Διαφήμιση

AX3600 / WiFi 6 / Access Point / Router Review / WiFi Mesh / Εμπειρία

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • AX3600 / WiFi 6 / Access Point / Router Review / WiFi Mesh / Εμπειρία

      Καλημέρα σας,

      Προσπαθούσα να βρω άκρη για το τι παίζει με το ΝΕΟ (τον Μάιο 2020 βγήκε) Xiaomi AX3600 -WiFi 6.
      Σε αυτό έφτασα ψάχνοντας για λύση για να δώσω internet σε 3 ορόφους. Ψάχνοντας τη σωστή λύση υπήρχαν επιλογές για Power Line,Access Points, Repeater, Extender, δυνατά router, wired solutions και wifi λύση του WiFi Mesh (ακριβή λύση).

      Με τράβηξε το WiFi Mesh αμέσως. Ψάχνοντας για συσκευές δεν βρήκα και πολλά (ήταν όμως αρκετά). Ο λόγος οτι δεν έχει διαδοθεί ακόμα αρκετά.
      Με λίγα λόγια πήγα τυφλά με πίστη μόνο στο Xiaomi όνομα. Δεν μετάνιωσα όσο και να κόστισε το WiFi Mesh.

      Όλα όσα βρήκα ήταν στα ΚΙΝΕΖΙΚΑ... ή στα Ινδικά...!!!! (γιαυτό και είπα να γράψω την εμπειρία μου, μήπως διευκολύνει άλλους που ψάχνουν)

      AX3600! Σε όσα βρήκα ήταν από άποψη εμβέλειας και ταχύτητας αν όχι 1ο, πάρα πολύ κοντά στην 1η θέση σε περιπτώσεις. (σαν router μόνο)
      Σαν WiFi Mesh λύση δεν υπήρχε καν στις λίστες από τα συγκριτικά!!! Ίσως γιατί από το κουτί του ΔΕΝ ΕΙΧΕ mesh! (το αποκτάει μετά το firmware update) ή για τους γνωστούς εμπορικούς λόγους αποκλεισμού από τα προοδευτικά δυτικά ΜΜΕ (που μας προστατεύουν από όλους τους εξ ανατολάς κινδύνους!!! για το καλό μας πάντα)!!!.

      Στο ζουμί.
      Επιλογή από κλασικά κινεζομάγαζα.
      Τιμή: πονάει λίγο... 100+++€ (το ένα) 1 για κάθε όροφο.

      Συσκευασία: πολύ καλή. Δεν υπάρχει εύκολα περίπτωση να τραυματιστεί η συσκευή.

      Μέγεθος: το περίμενα μεγάλο και ήρθε ακόμα πιο μεγάλο από ότι φανταζόμουν (είναι μεγάλο, διακριτικό δεν το λές, ΜΕΓΑΛΟ ναι)
      Το μέγεθος το τονίζω γιατί θα μπει σε χώρους όπου μπορεί να ενοχλεί οπτικά (συζύγους ή μάνες) λόγω του μεγάλου όγκου (ευτυχώς το αποδέχτηκαν στην περίπτωσή μου)

      Εμβέλεια: Πάρα πολύ καλή μπορώ να πω με σιγουριά. Είχα να περάσω ταχύτητα από 100Mbps σε 3 ορόφους με όσο δυνατό λιγότερες απώλειες. Η πτώση ταχύτητας ανά όροφο δεν είναι μεγαλύτερη από 5-10Mbps (για εμένα είναι αποδεκτό αυτό). Κάλυψη πάρα πολύ καλή, 3 όροφοι σε κάθε γωνία τέρμα σήμα (μόνο τουαλέτα πέφτει 1-2 μπάρες και ταχύτητα - πριν δεν είχα σχεδόν καθόλου σήμα ακόμα και με το Mi router 3).

      Εγκατάσταση: Σαν router απλά το συνδέεις και μπαίνεις στην εφαρμογή Mi WiFi όπου είναι στα Αγγλικά ή από τον υπολογιστή από Chrome για να έχεις μετάφραση!!! (Ναι είναι στα κινέζικα μόνο!!!). Επιλέγεις περιοχή China mainland και μετά απλά ακολουθείς ... εύκολα όλα

      Εγκατάσταση: Σαν WiFi Mesh, που θα πεί έχεις πάνω από 1 συσκευή, προαπαιτεί να κάνεις firmware update στη συσκευή για να αποκτήσει την ικανότητα να υποστηρίζει WiFi Mesh. (μπορείς να βάλεις και άλλες συσκευές πχ AX1800, δεν το δοκίμασα αυτό, ακόμα...). Η όλη διαδικασία 5 λεπτά update/ reset και εύκολα όλα!!! 5 λεπτά (ίσως και λιγότερο) για κάθε node (δορυφόρο, ή επιπλέον Mesh συσκευή) που προσθέτεις.

      Συνδεσιμότητα: WiFi Mesh, κινούμαι σε 3 ορόφους χωρίς να αλλάζω σύνδεση (1 wifi / 1 pass αυτόματα διαλέγει από ποια κεραία θα συνδεθεί και χωρίς αποσύνδεση!!!). Επίσης κάθε συσκευή έχει και ethernet εξόδους!! πολύ χρήσιμο για σύνδεση με συσκευές.
      Να προστεθεί επίσης πως (διορθώστε με αν έχω λάθος σε αυτό διότι δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω 100%) έχει DEDICATED 5g επικοινωνία μεταξύ των συσκευών!!!! (αν ψάξει κανείς θα καταλάβει πως είναι ακριβό αυτό σαν εξοπλισμός και πάρα πολύ καλό).
      Μπορεί επίσης αντί για την dedicated μεταξύ τους σύνδεση να έχουν με καλώδιο (wired) επικοινωνία και απλά να αναμεταδίδουν WiFi μόνο (επικοινωνία και μοίρασμα internet μεταξύ τους από ethernet αντί της dedicated, ιδανική/τέλεια περίπτωση για WiFi Mesh / Access Points αλλά στοιχίζει η εγκατάσταση παραπάνω)
      Θεωρητικά μπορούν να συνδεθούν 256!!!! συσκευές (δεν μπορώ να σας το επιβεβαιώσω μέχρι να γίνει κάποιο Party και να το δοκιμάσω) Τώρα πάνω σε αυτό το 256 αν είναι ΑΝΆ συσκευή ή ΌΧΙ... ΔΕΝ ΞΈΡΩ. (δύσκολα να το δοκιμάσω, να με συμπαθάτε).

      Αποσυνδέσεις: Δεν παρατήρησα καμία ακόμα (μόνο από βλάβη vodafone όχι εσωτερικού εξοπλισμού)

      Speedtest: Πάντα σταθερά στα αναμενόμενα.

      Software: Mi WiFi, απο υπολογιστή και Application για το κινητό. Και τα 2 πάρα πολύ βολικά και ρυθμίζεις / ελέγχεις τα πάντα.


      Αξιολόγηση: Σαν λύση είναι ΑΚΡΙΒΗ. (εναλλακτικά αν δεν έχετε υπερβολικά εμπόδια / απαιτήσεις εμβέλειας υπάρχουν και τα AX1800 στη μισή τιμή!!!). Αξίζει όμως, τα βάζεις και ξεχνάς να ασχοληθείς πάλι με το WiFi!!!.
      Είναι WiFi 6 / WiFi AX / MiMu - Δεν μπαίνω στη διαδικασία να το εξηγήσω (δεν έχω πλήρως τις γνώσεις). Με μια κουβέντα το τελευταίο πρωτόκολλο WiFi και υποστηρίζει πλήρως όλα τα προηγούμενα. To MiMu για να εξυπηρετεί ταυτόχρονα πολλές συσκευές. Όσα από τον ανταγωνισμό υποστήριζαν WiFi 6 και MiMu ήταν ακριβότερα κατά πολύ!!!
      AX1800 όσοι θέλετε φτηνότερη λύση ψάξτε το. Δίνει ότι το AX3600 με πιο φιλικό σχεδιασμό θυσιάζοντας λίγο εμβέλεια αλλά μπορεί να συνδυαστούνε μεταξύ τους όπως θέλει κανείς.
      Μετά από 1 μήνα μόνο θετικά μπορώ να πω, βέβαια δεν έχω δοκιμάσει άλλα για να έχω μέτρο σύγκρισης, ΑΛΛΑ αυτό που έχω με κάλυψε πλήρως!!!


      Συνολικό κόστος για 3 ορόφους (+ πιλοτή) 350€ (3χ110€ + ψιλό μεταφορικά)

      Ελπίζω να βοηθάει όσους ψάχνουν λύση για μεγάλα σπίτια ή να διαμοιράσουν και σε "γείτονες" ή γειτονιά!! :)



      Ευχαριστώ πολύ,

      Λυπάμαι αν σας κούρασα με έλλειψη φωτογραφιών και με τα πολλά λόγια.


      Υ.Γ. Εαν έγραψα σε λάθος τομέα, να με συμπαθάτε, δεν ήξερα που να το γράψω.
      Υ.Γ. 2 - Κατόπιν Μαζικού αιτήματος (1ας το ζήτησε...) λίγες φωτογραφίες. Εξωραϊσμός σε κάποια άλλη στιγμή...
      Σε μία φωτογραφία θα δείτε το μέγεθος σε σχέση με το παλιό Xiaomi Router 3!!! Διπλάσιο το AX3600
      Images
      • Screenshot_75.jpg

        135,37 kB, 1.144×876, viewed 127 times
      • Screenshot_73.jpg

        186,37 kB, 1.161×869, viewed 131 times
      • Screenshot_71.jpg

        208,16 kB, 1.161×875, viewed 95 times
      • Screenshot_68.jpg

        42,13 kB, 418×833, viewed 92 times
      • Screenshot_62.jpg

        251,48 kB, 1.154×867, viewed 95 times
      • Screenshot_61.jpg

        62,99 kB, 418×833, viewed 92 times
      • Screenshot_60.jpg

        47,84 kB, 417×833, viewed 106 times
      • Screenshot_58.jpg

        30,55 kB, 415×832, viewed 90 times
      • Screenshot_72.jpg

        291,7 kB, 1.157×874, viewed 121 times
      Mi Max 3, Xiaomi Redmi Note 5 / Pro, Xiaomi Redmi 5A, Xiaomi Redmi Note 3 Pro Global Version (Kate), Xiaomi Router 3, Mi Band 2, Mi Band 3, Xiaomi Smart Lamp 2, η λίστα συνεχώς μεγαλώνει ! ! !
    • Διαφήμιση