χωρίς να βάλεις τίποτα μέσα. Βολέψου με ένα άλλο κινητό για μερικές μέρες και δες πως θα συμπεριφερθεί. Έτσι θα ξέρεις τουλάχιστον αν είναι από συσκευή ή από κάτι άλλο
    • ειναι σιγουρο οτι καποια εφαρμογη τρεχει στο παρασκηνιο και χρησιμοποιει πχ το gps η κατι αλλο.εγω ειχα παρομοιο θεμα με εφαρμογη για υψομετρο και η μπαταρια οχι οτι αδειαζε αλλα επεφτε με αλον ρυθμο.
    • @stauros2653 Ευχαριστώ,

      Όλες οι εφαρμογές (14 στο σύνολο) είναι στο sleeping και δεν έχουν permission για τίποτα. Με 3 ώρες standby και 32 λεπτά active έχασε 13%... θα κάνω επαναφορά εργοστασιακών και θα το τσεκάρω.
    • Διαφήμιση
    • Τις περισσότερες φορές αυτό γίνεται από κάποιον συγχρονισμό λογαριασμού που "τρέχει" στο παρασκήνιο...αν δεν διορθώθηκε...factory reset :/
    • Καλημέρα σε όλους,

      Η κατάσταση δυστυχώς παραμένει η ίδια. Ακολούθησα όλες τις προτάσεις αλλά δεν υπήρξε βελτίωση στο θέμα μπαταρίας.

      Συγκεκριμένα, με τον συγχρονισμό και το reboot δεν υπήρξε βελτίωση, αφού συνέχισε να χάνει μπαταρία με την ίδια ταχύτητα.

      Με τις εργοστασιακές και χωρίς άλλη εφαρμογή πάνω του έχανε 2% με 3% την ώρα στο standby.

      Με τις εργοστασιακές και τις εφαρμογές τις google πάνω του πήγε στο 4% την ώρα και όταν έβαλα ακόμα περισσότερες εφαρμογές (όχι παιχνίδια, όχι βίντεο) έφτασε στο 5% την ώρα.

      Όλες οι εφαρμογές είναι στο sleeping, χωρίς permission και με restrict background activity.

      Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως από την μια στην οθόνη στατιστικών της μπαταρίας δείχνει 4% κατανάλωση σε 8 ώρες standby (πράγμα φυσιολογικό), ενώ το εικονίδιο της μπαταρίας είναι στο 84% (16% κατανάλωση στην ίδια διάρκεια).

      Μήπως ξέρει κανείς αν θα άξιζε να καλιμπράρω την μπαταρία; Έχει κάποιο νόημα ή είναι αστικός μύθος;

      Θα χαρώ να διαβάσω την γνώμη και τις προτάσεις κάποιου που έχει αντιμετωπίσει αντίστοιχο πρόβλημα ή έχει τις γνώσεις για κάποια πρόταση.
    • θα σου πρότεινα να περάσεις μια εφαρμογή μέτρησης κατανάλωσης σαν αυτή και να μετρήσεις τι κατανάλωση ρεύματος έχεις σε mA.
      Τουλάχιστον θα ξέρεις πως δεν έχεις υπερκατανάλωση.
      Ενδεικτικά στο δικό μου είναι μέσο όρο περίπου 0,4A.
    • η εφαρμογη στατιστικων μπαταριας ειναι για τα αναθεμα, να ξερεις. :)
      καποια αλλη βαλε να βγαλεις ακρη, οπως πχ προτεινε ο φιλος παραπανω..
      εχω διαβασει αρκετα ποστ παντως με official να ειναι 4-5% standby/hour.. ισως και παραπανω σε μερικους. αλλα πιο κατω μη περιμενεις να δεις..
      με την xtrv που ειμαι εχω 0-1% στo 8ωρο αναμονη, με ολα κλειστα, μονο τηλεφωνια. απο το βραδυ δλδ μεχρι το πρωι.
      βεβαια απο εφαρμογες fb, insta ktl δε χρησιμοποιω. καμια 30αρια διαφορες αλλες.
      Δημοκρατία είναι 4 λύκοι και 1 πρόβατο να ψηφίζουν για φαγητό...
    • Διαφήμιση
    • Εγω με το τηλεφωνο συνεχιζω να εχω το προβλημα με την διακοπή του ιντερνετ. Χανεται η συνδεση ενω ειμαι στο ιδιο σημειο πχ στο γραφειο και ειμαι με ισχυ σηματος 5/ή και 5/5 γραμμες 4G+. Πρεπει να ανοιγοκλεισω το flight mode για να επανλεθει και μετα απο λιγο ξανα τα ιδια. Αντιμετωπισζει κανεις αλλος κατι παρομοιο ?

      Δεν aλλαξε τιποτα παραμενε το ιδιο προβλημα και με την τελευταια αναβαθμιση της XTRv σε 12,0,2 stable.
      Μιλησα με vodafone μου ειπαν αλλαξε sim βαλε καινουρια. Το κανα. Τζιφος. Της αλλαξα θεση απο 1 σε 2. Τζιφος
      Δεν εχω βρει αν ειναι μια ενεργεια που τ προκαλει πχ μια εφαρμογη που ανοιγει κλεινει ή κατι αλλο.
      Δεν ειναι απλα ενοχλητικο πολλες φορες δημιουργειται πιο σοβαρο προβλημα. Ειναι αρκετες πλεον οι λειτουργιες που χρειζομαι αδιακοπο ιντερνετ.
      σημερα πχ μετα απο μια βιντεοκληση στο viber αποσυνδεθηκε. μεσα στην μερα οι αποσυνδεσεις ειναι πολλες.

      Τι μπορω να κανω για να εντοπίσω το προβλημα ?
      Απο τι μπορει να φταει?