Διαφήμιση

Mi9 Πρόβλημα και ταλαιπωρία

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Mi9 Πρόβλημα και ταλαιπωρία

      Χαιρετώ την παρέα.

      Είπα να μοιραστώ μαζί σας την ταλαιπωρία που τράβηξα με ένα mi9 και εύχομαι να μη τύχει σε κανένα.

      Έχω ένα MI9 στο οποίο άρχισε να μη ανοίγει η οθόνη, όσο πέρναγε ο καιρός ολοένα και πιο συχνά. Και τι εννοώ; μετά από κλήση, ή αφού η οθόνη ήταν κλειστή, όταν προσπαθούσα να το ανοίξω δεν άνοιγε ούτε με το power button ούτε με το δακτυλικό. Στην αρχή ήθελε δυο με τρείς προσπάθειες, μετά περισσότερες, μετά μόνο με reset, μέχρι που πλέον δεν ανοίγει σχεδόν ποτέ, πατώντας όμως το power η δόνηση δουλεύει. Πράγμα που σημαίνει ότι από πίσω τρέχει.

      Να μη τα πολυλογώ το πήγα για επισκευή σε δυο μαγαζιά στην Αθήνα, ο ένας μου είπε ότι έχει καεί η οθόνη και αν συμφωνήσω στην τιμή που μου έδινε (220€) θα κούμπωνε την καινούργια οθόνη και αν δούλευε όλα καλά. Αν δεν δούλευε σημαίνει ότι είναι κάτι άλλο, μάλλον η μητρική, την οποία δεν είχε και θα μου το έδινε πίσω χωρίς να πληρώσω.

      Ο δεύτερος μου είπε ότι η οθόνη έχει καεί γιατί μετά τον έλεγχο που έκανε βρήκε όλα τα υπόλοιπα εντάξει. Οθόνη όμως δεν είχε σε απόθεμα.

      Μετά από αυτά παραγγέλνω ο καλός σου από AliExpress (100€ και τον φόβο του τελωνείου) οθόνη μαζί με πλαίσιο και πίσω καπάκι, μαύρα (το δικό μου είναι το μωβ πέρλα). Περιμένω 2 μήνες και εχτές όλο χαρά ξεκινάω να κάνω την αλλαγή, έχω δει και ένα βιντεάκι στο youtube και ξεκινάω...

      Στα πρώτα βήματα κουμπώνεις απλώς την καινούργια οθόνη και την δοκιμάζεις για να δεις αν δουλεύει. Δυστυχώς όμως ούτε η νέα amoled οθόνη δουλεύει, πράγμα που σημαίνει ότι η μητρική είναι off ;( .

      Έτσι μετά την "διάγνωση" από δυο καταστήματα... και όλη αυτή την ταλαιπωρία έμεινα με ένα κινητό και ένα σετ οθόνη με πλαίσιο και πίσω καπάκι στο χέρι. Το μόνο που μου απομένει είναι να τα βάλω αγγελία μπασ και...

      Από ότι διάβασα και άλλοι είχαν παρόμοιο πρόβλημα γι’ αυτό αν σας τύχει κάτι τέτοιο κατευθείαν στο μαγαζί που το πήρατε αν είσαστε στην εγγύηση ή ρωτήστε για κάποιον επισκευαστή που να ξέρετε ότι είναι γνώστης.

      Καλή συνέχεια.
    • Οχι δεν είχα ξεκλειδώσει, με την στοκ ήταν. Χτες μάλιστα που το ξανάπιασα άνοιξε και είδα ότι είναι διαθέσιμη η miui12. Αλλά μόλις το έκλεισα αυτό ήταν, θα ξαναδουλέψει κατά τύχη σε κάποια μελλοντική προσπάθεια, το κινητό πλέον δεν είναι λειτουργικό.
    • Διαφήμιση