Διαφήμιση

eu global central

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Επειδή ο φίλος πιο πάνω δεν έχει ενημερώσει ξανά, έχει παραλαβει πρόσφατα κάποιος άλλος για να μας διαφωτίσει λίγο ως προς καθυστερήσεις, τελωνεία κτλ κτλ? Σε ξένα forum οι περισσότεροι εντός ΕΕ λένε ότι αργούν μεν αλλά φτάνουν ατελώς.

      Έκανα την παραγγελία 28/12 και είμαι ακόμα σε status "packing & delivering soon". Για φακό που μου διαβεβαίωσαν ότι είναι σε στοκ και έγραφε και 24hr dispatch. Προφανώς έχω στείλει 3-4 emails χωρίς απάντηση.

      Αλλά εξ όσων έχω καταλάβει τώρα απλά περιμένω... :whistling:

      Edit: τελικά μετά από λίγη πίεση με ενημέρωσαν ότι το δέμα έχει δοθεί στον κούριερ και εντός 2-3 ωρών έλαβα και tr. number.
      Είναι με P2P-NL, άρα μάλλον έρχεται μέσω Ολλανδίας.

      Είχα βάλει άλλη αγωνία στο μυαλό, αν ερχόταν μέσω Αγγλίας και αν με τα νέα μέτρα, λόγω Brexit, θα περνούσε τελωνείο.
      Σε κυβερνητικά site που διάβασα αναφέρει ότι διακινήσεις πριν τη λήξη της μεταβατικής περιόδου (31/12/20) υπόκεινται στην παλιά νομοθεσία. Τώρα αν στον όρο "διακινήσεις" εμπεριέχονται και οι αγορές..οκ.

      Όπως και να έχει, αν τελικά έρθει από Ολλανδία είμαστε εντελώς οκ.

      Θα ενημερώσω πάντως για να ξέρουν και οι επόμενοι.. ;)
    • Καλησπερα παιδια συγνωμη για την απουσια περιμενα να τελειωσει ολη η διαδικασια για να εγραφα ενα ολοκληρωμενο μηνυμα.

      Λοιπον το δεμα εφτασε οντως σε 8 ημερες ελλαδα. Η πορεια ξεκινησε απο Χονγκ Κονγκ με dhl express πηγε γερμανια για κανα 6ωρο και εφυγε για ελλαδα. Μπηκε τελωνειο χωρις δευτερη σκεψη γιατι δεν ειναι και χθεσινοι εκει στα τελωνεια. Μιλησα στο τηλ μαζι τους και μου ειπαν οτι δεν εχει παραστατικο απεξω και τιμη τα κλασσικα. Το πηγα πλαγιως οτι ειναι ηλεκτρονικη συσκευη κτλ μηπως σωζεται κατι και εν τελει τους ειπα τι ειναι και μου εστειλε φωτογραφια η dhl το δεμα που τυχαια (αφοτου τους ειπα τι ειναι) ειχε παραστατικο το οποιο απεξω κλασσικα ελεγε αλλα πραγματα δηλαδη αντι για drone που εχω παραγγελει ελεγε μπαταριες λιθιου 20 ευρω και βαρος 1κιλο. Το δεμα ειναι τελωνειο απο 23/12 και καθεται. Κλασσικα η global απαντησε στα μισα email-tickets με ανουσια μηνυματα. Πιο αναλυτικα στο πρωτο μειλ αφοτου πιαστηκε το δεμα στο τελωνειο τους ειπα :

      ''Το δεμα εχει κολλησει στο τελωνειο και πρεπει να πληρωθει για να ερθει σπιτι μου και οπως ξεκαθαρα αναφερετε στους ορους σας ο πελατης δεν εχει να πληρωσει κατι παραπανω απο αυτο που πληρωνει στο site και εξτρα χρεωσεις τελωνειο κτλ τα διαχειριζεται η glοbal. Επικοινωνηστε μαζι τους για την πληρωμη.''

      Η απαντηση τους : ''Θα το διαχειριστούμε. Εαν ομως θελετε να επισπευσετε τις διαδικασιες πληρωστε εσεις και στειλτε μας τις αποδειξεις να σας τα πληρωσουμε.''

      Η απαντηση μου : Εχω επικοινωνησει ηδη με το τελωνειο και ενημερωθηκαν οτι εσεις θα πληρωσετε, δυστυχως δεν εχω τα λεφτα να το πληρωσω εγω για αυτο πληρωστε εσεις γιατι οπως λετε ο πελατης δεν ειναι εχει καμια ευθυνη σε εξτρα χρεωσεις.

      Η απαντηση τους : Ζηταμε τη διευθυνση σας για να σας αποστειλουμε το πακετο και θα κανονισουμε τον Vat

      Περα απο ολα αυτα εγω οταν αυτοι μου πρωτοειπαν οτι θα το διαχειριστουν καλεσα κατευθειαν την dhl και τους οτι δεχτηκαν να πληρωσουν και μου ειπαν θα επικοινωνησουμε και εμεις και εαν αποδεχτει την πληρωμη προχωραμε. Περασαν μερες ειχαμε και αργιες, πηρα 2-3 φορες τηλ και μου ειπαν οτι εχουν επικοινωνησει με την dhl στο Χονγκ Κονγκ ωστε αυτοι εκει να επικοινωνησουν με τον προμηθευτη και να παρουν απαντηση. Μεχρι και χθες το πρωι που μιλησα δεν ειχαν απαντηση και με πηραν τηλ μετα το απογευμα απο την dhl και μου ειπε οτι δεν μπορει να τους βρει η αντιστοιχη dhl και ζητανε επιστροφη του δεματος και οτι δεν μπορει να κατσει αλλο εδω και μου λεει να ξαναμιλησουμε πεμπτη να δουμε τι θα γινει κτλ.

      Φυσικα μετα απο αυτην την παρωδια μαζι τους ανοιξα case στο paypal με φωτο τους ορους και προυποθεσεις του μαγαζιου για το τελωνειο και εξτρα χρεωσεις καθβς και τις συνομιλιες μας που λενε θα το πληρωσουν και ομως δεν το πληρωνουν. Τωρα περιμενω.
    • Διαφήμιση
    • Εχοντας διαβάσει σε άλλο forum παρόμοιο περιστατικό, πιθανολογω ότι σύντομα θα στο καλύψουν το ποσό εκτελωνισμου και θα παραλάβεις. Μολις μπει το PayPal στη μέση , σφίγγουν οι κ*λοι.
    • Update σημερινο!!

      Η dhl με πηρε τηλεφωνο και μου ειπε πως ηρθε απαντηση απο κινα και οτι ο προμηθευτης δεχτηκε να πληρωσει ολα τα εξοδα. Μου ζητησε να στειλω την αποδειξη. Φυσικα την εστειλα αλλα ρωτησα αν ο προμηθευτης εστειλε και αυτος αποδειξη και μου πε οτι εστειλε μια 20000 ευρω. Τωρα ποιος απο τους δυο λεει ψεμματα δεν με νοιαζει, εμενα με ενοιαζε να πληρωσει ωστε να ελευθερωθει το δεμα μου. Σε 3-5 εργασιμες θα παραλαβω μου ειπαν.
    • Διαφήμιση
    • Επισης στο τηλεφωνο πριν το κλεισουμε και τους στειλω την αποδειξη επεμενε να του πω αν ειναι πανω απο 1000 γιατι ελεγε εχει αλλη διαδικασια τελωνειου. Εμενα δεν ηταν οποτε δεν ειχα θεμα.
    • Διαφήμιση