Διαφήμιση

Πρόβλημα με κωδικό κλειδώματος οθόνης Redmi Note 5

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πρόβλημα με κωδικό κλειδώματος οθόνης Redmi Note 5

      Παιδιά, καλησπέρα!
      Νέος στο φόρουμ θα σας παρακαλούσα όποιος ή όποιοι γνωρίζετε να μου δώσετε τα φώτα σας.
      Χθες ήθελα να χρησιμοποιήσω vpn κάποιου πανεπιστημίου για να μπω σε κάποιες υπηρεσίες. Ωστόσο, η χρήση vpn¨προϋποθέτει την εισαγωγή κάποιου pin ή κωδικού κλειδώματος οθόνης. Συνήθως επιλέγω το δεύτερο κι αφού κάνω τη δουλειά μου, απενεργοποιώ το vpn και βγάζω τον κωδικό για να μην τον έχω σε κάθε ξεκλείδωμα.
      Αυτό έκανα και χθες, όμως υπήρξε πρόβλημα. Όταν πήγα να ξεκειδώσω τη συσκευή δεν αναγνώριζε τον κωδικό (ο οποίος είναι ίδιος κάθε φορά) κι έβγαζε μήνυμα εσφαλμένου κωδικού.
      Όπως καταλαβαίνετε, θεωρητικά πάντα, η λύση είναι να κάνω hard reset και εισαγωγή νέου κωδικού κλειδώματος για να ξαναχρησιμοποιήσω το κινητό.
      Εδώ, όμως, υπάρχει ένα σοβαρό πρόβλημα. Έχω ένα σωρό φωτογραφίες οι οποίες δεν είναι αποθηκευμένες πουθενά αλλού, πλην της μνήμης του τηλεφώνου και τις οποίες δεν θέλω να τις χάσω.
      Η στενοχώρια είναι μεγάλη και θα σας παρακαλούσα να μου πείτε τί θα μπορούσε να γίνει για τους γνώστες τέτοιων ζητημάτων. Οι επαφές, εντάξει, συγχρονίζονται με το mail.
      Επίσης, μου γεννάται η απορία πώς προέκυψε το πρόβλημα της μη αναγνώρισης του κωδικού και ουσιαστικά του κλειδώματος της συσκευής, όταν μάλιστα χρησιμοποιώ τον ίδιο κωδικό και δεν έχει ξαναγίνει κάτι ανάλογο. Θα μπορούσε να υπάρχει κάποιος ιός όταν έκανα τη σύνδεση με το εικονικό δίκτυο; Μιλάμε για πανεπιστήμιο, όπου φυσικά αρκετοί "πειραματίζονται" με κώδικες κλπ.
      Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά η αγωνία για το σώσιμο των αρχείων είναι μεγάλη.
    • Δοκίμασε να το κλείσεις για μερικά λεπτά και να το ανοίξεις εκ νέου...