Διαφήμιση

[Miui 12 20.11.5] Διανομή των νέων MIUI 12 - XTRV ROM για 16 συσκευές

    • Σε εξέλιξη
    • ROM
    • Xiaomi
    • Miui Dev

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H gkalen έγραψε:

      @troullis2004
      Έχεις περάσει xiaomi eu , δεν είναι ακριβώς ίδιο με την XTRV ..
      Anyway εχεις κάνει λάθος προσέγγιση από την αρχή ..
      Έπρεπε να φλασαρεις το twrp και όχι μόνο να κάνεις boot σε twrp ..
      Μετά κάνουμε format data για να μπορέσουμε να προχωρήσουμε σωστά ..
      Αν δεν έχεις κάνει αυτά τότε δεν προχωράς όπως πρέπει ..
      Στην περίπτωση σου θα κάνεις πάλι boot σε twrp και θα προχωρήσεις σε εγκατασταση της ρομ μέσα από το twrp και όχι μέσω του updater ..
      Αν δεν πας σωστά ως τότε θα έχεις πάντα το ίδιο πρόβλημα..

      EDIT
      Μπες σε twrp και επιχείρησε να κάνεις εγκατάσταση της ρομ , βλέπεις τον εσωτερικό χώρο της συσκευής , βλέπεις το ζιπ της ρομ ???
      Αν δεν τα βλέπεις αυτά και βλέπεις φακέλους με περίεργες ονομασίες γραμμάτων ή αν δε βλέπεις τίποτα τότε αναγκαστικά θα πρέπει να προχωρήσεις σε εγκατασταση του twrp και σε format data ..
      Έχουμε τρόπο εδώ ακόμα και για φλασαρισμα με encrypted twrp αλλά στο mi 10 δε χρειάζεται να παμε σε κάτι τέτοιο ..

      EDIT 2
      Και σαφώς στην κατάσταση που έχεις τη συσκευή ΔΕΝ μπορείς να προχωρήσεις σε update μέσω της συσκευής , με τον updater δηλαδή..
      Πολύ σωστά δεν προχωράει τίποτα γιατί δεν έχεις εγκατεστημένο twrp ..

      EDIT 3
      Σε λίγη ώρα θα κάνω κι ενημέρωση σχετικά με lmi και umi για να σας πω τι παίζει με τα twrp...μάλλον έχουμε νέες γκελες ..
      Καλησπέρα. Σωστά μιλάς. Εγκατέστησα τη νέα έκδοση. Ακόμα δεν έχω κάνει install twrp αλλά κάνω απλά εκκίνηση σε αυτό μέσα από fastboot commands. Βρήκα μία έκδοση που δουλεύει μαϊμού δείχνει τα partitions σωστά, είναι κινεζική έκδοση, δε θυμάμαι ποια πειραματική είναι αλλά θα το βρείτε εύκολη, μια ομάδα με περίεργο όνομα την έχει φτιάξει. Μέσα από αυτήν την recovery που επαναλαμβάνω έκανα απλά boot και όχι install, πέρασα τη rom χύμα και έκανα install και wipe cache και dalvik/art. Εκκίνηση του system και όλα καλά. Απλά για magisk έκανα παλι το ίδιο μέσα από boot recovery. Το ερώτημα είναι, θα πρέπει πάντα να κάνω αυτή τη διαδικασία; Είναι safe να κάνω install την recovery? Πως θα κάνω εφεξής update?
      Προσοχή : ξέχασα να πω ότι πρώτα πρέπει να αφαιρέσω τον κωδικό κλειδώματος ότι και είναι αυτός γιατί αλλιώς η twrp ζητάει κωδικό και δεν δέχεται τον σωστό....
      Τι θα κάνουμε με twrp σε mi 10 umi?!? ‍♂️
    • @troullis2004
      Αν έχεις κάποιο λινκ για το recovery δωσ'το , μπορεί να χρειαστεί ..
      Ακόμα δεν έχω εικόνα , ασαφές το τοπίο , άλλοι λένε Brick και δεν μπορούν να μπουν σε twrp , άλλοι μπαίνουν , όταν έχω σαφή εικόνα θα ενημερώσω ακριβώς ..
      Αυτό που λες για το πειραματικο twrp δεν έχω υπόψη μου ακόμα..
      Αν έχεις λινκ ανέβασε το ..

      Μην κάνεις εγκατάσταση το twrp , προς το παρόν μείνε έτσι μέχρι να έχουμε νεώτερα ..
      Εγκατάσταση θα κάνεις όπως έκανες σήμερα ..
      Κατεβασμα της ρομ..
      Σβησιμο του fingerprint , μπαίνεις σε fastboot ..
      Γράφεις στο cmd .. fastboot boot twrp.img
      Προχωρας σε εγκατασταση κ.λ.π..
    • ΕΝΗΜΈΡΩΣΗ για UMI , Mi 10
      Έγινε εγκατάσταση της ρομ κανονικά μέσα από το twrp , η συσκευή άνοιξε επίσης κανονικά ..
      Έχει γίνει ακριβώς αυτό που είχε το LMI στο UMI τώρα ..
      Η διαφορά που είδα και ίσως εκεί κάποιοι θεώρησαν ότι δεν λειτουργεί η εντολή fastboot boot twrp.img είναι ότι θέλει αρκετό χρόνο να φορτώσει το TWRP στο UMI , πίστεψα ότι δεν θ'ανοιξει η συσκευή , ήταν σε μαύρη οθόνη πάνω από 40 ίσως δλπ , είπα να μην το πειράξω και μετά από λίγο μπήκε στο twrp 0623 ..
      Οπότε εγκατάσταση από την επόμενη ρομ σε UMI έχει ως εξής ..
      Κατεβάζουμε τη ρομ ..
      Μπαίνουμε σε fastboot , ανοίγουμε CMD , συνδέουμε τη συσκευή και γράφουμε ..
      fastboot devices ( πατάμε enter και θα γίνει αναγνώριση της συσκευής )
      fastboot boot twrp.img ( υπομονή αρκετή ώρα μέχρι να μπει η συσκευή σε twrp , θα πάρει χρόνο , μην ανησυχείτε θα μπει )
      Προχωράμε σε εγκατάσταση της ρομ , προσοχή υπάρχει μόνο το γνωστό πρόβλημα στο touch και θέλει λίγο πιο κάτω πάτημα για να επιλεξουμε )..
      Χρησιμοποιώ το twrp 0623 από LRteam για το UMI ..

      ΕΝΗΜΈΡΩΣΗ για LMI ( Poco f2 Pro/Redmi K30 Pro )
      Αυτή τη βδομάδα έκαναν τράμπα τα προβλήματα στα TWRP .. στο LMI το twrp επανήλθε στη θέση του , εμφανίστηκε και δουλεύει πλέον , την επόμενη ρομ μπορούμε να την κάνουμε εγκατάσταση χωρίς PC , όπως γνωρίζαμε ( καλό είναι να την κάνουμε χειροκίνητα την εγκατάσταση λογω των τελευταίων προβλημάτων στα twrp στις συσκευές με android 11 ) ..
      Επίσης χρησιμοποιώ το twrp 0623 από LRTeam για το LMI ..
      Το twrp απλώς επανήλθε στη θέση του καθώς δεν είχα κάνει κάποιο άλλο εγκατάσταση , όταν δοκίμασα να μπω σε twrp με την 20.11.5 ..
    • Διαφήμιση
    • Ο/H kostas1alina έγραψε:



      Όλα καλά.
      Την δουλεύω και επανέρχομαι για εντυπώσεις.
      Λίγο αργή.
      Κακή διαχείριση μπαταρίας...
      Τι είναι αυτό παιδιά;;;
    • Αρα για να πάμε στην 20.11.5 από την 20.10.30 σε lmi να το κάνουμε cmd πάλι; Επίσης την έκδοση 0623 που λες, έχεις κάποιο λινκ να το κατεβάσουμε;
    • @kostakislarisa
      Αφού είχα δώσει λινκ , το 0623 έχεις κι εσύ και όλοι πιθανώς ..
      Τώρα θα κάνεις update σε poco f2 από cmd , μετά θα μπαίνει σε twrp κανονικά και με το powermenu και με τα κουμπιά όπως πάντα ..
      Απλώς έτσι που είναι τα πράγματα δε ξέρουμε πόσο θα κρατήσει , τουλάχιστον έχουμε λύσεις και για τις δύο περιπτώσεις..

      @kostas1alina
      Είναι bug στον browser τουλάχιστον σε μένα εκεί βγαινει , δεν έχω ιδέα τι είναι αλλα το αναφέρουν και στο source.. θα το δούμε κι από άλλους αυτή τη βδομάδα ..
      Αν βγει κάτι θα ενημερώσω ..
      Το έχω κι εγώ στο mi browser κατι παρόμοιο ..
    • @gkalen ναι αυτό που μου είχες πει έχω, απλώς δεν πρόσεξα ποτέ την έκδοση και νόμιζα ότι έβαλες άλλο. Οκ οπότε το κάνω με cmd, ευχαριστώ!
    • Διαφήμιση
    • Ο/H gkalen έγραψε:

      @troullis2004
      Αν έχεις κάποιο λινκ για το recovery δωσ'το , μπορεί να χρειαστεί ..
      Ακόμα δεν έχω εικόνα , ασαφές το τοπίο , άλλοι λένε Brick και δεν μπορούν να μπουν σε twrp , άλλοι μπαίνουν , όταν έχω σαφή εικόνα θα ενημερώσω ακριβώς ..
      Αυτό που λες για το πειραματικο twrp δεν έχω υπόψη μου ακόμα..
      Αν έχεις λινκ ανέβασε το ..

      Μην κάνεις εγκατάσταση το twrp , προς το παρόν μείνε έτσι μέχρι να έχουμε νεώτερα ..
      Εγκατάσταση θα κάνεις όπως έκανες σήμερα ..
      Κατεβασμα της ρομ..
      Σβησιμο του fingerprint , μπαίνεις σε fastboot ..
      Γράφεις στο cmd .. fastboot boot twrp.img
      Προχωρας σε εγκατασταση κ.λ.π..


      Ειδα ότι είναι της LR Team, δεν είναι πρόχειρος για τον αριθμό της έκδοσης αλλά αυτό είναι το λινκ Mi 10 Pro TWRP 3.4.2b 2020.06.23 from LR.Team | Xiaomi European Community
      Πάντως με τη μέθοδο που είπα δεν υπάρχει θέμα κανένα όσο δεν κάνουμε install την twrp αλλά απλά την bootαρουμε.
      Ελπίζω να βοήθησα και να έχουμε κάποτε λειτουργική twrp.
    • @gkalen από το power menu δεν μου βγάζει να μπω twrp κλπ.. πάντως ρολαρει καλά το poco..
    • @troullis2004
      Με μπέρδεψε αυτό που έγραψες για πειραματικό twrp και νόμιζα ότι ήταν κάτι πιο νέο ..
      Αυτό είναι το πιο σταθερό twrp που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή για το umi , αυτό χρησιμοποιούμε , 0623 όπως γράφω ..
      Όπως διάβασες πιο πίσω στην ενημέρωση που έκανα είναι γνωστό πρόβλημα εδώ κι ενάμιση μήνα στο lmi , όμως αυτή την βδομάδα αντιστράφηκαν τα πράγματα και πήγε το πρόβλημα στο umi .

      @kostakislarisa
      Πήγαινε στις ρυθμίσεις για προγραμματιστές και ενεργοποίησε το extended power menu ..
    • Ο/H gkalen έγραψε:




      @kostas1alina
      Είναι bug στον browser τουλάχιστον σε μένα εκεί βγαινει
      @gkalen Τελικά είναι σε όλους τους browsers...(μαμά, chrome,brave, Mozilla) αλλά δεν μοιάζει με bug...
    • Διαφήμιση