Διαφήμιση

Χρήση Προσαρμοστκής Μπαταρίας (κρυφή ρύθμιση σε MIUI 11 & MIUI 12)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Χρήση Προσαρμοστκής Μπαταρίας (κρυφή ρύθμιση σε MIUI 11 & MIUI 12)

      Στα αγγλικά Adaptive Battery και ίσως είναι γνωστή και ως έξυπνη χρήση μπαταρίας. Πρόκειται για μια ρύθμιση του android που οι MIUI developers επέλεξαν να την θέσουν ενεργοποιημένη εξ ορισμού αλλά και να την κρύψουν άρα να μην μπορεί ο χρήστης να την απενεργοποιήσει (official MIUI 11 & MIUI 12, μάλλον στο MIUI 10 υπήρχε ορατή η ρύθμιση?).
      Η ιστοριούλα είναι η εξής (απ' ότι κατάλαβα δηλαδή): η ρύθμιση αυτή αφορά σε μια υπηρεσία που χρησιμοποιεί έναν λογάριθμο που "μαθαίνει" να μειώνει την χρήση μπαταρίας και την απόδοση συστήματος για εφαρμογές που δεν χρησιμοποιούνται συχνά ή δεν έχουν μεγάλες απατήσεις έτσι ώστε πχ στα παιχνίδια να τις ανεβάζει και στην ανάγνωση email να τις κατεβάζει. Μόνο που επειδή αυτό αργεί να γίνει (ειδικά σε απότομες εναλλαγές χρήσης) έχουμε σαν συνέπεια μεγάλη απόδοση και χρήση μπαταρίας σε μη απαιτητικές εφαρμογές και το αντίστροφο. Δηλαδή τελικά με την απενεργοποίηση της υπηρεσίας το τηλέφωνο ρολάρει καλύτερα και έχει καλύτερη χρήση μπαταρίας (και λέει επιλύονται και κάποια προβλήματα όπως η ανεπιθύμητη απενεργοποίηση του WiFi κτλ).
      Αν αυτό είναι αλήθεια θα το δοκιμάσετε μόνοι σας και θα μας πείτε.
      Αν κάτι παραπάνω ξέρουν οι MIUI developers ή για ποιο λόγο μια βελτιωτική υπηρεσία κρίνεται αρνητικά ε δεν ξέρω δοκιμάστε και κρίνετε μόνοι σας.
      Να πω ότι νομίζω διαπίστωσα μικρότερη χρήση RAM (?) σε ήρεμη κατάσταση τηλεφώνου και συνεχίζω την δοκιμή.
      Αν αυτά όλα σας είναι γνωστά προσπεράστε. Αν κάτι που λέω είναι λάθος ή ελλιπές διορθώστε και μοιραστείτε την γνώση σας.
      Πως κάνω την ρύθμιση τώρα.
      Κατεβάστε από το Google Play αυτό το app Activity Launcher (εκκινητής υπηρεσιών)
      και στο ψαχτήρι που έχει επάνω πληκτρολογείστε "μπαταρία", έπειτα κάντε αυτά που βλέπετε στα screenshots και απενεργοποιείστε την επιλογή. Μπορείτε ανά πάσα στιγμή με τον ίδιο τρόπο να την ενεργοποιείτε. Αν θέλετε βγάλτε και το app η ρύθμιση παραμένει (αν και φαίνεται χρήσιμο).

      Υπάρχουν πολλές αναρτήσεις στο διαδίκτυο για το θέμα και πολλές διαφωνίες σίγουρα, πχ εδώ κι εδώ. Το είδα αρχικά σε ένα απλό post και εδώ κι εδώ (όπου και έβγαλα τα μάτια μου να καταλάβω τι λέει ;) με το Google translate camera).
      Images
      • 160846127156911111.jpg

        674,05 kB, 1.080×2.400, viewed 221 times
      • 1608461271576222221.jpg

        349,35 kB, 1.080×2.400, viewed 217 times
    • το εκανα κι εγω. αι να δουμε. :)
      thnks για την πληροφορια..
      Δημοκρατία είναι 4 λύκοι και 1 πρόβατο να ψηφίζουν για φαγητό...
    • δειχνει κατι καλο να γινεται. :)
      ~1 ωρα youtube, hd, σχεδον φουλ ενταση, 4% !

      κραταω μια επιφυλαξη και αναμενω τα δικα σου αποτελεσματα γιατι εχθες περασα custom kernel και δε μπορω να ξερω ποιο την κανει την δουλεια. χαχαχα
      Δημοκρατία είναι 4 λύκοι και 1 πρόβατο να ψηφίζουν για φαγητό...
    • Διαφήμιση
    • Χρήση Προσαρμοστκής Μπαταρίας (κρυφή ρύθμιση σε MIUI 11 & MIUI 12)

      Σε Mi8 με την τελευταία miui 12 ηταν ηδη ενεργοποιημένο.

      Το απενεργοποίησα και βλέπουμε ...

      Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Σήμερα καλύτερο τεστ.
      Δεδομένα, Bluetooth, gps ανοιχτά και πλοήγηση μια ώρα. Πολύ συχνή τέτοια χρήση. Πριν την παραπάνω ρύθμιση είχα 10% στην μια ώρα. Τώρα 6%. Να πω πως όταν πρωτοπηρα το κινητό και με miui 11 τόσο ήταν. Μετά άρχισε με τις αναβαθμίσεις να ανεβαίνει και να φτάσει στο 10% την ώρα στην παραπάνω χρήση. Τώρα επανήλθε στο 6αρακι κι ελπίζω εκεί να μείνει χαχαχα.
      Ακόμα ένα εύγε στον @thanfun για την "ανακάλυψη"
      Δημοκρατία είναι 4 λύκοι και 1 πρόβατο να ψηφίζουν για φαγητό...
    • Χρήση Προσαρμοστκής Μπαταρίας (κρυφή ρύθμιση σε MIUI 11 & MIUI 12)

      Εχει περασει λιγο καιρος απο το τελευταιο ποστ.
      Τελικα βλεπετε διαφορα προς το καλυτερο?
      Και σε χρηση αλλα και σε standby?

      Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Χρήση Προσαρμοστκής Μπαταρίας (κρυφή ρύθμιση σε MIUI 11 & MIUI 12)

      Θα το δοκιμασω και εγω. Προτεινω να ενημερώνουμε ο καθενας κατα ποσο βλέπουμε διαφορα καθως ειναι λιγο διφορούμενη ρυθμιση

      Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Χρήση Προσαρμοστκής Μπαταρίας (κρυφή ρύθμιση σε MIUI 11 & MIUI 12)

      Τελικα εχετε διαφορα?
      Εγω δεν είμαι σιγουρος... Ισως ελαφρώς προς το χειρότερο?
    • Χρήση Προσαρμοστκής Μπαταρίας (κρυφή ρύθμιση σε MIUI 11 & MIUI 12)

      Καπως έτσι ειδα και εγω

      Sent from my Mi 8 using Tapatalk
    • Διαφήμιση