Διαφήμιση

Γενική συζήτηση για το Mi Note 10 Lite

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Καλημέρα!
      Μέχρι να μπορέσω να δοκιμάσω ξεκλείδωμα, είπα να προσπαθήσω μέσω recovery. Τα αποτελέσματα είναι τα παρακάτω. Προσπάθησα με όλες τις διαθέσιμες EU και όλες τις Global. Μέχρι και την πρώτη 12αρα μου βγάζει αυτό:Από την 12.0.3.0 και μετά μου βγάζει αυτό:Εχετε καμμία ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό; Το κινητό σε recovery φαίνεται ως Android ADB Interface και έχω κάνει update το miflash pro στην τελευταία έκδοση
    • Σου λέει ότο προσπαθείς να βάλεις διαφορετική ρομ από αυτή που έχεις.
      Έχει κλείδωμα εκεί ...


    • Ναι, έχω ρομ της Vodafone. Είπα να δοκιμάσω γιατί 2 παιδιά το κατάφεραν να κάνουν debranding μέσω recovery με κλειδωμένο bootloader. Άρα,για μένα η μόνη λύση είναι μέσω fastboot.
      Επίσης,αν επιλέξω στο miflash clean all and lock σύμφωνα με την ρομ που ήδη έχω (11.0.3.0 QFNEUVF) πιστεύεις ότι θα έχω κάποιο πρόβλημα;
    • Διαφήμιση
    • Να μην κάνεις lock όχι. Βάλε την Ρομ που θέλεις μόνο ..


    • Καλημέρα! Τελικά όλα καλά με το ξεκλείδωμα!
      Το θέμα είναι ότι όταν προσπάθησα να φλασάρω την Global 12.1.1.0 μου έβγαζε το παρακάτω σφάλμαΨάχνοντας όμως σε φόρουμ και στο YouTube βρήκα το παρακάτω βίντεο
      Έκανα ότι λέει και την πέρασε κανονικά αν και όπως αναφέρει και στο βίντεο ο Ρώσος,στο τέλος έβγαλε σφάλμα. Το τηλέφωνο εκκίνησε και όπως φαίνεται λειτουργεί κανονικά.
      Ξέρετε τι είναι το συγκεκριμένο σφάλμα κι αν θα επηρεάσει κάπως τη συσκευή;
      Φυσικά επέλεξα το clean all όπως μου προτείνατε.
    • Μου παρουσίαζε πρόβλημα πριν μερικές μέρες καθώς άκουγα σε πολύ χαμηλή ένταση από το ενσωματωμένο ακουστικό τον συνομιλητή στις κλήσεις. Κυριολεκτικά δεν μπορούσα να καταλάβω τι μου λένε κάποιες φορές με τερματισμένη την ένταση εννοείται. Επίσης ο proximity sensor λειτουργούσε εντελώς προβληματικά -αναβόσβηνε την οθόνη στη διάρκεια της κλήσης ή δεν την άναβε όταν απομάκρυνα το τηλέφωνο από το αυτί μου για να τερματίσω την κλήση- με τα γνωστά αποτελέσματα. Τη μέρα που ήμουν έτοιμος να το στείλω στο service (ή να το πετάξω στον τοίχο να το σπάσω) βρήκα στο google μια αναφορά για καθαρισμό της σχισμής του ακουστικού με μια παλιά οδοντόβουρτσα. Με 3-4 περάσματα πάνω από τη γρίλια στη σχισμή στο πάνω μέρος της οθόνης λύθηκαν και τα 2 προβλήματα εντελώς! Ακούω και πάλι τέλεια, δυνατά και πεντακάθαρα και η οθόνη παραμένει σβηστή όταν πρέπει και ανάβει όταν πρέπει. Κάπου πήρε το μάτι μου ότι το συγκεκριμένο δεν έχει παραδοσιακό proximity sensor αλλά έναν με υπερήχους το οποίο δικαιολογεί νομίζω και τη δυσλειτουργία αν είναι βρώμικη ή με χνούδια εκείνη η περιοχή.
    • Καλησπέρα σε όλους. Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω Google Pay. Μου εμφανίζει ότι η συσκευή δεν πιστοποιήθηκε στο Google Play Protect (playstore, ρυθμίσεις, σχετικά με, Πιστοποίηση Play Protect). Έχω ξεκλείδωτο το bootlader. Android 12 , MIUI 13.0.1. Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος. Ευχαριστώ.
      Images
      • Screenshot_2022-05-01-02-06-35-612_com.android.settings.jpg

        288,57 kB, 1.080×2.340, viewed 31 times
    • Διαφήμιση