Διαφήμιση

Βοήθεια με ​Xiaomi Redmi Router AC2100 2033Mbps 2.4G 5G​

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Βοήθεια με ​Xiaomi Redmi Router AC2100 2033Mbps 2.4G 5G​

      Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθεια σας.

      Πριν απο 2 μέρες, τοποθέτησα το Xiaomi Redmi Router AC2100 2033Mbps 2.4G 5G. Μέχρι τότε είχα το μοντεμ – ρουτερ του παρόχου.
      Τώρα «έκοψα» το wifi απο το μοντεμ του παρόχου και έχω το XIAOMI.

      Μέσα σε 2 μέρες, έχει χαθεί αρκετές φορές το σήμα του wifi. Για την ακρίβεια, δείχνει ότι έχει σήμα, αλλά δεν μπαίνει πουθενά. Και οι έξυπνες συσκευές που έχω τοποθετήσει –όπως το Google Home Hub ή το chromecast- ψάχνουν να βρουν το wifi... Μία έχουν internet, μια δεν έχουν.

      Τι μπορεί να φταίει ; Υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν ;

      Έβαλα το XIAOMI με το σκεπτικό να έχω σήμα wifi σε όλο το σπίτι και να καρφώσω πάνω του όλες τις έξυπνες συσκευές που στήνω με το Google Home.

      Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
    • Ο/H SakisL έγραψε:

      Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθεια σας.

      Πριν απο 2 μέρες, τοποθέτησα το Xiaomi Redmi Router AC2100 2033Mbps 2.4G 5G. Μέχρι τότε είχα το μοντεμ – ρουτερ του παρόχου.
      Τώρα «έκοψα» το wifi απο το μοντεμ του παρόχου και έχω το XIAOMI.

      Μέσα σε 2 μέρες, έχει χαθεί αρκετές φορές το σήμα του wifi. Για την ακρίβεια, δείχνει ότι έχει σήμα, αλλά δεν μπαίνει πουθενά. Και οι έξυπνες συσκευές που έχω τοποθετήσει –όπως το Google Home Hub ή το chromecast- ψάχνουν να βρουν το wifi... Μία έχουν internet, μια δεν έχουν.

      Τι μπορεί να φταίει ; Υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν ;

      Έβαλα το XIAOMI με το σκεπτικό να έχω σήμα wifi σε όλο το σπίτι και να καρφώσω πάνω του όλες τις έξυπνες συσκευές που στήνω με το Google Home.

      Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
      Έχεις δηλώσει το σωστό Region (περιοχή) στο Router ώστε να σου παρέχει τον σωστό συνδιασμό καναλιών στο WiFi που παίζουν στην Ευρώπη και στην χώρα μας ?

      Προσπάθησε να επιλέξεις μόνος σου τα κανάλια του WiFi στο Router.
      Επίσης νομίζω πως μέσα από το μενού του Router πρέπει να έχει και μία επιλογή για να επιλέξει αυτόματα το Router το καλύτερο κανάλι για τον χώρο σου, αφού πρώτα κάνει μία σάρωση για να βρει τις συχνότητες με τις λιγότερες παρεμβολές.

      Επειδή το νέο σου Router υποστηρίζει και τα νέα πρωτόκολλα διασύνδεσης, βεβαιώσου πως χρησιμοποιείς ένα πρωτόκολλο που να είναι συμβατό και με όλες τις συσκευές που διαθέτεις.
      Μερικές παλιές συσκευές θα έχουν πρόβλημα στην σύνδεση αν επιλέξεις ένα πρωτόκολλο που δεν υποστηρίζουν. ;)
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Καλησπέρα και απο μένα.

      Μόλις παρέλαβα και εγώ το συγκεκριμένο router, το οποίο παίζει μια χαρά, αν και όλα ειναι στα κινέζικα...

      Αυτό που δε μπορώ να βρω με τίποτα είναι πως να ενεργοποιήσω το το bandwidth στα 160 για να πιάσω τα 1733 που είναι το μέγιστο του, μου έχει επιλογή 20-40-80 (πάντα στο 5G).
      Καμία ιδέα;

      Οσο για το φίλο που λέει οτι δεν του πιάνει... μήπως έχεις ενεργοποιημένο το αυτόματο για εναλαγή μεταξύ 2.4 και 5 και σου κάνει κενά το σήμα με αλλαγές;
    • Διαφήμιση
    • Ναι συνδυαστικά είναι τα 2100 που πιάνει
      1733 στο 5 και τα υπόλοιπα στα 2.4

      Εκτός και αν υποστηρίζει μόνο συσκευές για 2χ80 και δεν έχει καθαρό 160 για να φτάσει τα 1733
    • Ναι στον υπολογιστή έχω κάρτα intel ac 9260 που είναι 1733 στα 160.

      Δεν υποστηρίζει όμως 2χ80... μόνο 160... δε ξέρω αν τα 1733 τα πιάνει σαν 2χ80.
      Δεν αναφέρει κάτι συγκεκριμένο στα χαρακτηριστικά του
    • Διαφήμιση